Рішення
від 20.01.2025 по справі 740/7243/21
НІЖИНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 740/7243/21

Провадження № 2-др/740/2/25

Д О Д А Т К О В Е Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 січня 2025 року м. Ніжин

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області в складі:

головуючого судді Шевченко І. М.,

за участю секретаря судового засідання Ісаєнко А. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву представника відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката Лишка Віктора Анатолійовича про ухвалення додаткового рішення в цивільній справі за позовом Фермерського господарства «Терешківське В.О.» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, визнання права користування земельними ділянками та скасування державної реєстрації речових прав,

установив:

Рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 грудня 2024 року у задоволенні вказаного позову відмовлено.

31.12.2024 представник відповідачів адвокат Лишко В. А. засобами поштового зв`язку подав до суду заяву про ухвалення додаткового рішення у справі, до якої додав документи щодо витрат на правничу допомогу, та просив стягнути з позивача витрати на правничу допомогу в розмірі 26500,00 грн на користь кожного з відповідачів. Заяву мотивовано тим, що після ухвалення судового рішення здійснено детальний розрахунок витрат на правову допомогу, ураховано, що адвокат брав безпосередню участь у судових засіданнях, які проводилися не за його місцем постійної роботи у м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області, що зумовило додаткові витрати, пов`язані з відрядженням; адвокатом підготовлено відзив на позовну заяву, клопотання, заперечення, пояснення, з урахуванням складності справи, її специфіки та обсягу необхідної юридичної роботи.

Представник відповідачів адвокат Лишко В. С. подав до суду заяву про розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення без його та відповідачів участі.

Представник позивача адвокат Луєнко Ю. В. подав до суду заяву, в якій просив розглянути заяву про ухвалення додаткового рішення без участі сторони позивача, проти задоволення заяви заперечив, оскільки позивач вважає заявлений розмір судових витрат необґрунтованим та таким, що не відповідає принципам реальності та співмірності обсягу наданих адвокатом послуг та виконаних робіт. До відповідачів була подана одна позовна заява, а тому адвокат мав реальну можливість здійснити аналіз матеріалів справи, чинного законодавства та дослідження практики застосування відповідних норм права, що пов`язані з підготовкою документів по суті справи, лише один раз, а не двічі для кожного з відповідачів. Участь у судових засіданнях представника відповідача здійснювалася в межах одного судового провадження, а не окремо стосовно кожного з відповідачів. Відтак, подвійна оцінка вартості таких послуг адвоката суперечить принципу реальності наданої правничої допомоги. Крім того, друк документів, відправлення документів засобами зв`язку не відносить до жодного виду правничої допомоги. Таким чином, позивач вважає, що витрати на професійну правничу допомогу мали б бути зменшені з 53000,00 грн до 26500,00 грн (по 13250 грн на користь кожного відповідача).

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Установлено, що 09 грудня 2024 року представник відповідачів адвокат ЛишкоВ.А. подав до суду заяву, в якій просив розглянути справу за його та відповідачів відсутності, відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, стягнути з позивача на користь відповідачів судові витрати.

Рішенням Ніжинського міськрайонного суду Чернігівської області від 09 грудня 2024 року відмовлено у задоволенні позову Фермерського господарства «Терешківське В.О.» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, визнання права користування земельними ділянками та скасування державної реєстрації речових прав.

Згідно з доданими до заяви про ухвалення додаткового рішення розрахунками витрат, пов`язаних з наданням правової допомоги, що підлягає сплаті, як судові витрати, від 09 грудня 2024 року, що є додатками № 1 до договору про надання правової допомоги від 18 лютого 2022 року, адвокатом Лишком В. А. надано відповідачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 такі послуги у цивільній справі №740/7243/21: аналіз матеріалів справи, консультаційні послуги з питань судового процесу на кожному етапі справи, консультації перед судовими засіданнями 500,00грн; аналіз чинного законодавства України та дослідження практики застосування відповідних норм права, що пов`язані із підготовкою документів по суті справи (відзив, заперечення, пояснення) 1000,00 грн; складання документів по суті справи, друк документів, формування документів засобами поштового зв`язку 5000,00 грн; участь у судових засіданнях, підготовка та подача процесуальних документів 20000,00 грн, а всього вартість наданих адвокатом послуг кожному з відповідачів становить 26500,00 грн.

Також до заяви про ухвалення додаткового рішення додано акти приймання-передачі наданих послуг від 09 грудня 2024 року про те, що адвокат надав правову (професійну правничу) допомогу відповідно до додаткової угоди № 1 від 09 грудня 2024року, а замовники прийняли вищевказані послуги.

Статтею 270 ЦПК України встановлено, що с уд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: 1)стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення; 2) суд, вирішивши питання про право, не зазначив точної грошової суми, присудженої до стягнення, або майно, яке підлягає передачі, або дії, що треба виконати; 3)судом не вирішено питання про судові витрати; 4) суд не допустив негайного виконання рішення у випадках, встановлених статтею 430 цьогоКодексу. Заяву проухваленнядодаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів із дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви. Додаткове рішення або ухвалу про відмову в прийнятті додаткового рішення може бути оскаржено.

Відповідно дост. 59 Конституції Україникожен має право на професійну правничу допомогу. Кожен є вільним у виборі захисника своїх прав.

Згідно зі ст.15ЦПКУкраїни учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді як вид правничої допомоги здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом. Безоплатна правнича допомога надається в порядку, встановленому законом, що регулює надання безоплатної правничої допомоги.

Однією з основних засад (принципів) цивільного судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 ЦПК України).

Відповідно до ст.1ЗаконуУкраїни«Про адвокатурутаадвокатськудіяльність» договір про надання правової допомоги це домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ч. 3ст. 27 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»до договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права.

Гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення, тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час (ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).

Розмір гонорару визначається лише за погодженням адвоката з клієнтом, а суд не вправі втручатися у ці правовідносини.

Разом із тим законом визначено критерії, які слід застосовувати при визначенні розміру витрат на правничу допомогу.

Згідно із ч. 1, 3ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи, до яких віднесено і витрати на професійну правничу допомогу.

Відповідно до ч. 3, 4ст. 137 ЦПК Українидля визначеннярозмірувитратна правничудопомогузметою розподілусудовихвитратучасник справиподаєдетальнийопис робіт(наданихпослуг),виконанихадвокатом,таздійсненихним витрат,необхіднихдлянадання правничоїдопомоги.Розмірвитратна оплатупослугадвокатамає бутиспівмірниміз: 1)складністюсправита виконанихадвокатомробіт(наданихпослуг); 2)часом,витраченимадвокатомна виконаннявідповіднихробіт(наданняпослуг); 3)обсягомнаданихадвокатом послугтавиконанихробіт; 4)ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разінедотриманнявимогч.4цієїстаттісуд може,заклопотанняміншої сторони,зменшитирозмірвитрат направничудопомогу,якіпідлягаютьрозподілу міжсторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 137 ЦПК України).

Згідно із ч. 8 ст.141ЦПКУкраїни розмір витрат,які сторонасплатила абомає сплатитиу зв`язкуз розглядомсправи,встановлюється судомна підставіподаних сторонамидоказів (договорів,рахунків тощо).Такі доказиподаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

До складу витрат на правничу допомогу включаються: гонорар адвоката за представництво в суді; інша правнича допомога, пов`язана з підготовкою справи до розгляду; допомога, пов`язана зі збором доказів; вартість послуг помічника адвоката; інша правнича допомога, пов`язана зі справою.

Витрати на правничу допомогу визначаються сукупністю таких документів: договором про надання правничої допомоги та відповідними доказами щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу учасник справи має подати (окрім договору про надання правничої допомоги) детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом (для визначення розміру гонорару, що сплачений або підлягає сплаті) та опис здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат має бути співмірним зі складністю справи та виконаних адвокатом (професійна правнича допомога) робіт; часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт; обсягом наданих адвокатом послуг; ціною позову та значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи та репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог співмірності, за клопотанням іншої сторони, суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022 у справі №922/1964/21 зазначено, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність. Подібний висновок викладений і в постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансового стану обох сторін (п. 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц, пункт 5.40 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020 у справі № 904/4507/18).

Зокрема, Велика Палата Верховного Суду в додатковій постанові від 19 лютого 2020 року у справі № 755/9215/15-ц звернула увагу на те, що принцип змагальності знайшов своє втілення, зокрема, у положеннях частин п`ятої та шостої статті 137 ЦПК України, відповідно до яких саме на іншу сторону покладено обов`язок обґрунтування наявності підстав для зменшення розміру витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами, а також обов`язок доведення їх неспівмірності, тому при вирішенні питання про стягнення витрат на професійну правничу допомогу слід надавати оцінку виключно тим обставинам, щодо яких інша сторона має заперечення.

Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41Конвенціїпрозахистправлюдиниіосновоположнихсвобод 1950 року, застосовує аналогічний підхід та вказує, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, якщо вони були фактичними і неминучими, а їхній розмір обґрунтованим (див. mutatis mutandis рішення ЄСПЛ у справі "East/West Alliance Limited» проти України" від 23 січня 2014 року (East/West Alliance Limited v. Ukraine, заява №19336/04, п. 268).

Крім того, у рішенні ЄСПЛ у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Ураховуючи вимоги статей 12, 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Разом з тим п. 1, 2, 3 ч. 2ст. 141 ЦПК Українипередбачено, що інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову на відповідача, у разі відмови в позові на позивача, у разі часткового задоволення на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Вирішуючи питання про розмір витрат, які належить стягнути з позивача на користь відповідачів, суд ураховує заперечення представника позивача, який вважає завищеним розмір витрат на професійну правничу допомогу, а також визначені нормами процесуального кодексу критерії, згідно з якими суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.

У матеріалах справи містяться копії договорів про надання правничої допомоги від 18 лютого 2022 року, укладені між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та адвокатом Лишком В. А. (т. 1 а. с. 109, 112), які є ідентичними за змістом та згідно з якими адвокат зобов`язується надавати замовнику консультації та правові послуги у справі про визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, визнання права користування земельними ділянками та скасування державної реєстрації речових прав, та здійснювати представництво замовника в судових інстанціях, органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях незалежно від форм власності. У п. 5.2 договорів сторони передбачили, що оплата послуг адвоката здійснюється за додатковою угодою сторін, яка є додатком до вказаного договору.

Відповідно до актів приймання-передачі наданих послуг від 09 грудня 2024 року розмір понесених кожним з відповідачів витрат на правничу допомогу становить 26500,00 грн.

Так, згідно з матеріалами справи, представником відповідачів адвокатом ЛишкомВ. В. до суду подано відзиви та заперечення від кожного з відповідачів, клопотання про витребування доказів, заперечення на клопотання. Крім того, адвокат брав участь у шести судових засіданнях, в яких представляв інтереси відповідачів (27червня 2022 року, 28 грудня 2022 року, 17 травня 2023 року, 08 червня 2023 року, 07серпня 2024 року, 27 вересня 2024 року).

Ураховуючи категорію та фактичні обставини справи, яка розглядалася в порядку загального позовного провадження, її складність та значення для сторін, обсяг наданих адвокатом послуг відповідачам у межах одного судового провадження, які зводилися до аналізу чинного законодавства, дослідження практики застосування відповідних норм права, надання консультацій, складення процесуальних документів, участі в судових засіданнях, а також враховуючи клопотання представника позивача про зменшення витрат на оплату правничої допомоги, суд вважає, що визначений представником відповідачів розмір витрат на правничу допомогу обом відповідачам сукупно 53000,00грн є завищеним, не відповідає засадам розумності, виваженості та справедливості.

Слід зазначити, що вказаний в розрахунку витрат вид роботи друк документів, формування документів для сторін, відправлення документів засобами поштового зв`язку не є видами адвокатських послуг, перелік яких визначено в ст. 19 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Указані послуги носять не правовий, а організаційно-технічний характер, не належать до витрат на професійну правничу допомогу, а тому на підставі положень статей 137, 141 ЦПК України відшкодуванню не підлягають.

З оглядуна зміствиконаних адвокатомробіт,кожному звідповідачів усправі наданооднакові послугита нарахованооднакову сумугонорару врозмірі 26500,00грн.При цьому,ураховуючи характерспірних правовідносин,заявлені позовнівимоги,а такожучасть адвокатав судовихзасіданнях,в якихвін відразупредставляв інтересиобох відповідачів,указаний узаяві проухвалення додатковогорішення розмірвитрат направничу допомогув сумі53000,00грн є завищеним.

Так, суд вважає, що витрати на правничу допомогу обом відповідачам сукупно в розмірі 26 500,00 грн відповідатимуть критеріям реальності таких витрат, розумності їхнього розміру з урахуванням конкретних обставин цієї справи, що є співмірним зі складністю справи, а також обсягом наданих адвокатом послуг. При цьому суд також ураховує фінансовий стан обох сторін, де позивачем є юридична особа, яка здійснює підприємницьку діяльність, а відповідачами фізичні особи. Такий розмір судових витрат на правничу допомогу є розумним та справедливим, відповідає принципу співмірності із складністю справи та виконаним адвокатом обсягом робіт, при цьому захищає права відповідачів на отримання коштів, які вони були змушені витратити з метою захисту своїх прав та інтересів в суді, а також відповідає завданням та основним засадам цивільного судочинства, передбачених у ст.2 ЦПК України.

За таких обставин суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви представника відповідачів та стягнення з позивача на користь відповідачів витрат на правничу допомогу в розмірі 26500,00 грн, тобто по 13 250,00 грн на користь кожного відповідача.

Керуючись ст.13, 133, 137, 141, 259, 263-265, 270 ЦПК України, суд

ухвалив:

Заяву представника відповідачів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 адвоката Лишка Віктора Анатолійовича задовольнити частково.

Ухвалити у справі додаткове рішення, яким стягнути з Фермерського господарства «Терешківське В. О.» (ЄДРПОУ 34490534; вул. Центральна, 19, с.Терешківка, Ніжинський район, Чернігівська область) на користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) витрати на правничу допомогу в розмірі 13250 (тринадцять тисяч двісті п`ятдесят) гривень кожному.

Додаткове рішення суду може бути оскаржене до Чернігівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення додаткового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії додаткового рішення суду.

Додаткове рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги додаткове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І. М. Шевченко

СудНіжинський міськрайонний суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124616111
СудочинствоЦивільне
КатегоріяЗаява про ухвалення додаткового рішення

Судовий реєстр по справі —740/7243/21

Ухвала від 04.02.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Ухвала від 04.02.2025

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Шитченко Н. В.

Рішення від 20.01.2025

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Рішення від 09.12.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 18.06.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 05.04.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Ухвала від 08.02.2024

Цивільне

Ніжинський міськрайонний суд Чернігівської області

Шевченко І. М.

Постанова від 08.11.2023

Цивільне

Чернігівський апеляційний суд

Євстафієв О. К.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні