П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 120/217/24 Головуючий у 1-й інстанції: Поліщук І.М.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
22 січня 2025 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Смілянця Е. С. Драчук Т. О.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Вінницької обласної прокуратури на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року у справі за адміністративним позовом Керівника Немирівської окружної прокуратури в інтересах держави до Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Керівник Немирівської окружної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом до Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди "Бартків", що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетоннної труби 1х1 м та розташована в с. Брицьке по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області та формує водний об`єкт ставок "Бартків";
- зобов`язати Турбівську селищну раду Вінницького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди "Бартків", що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетоннної труби 1х1 м та розташована в с. Брицьке по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області та формує водний об`єкт ставок "Бартків".
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 18.07.2024 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з даним рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Як встановлено судом першої інстанції, на території Турбівської територіальної громади Вінницького (колишнього Липовецького) району Вінницької області с. Брицьке, по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області знаходиться гідроспоруда, яка формує водний об`єкт ставок «Бартків».
Рішенням виконавчого комітету Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області від 21.11.2017 №17 «Про присвоєння поштової адреси» вирішено присвоїти адреси гідроспорудам та водним об`єктам, на яких вони розміщені та поштову адресу в с. Брицьке та с. Конюшівка, в тому числі, і гідроспоруді «Бартків» - вул. Партизанська, 1а, що на ставку «Бартків».
Рішенням 28 сесії 7 скликання Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області від 23.12.2019 затверджено Положення про взяття на облік, збереження та передачу в комунальну власність безхазяйного майна та відумерлої спадщини на території Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області.
Рішенням 28 сесії 7 скликання Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області від 23.12.2019 "Про визнання безхазяйного нерухомого майна на території Брицької сільської ради" вирішено, а саме:
- визнати безхайзяйним нерухомим майном на території Брицької сільської ради наступні об`єкти, в тому числі і гідроспоруду «Бартків» с. Брицьке, вул. Партизанська, 1а, що на ставку «Бартків»;
- розмістити оголошення про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна у районній газеті «Липовецькі вісті» та на дошці оголошення сільської ради;
- замовити виготовлення технічної документації на вищеперараховане нерухоме майно та не пізніше ніж у 10-денний термін після отримання технічної документації звернутись до органів реєстрації нерухомого майна з метою взяття на облік вищеперарахованих об`єктів нерухомого майна як безхазяйних.
На виконання вищевказаного рішення було розміщено публікацію в газеті «Липовецькі вісті» щодо взяття на облік безхазяйного нерухомого майна, зокрема і гідроспоруди «Бартків» с. Брицьке, вул. Партизанська, 1а, що на ставку «Бартків».
Згідно акту опису нерухомого майна, що має ознаки безхазяйного від 23.12.2019, складеного комісією у складі депутата Брицької сільської ради Липовецького району, голови постійної комісії з питань планування бюджету та фінансів Чуприни В.В., членів постійної комісії депутатів Брицької сільської ради Могилевич В.М., Туркевича М.М., Орендарця О.І., спеціаліста Брицької сільської ради Прокопюк О.В., на ставку «Бартків» в с. Брицьке, по вул. Партизанська, 1а, Вінницького (колишнього Липовецького) району Вінницької області знаходиться гідроспоруда, що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетонної труби 1x1 м. Стан майна задовільний.
Відповідно до листа Комунального підприємства «Вінницьке обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» № 2095/1/01-5/23 від 20.11.2023 установлено, що станом на 13.10.2023 первинна технічна інвентаризація об`єкта нерухомого майна та реєстрація права власності об`єкту нерухомого майна за адресою: вул. Партизанська, 1а, в селі Брицьке, Липовецького району Вінницької області КП «ВООБТІ» не проводилась.
Відповідно до рішення сесії 8 скликання Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області від 14.12.2020 № 8/2-38 «Про реорганізацію сільських рад», Турбівська селищна рада Вінницького району є правонаступником всього майна, прав та обов`язків усіх сільських рад, зазначених у п. 1 цього рішення, в тому числі, і Брицької сільської ради Липовецького району Вінницької області.
Разом із тим, як зазначив прокурор, власник (балансоутримувач) вказаної гідротехнічної споруди не встановлений, тобто гідротехнічна споруда є безхазяйною. Проте, Турбівською селищною радою не вжито заходів, спрямованих на реєстрацію такого майна як безхазяйного з метою його можливого подальшого оформлення у комунальну власність.
З огляду на викладене, на думку прокурора, Турбівською селищною радою допущено протиправну бездіяльність, яка полягає у не зверненні до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме: гідротехнічної споруди «Бартків», що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м., шириною 8 м., висотою 1 м. та залізобетонної труби 1x1 м., яка розташована в с. Брицьке, по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області, та формує водний об`єкт ставок «Бартків».
Наведені вище обставини слугували підставою для звернення керівника Немирівської окружної прокуратури Вінницької області до суду з даним адміністративним позовом.
Відмовляючи у задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що оскільки Турбівська селищна рада все ж таки звернулась до державного реєстратора прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, що свідчить про відсутність допущеної з боку відповідача бездіяльності та, як наслідок, відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Статтею 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності, на рухоме та нерухоме майно.
Від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності органи місцевого самоврядування.
Підставою набуття права комунальної власності є передача майна комунальним громадам безоплатно державою, іншими суб`єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування, та розпорядження об`єктами права комунальної власності.
Майнові операції, які здійснюються органами місцевого самоврядування з об`єктами права комунальної власності, не повинні ослаблювати економічних основ місцевого самоврядування, зменшувати обсяг та погіршувати умови надання послуг населенню.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб`єктів. Об`єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад, передані іншим суб`єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
Згідно зі ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та
утворені нею органи місцевого самоврядування.
Згідно ч. 4 ст. 334 ЦК України права на нерухоме майно, які підлягають державній реєстрації, виникають з дня такої реєстрації відповідно до закону.
Відповідно до ст. 182 ЦК України, право власності та інші речові права на нерухомі речі, до яких належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення (ч. 1 ст. 181 ЦК України), обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень регулює Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», який спрямований на забезпечення визнання та захисту державою таких прав.
Статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Державна реєстрація прав здійснюється на засадах обов`язковості державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав.
Речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Крім того, статтею 4 Закону передбачено, що речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, підлягають обов`язковій державній реєстрації.
Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 ЦК України, ухилення від реєстрації права на нерухомість, окрім іншого, можуть бути оскаржені до суду.
Статтями 13, 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють від імені Українського народу права власника в межах, визначених Конституцією.
Сільські, селищні, міські ради, згідно ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, відповідно до п.п. 3, 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно зі ст. 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» селищні ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу, ст. 26 цього Закону встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад, до яких віднесено розпорядження комунальним майном територіальних громад та інше.
Права суб`єкта комунальної власності від імені та в інтересах територіальних громад здійснюють відповідні ради.
Відтак, єдиним органом, уповноваженим управляти комунальним майном, яке знаходиться на території Турбівської територіальної громади, до складу якої входить, у тому числі, територія с. Брицьке є Турбівська селищна рада.
Враховуючи викладене, колегія суддів апеляційної інстанції приходить до висновку, що Турбівська селищна рада Вінницького району Вінницької області має вжити заходи згідно з вимогами чинного законодавства, спрямовані на оформлення та державну реєстрацію права власності на гідроспоруду на території Турбівської селищної ради Вінницького району.
Однак, за наявності підстав та відповідних повноважень, Турбівська селищна рада, як суб`єкт права комунальної власності, що здійснює від імені та в інтересах територіальної громади відповідні права щодо володіння та розпорядження комунальним майном, упродовж тривалого часу фактично не здійснювала жодних юридично значимих обов`язкових дій щодо оформлення та державної реєстрації права власності на гідроспоруду у межах підвідомчої їй території.
Водночас, відповідач посилається на заяву від 16.01.2024 про звернення до державного реєстратора прав на нерухоме майно та рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій реєстратором Турбівської селищної ради від 16.01.2024 року.
Однак, щодо зазначених доводів відповідача суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Так відповідно до рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій реєстратором Турбівської селищної ради від 16.01.2024 року у якому зазначено, зокрема, що відповідно до п.2 ст. 10 ЗУ "Про держану реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" державний реєстратор не має права приймати рішення про державну реєстрацію прав у разі, якщо речове право на нерухоме майно, обтяження такого права набувається, змінюється або припиняється за суб`єктом державної реєстрації прав, з яким державний реєстратор перебуває у трудових відносинах або засновником (учасником) якого він є. У такому разі державна реєстрація проводиться іншим державним реєстратором.
Так, як встановлено судом апеляційної інстанції, що згідно рішення державного реєстратора воно прийняте державним реєстратором Турбівської селищної ради Вінницької області, який безпосередньо перебуває у трудових відносинах із відповідачем по справі тобто Турбівською селищною радою Вінницької області.
Більше того, належних да допустимих доказів на те, що вказане рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій було оскаржено до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду, а також звернення із заявою до іншого державного реєстратора відповідачем до суду не надано.
Згідно з витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, право власності чи будь-яке інше речове право на гідротехнічну споруду «Бартків» за Турбівською селищною радою до цього часу не зареєстровано.
Суд звертає увагу на те, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту несвоєчасного виконання обов`язкових дій, а важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов`язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Значення мають юридичний зміст, значимість, тривалість та межі бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість бездіяльності для прав та інтересів особи.
Так, оформлення права власності за територіальною громадою на безхазяйну гідротехнічну споруду надасть можливість вирішувати питання збереження водних об`єктів для загального та спеціального водокористування, надання в оренду шляхом укладення договорів оренди нерухомого майна, забезпечивши збереження та належну експлуатацію гідротехнічної споруди.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 05.03.2024 у справі № 300/3657/22.
Враховуючи вищезазначене колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку про бездіяльність відповідача щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди "Бартків", що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетоннної труби 1х1 м розташована в с. Брицьке по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області та формує водний об`єкт ставок "Бартків".
Положеннями частини другої статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 1 та 2 ст. 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права. Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається, крім іншого, неправильне тлумачення закону.
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження в ході апеляційного перегляду справи, тому, керуючись статтею 315 КАС України, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови, якою адміністративний позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
апеляційну скаргу Вінницької обласної прокуратури задовольнити повністю.
Рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 18 липня 2024 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Турбівської селищної ради Вінницького району Вінницької області щодо не звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, з заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди "Бартків", що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетоннної труби 1х1 м та розташована в с. Брицьке по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області та формує водний об`єкт ставок "Бартків".
Зобов`язати Турбівську селищну раду Вінницького району Вінницької області вчинити дії, спрямовані на набуття права власності на безхазяйне майно шляхом звернення до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно із заявою про взяття на облік безхазяйної нерухомої речі, а саме гідротехнічної споруди "Бартків", що складається з насипної дамби з ґрунту довжиною 7 м, шириною 8 м, висотою 1 м та залізобетоннної труби 1х1 м та розташована в с. Брицьке по вул. Партизанська, 1а, Вінницького району Вінницької області та формує водний об`єкт ставок "Бартків".
Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П. Судді Смілянець Е. С. Драчук Т. О.
Суд | Сьомий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124610074 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо організації господарської діяльності, з них дозвільної системи, нагляду (контролю), реалізації держ-ї регуляторної політики у сфері госп-ї д-ті; ліцензування видів господарської д-ті; розроблення і застосування національних стандар., технічних регламентів та процедур оцінки відповідності |
Адміністративне
Сьомий апеляційний адміністративний суд
Полотнянко Ю.П.
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Поліщук Ірина Миколаївна