Рішення
від 20.01.2025 по справі 544/2751/24
ПИРЯТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 544/2751/24

пров. № 2/544/196/2025

Номер рядка звіту 2

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 січня 2025 року м. Пирятин

Пирятинський районний суд Полтавської області

в складі: головуючої судді Малицької О. Л.

секретар судового засідання Ралець О. С.

розглянувши усудовому засіданнів м.Пирятин взалі судув порядкузагального позовногопровадження цивільнусправу запозовом ОСОБА_1 до Територіальної громади в особі Пирятинської міської ради, про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування,

В С Т А Н О В И В:

Представник позивача адвокат Фесик І.А. в інтересах позивача ОСОБА_1 звернувся до Пирятинського районного суду Полтавської області з позовом до Територіальної громадив особіПирятинської міськоїрадипро визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування. Позовні вимоги мотивовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_2 . За життя ОСОБА_2 склала заповіт, яким заповіла належну їй земельну ділянку площею 1,8570 га, що розташована на території с. Яцини Лубенського району Полтавської області, своєму чоловіку ОСОБА_3 . Окрім цього, після смерті ОСОБА_2 залишився житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Вказаний будинок ОСОБА_2 отримала для проживання в КСП «Зоря». В подальшому вказаний будинок перейшов у комунальну власність і ОСОБА_2 та позивач продовжили проживати у вказаному будинку на підставі договору оренди укладеного з Білоцерківською сільською радою. 26 грудня 2011 року Білоцерківська сільська рада зареєструвала за собою право власності на вказаний житловий будинок з господарським будівлями та спорудами. 10 грудня 2013 року рішенням Білоцерківської сільської ради було передано безоплатно у приватну власність житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Однак за життя ОСОБА_2 не зареєструвала за собою право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 . Після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняв позивач, а також чоловік померлої, який прийняв спадщину за заповітом, однак відмовився від частки у вищевказаному житловому будинку. Позивач звернувся до приватного нотаріуса з метою оформлення спадкових прав на вказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, але отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на вказане майно. На підставі викладеного позивач просить суд визнати за ним право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері.

Позивач та представник позивача в судове засідання не з`явились, хоча були повідомленні про час та місце розгляду справи належним чином, однак від представника позивача адвоката Фесика І.А. в системі «Електронний суд» надійшла заява в якій він зазначив про розгляд справи у відсутності позивача та його як представника.

Представник відповідача - Пирятинської міської ради у судове засідання не з`явився, надав суду письмову заяву, у якій вказав, що просить розглянути справу без його участі, при розгляді справи поклався на розсуд суду.

Відповідно доч.2ст.247ЦПК України,у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши справу в межах заявлених вимог, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, вважає позов обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що відповідно до Договору оренди майна, що належить до комунальної власності №5 від 01 листопада 2009 року, ОСОБА_2 орендувала житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 8-10).

Відповідно доСвідоцтва проправо власності НОМЕР_1 від 12 грудня 2011 року, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , було в цілому зареєстровано за територіальною громадою в особі Білоцерківської сільської ради (а.с. 12-13).

Згідно Рішення Білоцерківської сільської ради від 10 грудня 2013 року, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , безоплатно передано в приватну власність ОСОБА_2 (а.с. 11).

Не зареєструвавши права власності на вказаний житловий будинок, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено свідоцтвом про смерть (а.с. 14).

Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, до якої в тому числі увійшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , а також земельна ділянка площею 1,8570 га, кадастровий номер 5323880402:02:003:0325, що розташована на території с. Яцини Лубенського району Полтавської області (а.с. 18-23).

За життя ОСОБА_2 склала заповіт, посвідчений секретарем Білоцерківської сільської ради Ніколенко С. М., яким померла заповіла ОСОБА_3 земельну ділянку площею 1,8570 га, кадастровий номер 5323880402:02:003:0325, що розташована в с. Яцини на території Білоцерківської сільської ради (а.с. 75).

Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом чи за законом.

Згідно ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ч. 1 ст. 1235 ЦК України , заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Чоловік померлої - ОСОБА_3 , з яким ОСОБА_2 зареєструвала шлюб 26 грудня 2019 року (а.с. 89), як спадкоємець за заповітом звернувся до Білоцерківської сільської ради із заявою про прийняття спадщини після ОСОБА_2 (а.с.66),в результаті чого була заведена спадкова справа № 84/2020 (а.с. 64-100).

ОСОБА_3 отримав свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку площею 1,8570 га, кадастровий номер 5323880402:02:003:0325, що розташована в с. Яцини на території Білоцерківської сільськоїради(а.с. 97).

Окрім цього, залишилося майно, що не охоплювалося заповітом, а саме житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який спадкується за законом.

Згідно ст. 1261 ЦК України, спадкоємцями першої черги за законом є діти спадкодавця, той з подружжя, що його пережив, а також батьки.

Згідно ст.1268ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого законом, він не заявив про відмову від неї.

Після смерті ОСОБА_2 її син ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 02 жовтня 1989 року (а.с. 12), прийняв спадщину шляхом постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини що підтверджується Витягом з реєстру територіальної громади №2022/000628837 від 22 вересня 2022 року, згідно якого ОСОБА_1 з 02 жовтня 1989 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6).

Позивач звернувся до приватного нотаріуса Михайліченко Таїсії Миколаївни з метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на вищевказаний житловий будинок з господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , однак у видачі свідоцтва про право на спадщину на вищевказаний житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, позивачу було відмовлено у зв`язку відсутністю правовстановлюючого документа (а.с. 20).

Відсутність даного документа перешкоджає позивачу володіти та розпоряджатись спадковим майном.

Відповідно до відомостей в технічному паспорті, домоволодіння за адресою: АДРЕСА_1 , складається з житлового будинку «А-1» загальною площею 71,9 кв. м., житловою площею 55,1 кв. м., погребу з шийкою «Б», прибудови «а», сарая «В», сарая «Г», убиральні «Д», літнього душу «Ж», огорожі №1, воріт №2 (а.с. 20).

Отже з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 було передано безоплатно в приватну власність житловий будинок з господарськими спорудами, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , однак остання не оформила право власності на вказане майно у встановленому законом порядку, що унеможливило оформлення позивачем спадщини у нотаріуса в позасудовому порядку.

На підставі викладеного та враховуючи, що позивачу з незалежних від нього причин відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері, але ніхто, крім нього, на спадщину не претендує і він бажає її прийняти, при цьому обраний позивачем спосіб захисту його прав є належно обраним, суд вважає за можливе визнати за ними право власності на спадкове майно.

Керуючись ст.ст. 1216-1218, 1235, 1261, 1268 ЦК України, 6-13,81, 259, 263-265,352 ЦПК України,суд

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 доТериторіальної громадив особіПирятинської міськоїради,про визнанняправа власностіна нерухомемайно впорядку спадкування- задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ЦПК України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, яким повне рішення не було вручено у день його проголошення, мають право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення їм повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .

Представник позивача: адвокат Фесик Ігор Анатолійович, адреса: 17500, вул. Соборна, 46, оф. 1, м. Чернігів.

Відповідач:Пирятинська міськарада Полтавськоїобласті, Код ЄДРПОУ 13955752, 37000, вул. Соборна, 42, м. Пирятин, Полтавської області.

Суддя О.Л.Малицька

СудПирятинський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124525412
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них:

Судовий реєстр по справі —544/2751/24

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

Ухвала від 09.01.2025

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

Ухвала від 04.12.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

Ухвала від 29.11.2024

Цивільне

Пирятинський районний суд Полтавської області

Малицька О. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні