КОРАБЕЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД М. МИКОЛАЄВА
Справа № 488/254/25
Провадження № 2-о/488/50/25
УХВАЛА
Іменем України
23.01.2025 року м. Миколаїв
Суддя Корабельного районного суду міста Миколаєва Чернявська Я.А, ознайомившись з заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Орган опіки та піклування адміністрації Корабельного району Миколаївської міської ради, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опікунства та призначення опікуна,
ВСТАНОВИВ:
21.01.2025 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Коренко Тетяну Володимирівну звернувся до Корабельного районного суду м. Миколаєва з заявою про визнання ОСОБА_2 , 1955 року народження, недієздатним та призначення заявника його опікуном.
Вивчивши заяву про визнання особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, та ознайомившись з доданими до неї матеріалами, вважаю, що заяву слід залишити без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно з ч. 3 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені розділом ІV Окреме провадження ЦПК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Згідно з ч. 1 ст. 300 ЦПК України, суд вирішує питання щодо призначення над недієздатною особою піклувальника або опікуна не інакше, як за поданням органу опіки та піклування.
Тобто нормами законодавства передбачено чіткий порядок призначення над недієздатними особами опіки, а саме за поданням відповідного органу.
Також суд зазначає, що фізична особа може бути призначена опікуном (піклувальником) лише за її згодою, що повинно бути виражено в письмовій заяві. Особа, яка виявила бажання виконувати обов`язки опікуна (піклувальника), подає до органу заяву про клопотання перед судом про призначення її опікуном (піклувальником). До заяви додається медичний висновок про те, що за станом здоров`я заявник може бути опікуном (піклувальником). Спеціалісти органу опіки і піклування обстежують матеріально-побутові умови проживання майбутнього опікуна (піклувальника), складають відповідний акт і готують до суду подання щодо кандидатури опікуна (піклувальника).
Всупереч вищезазначеному, заявником до заяви не долучено підтвердження його звернення з відповідним пакетом документів до органу опіки та піклування про призначення його опікуном, не надано подання або відповідного висновку органу опіки та піклування про призначення їх опікунами.
Відсутній також акт обстеження матеріально-побутових умов заявника, який просить визнати його опікуном, не зазначені докази, які підтверджують можливість заявника бути опікуном.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що згідно з п.п., 6, 8 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити зокрема відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Однак, всупереч вказаних положенням законодавства, заявник, заявляючи у своїй заяві клопотання про зобов`язання Органу опіки та піклування адміністрації Корабельного району Миколаївської міської ради надати висновок щодо доцільності призначення заявника ОСОБА_1 опікуном над недієздатним ОСОБА_2 , не вказує у заяві та не надає суду доказів про вжиття відповідних заходів щодо звернення до органу опіки та піклування з названим питанням та причин неможливості розгляду органом опіки та піклування питання щодо розгляду кандидатури ОСОБА_1 для призначення його опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Оскільки справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених ЦПК України, тому, відповідно до вимог ч. 1 ст. 185 ЦПК України, встановивши, що заяву подано без додержання вимог, викладених у ст. 177 ЦПК України, суддя приходить до висновку про необхідність залишення заяви без руху та надання заявнику строку на усунення зазначених вище недоліків, надати докази звернення до органу опіки та піклування про можливість призначення опікуном.
Слід зауважити, що залишення заяви без руху не є обмеженням права заявника на доступ до правосуддя з огляду на усталену практику Європейського суду з прав людини. Встановлюючи конкретні вимоги до змісту та форми заяви, а також до документів, які мають бути до неї додані, ЦПК України при цьому покладає обов`язок на суд перевірити виконання позивачем цих вимог та прийнятності заяви на стадії вирішення питання про відкриття провадження по справі.
Враховуючи вищевикладене, ст.ст. 174-177, 185, 259-261, 293, 294, 300 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 ,заінтересовані особи:Орган опікита піклуванняадміністрації Корабельногорайону Миколаївськоїміської ради,про визнанняфізичної особинедієздатною,встановлення опікунствата призначенняопікуна - залишити без руху.
Повідомити заявника про необхідність виправити зазначені недоліки заяви в строк не більше десяти днів з моменту отримання ним копії ухвали та роз`яснити, що у разі невиконання вимог ухвали у зазначений строк, заява буде вважатися неподаною та йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя: Я.А. Чернявська
Суд | Корабельний районний суд м. Миколаєва |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124627150 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Корабельний районний суд м. Миколаєва
Чернявська Я. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні