Рішення
від 07.01.2025 по справі 556/3047/24
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/3047/24

Номер провадження 2/556/213/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07.01.2025 дата розгляду справи

Володимирецький районний суд Рівненської області

під головуванням судді Іванків О.В.,

при секретарі Подерня О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Володимирець справу за позовом ОСОБА_1 до Володимирецької селищної ради Володимирецької територільної громади Вараського району Рівненської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: Приватне підприємство «Наша Аптека» про визнання права власності та виділ частки у спільному майні,-

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернувся до Володимирецького районного суду Рівненської області з позовом до Володимирецької селищної ради Вараського району Рівненської області, третьої особи ПП "Наша аптека" про визнання права власності на майно та виділ частки у спільному майні.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що 16 лютого 2024 року він придбав на аукціоні в рамках процедури банкрутства майно боржника ПП «НАША АПТЕКА» код ЄДРПОУ 25390449, а саме: - (лот 4) основні засоби загальною кількістю 207 інвентарних одиниць, оплатив придбаний лот, прийняв майно, в т.ч. і приміщення, за актом приймання-передачі та вступив у фактичне володіння майном. Разом з тим, здійснити державну реєстрацію вказаного майна позивач немає змоги, оскільки нотаріусом відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), оскільки вказане приміщення становить частку у спільному майні, а саме 14/100 частин житлового будинку з нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 . Оскільки будь-які позасудові способи виділу вказаної частки відсутні, звертається до суду із позовом, в якому просив виділити належну йому частку у спільному майні як єдине ціле, та визнати право власності на неї.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду 18.10.2024 року, ухвалою від 05.11.2024 року у справі відкрито загальне позовне провадження. 03.12.2024 року завершено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судове засідання позивач надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги, клопотав про розгляд справи у його відсутності.

Представник відповідача Володимирецької селищної ради Вараського району Рівненської області в судове засідання не з`явився, будучи належним чином повідомлений про дату та місце розгляду справи, в т.ч. шляхом направлення процесуальних документів та судових викликів до електронного кабінету користувача системи "Електронний суд". Про причини неявки представник суд не повідомив, про перенесення часу судового засідання не клопотав, відзиву чи заперечень з приводу заявлених вимог не надав.

Представник третьої особи, будучи належно повідомленим про час та місце проведення судового засідання, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про перенесення підготовчого судового засідання не клопотав, пояснень з приводу позовних вимог не надав. У відповідності до відповіді №886367 від 05.11.2024 року з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Приватне підприємство «Наша аптека» перебуває у стадії припинення у зв`язку із оголошення банкрутом.

Розгляд справи проведено судом за відсутності учасників, які в судове засідання не з`явились, у зв`язку з чим фіксування судового засідання технічними засобами не здійснювалась.

Як вбачається з ч.8 ст.178 ЦПК України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами. Враховуючи викладене, розгляд вказаної справи проведено судом на підставі наявних доказів.

Судом встановлено наступне.

16 лютого 2024 року завершився аукціон з продажу майна боржника ПП «НАША АПТЕКА» код ЄДРПОУ 25390449, а саме: - (лот 4) основні засоби загальною кількістю 207 інвентарних одиниць. Відповідно до Протоколу про проведення аукціону № BRE001-UA-20240126-69219 «Переможець аукціону (учасник, що подав єдину заяву): ОСОБА_1 , ІПН/РНОКПП: НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 .».

28 лютого 2024 року ОСОБА_1 , здійснив оплату за лот 25390449-4 аукціону з продажу майна боржника ПП «Наша Аптека», що підтверджується копіями платіжних документів.

04 березня 2024 року, між позивачем та ПП «Наша Аптека», від імені якого діяв арбітражний керуючий, було підписано Акт про придбання майна на аукціоні.

Також встановлено, що до складу придбаного позивачем лоту поряд з іншим майном, входить об`єкт нерухомості нежитлове приміщення, яке становить 14/100 часток житлового будинку з нежитловими приміщеннями за адресою: АДРЕСА_1 , а також інші основні засоби згідно додатку №1.

Вказані обставини встановлені судом на підставі письмових доказів, наданих позивачем, в т.ч. технічного паспорту, протоколів аукціону, акту приймання-передачі та ін.

Як вбачається зі ст.ст.87 та 88 Кодексу України з процедур банкрутства, придбане на аукціоні майно передається покупцю після повної сплати запропонованої ним ціни, про що складається акт про придбання майна на аукціоні, якій підписується продавцем та покупцем не пізніше трьох робочих днів після повної сплати переможцем запропонованої ним ціни. Покупець зобов`язаний сплатити запропоновану ним ціну (з урахуванням різниці між розміром сплаченого гарантійного внеску і розміром винагороди оператора авторизованого електронного майданчика) на ліквідаційний рахунок боржника протягом 10 робочих днів з дня оприлюднення в електронній торговій системі інформації про результати аукціону.

Протокол про проведення аукціону та акт про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) є підставою для видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та державної реєстрації права власності на майно в порядку, передбаченому законодавством України.

За змістом закону, свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтво про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, не є правовстановлюючим документом, а лише підтверджує вчинення сторонами дій, спрямованих на передання нерухомого майна у володіння покупцю. Сама по собі видача свідоцтва не тягне переходу права власності на нерухоме майно від боржника до покупця. Відповідно до частини четвертої статті 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону. Тому свідоцтво є лише підставою для державної реєстрації права власності за покупцем, але не є правовстановлюючим документом, і вичерпує свою дію із здійсненням такої реєстрації. Подібна правова позиція відображена також в постанові Верховного Суду від 28.12.2022 року по справі № 756/5922/19.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності проводиться, зокрема, на підставі виданого нотаріусом свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів) та свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися, чи їх дублікатів.

Разом з тим, позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), оскільки приміщення, яке входило до складу лоту, не було виділено в окрему цілу частку зі складу часткової власності, що стало причиною його звернення до суду.

Згідно зі частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України (далі ЦК України), кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів є в тому числі визнання права (ст.16 ЦК України).

Відповідно до ст.392 ЦК України, власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Передумовою для застосування ст.392 ЦК України є відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення порушеного права.

Відповідно до ч. 1 ст.316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном ч. 1 ст. 317 ЦК України.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності чи необґрунтованість активів, які перебувають у власності, не встановлені судом (ст. 328 ЦК України).

Згідно технічного паспорту на приміщення аптеки по АДРЕСА_1 , складеного на час проведення аукціону, власником даного приміщення є Приватне підприємство «Наша аптека»; розмір частки власності 14/100; всього по аптеці загальна площа 51.0 м.кв. У відповідності до нового технічного паспорту, виготовленого на замовлення позивача, загальна площа приміщення зменшилась на 4,1 м.кв. за рахунок внутрішнього перепланування та становить 46.9 м.кв.

Згідно Висновку щодо технічної можливості виділу об`єкта нерухомого майна №3628 від 10.07.2024 року «За результатами обстеження та технічними показниками даний об`єкт нерухомого майна можливо вважати одноповерховим нежитловим приміщенням, так як він має окремий вхід, відокремлені зовнішні інженерні мережі, тому не порушуючи будівельних норм та правил є можливість виділити в натурі на самостійний об`єкт нерухомого майна, як житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ».

Відповідно до приписів частин 1 та 3 статті 364 ЦК України, співвласник має право на виділ у натурі частки із майна, що є у спільній частковій власності. У разі виділу співвласником у натурі частки із спільного майна для співвласника, який здійснив такий виділ, право спільної часткової власності на це майно припиняється. Така особа набуває право власності на виділене майно, і у випадку, встановленому законом, таке право підлягає державній реєстрації.

За змістом наведених норм виділ частки зі спільного майна - це перехід частини цього майна у власність учасника спільної власності пропорційно, за загальним правилом, розмір його частки у праві спільної власності та припинення права спільної часткової власності на відповідне майно. Шляхом виділу частки у майні припиняється спільна часткова власність, і особа стає власником виокремленого майна.

Юридичне значення виділу частки полягає у тому, що учасник отримує в натурі майно, яке відповідає його частці, як самостійний об`єкт. Отже, виділ частки передбачає виокремлення частини об`єкта у самостійний об`єкт. При цьому частка, яка виділяється, повинна бути саме окремим об`єктом нерухомого майна, як і частка, яка залишається в іншого власника (власників), у розумінні статті 181 ЦК України.

При цьому суд також приймає до уваги, що позивач позбавлений можливості вирішити даний спір в позасудовому порядку, оскільки, як встановлено судом, попередній власник майна ПП «Наша аптека» перебуває на стадії ліквідації, а ліквідатор, який призначений судом у справі про банкрутство не має повноважень вносити зміни в завершені аукціони.

Зокрема, відповідно до пункту 94 Порядку організації та проведення аукціонів з продажу майна боржників у справах про банкрутство (неплатоспроможність), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.10.2019 року №865 після підписання замовником та переможцем аукціону акта про придбання майна на аукціоні замовник аукціону не пізніше ніж протягом п`яти календарних днів з дня підписання акта опубліковує його у системі та натискає електронну кнопку в інтерфейсі особистого кабінету, за результатом чого аукціону автоматично присвоюється статус Аукціон завершено. Внесення будь-яких змін в завершений аукціон законодавством не передбачено.

З урахуванням вказаних норм закону та досліджених судом доказів, суд приходить до висновку, що придбане позивачем нерухоме майно, яке є частиною часткової власності, може бути виділено як окреме майно, що відповідатиме вимогам закону, технічним нормам, не порушить права інших співвласників будівлі, і слугуватиме способом захисту законних прав власника майна. Таким чином, позов є обґрунтованим, доведеним і підлягає задоволенню.

Питання про повернення сплаченого ним судового збору позивач не ставить.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 364, 367, 391, 392 ЦК України суд, -

в и р і ш и в :

Позов задовольнити повністю.

Виділити в натурі 14/100 частин житлового будинку з нежитловими приміщеннями за адресою АДРЕСА_1 , який складається з:

4-1 -торговий зал-33,0 м.кв.

4-2-допоміжна- 11,8 м.кв.

4-3-санвузол-2,1 м.кв. загальною площею - 46,9 м.кв., та вхідні сходи з пандусом - бетон, метал, які знаходиться у користуванні ОСОБА_1 , як окремий об`єкт нерухомості.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на 14/100 частин житлового будинку з нежитловими приміщеннями, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , як на окремий об`єкт нерухомості, який має окрему юридичну адресу АДРЕСА_1 .

На рішення може бути подана апеляція до Рівненського апеляційного суду. Апеляцію на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

С У Д Д Я :

Іванків О.В.

Учасники процесу:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий Рівненським РВ УМВС України в Рівненській області 02 лютого 2004 року;

Відповідач: Володимирецька селищнарада Володимирецької територіальної громади Вараського району Рівненської області, 34300, вул. Повстанців, 21 смт.Володимирець Вараського району Рівненської області; код 04388113

Третя особа: Приватне підприємство «Наша Аптека», 02140. М. Київ, проспект. Бажана буд. 36, прим. 84; код 25390449

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення07.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124525722
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —556/3047/24

Рішення від 07.01.2025

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 03.12.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

Ухвала від 05.11.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Іванків О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні