Справа № 188/133/24
Провадження № 2/188/635/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 грудня 2024 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі головуючого судді Бурди П.О.,
при секретарі судового засідання Бібіковій В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Петропавлівської селищної ради Дніпропетровської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, ОСОБА_2 , про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області з позовом до Петропавлівської селищної ради Дніпропетровської області (далі відповідач), третя особа ОСОБА_2 (далі - третя особа) про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мати ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилася спадщина на все належне їй майно, в тому числі на земельну ділянку, що належала їй на праві приватної власності на підставі державного акту на землю серії ІІІ-ДП №012411.
ОСОБА_3 заповіту не складала, позивач та третя особа є спадкоємцями за законом після її смерті, інших спадкоємців немає.
22.01.2024 позивач звернулася до приватного нотаріуса Синельниківського районного нотаріального округу Свириденко Л.В. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 . Однак, нотаріус своєю постановою від 22.01.2024 відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропущення строку для прийняття спадщини.
На підставі ст. 1272 Цивільного кодексу (далі ЦК) України позивач просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини один місяць з дня набрання рішенням суду у цій справі законної сили, посилаючись в якості поважної причини пропущення строку на перебування на стаціонарному лікуванні в Павлоградській міській лікарні.
Ухвалою суду від 18 січня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і призначене підготовче засідання.
Представник відповідача подав до суду письмовий відзив, у якому просить відмовити в задоволенні позову, пославшись на те, що він не є належним відповідачем, таким відповідачем він вважає третю особу ОСОБА_2 .
Третя особа пояснень щодо позову не надав.
Ухвалою суду від 27 серпня 2024 року закрито підготовче провадження у вказаній цивільній справі та призначено судовий розгляд справи по суті.
В судове засідання позивач не з`явилася, 27.08.2024 надала до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явилася, повідомлена належним чином.
Третя особа в судове засідання не з`явився, 24.12.2024 надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги визнав і просив задовольнити, вказав, що спадщину не приймав і приймати не буде, відмовляється від спадщини на користь своєї сестри, якою є позивач у справі ОСОБА_1 .
Вивчивши наявні у матеріалах справи заяви по суті та докази, надані позивачем, суд зазначає таке.
Стаття 13 Цивільного процесуального кодексу (далі ЦПК) України передбачає, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках (ч.1).
У судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Позивач є рідною донькою ОСОБА_3 , що вбачається із свідоцтв, копії яких надано позивачем, про народження позивача, про шлюб та про розірвання шлюбу.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина на все належне їй майно, в тому числі на земельну ділянку, що належала їй на праві приватної власності на підставі державного акту на землю серії ІІІ-ДП № 012411, копія якого додана до позову.
ОСОБА_3 заповіту не складала, позивач та третя особа є спадкоємцями за законом після її смерті, інших спадкоємців немає.
22.01.2024 позивач звернулася до приватного нотаріуса Синельниківського районного нотаріального округу Свириденко Л.В. із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 . Однак, нотаріус своєю постановою від 22.01.2024, копія якої додана до позову, відмовила позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропущення строку для прийняття спадщини.
Третя особа спадщину не прийняв, що підтверджується його письмовою заявою до суду від 24.12.2024.
Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ЦК України.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно зі ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Стаття 1220 ЦК України визначає, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Згідно з ч.1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно із ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Згідно з ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивач 22.01.2024 особисто звернулася до нотаріуса з питання оформлення своїх спадкових прав, однак нотаріус винесла постанову про відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини, що вбачається з копії постанови.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів (ч.1).
Згідно з ч. 1 ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Частиною третьою вказаної статті визначено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач звернулася до суду з позовом про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, у якому вказала, що строк на прийняття спадщини пропущений з поважних причин і суд може визначити додатковий строк для прийняття спадщини.
У п. 24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 р. за № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» вказано, що суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд вважає, що позивач правильно визначила відповідачем у справі територіальну громаду за місцем відкриття спадщини в особі органу місцевого самоврядування, враховуючи відсутність інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини, оскільки брат позивача, третя особа у справі, не прийняв спадщину і не бажає її приймати, про що повідомив суд письмовою заявою від 24.12.2024.
У постанові Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 26.06.2019 у справі № 565/1145/17 висловлена правова позиція, що за змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, зокрема пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Позивачем було пропущено строк для прийняття спадщини через тривалу хворобу, що підтверджується виписним епікризом з медичної карти стаціонарного хворого № 7950, виданим 12.10.2023.
Суд дійшов висновку, що причина пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини є поважною, викликаною об`єктивними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, оскільки через тривалу хворобу вона не зверталася до нотаріуса.
Суд бере до уваги також ту обставину, що у контексті статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод Європейським Судом з прав людини розглядалися справи щодо порушення права власності, де об`єктами були майнові права, наприклад, набуте на підставі заповіту право на одержання орендної плати (ренти) за користування земельною ділянкою (ухвала щодо прийнятності заяви № 10741/84 S. v. the United Kingdom від 13 грудня 1984 р.). Отже, у разі відмови у вимозі позивачу про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом, на думку суду, буде допущене порушення статті 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право фізичних та юридичних осіб на вільне володіння своїм майном.
Суд встановив, що позивач пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, тому суд може визначити їй додатковий строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини.
Позов є немайнового характеру, тому відповідно до вимог пп. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» позивачем був сплачений судовий збір в розмірі 1 073,6 грн, який згідно з приписами ст. 13 ЦПК України слід залишити за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1217, 1218, 1220-1223,1225, 1268-1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 4, 13, 76-81, 263-265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , до Петропавлівської селищної ради, код ЄДРПОУ 04338486, місцезнаходження: 52700, Дніпропетровська область, Синельниківський район, смт Петропавлівка, вул. Героїв України, буд. 53, про визначення додаткового строку на прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для прийняття спадщини за законом, що залишилася після смерті матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , один місяць з дня набрання рішенням суду у цій справі законної сили.
Судові витрати залишити за позивачем.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення до Дніпровського апеляційного суду через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Суддя П. О. Бурда
Суд | Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2024 |
Оприлюднено | 24.01.2025 |
Номер документу | 124619021 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області
Бурда П. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні