Справа № 595/739/24
Провадження № 2/595/21/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.01.2025
Бучацький районний суд Тернопільської області
в складі: головуючої судді Тхорик І.І.
з участю: секретаря судового засідання Боднара М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення батьківства,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник адвокат Рекуш О.Р., звернулася в суд з даним позовом до відповідача ОСОБА_2 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, в якому просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , батьком малолітньої дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внести зміни до актового запису №91 від 26.03.2024, складеного Бучацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зазначивши її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України. Окрім того, просить стягнути з відповідача на її користь понесені судові витрати. Заявлені вимоги мотивує тим, що вона, ОСОБА_1 , зустрічалася з відповідачем по справі, ОСОБА_2 , який проживав та проживає по АДРЕСА_1 упродовж 2023 2024 років. В червні 2023 року вона завагітніла і ІНФОРМАЦІЯ_4 в них народилася донька, ОСОБА_3 . При державній реєстрації народження ОСОБА_3 її батьком, відповідно до ст.135 Сімейного кодексу України, записаний ОСОБА_4 . Актовий запис про народження № 91 від 26 березня 2024 року, складений Бучацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. Шлюб між нею та відповідачем укладено не було, оскільки вони планували офіційно одружитися пізніше. З урахуванням того, що ОСОБА_2 не вважає себе батьком ОСОБА_3 , а також не бажає подавати заяву до органів ДРАЦС щодо зміни актового запису про народження їхньої дитини, просить позовні вимоги задовольнити.
Ухвалою Бучацького районного суду Тернопільської області від29 квітня 2024 рокувідкрито провадження у даній справі в порядку загального позовного провадження.
Згідно ухвали суду від 10 липня 2024 року у даній справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу та зупинено провадження.
24 вересня 2024 року на адресу суду надійшло повідомлення від заступника директора Львівського НДЕКЦ МВС України Л.Гордон № 19/114/14/1-23238-2024 від 23.09.2024, про неможливість проведення експертизи №СЕ-19/114-24/18216-БД у цивільній справі № 595/739/24 за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення батьківства, оскільки ОСОБА_2 у зазначений у клопотанні експерта день, 18.09.2024, до Львівського НДЕКЦ МВС не прибув, що унеможливлює відібрання зразків букального епітелію.
Ухвалою суду від 25 вересня 2024 року поновлено провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 ,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету споруБучацький відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уЧортківському районіТернопільської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції,про встановленнябатьківства та призначено її до судового розгляду.
18 листопада 2024 року ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача, адвоката Рекуша О.Р. про виклик свідків, вирішено викликати у судове засідання в якості свідків ОСОБА_5 , ОСОБА_6 . Закрито підготовче провадження у даній справі та призначено таку до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Позивач ОСОБА_1 та її представник, адвокат Рекуш О.Р., в судове засідання не прибули, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку. Представник ОСОБА_1 , адвокат Рекуш О.Р., через канцелярію суду подав письмову заяву, в якій просив розглядати справу у його та позивача відсутності, позовні вимоги підтримує та просить такі задовольнити, щодо ухвалення заочного рішення у справі не заперечує.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи повідомлявся у встановленому законом порядку, шляхом направлення на його зареєстровану адресу місця проживання, засобом зв`язку АТ «Укрпошта», судових повісток, проте поштові відправлення повернулися до суду без вручення з відміткою: «адресат відсутній за вказаною адресою». Будь-яких заяв та відзиву на позов на адресу суду не надходило.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в підготовче судове засідання не з`явився, в матеріалах цивільної справи міститься заява, в якій начальник відділу Гиря Н. просить розглядати справу проводити без участі їхнього представника.
Суд ухвалив провести заочний розгляд справи, та вважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень сторони позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням ст.280 ЦПК України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
За вимогами ст.ст.12та81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим кодексом. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно дост. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого Бучацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 26 березня 2024 року, ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Тернопіль Тернопільського району Тернопільської області, про що складено відповідний актовий запис № 91. Батьками дитини зазначено: батько ОСОБА_4 , мати ОСОБА_1 .
З матеріалів справи вбачається, що запис про батька дитини ОСОБА_3 вчинено 26 березня 2024 року відповідно до ч.1ст. 135 Сімейного кодексу України, а саме за прізвищем матері, а ім`я та по батькові батька дитини записано зі слів матері, актовий запис № 91 (Витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексу України № 00044220054 від 26 березня 2024 року).
За даними витягів з реєстру Золотопотіцької територіальної громади № 2022/000170378 від 26.07.2022 та № 2024/003364315 від 04.04.2024, відповідно, місце проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстроване за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 164, виданої Соколівським старостинським округом Золотопотіцької селищної ради Чортківського району Тернопільської області 05 квітня 2024 року, до складу сім`ї ОСОБА_1 , входять: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (мати), ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (брат), ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 (брат), ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 (сестра), ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 (брат), ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_11 (брат), ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (дочка). Зареєстроване місце проживання вказаних вище осіб знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Чинне законодавства, зокрема,ст. 125 СК Українивстановлює, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини, за рішенням суду.
Згідност. 128 СК України, за відсутності заяви, право на подання якої встановленост. 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно доЦивільного процесуального кодексу. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до ч. 1ст. 135 цього Кодексу.
Так, відповідно до ч. 1ст. 135 СК України, при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Пунктом 4постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 р. № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3ст. 128 СК Україниприймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері (ч. 1ст. 135 СК України).
Законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю дитини.
Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів.
Таким чином, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності.
Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі частини другоїст. 128 СК України, можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Таких висновків також дійшов Верховний суд у своїй постанові від 16 травня 2018 року в справі № 61-6030св18.
В постанові Верховного Суду зазначено, що для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства.
Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.
Відповідно до пункту 9постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15 травня 2006 року « Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних.
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це.
Ухвалою Бучацького районного суду Тернопільської області від 10 липня 2024 року у даній справі призначено судову молекулярно-генетичну експертизу на вирішенняякої поставленопитання: «Чиявляється ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 ,біологічним батьком ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,матір`ю якоїє ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 ?».Проведення експертизи доручено експертам Львівського НДЕКЦ МВС України, юридична адреса: м. Львів, 79040, вул. Конюшинна, 24, фактична адреса: м. Львів,79040, вул. Збиральна, 24. При постановленні ухвали, відповідачу було роз`яснено, що відповідно до положеньст. 109 ЦПК України, у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
В подальшому, матеріали справи були повернуті на адресу суду із зазначенням про неможливість проведення експертизи, оскільки ОСОБА_2 на відбір букального епітелію на встановлену дату не з`явився.
Висновки експертизи, у тому числі судової молекулярно-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положеньст. 89 ЦПК, згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
У разі, коли ухилення сторони у справі зазначеної категорії від участі в експертизі або від подання необхідних матеріалів, документів тощо унеможливлює її проведення, суд відповідно дост. 109 ЦПКможе визнати факт, для з`ясування якого її було призначено, або відмовити в його визнанні (залежно від того, хто зі сторін ухиляється, а також яке значення має для них ця експертиза).
В ході підготовчого судового засідання судом неодноразово направлялися листи відповідачу про явку до суду, в тому числі попереджалося про наслідки ухилення від проведення експертизи, проте останній в жодне судове засідання не з`явився.
Таким чином, судом було вжито заходи для проведення експертизи та забезпечення явки до експертної установи відповідача для відібрання біологічного матеріалу, необхідного для проведення експертизи, проте останній від проведення експертизи ухилився.
Внаслідок поведінки відповідача проведення призначеної судом генетичної експертизи фактично стало неможливим.
Суд вважає, що відповідач, ухиляючись від участі в експертизі, відповідно до викладеного вище обґрунтування, своїми діями фактично визнав батьківство щодо народженої позивачем дитини.
Також, свідок ОСОБА_6 у судовому засіданні пояснив, що ОСОБА_1 є його рідною молодшою сестрою, з якою він проживає окремо. З ОСОБА_2 він знайомий, останній мав бути чоловіком його сестри, однак на даний час відмовляється з нею одружуватись. ОСОБА_2 з його сестрою неодноразово приходили до нього в гості як пара, вони зустрічалися близько року часу. Сестра йому говорила, що ОСОБА_10 має намір на ній одружитися після розірвання шлюбу з першою дружиною. Коли він був на роботі, до нього подзвонила сестра і сказала, що вона в лікарні. Він приїхав туди і лікарі повідомили йому, що вона вагітна. Разом із сестрою в лікарні був і ОСОБА_2 , який сидів біля неї, визнавав, що дитина його. Коли дитина народилася, останній відмовився матеріально допомагати сестрі, почав заперечувати факт свого батьківства. Станом на сьогодні його сестра з ОСОБА_11 не спілкуються.
Свідок ОСОБА_12 у судовому засіданні вказав, що вони з ОСОБА_13 є сусідами, живуть поряд. ОСОБА_14 йому розповідала, що вони з ОСОБА_2 зустрічаються. Він неодноразово бачив, як останній приїжджав до неї, все було відкрито, вони нічого не приховували. Згодом у них народилася донька. Десь упродовж двох років вони підтримували стосунки. Зі слів людей чув, що ОСОБА_2 одружений. ОСОБА_14 говорила йому, що він хоче розлучитися і одружитися з нею. За його спостереженнями, ОСОБА_2 перестав приїжджати до ОСОБА_15 , після того, як вона завагітніла.
Відповідно дост. 12 ЦПК Україницивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Згідно з ч. 1ст. 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом
Відповідачем не надано належних і допустимих доказів на спростування походження дитини, народженої позивачем від відповідача.
З огляду на викладене вище та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача, а тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1ст.141 ЦПК Українисудовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Виходячи з цього, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 1211,20 грн судового збору, сплаченої позивачем при зверненні до суду.
Керуючись ст.ст.20,125,126,128,129,130,135, СК України, ст.ст.4,5,12,13,76 - 82,141,259,263 - 265,268,273,280-282 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , жителя АДРЕСА_1 , батьком дитини ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Внести зміни в актовий запис про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складений Бучацьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції 26 березня 2024 року № 91, записавши її батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Стягнути з ОСОБА_2 в користь ОСОБА_1 понесені судові витрати на сплату судового збору в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Заочне рішеннянабирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розглядусправи.
Відповідачем може бути подано заяву до Бучацького районного суду Тернопільської області про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.
Повне судове рішення складено 16 січня 2025 року.
Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , місце проживання та місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Третя особа: Бучацький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чортківському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: 48400, вул. Міцкевича, 8, м. Бучач Чортківського району Тернопільської області, ЄДРПОУ 21161492.
Суддя: І. І. Тхорик
Суд | Бучацький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 16.01.2025 |
Оприлюднено | 20.01.2025 |
Номер документу | 124477370 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Бучацький районний суд Тернопільської області
Тхорик І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні