Ухвала
від 17.01.2025 по справі 522/12015/22
ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ОДЕСИ

17.01.2025

Справа №522/12015/22

Провадження №1-кп/522/1040/25

УХВАЛА

Іменем України

17 січня 2025 року м. Одеса

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42021160000000626 від 18.12.2021 року, за обвинуваченням

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,уродженця м. Одеса, громадянина України, з вищою освітою, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

- у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368 ч.3 КК України,

учасники процесу:

прокурор ОСОБА_5 ,

захисник адвокат ОСОБА_6 ,

обвинувачений ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Приморського районного суду м. Одеси знаходиться обвинувальний акт у кримінальному провадженні за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368 ч.3 КК України.

В підготовчому судовому засіданні судом поставлено питання про можливість призначення обвинувального акту до судового розгляду.

Прокурор наполягав на призначенні обвинувального акту до судового розгляду.

Захисник ОСОБА_6 заперечив проти призначення обвинувального акту до судового розгляду та заявив клопотання про повернення обвинувального акту прокурору, яке мотивував тим, що обвинувальний акт не містить викладу фактичних обставин кримінального правопорушення щодо отримання неправомірної вигоди ОСОБА_7 у розмірі 6 000 гривень, хоча обвинувачення стверджує про отримання неправомірної вигоди у загальній сумі 16 500 грн. Водночас, в розділі «Формулювання обвинувачення відносно ОСОБА_4 » обвинувальний акт містить наступне посилання: « ОСОБА_4 усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою особистого збагачення, наголосив ОСОБА_8 про передачу йому неправомірної вигоди розміром 6000 гривень за надання послуг в отриманні згаданих довідок, що остання і зробила». Однак за яких фактичних обставин ОСОБА_8 передала ОСОБА_4 6000 гривень обвинувальний акт не містить.

Узагальнюючи викладене, захисник вважає, що формулювання обвинувачення має містити дані щодо події кримінального правопорушення із зазначенням часу, місця, форми вини і мотивів, способу вчинення, наслідків та інших даних, на підставі яких, відповідно до диспозиції певної статті Кримінального кодексу України, можна встановити в діях обвинуваченого склад кримінального правопорушення, з урахуванням, у тому числі, кваліфікуючих ознак.

Вказані недоліки обвинувального акту можуть бути усунуті на стадії підготовчого провадження тільки шляхом повернення обвинувального акта відповідно до п.3 ч.3 ст.314 КПК, оскільки на стадії підготовчого провадження відповідно до Глави 27КПК суд має виключний перелік повноважень, передбачених цією главою, і виправляти недоліки обвинувального акту на цій стадії шляхом зміни обвинувачення в порядку, передбаченому ст.338 КПК кримінальним процесуальним законом не передбачено.

Захисник наголосив, що надання повної, детальної інформації щодо пред?явленого обвинувачення є важливою передумовою забезпечення справедливого розгляду в розумінні ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, а тому для забезпечення права на захист обвинуваченого і усунення недоліків у викладі обвинувачення, обвинувальний акт слід повернути прокурору.

Обвинувачений підтримав клопотання захисника, наполягав на поверненні обвинувального акту.

Прокурор в судовому засіданні заперечував проти клопотання захисника про повернення обвинувального акту, зазначивши, що обвинувальний акт відповідає вимогам статті 291 КПК України, підстави для його повернення прокурору відсутні.

Суд, вислухавши позицію сторін, вважає вказане клопотання сторони захисту необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.

Як визначено положеннями статті 314 ч.3 п.3,5 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право: повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам КПК України, призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акта.

Відповідно до статті 291 КПК України, обвинувальний акт складається слідчим, дізнавачем, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт може бути складений прокурором, зокрема якщо він не погодиться з обвинувальним актом, що був складений слідчим, дізнавачем.

Обвинувальний акт має містити такі відомості:

1) найменування кримінального провадження та його реєстраційний номер;

2) анкетні відомості кожного обвинуваченого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);

3) анкетні відомості кожного потерпілого (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);

3-1) анкетні відомості викривача (прізвище, ім`я, по батькові, дата та місце народження, місце проживання, громадянство);

4) прізвище, ім`я, по батькові та займана посада слідчого, прокурора;

5) виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими, правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність та формулювання обвинувачення;

6) обставини, які обтяжують чи пом`якшують покарання;

7) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням;

7-1) підстави застосування заходів кримінально-правового характеру щодо юридичної особи, які прокурор вважає встановленими;

8) розмір витрат на залучення експерта (у разі проведення експертизи під час досудового розслідування);

8-1) розмір пропонованої винагороди викривачу;

9) дату та місце його складення та затвердження.

Обвинувальний акт підписується слідчим, дізнавачем та прокурором, який його затвердив, або лише прокурором, якщо він склав його самостійно.

До обвинувального акта додається:

1) реєстр матеріалів досудового розслідування;

2) цивільний позов, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування;

3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування, і реєстру матеріалів досудового розслідування (крім випадку, передбаченого частиною другою статті 297-1цього Кодексу);

4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред`явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного;

5) довідка про юридичну особу, щодо якої здійснюється провадження, у якій зазначаються: найменування юридичної особи, її юридична адреса, розрахунковий рахунок, ідентифікаційний код, дата і місце державної реєстрації.

Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється.

Обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 відповідає вимогам статті 291 КПК України, у зв`язку з чим доводи захисника стосовно повернення обвинувального акту прокурору суд не вважає слушними.

Крім того, слід заначити, що сформоване прокурором обвинувачення в обвинувальному акті буде предметом судового розгляду, в ході якого кожна сторона має можливість відстоювати свою правову позицію. Завдання суду є створення необхідних умов для реалізації сторонами їхніх процесуальних прав та виконання процесуальних обов`язків.

Положення статті 337ч.2КПКУкраїни надають можливість прокурору під час судового розгляду змінити обвинувачення, висунути додаткове обвинувачення, відмовитися від підтримання державного обвинувачення.

Також, суд вважає необхідним зазначити, що зі змісту ст.314ч.3п.3КПК України вбачається, що суд має право повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він не відповідає вимогам КПК України, тобто за наявності таких порушень вимог процесуального закону, які перешкоджають призначенню справи до судового розгляду. Отже, повернення обвинувального акту прокурору передбачає не формальну невідповідність такого акту вимогам закону, а наявність в ньому таких недоліків, які перешкоджають суду призначити судовий розгляд.

Крім того, в судовому засіданні захисник ОСОБА_6 просив скасувати постанову процесуального керівника у кримінальному провадженні прокурора третього відділу процесуального керівництва управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Одеської обласної прокуратури ОСОБА_9 від 14.03.2022 року про зупинення кримінального провадження № 42021160000000626 від 18.12.2021 року у відношенні ОСОБА_4 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368 ч.3 КК України.

Згідно статті 303 ч.1 п.2 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора: рішення слідчого, дізнавача, прокурора про зупинення досудового розслідування - потерпілим, його представником чи законним представником, підозрюваним, його захисником чи законним представником, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження.

Статтею 303 ч.2, 3 КПК України визначено, що скарги на інші рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора не розглядаються під час досудового розслідування і можуть бути предметом розгляду під час підготовчого провадження у суді згідно з правиламистатей 314-316КПК України. Під час підготовчого судового засідання можуть бути оскаржені рішення, дії чи бездіяльність слідчого, дізнавача або прокурора, передбаченіпунктами 5та6 частини першоїцієї статті.

Разом з тим, діючим КПК України не передбачено скасування постанови прокурора про зупинення кримінального провадження на стадії підготовчого судового засідання. Тому суд позбавлений можливості прийняти рішення, запропоноване захисником.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що обвинувальний акт відносно ОСОБА_4 відповідає вимогам статті 291 КПК України, підстави для його повернення відсутні, а отже можливо призначити судовий розгляд на підставі вказаного обвинувального акту.

Дане кримінальне провадження підсудне Приморському районному суду м. Одеси.

Підстави для прийняття рішень, передбачених пунктами 1-4 ч. 3 статті 314КПКУкраїни відсутні.

З`ясовуючи питання про визначення порядку судового розгляду, склад осіб, які братимуть участь у судовому розгляді, суд вважає за необхідне судовий розгляд проводити у відкритому судовому засіданні за участі обвинуваченого, прокурора, захисника.

На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 291, 303, 314-316, 337 КПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Судовий розглядна підставіобвинувального актау кримінальномупровадженні,внесеному доЄРДР за№ 42021160000000626від 18.12.2021року,відносно обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368 ч.3 КК України, призначити на 27 січня 2025 року о 15-й годині 00 хвилин в приміщенні Приморського районного суду м. Одеси, у відкритому судовому засіданні.

У задоволенні клопотання захисника ОСОБА_6 про повернення прокурору обвинувального акту відносно ОСОБА_4 у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42021160000000626 від 18.12.2021 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 368 ч.3 КК України відмовити.

У судове засідання викликати учасників судового провадження, зазначених у ч. 2 ст. 314 КПК України: обвинуваченого, прокурора, захисника.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя ОСОБА_1

СудПриморський районний суд м.Одеси
Дата ухвалення рішення17.01.2025
Оприлюднено24.01.2025
Номер документу124616455
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини у сфері службової діяльності та професійної діяльності, пов'язаної з наданням публічних послуг Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою

Судовий реєстр по справі —522/12015/22

Ухвала від 17.01.2025

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Переверзева Л. І.

Ухвала від 17.01.2025

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Переверзева Л. І.

Ухвала від 08.05.2024

Кримінальне

Касаційний кримінальний суд Верховного Суду

Стефанів Надія Степанівна

Ухвала від 02.04.2024

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Переверзева Л. І.

Ухвала від 22.02.2024

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Кравець Ю. І.

Ухвала від 22.02.2024

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Кравець Ю. І.

Ухвала від 03.08.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Толкаченко О. О.

Ухвала від 11.07.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Толкаченко О. О.

Ухвала від 16.06.2023

Кримінальне

Одеський апеляційний суд

Толкаченко О. О.

Ухвала від 17.05.2023

Кримінальне

Приморський районний суд м.Одеси

Лонський І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні