Єдиний унікальнийномер 142/62/23
Номер провадження 2/142/10/24
У Х В А Л А
(про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду)
14 січня 2025 року смт. Піщанка
Піщанський районний суд Вінницької області
в складі:
головуючого судді Гринишиної А.А.,
секретаря Курасевич В.В.,
представника позивача, адвоката Лукавського А.В.,
представника відповідача, адвоката Главацького Ю.А.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в смт. Піщанка Вінницької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , яка зареєстрована в АДРЕСА_1 , до ОСОБА_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 , третя особа Піщанська державна нотаріальна контора, яка розташована в смт. Піщанка Тульчинського району Вінницької області, вул. Вишнева, 5, про усунення від права на спадкування, та додані до неї матеріали, -
ВСТАНОВИВ:
15 лютого 2023 року до Піщанського районного суду Вінницької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення від права на спадкування, в якій позивач просить усунути ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від права спадкування обов`язкової частки після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи від 15 лютого 2023 року, зазначену справу було передано на розгляд судді Гринишиній А.А.
Ухвалою суду від 20 лютого 2023 року постановлено прийняти до розгляду та відкрити провадження в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Піщанська державна нотаріальна контора, про усунення від права на спадкування. Розгляд справи провести в порядку загального позовного провадження.
В підготовче засідання 02 жовтня 2024 року сторони та їх представники не з`явилися. Від представника третьої особи Піщанської державної нотаріальної контори державного нотаріуса Інни Шигиди надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника нотаріальної контори.
31 березня 2023 року представником відповідача адвокатом Главацьким Ю.В. подано відзив на позовну заяву, докази в обгрунтування заперечень щодо позову та клопотання про виклик і допит свідків.
05 квітня 2024 року представником позивача адвокатом Лукавським А.В. подано відповідь на відзив, докази в обргунтування відповіді на відзив та клопотання про виклик та допит свідків.
16 травня 2024 року представником відповідача адвокатом Главацьким Ю.А. подано заперечення на відповідь на відзив, заяву про закриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 15 жовтня 2024 року представнику відповідача адвокату Главацькому Ю.А. відмовлено в задоволенні клопотання про закриття провадження у справі з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.255 ЦПК України.
В підготовчому засіданні представники сторін підтримали заявлені ними клопотання про виклик свідків, не мали заперечень щодо клопотань представника іншої сторони про виклик свідків. Крім того, представник позивача адвокат Лукавський А.В. не наполягав на вирішенні його клопотання про витребування з Піщанської державної нотаріальної контори спадкової справи, пославшись на заяву представника третьої особи - державного нотаріуса Піщанської ДНК Інни Шигиди про те, що відомостями щодо спору Піщанська ДНК не володіє.
Суд, заслухавши представників сторін, оглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, враховуючи те, що спір між сторонами не врегульований, виходячи з предмету спору, змісту позовної заяви, доданих до неї матеріалів, враховуючи докази, які підлягають дослідженню, беручи до уваги, що строк підготовчого провадження по справі закінчився, приходить до висновку про задоволення клопотань сторін про виклик свідків, клопотання представника позивача про витребування спадкової справи та необхідність призначення справи до судового розгляду по суті.
При цьому, підстав для відкладення підготовчого засідання або оголошення перерви у відповідності до вимог ст.198, ст. 223 ЦПК України судом встановлено не було, учасники справи таких клопотань не заявляли.
Згідно із ст. 197 ЦПК України, до судового розгляду проведені підготовчі дії, які є достатніми для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
В ч. 1 ст. 189 ЦПК України передбачено, що завданнями підготовчого провадження є, в тому числі, остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; з`ясування заперечень проти позовних вимог; визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; вирішення відводів; визначення порядку розгляду справи; вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Відповідно ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 43 ЦПК України, учасники справи зобов`язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
В частині 1 ст. 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 5 ст. 81 ЦПК України, докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
В частині 1 ст. 83 ЦПК України передбачено, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідно положень ч. 2 ст. 13 ЦПК України збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 87 ЦПК України суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
В пунктах 7 та 10 ч. 2 ст. 197 ЦПК України передбачено, що в підготовчому засіданні суд, в тому числі, вирішує питання про витребування додаткових доказів та визначає строки їх подання, а також вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Позивачем, при подачі позову, заявлено клопотання про витребування доказів, в якій позивач просить витребувати з Піщанської ДНК спадкову справи ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Федорівка Подільського району Одеської області. Зі змісту позовної заяви також слідує, що в Піщанській ДНК було заведено спадкову справу після смерті ОСОБА_3 .
Відповідно до ст.84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ст.80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Разом з тим, З положень п.п. 2.1 п. 2 Глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 296/5 від 22 лютого 2012 року слідує, що на підставі поданої (або такої, що надійшла поштою) першою заяви (повідомлення, телеграми) заяви про видачу свідоцтва про право на спадщину нотаріусом за місцем відкриття спадщини заводиться спадкова справа.
Відповідно до положень п. 1 Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ "Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування" від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 при розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати: місце відкриття спадщини; коло спадкоємців, які прийняли спадщину; законодавство, яке підлягає застосуванню щодо правового режиму спадкового майна та часу відкриття спадщини у випадку, якщо спадщина відкрилась до 1 січня 2004 року або ж спадкодавець проживав в іншій державі, спадкоємець є іноземним громадянином та проживає в іншій державі, а спадкове майно знаходиться на території України. Обставини, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 179 Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК) у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця. Слід звернути увагу на наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема, відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину. У випадках, коли щодо отримання доказів у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, є складнощі, суд за їх клопотанням зобов`язаний витребувати такі докази (ч. 1 ст. 137 ЦПК). У разі якщо особи, які беруть участь у справі, не заявляють клопотання про витребування доказів, зокрема, копій документів із спадкової справи, обов`язком суду на підставі ч. 4 ст. 10 ЦПК є роз`яснення наслідків не вчинення такої процесуальної дії. Запит суду до нотаріальної контори має стосуватись документів щодо обставин, які підлягають встановленню судом, зокрема, це відомості про осіб, які звертались до нотаріальної контори із заявами про прийняття спадщини, яким видано свідоцтва про право на спадщину, свідоцтво про право на частку в спільному майні подружжя тощо.
Відповідно до ч. 8 ст. 8 Закону України "Про нотаріат", документи надаються нотаріусом протягом десяти робочих днів на обґрунтовану письмову вимогу суду, прокуратури, органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування у зв`язку з кримінальним провадженням, цивільними, господарськими, адміністративними справами, справами про адміністративні правопорушення, що знаходяться в провадженні цих органів, з обов`язковим зазначенням номера справи та прикладенням гербової печатки відповідного органу, а також на обґрунтовану письмову вимогу державного виконавця, приватного виконавця за виконавчим провадженням з обов`язковим зазначенням номера виконавчого провадження та реквізитів виконавчого документа, на підставі якого здійснюється виконавче провадження Національному агентству з питань запобігання корупції на його письмовий запит, здійснений з метою виконання повноважень, визначених Законом України "Про запобігання корупції".
Відповідно до п. 3.3. Розділу 3 Положення про Спадковий реєстр, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 року N 1810/5, реєстратор видає зі Спадкового реєстру інформаційну довідку про наявність (відсутність) посвідченого заповіту, спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину на письмовий запит, складений за формою, наведеною в додатку 10 суду, прокуратури, органів дізнання і досудового слідства у зв`язку з цивільними, господарськими, адміністративними або кримінальними справами, справами про адміністративні правопорушення, що перебувають у провадженні зазначених органів. У такому запиті, скріпленому гербовою печаткою відповідного органу, обов`язково зазначається номер справи.
Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги, що у сторони відсутня можливість самостійно надати суду доказ, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та вважає за можливе витребувати у державного нотаріуса Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шигиди І.В. витяг (інформаційну довідку) зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину, спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Федорівка Подільського району Одеської області.
Відповідно до ст.91 ЦПК України, виклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Враховуючи, що сторони заявили про виклик свідків на стадії підготовчого провадження та зазначили необхідні відомості про них, представники в підготовчому засіданні підтримали вказані клопотання, суд вважає за можливе викликати в судове засідання заявлених у відповідних клопотаннях свідків.
Витребувати у державного нотаріуса Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шигиди І.В. в Витяг (інформаційну довідку) зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту, спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в селі Ставки.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 128, 197, 198, 199, 200, 212, 258, 260, 261 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Закрити підготовчепровадження поцивільній справіза позовноюзаявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , яка зареєстрована в АДРЕСА_2 , третя особа Піщанська державна нотаріальна контора, яка розташована в смт. Піщанка Тульчинського району Вінницької області, вул. Вишнева, 5, про усунення від права на спадкування.
Судове засідання для розгляду справи по суті призначити на 10 годину 00 хвилин 07 лютого 2025 року в залі судових засідань № 1 в приміщенні Піщанського районного суду Вінницької області за адресою: смт. Піщанка Вінницької області, вул. Вишнева, 5.
Витребувати у державного нотаріуса Піщанської державної нотаріальної контори Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Шигиди І.В. витяг (інформаційну довідку) зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину, спадкову справу після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Федорівка Подільського району Одеської області.
Викликати в судове засідання свідків:
- ОСОБА_5 , АДРЕСА_3 ;
- ОСОБА_6 , АДРЕСА_4 ;
- ОСОБА_7 , АДРЕСА_4 ;
- ОСОБА_8 , АДРЕСА_5 ;
- ОСОБА_9 , АДРЕСА_6 .
Попередити свідків про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Копію ухвали направити сторонам, представникам сторін, Піщанській державній нотаріальній конторі для відома та належного виконання.
Роз`яснити, що отримати інформацію щодо справи, що розглядається можна на веб-сторінці Піщанського районного суду на веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: https://court.gov.ua/fair/sud0219.
Ухвала суду оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Суддя :
Суд | Піщанський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124625728 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Піщанський районний суд Вінницької області
Гринишина А. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні