Ухвала
від 20.01.2025 по справі 710/339/24
ШПОЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №710/339/24

Номер провадження 2/710/90/25

УХВАЛА

про призначення експертизи

20.01.2025 м. Шпола

Шполянський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого - судді Сивоконя С.С.,

за участі секретаря судових засідань Шпиці О.Е.,

розглянувши у підготовчому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського приватно -орендного підприємства "Відродження" про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,

ВСТАНОВИВ:

08.03.2024до Шполянськогорайонного судуЧеркаської областінадійшов згаданийпозов вякому позивачпросить зобов`язати Сільськогосподарське приватно - орендне підприємство «Відродження» повернути земельну ділянку з кадастровим номером: 7125786800:02:001:0287, площею 2,05 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Скотарівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області. Скасувати державну реєстрацію іншого речового права (права оренди) Сільськогосподарського приватно -орендного підприємства "Відродження", щодо земельної ділянки з кадастровим номером: 7125786800:02:001:0287, зареєстрованого 08.06.2017 в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, номер запису про інше речове право 20885262.

Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 11.03.2024 було відкрито провадження по справі. Вирішено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

04.04.2024 позивач подав заяву про зміну предмета позову. У своїй заяві просив визнати відсутнім інше речове право (право оренди) земельної ділянки з кадастровим номером: 7125786800:02:001:0287, зареєстроване за Сільськогосподарським приватно-орендним підприємством «Відродження» в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 08.06.2017 за № 20882562.

Ухвалою Шполянського районного суду Черкаської області від 12.08.2024 було призначено судову почеркознавчу експертизу. Провадження у справі зупинено.

Ухвалою судді Шполянського районного суду Черкаської області від 14.10.2024 провадження у справі поновлено.

18.11.2024 позивачем було подано клопотання про призначення судової технічної фізико-хімічної експертизи. Проведення експертизи доручити експертам Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України, який знаходиться за адресою: тупик Будівельний, 1 м. Дніпро, 49033.

На розгляд і вирішення експерта поставити такі питання :

- який зміст первинного тексту складеного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди серія та номер: б/н, виданої 17.09.2021 до Договору оренди землі №185 виданого 01.11.2016 року від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

-визначити відносну давність написання підпису орендодавця ОСОБА_1 у Додатковій угоді серія та номер: б/н виданої 17 вересня 2021 року до Договору оренди землі №185 виданого 01.11.2016 від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

- визначити відносну давність написання тексту складеного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди серія та номер: б/н виданої 17 вересня 2021 року до Договору оренди №185 виданого 01.11.2016 року від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

В обґрунтування зазначено, що наданий примірник Додаткової угоди має підчищення та виправлення у тексті виконаного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди. Тому є сумніви, що підпис позивача на Додатковій угоді виконано в один і той самий час із частиною тексту складеного кульковою ручкою в пункті 1 Додаткової угоди. Позивач вважає, що першочерговий текст Додаткової угоди містив іншу дату внесення змін до Договору оренди, приміром до 2024 року. Також є сумніви, що частина тексту складеного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди взагалі була внесена до проставлення позивачем підпису у Додатковій угоді. Позивач вважає, що відповідач обманним шляхом запропонував підписати Додаткову угоду, а у же потім на власний розсуд заповнив пункт 1 Додаткової угоди кульковою ручкою. Позивач має намір довести факт фальсифікації Додаткової угоди на підставі якої відповідач набув право належної йому земельної ділянки до 2033 року. Для визначення давності виконання записів та підписів у Додатковій угоді необхідні спеціальні знання, у зв`язку з цим з`явились необхідність проведення судової технічної фізико-хімічної експертизи.

В судове засідання позивач не з`явився, подав заяву у якій просив проводити засідання без його участі та задовольнити клопотання про призначення технічної експертизи.

Представник відповідача заперечував проти задоволення клопотання про призначення технічної експертизи. Позиція представника відповідача ґрунтується на тому, що заявлена експертиза не стосується предмета спору.

Суд, заслухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи зазначає наступне.

Відповідно до вимог п.8 ч.1ст. 197 ЦПК України, у підготовчому судовому засіданні суд вирішує питання про призначення експертизи.

Відповідно до ч.1ст. 103 ЦПК України, для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо, а сторонами не надано відповідні висновки експертів із цих саме питань, суд призначає експертизу у справі.

Заслухавши думку учасників справи з приводу заявленого клопотання, дослідивши матеріали цивільної справи, суд уважає, що клопотання потрібно задовольнити, оскільки, для вирішення питань, пов`язаних з вирішенням цього спору необхідні знання спеціалістів, а тому у справі необхідно призначити судову почеркознавчу експертизу.

Згідно з п. 1.13 розділу І Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерстваюстиції Українивід 08.10.1998№53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5) строк проведення експертизи встановлюється керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) і не повинен перевищувати 90 календарних днів. У разі значного завантаження експерта (за наявності у нього на виконанні одночасно понад десять експертиз, у тому числі комісійних та комплексних) більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.

Час попереднього вивчення матеріалів не повинен перевищувати п`ятнадцяти робочих днів.

Відповідно до п.1.2.1 розділу І цієї Інструкції основними видами (підвидами) експертиз є в тому числі технічна експертиза документів.

Згідно п.п.3.1 п.3 розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерстваюстиції Українивід 08.10.1998№53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2012 №1950/5), технічна експертиза документів поділяється на експертизу реквізитів документів, експертизу друкарських форм та експертизу матеріалів документів.

Відповідно до п.п. 3.2.1, 3.2.4, п. 3 розділу І Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, основними завданнями технічної експертизи реквізитів документів є: установлення фактів і способів унесення змін до документів (підчистка, травлення, дописка, переклеювання фотокарток, літер тощо) та виявлення їх первинного змісту. Визначення відносної давності виконання документа або його фрагментів, а також послідовності нанесення штрихів, що перетинаються.

Частино 1 ст. 7 Закону України «Про судову експертизу», судово-експертну діяльність у кримінальному провадженні здійснюють державні спеціалізовані установи, а в інших випадках - також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Статтею 7-1 Закону України «Про судову експертизу», передбачено, що підставою проведення судової експертизи є відповідне судове рішення чи рішення органу досудового розслідування, або договір з експертом чи експертною установою - якщо експертиза проводиться на замовлення інших осіб.

Згідно ст. 10 Закону України «Про судову експертизу», судовими експертами можуть бути особи, які мають необхідні знання для надання висновку з досліджуваних питань. Судовими експертами державних спеціалізованих установ можуть бути фахівці, які мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності.

До проведення судових експертиз, крім тих, що проводяться виключно державними спеціалізованими установами, можуть залучатися також судові експерти, які не є працівниками цих установ, за умови, що вони мають відповідну вищу освіту, освітньо-кваліфікаційний рівень не нижче спеціаліста, пройшли відповідну підготовку в державних спеціалізованих установах Міністерства юстиції України, атестовані та отримали кваліфікацію судового експерта з певної спеціальності у порядку, передбаченому цим Законом.

Згідно з ч.7 ст. 15 Закону України «Про судову експертизу», державні спеціалізовані установи, а також фахівці, що не є працівниками цих установ, зазначені у статті 7 цього Закону, виконують інші роботи на договірних засадах.

Згідно ст.107 ЦПК України, матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи. Суд може також заслухати призначених судом експертів з цього питання. Копії матеріалів, що надаються експерту, можуть залишатися у матеріалах справи. Експерт не має права з власної ініціативи збирати матеріали для проведення експертизи, розголошувати відомості, що стали йому відомі у зв`язку з проведенням експертизи, або повідомляти будь-кому, крім суду та учасника справи, на замовлення якого проводилася експертиза, про її результати. Призначений судом експерт не має права спілкуватися з учасниками судового процесу поза межами судового засідання, крім випадків вчинення інших дій, безпосередньо пов`язаних із проведенням експертизи. При визначенні матеріалів, що надаються експерту чи експертній установі, суд у необхідних випадках вирішує питання про витребування відповідних матеріалів за правилами, передбаченими цим Кодексом для витребування доказів.

Підставою для звернення до суду з вищевказаним позовом є заперечення позивачем факту підписання та укладення додаткової угоди від 17.09.2021 до Договору оренди, якою продовжено термін оренди земельної ділянки з кадастровим номером 7125786800:02:001:0287 на підставі якої СПОП "Відродження" зареєструвало право оренди на належну позивачу вищевказану земельну ділянку.

Ухвалою Шполянського районного суду Черкаської області від 12.08.2024 призначено судову почеркознавчу експертизу.

10.10.2024 до суду надійшов висновок за результатами проведеної почеркознавої експертизи.

Відповідно доч.1,2ст.76ЦПК Українидоказами єбудь-якідані,на підставіяких судвстановлює наявністьабо відсутністьобставин (фактів),що обґрунтовуютьвимоги ізаперечення учасниківсправи,та іншихобставин,які маютьзначення длявирішення справи. Цідані встановлюютьсятакими засобами: 1)письмовими,речовими іелектронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до ч.7ст.72 ЦПК України експерт має право на оплату виконаної роботи та на компенсацію витрат, пов`язаних з проведенням експертизи і викликом суду. Згідно ст.15 Закону України «Про судову експертизу», державні спеціалізовані установи, а також фахівці, що не є працівниками цих установ, зазначені у статті 7 цього Закону, виконують інші роботи на договірних засадах. Проведення інших експертних досліджень і обстежень державними спеціалізованими установами здійснюється за рахунок замовника. Оплата за проведення почеркознавчої експертизи має бути проведена за рахунок позивача, сторони яка замовляє проведення даної експертизи.

Беручи до уваги, що для вирішення питання, які виникли після результатів проведеної почеркознавчої експертизи, а саме щодо давності складання тексту додаткової угоди та давності написання підпису суд вважає за можливе задовольнити клопотання про проведення судової почеркознавчої експертизи.

З врахуванням вимог п.5 ч.1ст.252ЦПК України та необхідності зупинення процесуальних строків розгляду справи, суд вважає за можливе зупинити провадження у справі до отримання висновку вказаної експертизи.

Керуючись, ст.ст. 7, 7-1, 10, 15 Закону України «Про судову експертизу» ст.ст.103, 104, 107, 108, ч. 4 ст.139, 197, 252, 260, 261 п. 12,14ст.353, ст.354 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ:

Клопотання позивача задовольнити.

По цивільнійсправі запозовом ОСОБА_1 до Сільськогосподарського приватно -орендного підприємства "Відродження" про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, призначити судову технічну (фізико хімічну) експертизу.

Проведення експертизи доручити судовим експертам Дніпропетровського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру УМВС України, який розташований за адресою: тупик Будівельний,1 м. Дніпро, 49033.

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст.384, 385 КК України.

Призначений судом експерт невідкладно повинен повідомити суд про неможливість проведення ним експертизи через відсутність у нього необхідних знань або без залучення інших експертів.

На вирішення експертизи поставити питання:

- який зміст первинного тексту складеного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди серія та номер: б/н, виданої 17.09.2021 до Договору оренди землі №185 виданого 01.11.2016 року від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

-визначити відносну давність написання підпису орендодавця ОСОБА_1 у Додатковій угоді серія та номер: б/н виданої 17 вересня 2021 року до Договору оренди землі №185 виданого 01.11.2016 від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

- визначити відносну давність написання тексту складеного кульковою ручкою у пункті 1 Додаткової угоди серія та номер: б/н виданої 17 вересня 2021 року до Договору оренди №185 виданого 01.11.2016 року від імені орендаря: Сільськогосподарського приватно-орендного підприємства «Відродження» та орендодавця: ОСОБА_1 .

Оплату за проведення експертизи покласти, на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: с. Скотарево, Звенигородського району, Черкаської області, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .

В розпорядження експерта надати матеріали справи №710/339/24.

Експертизу провести протягом двох місяців з часу отримання цієї ухвали.

Провадження в цивільній справі зупинити на час проведення експертизи та до отримання висновку експертизи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.

СуддяС.С. Сивокінь

СудШполянський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено22.01.2025
Номер документу124527031
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою

Судовий реєстр по справі —710/339/24

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 12.08.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 30.05.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Шполянський районний суд Черкаської області

Сивокінь С. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні