1Справа № 335/11554/24 2-о/335/22/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2025 року м. Запоріжжя
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Стеценка А.В., за участю секретаря судового засідання Резніченко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Запоріжжі в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою,
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя перебуває вищевказана цивільна справа.
Ухвалою судді від 21.10.2024 заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, витребувано з Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори завірену належним чином копію спадкової справи заведеної після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; витяг зі Спадкового реєстру про наявність заповітів та спадкових договорів після смерті ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , дата який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
21.11.2024 з Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори надійшла зі інформаційна довідка зі Спадкового реєстру з якої вбачається, що 21.09.2023 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Каценельсон О.В. заведену спадкову справу № 50/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 10.12.2024 витребувано у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Каценельсон Ольги Валеріївни ( АДРЕСА_1 ) належним чином засвідчену копію спадкової справи № 50/2023 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , заведеної 21.09.2023.
30.12.2024 від приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Каценельсон О.В. надійшла копія спадкової справи №50/2023 заведеної 21.09.2023 після померлого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В судове засідання представник заявника не з`явилася. 20.01.2025 від представника заявника ОСОБА_2 надійшла заява розгляд заяви про визнання спадщини відумерлою за відсутності представника Запорізької міської ради. У вирішенні справи поклалася на розсуд суду.
У зв`язку з неприбуттям у судове засідання всіх учасників справ фіксування судового засідання технічним засобом не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд доходить наступного висновку.
Статтею 1216 ЦК України визначено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
За правилами ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України).
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, а часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Частиною 3 ст. 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
За змістом ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно за його місцезнаходженням, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.
Відповідно до ст. 335 ЦПК України, у заяві про визнання спадщини відумерлою мають бути зазначені відомості про час і місце відкриття спадщини, про майно, що становить спадщину, а також докази, які свідчать про належність цього майна спадкодавцю, про відсутність спадкоємців за заповітом і за законом, або про усунення їх від права на спадкування, або про неприйняття ними спадщини, або про відмову від її прийняття.
Відповідно до ч. 1 ст. 337 ЦПК України, справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов`язковою участю заявника та з обов`язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.
Згідно зі ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 6 ст. 294 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз`яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.
Особливістю розгляду справи про визнання спадщини відумерлою, яка розглядається в окремому провадженні, як й інших справ окремого провадження, зокрема, є: заявлені вимоги у порядку окремого провадження повинні бути безспірними (відсутній спір про право); справи окремого провадження порушуються за заявою і розглядаються за участю заявника, заінтересованих осіб (відсутність спору про право зумовлює відсутність сторін з протилежними інтересами, відсутність позову); немає інститутів і категорій, властивих позовному провадженню (пред`явлення зустрічного позову, заміна сторін, співучасть, мирова угода, треті особи, звернення до третейського суду тощо); справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Визначальною обставиною під час розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою у порядку окремого провадження є те, що розгляд такої заяви не пов`язаний з наступним вирішенням спору про право цивільне.
Спір про право це формально визнана суперечність між суб`єктами цивільного права, що виникла за фактом порушення або оспорювання суб`єктивних прав однією стороною цивільних правовідносин іншою і яка потребує врегулювання самими сторонами або вирішення судом.
Отже, виключається під час розгляду справ у порядку окремого провадження існування спору про право, який пов`язаний з порушенням, оспорюванням або невизнанням, а також недоведенням суб`єктивного права за умов, що є певні особи, які перешкоджають в реалізації такого права.
З копії матеріалів спадкової справи № 50/2023, заведеної 21.09.2023 приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Каценельсон О.В. щодо майна померлого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що спадкоємці звернулися до нотаріуса з заявами про прийняття спадщини після ОСОБА_1 .
Таким чином, з огляду на наявні у матеріалах справи письмові докази, які засвідчують обставину існування на час розгляду справи спадкоємців після смерті ОСОБА_1 , підстав для розгляду заяви про визнання спадщини відумерлою в порядку окремого провадження суд не вбачає.
На підставі викладеного, оскільки наявний спір про право, що підлягає розгляду у порядку позовного провадження, заява Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 293, 294, 335,337 ЦПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Заяву Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора, про визнання спадщини відумерлою залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду,шляхом поданняапеляційної скаргипротягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя А.В. Стеценко
Суд | Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 20.01.2025 |
Оприлюднено | 22.01.2025 |
Номер документу | 124526764 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя
Стеценко А. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні