ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" січня 2025 р. Справа № 918/850/24
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Селівона А.О., розглянувши заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення у справі № 918/850/24
за позовом ОСОБА_1
до Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Департамент цифрової трансформації та забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради
про визнання недійсними рішень, скасування реєстраційних дій та поновлення на посаді.
За участю представників сторін:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився;
від третьої особи: не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Господарського суду Рівненської області від 09.01.2025 позов задоволено. Визнано недійсними рішення прийняті 02 червня 2022 року на засіданні правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А", оформлені протоколом №1 від 02 червня 2022 року; скасовано реєстраційну дію/запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.06.2022 18:50:00, №1006081070002012892 "Відомості про кінцевого бенефіціарного власника в актуальному стані. Зміна інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою. Зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи" вчинений Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Демчук Л.В.; поновлено ОСОБА_1 на посаді голови правління ОСББ "Дім-Млинівська 29а" з моменту припинення її повноважень як голови правління ОСББ "Дім Млинівська 29а"; стягнуто з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А" на користь ОСОБА_1 9 084,00 грн. витрат по сплаті судового збору.
До господарського суду 14.01.2025 від представника ОСОБА_1 надійшла заява про ухвалення додаткового рішення відповідно до якої просить суд ухвалити додаткове рішення у справі № 918/850/24, яким вирішити питання про розподіл судових витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 26 000,00 грн.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 14.01.2025 розгляд заяви ОСОБА_1 про стягнення витрат на професійну правничу допомогу призначено на 23.01.2025.
Від представника відповідача 20.01.2025 через систему "Електронний суд" надійшло клопотання від 17.01.2025, в якому просить зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Представник відповідача вважає, що зазначений позивачем розмір витрат на правничу допомогу в загальній сумі 26 000, 00 грн. є завищеним, необґрунтованим та неспівмірним із складністю справи. Також просить суд, розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення проводити без участі представника відповідача.
Від представника позивача 22.01.2025 через систему "Електронний суд" надійшли письмові пояснення від 22.01.2025, в яких зазначає, що витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 26 000,00 грн. повністю відповідають складності справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг), часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг), обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи, а також судовій практиці Верховного суду. Також просить суд, розгляд заяви про ухвалення додаткового рішення проводити без участі представника позивача.
Представники сторін в судове засідання 23.01.2025 не з`явилися.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення, суд зазначає таке.
За змістом статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" договір про надання правничої допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правничої допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правничої допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Згідно із статтею 15 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
Відповідно до статті 16 ГПК України учасники справи мають право користуватися правничою допомогою. Представництво у суді, як вид правничої допомоги, здійснюється виключно адвокатом (професійна правнича допомога), крім випадків, встановлених законом.
Основними засадами (принципами) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (пункт 12 частини третя статті 2 ГПК України).
Статтею 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" визначено, що видами адвокатської діяльності є: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; захист прав, свобод і законних інтересів підозрюваного, обвинуваченого, підсудного, засудженого, виправданого, особи, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішується питання про їх застосування у кримінальному провадженні, особи, стосовно якої розглядається питання про видачу іноземній державі (екстрадицію), а також особи, яка притягається до адміністративної відповідальності під час розгляду справи про адміністративне правопорушення; надання правничої допомоги свідку у кримінальному провадженні; представництво інтересів потерпілого під час розгляду справи про адміністративне правопорушення, прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб, держави, органів державної влади, органів місцевого самоврядування в іноземних, міжнародних судових органах, якщо інше не встановлено законодавством іноземних держав, статутними документами міжнародних судових органів та інших міжнародних організацій або міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; надання правничої допомоги під час виконання та відбування кримінальних покарань; захист прав, свобод і законних інтересів викривача у зв`язку з повідомленням ним інформації про корупційне або пов`язане з корупцією правопорушення. Адвокат може здійснювати інші види адвокатської діяльності, не заборонені законом.
Відповідно частини першої, пункту 1 частини третьої статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
Частиною першою статті 124 ГПК України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.
У позовній заяві позивачем ОСОБА_1 зазначено попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку з розглядом справи: витрати позивача на оплату правової допомоги 20 000,00 грн.
На підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу представником позивача надано суду копії: Договору "Про надання правової (правничої) допомоги" від 15.08.2024 №15/08-24.; додаткової угоди № 1 від 10.09.2024; акта приймання-передачі наданих послуг від 10.01.2025 №1; рахунок на оплату від 10.01.2025 № 1; платіжної інструкції від 13.01.2025 ОСОБА_1 на суму 15 000,00 грн.; Гарантійного листа ОСОБА_1 від 11.01.2025 про зобов`язання сплатити кошти у розмірі 11 000,00 грн. до 20.02.2025; ордеру від 17.09.2024 серія ВК № 1143304.
ОСОБА_1 (Замовник) та Адвокатським бюро "Валерія Шаблія" (Виконавець) укладено договір про надання правової (правничої) допомоги від 15.08.2024 (далі Договір), за умовами пункту 1.1 якого Клієнт доручає, а Адвокатське бюро приймає на себе зобов`язання надавати йому правову допомогу та юридичні послуги, в тому числі консультаційного характеру в письмовій або усній формі, в обсязі та на умовах визначених цим Договором, а Клієнт зобов`язується сплатити винагороду за надану Адвокатським бюро правову допомогу та юридичні послуги, відшкодувати фактичні витрати Адвокатського бюро, понесені у зв`язку з виконанням даного Договору.
Відповідно до пункту 1.2 Договору надання правової допомоги полягає в представництві інтересів і захисті прав Клієнта у спорах щодо реалізації прав як співвласника багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 та інших питаннях, у тому числі з оскарження рішень зборів та правління ОСББ "Дім Млинівська 29А", скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, поновлення на посаді голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку.
Згідно з пунктом 2.2.1 Договору Замовник зобов`язаний сплатити Виконавцю винагороду у розмірі, узгодженому за домовленістю сторін та визначеному у виставленому Виконавцем рахунку у спосіб визначений законодавством України.
Розділом 3 Договору передбачено, що за надання адвокатських послуг (правової допомоги), Замовник сплачує Виконавцю гонорар в розмірі встановленому додатковою угодою до Договору.
Винагорода виконавця сплачується замовником на підставі виставленого рахунку у безготівковій формі або у інший спосіб визначений чинним законодавством України. Сторони можуть дійти згоди, щодо оплати послуг виконавця частинами згідно виставлених рахунків.
За результатами надання Замовнику послуг Виконавцем складається акт приймання-передачі наданих послуг (далі - Акт), що підписується представниками кожної із сторін. В Акті зазначається вид та/або обсяг наданої Виконавцем правової допомоги. Акт надсилається Виконавцем Замовнику засобами факсимільного зв`язку або поштою, чи іншим зручним для замовника способом.
Акт вважається підписаним, якщо протягом 5 днів з моменту його отримання Замовником, останній не надав Виконавцю письмові аргументовані заперечення на акт.
Оплата за надані послуги здійснюється протягом 5 днів з моменту підписання акту приймання-передачі наданих послуг.
Додатковою угодою від 10.09.2024 №1 встановлено, що Адвокатським бюро надається правова (правнича) допомога в Господарському суді Рівненської області з питань пов`язаних із оскарженням рішення правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська", 29А, скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, поновлення на посаді голови правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А" та інших.
За отриману правову (правничу) допомогу яка надається Адвокатським бюро у Господарському суді Рівненської області, Замовник сплачує Виконавцю гонорар в залежності від кількості позовних вимог із розрахунку 6 000,00 грн. за одну позовну вимогу. Сторонами додатково домовлено, що Замовник сплачує Виконавцю 2 000,00 грн. за кожне судове засідання яке відбулось або яке призначене та не відбулись по причинам незалежним від Замовника або Виконавця.
Відповідно до акта приймання-передачі наданих послуг від 10.01.2025 №1 на виконання умов Договору Адвокатське бюро "Валерія Шаблія", а Кулінка Оксана Володимирівна отримала наступні послуги: вивчення установчих документів ОСББ "Дім Млинівська 29А" документів по взаємовідносинах між позивачем та відповідачем, судової справи №918/885/23; попередня консультація ОСОБА_1 , щодо спірних відносин; визначення правової позиції ОСОБА_1 та формування позовних вимог для досягнення бажаного результату; підготовка і подання до Господарського суду позовної заяви з додатками; підготовка і подання до Господарського суду заяви про зміну позовної вимоги; підготовка і подання до Господарського суду відповіді на відзив; участь у судових засіданнях 23.10.2024, 27.11.2024, 12.12.2024 та 09.01.2025 (2 000,00 грн за кожне судове засідання).
Загальна вартість юридичних послуг, визначених в Акті становить 26 000,00 грн. Сторони підтверджують відсутність взаємних претензій.
Згідно з частинами першою-третьої статті 126 ГПК України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат. Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Відповідно до частин четвертої-шостої статті 126 ГПК України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи. У разі недотримання вимог частини четвертої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами .
Згідно із статтею 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правничої допомоги. Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правничої допомоги, можуть бути: договір про надання правничої допомоги; довіреність; ордер; доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги. Ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правничої допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера. Повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом. Адвокат зобов`язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правничої допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Водночас, розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань, з урахуванням складності справи, кваліфікації, досвіду і завантаженості адвоката та інших обставин. Погоджений адвокатом з клієнтом та/або особою, яка уклала договір в інтересах клієнта, розмір гонорару може бути змінений лише за взаємною домовленістю. У разі виникнення особливих по складності доручень клієнта або у випадку збільшення затрат часу й обсягу роботи адвоката на фактичне виконання доручення (підготовку до виконання) розмір гонорару може бути збільшено за взаємною домовленістю.
Відповідно до частини п`ятої статті 129 ГПК України, під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Також, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява № 19336/04).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Лавентс проти Латвії" зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Отже, діяльність адвоката є оплачуваною працею і така оплата у вигляді гонорару здійснюється на підставі укладеного між адвокатом та його клієнтом договору про надання правової допомоги.
У рішенні (щодо справедливої сатисфакції) від 19 жовтня 2000 року у справі "Іатрідіс проти Греції" (Iatridis v. Greece, заява 31107/96) ЄСПЛ вирішував питання обов`язковості для цього суду угоди, укладеної заявником зі своїм адвокатом стосовно плати за надані послуги, що співставна з "гонораром успіху". ЄСПЛ указав, що йдеться про договір, відповідно до якого клієнт погоджується сплатити адвокату як гонорар відповідний відсоток суми, якщо така буде присуджена клієнту судом. Такі угоди, якщо вони є юридично дійсними, можуть підтверджувати, що у заявника дійсно виник обов`язок заплатити відповідну суму гонорару своєму адвокатові. Однак, угоди такого роду, зважаючи на зобов`язання, що виникли лише між адвокатом і клієнтом, не можуть зобов`язувати суд, який має оцінювати судові та інші витрати не лише через те, що вони дійсно понесені, але й ураховуючи також те, чи були вони розумними.
Отже, суд зобов`язаний оцінити рівень адвокатських витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою та необхідною.
Одним з принципів господарського судочинства, який передбачено положеннями статті 129 ГПК України, є відшкодування судових витрат стороні, на користь якої ухвалене судове рішення. Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.
Водночас необхідно зазначити, відповідно до частини четвертої статті 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, які викладені у постановах Верховного Суду.
У постанові від 03.10.2019 у справі № 922/445/19 об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду сформулювала такі висновки щодо застосування норм права при вирішенні питання про розподіл судових витрат на правову допомогу:
1) за змістом пункту 1 частини другої статті 126, частини 8 статті 129 ГПК України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частина друга стаття 126 цього Кодексу);
2) зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, враховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи;
3) загальне правило розподілу судових витрат визначене в частині четвертій статті 129 ГПК України. Разом із тим, у частині п`ятій наведеної норми цього Кодексу визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення. За таких умов, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат;
4) під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами п`ятою-сьомою, дев`ятою статті 129 ГПК України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу. У такому випадку суд, керуючись частинами п`ятою-сьомою, дев`ятою статті 129 зазначеного Кодексу, відмовляє стороні, на користь якої ухвалено рішення, у відшкодуванні понесених нею витрат на правову допомогу повністю або частково, та відповідно не покладає такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення. При цьому, в судовому рішенні суд повинен конкретно вказати, які саме витрати на правову допомогу не підлягають відшкодуванню повністю або частково, навести мотивацію такого рішення та правові підстави для його ухвалення. Зокрема, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Суд також враховує пункт 3.2 рішення Конституційного Суду України від 30.09.2009 №23-рп/2009, яким передбачено, що правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах тощо. Вибір форми та суб`єкта надання такої допомоги залежить від волі особи, яка бажає її отримати. Право на правову допомогу - це гарантована державою можливість кожної особи отримати таку допомогу в обсязі та формах, визначених нею, незалежно від характеру правовідносин особи з іншими суб`єктами права.
Частиною п`ятою статті 129 ГПК України визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може відступити від вказаного загального правила при вирішенні питання про розподіл витрат на правову допомогу та не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
Таким чином, вирішуючи питання розподілу судових витрат, господарський суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. Розмір таких витрат також повинен бути обґрунтованим. У зв`язку з наведеним суд, з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову та предмету спору, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.
Такі самі критерії застосовуються Європейським судом з прав людини, при вирішенні питання щодо присудження судових витрат на підставі статті 41 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року.
Визначивши розмір судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами, суд здійснює розподіл таких витрат.
Вирішуючи вказане питання, суд також керується тим, що судовий розсуд - це право суду, яке передбачене та реалізується на підставі чинного законодавства, що надає йому можливість під час прийняття судового рішення (вчинення процесуальної дії) обрати з декількох варіантів рішення, встановлених законом, чи визначених на його основі судом (повністю або частково за змістом та/чи обсягом), такий, що є найбільш оптимальним в правових і фактичних умовах розгляду та вирішення справи, з метою забезпечення верховенства права, справедливості та ефективного поновлення порушених прав та інтересів учасників судового процесу.
Відповідно до пункту 3 частини першої, частин другої-четвертої статті 244 ГПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо: судом не вирішено питання про судові витрати. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення. Суд, що ухвалив рішення, ухвалює додаткове судове рішення в тому самому складі протягом десяти днів з дня надходження відповідної заяви. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення. У разі необхідності суд може викликати сторони або інших учасників справи в судове засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Дослідивши заяву про ухвалення додаткового рішення, додані до неї документи та матеріали справи, судом встановлено, що позовні вимоги були обґрунтовані тим, що рішення загальних зборів Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А", оформлених протоколом від 01.06.2022 №1 яким припинено повноваження ревізора ОСОБА_2 та обрано її членом правління визнано недійсним постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 06.02.2024 у справі № 918/885/23, а проведене 02.06.2022 засідання правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А", оформлене протоколом від 02.06.2022 № 1, на якому вирішено припинити повноваження голови правління Кулінки О.В. з 02.06.2022 та обрати головою правління ОСОБА_2 з 03.06.2022 є неправомірними, оскільки головою правління обрано особу, яка не являється членом правління згідно з постановою Північно-Західного апеляційного господарського суду від 06.02.2024, і яка при участі у зборах правління та обранні її головою правління повинна бути членом правління відповідно до положень пункту 16 розділу III Статуту ОСББ.
Тобто основними обґрунтуваннями позовних вимог були преюдиційні факти встановлені у іншій судовій справі, що, у свою чергу, не свідчить про необхідність представника сторони приділяти заначний час для підготовки позовних матеріалів та прикладати значних зусиль для написання позовної заяви та інших документів.
Крім того суд враховує, що у позові були заявлені вимоги (з урахуванням заяви про заміну предмета позову; позовної вимоги) про визнання недійсними всі рішення прийняті 02.06.2022 на засіданні правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А", що оформлені протоколом № 1 від 02.06.2022; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 28.06.20222 18:50:00, №1006081070002012892 "Відомості про кінцевого бенефіціарного власника в актуальному стані. Зміна інформації для здійснення зв`язку з юридичною особою. Зміна керівника або відомостей про керівника юридичної особи" вчинений Управлінням забезпечення надання адміністративних послуг Рівненської міської ради Демчук Л.В. та поновлення ОСОБА_1 на посаді голови правління ОСББ "Дім-Млинівська 29А" (код ЄДРПОУ 40855856) з моменту припинення її повноважень як голови правління ОСББ "Дім-Млинівська 29А", тобто позовні вимоги про скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та поновлення на посаді є похідними від вимоги про визнання недійсними всі рішення прийняті 02.06.2022 на засіданні правління Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А".
При цьому з наданих до заяви доказів понесення позивачем витрат на правничу допомогу при розгляді даної справи у суді першої інстанції вбачається, що за кожну позовну вимогу Замовник Виконавцю сплачує по 6 000,00 грн., що, у свою чергу, судом не можу бути визнано співрозмірним з передметом спору.
Отже, при здійсненні розподілу витрат на правничу допомогу судом враховано якість наданих послуг та надано правову оцінку обґрунтованості заявлених витрат з врахуванням критеріїв: пов`язаності витрат з розглядом справи; обґрунтованості та пропорційним їх розміру до предмета спору, з урахуванням предмету позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес.
Також судом враховано, що відповідачем подано клопотання про зменшення судом витрат на професійну правничу допомогу в якому зазначає, що відповідач є неприбутковою організацією і джерелом надходження коштів є виключно внески співвласників на підставі затвердженого кошторис у якому вказується цільове призначення коштів і у кошторисі на юридичні та судові збори затверджено 5 604,00 грн., що значно менше заявлених судових витрат позивача, що справа не є складною та не потребує значних затрат часу для її вивчення та підготовлення позовної заяви також зазначає, що відбулося фактично два засідання (підготовче і по суті) та вважає розмір заявлених витрат на правничу допомогу неспіввірним з заявленим гонораром адвоката.
З огляду на такі обставини, суд вважає за можливе застосувати положення частини п`ятої статті 129 ГПК України та врахувати під час вирішення питання про розподіл судових витрат наведені обставини. На думку суду заявлений позивачем розмір витрат на правничу допомогу не є в повній мірі обґрунтованим та пропорційним до предмета спору.
Оцінюючи витрати позивача, з урахуванням всіх аспектів і складності цієї справи, а також час, який міг б витратити адвокат, з урахуванням критеріїв співмірності розміру заявлених витрат на правничу допомогу та їх пропорційності з предметом спору, суд дійшов висновку про те, що обґрунтованим, розумним, справедливим та співрозмірним у даному випадку є призначення відповідачу 10 000,00 грн. компенсації судових витрат на професійну правничу допомогу. Решта заявлених судових витрат на професійну правничу допомогу судом покладається на позивача у справі.
Згідно з визначеннями частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства є: верховенство права; рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; гласність і відкритість судового процесу та його повне фіксування технічними засобами; змагальність сторін; диспозитивність; пропорційність; обов`язковість судового рішення; забезпечення права на апеляційний перегляд справи; забезпечення права на касаційне оскарження судового рішення у визначених законом випадках; розумність строків розгляду справи судом; неприпустимість зловживання процесуальними правами; відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.
Відповідно до статті 15 ГПК України суд визначає в межах, встановлених цим Кодексом, порядок здійснення провадження у справі відповідно до принципу пропорційності, враховуючи: завдання господарського судочинства; забезпечення розумного балансу між приватними й публічними інтересами; особливості предмета спору; ціну позову; складність справи; значення розгляду справи для сторін, час, необхідний для вчинення тих чи інших дій, розмір судових витрат, пов`язаних із відповідними процесуальними діями, тощо.
За змістом частини другої статті 2 ГПК України суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
З огляду на зазначене, враховуючи, що судом при ухвалені рішення від 09.01.2025 не вирішено питання щодо розподілу судових витрат на професійну правничу допомогу, які позивач поніс при розгляді справи № 918/850/24, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення та ухвалити додаткове рішення про стягнення з відповідача на користь позивача у справі 10 000,00 грн. витрат на професійну правничу допомогу.
Керуючись статтями 123, 126, 129, 234, 244 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення задовольнити частково.
2. Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А" (33024, м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 29А, код ЄДРПОУ 40855856) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 код РНОКПП НОМЕР_1 ) 10 000,00 грн. (десять тисяч гривень 00 копійок) витрат на професійну правничу допомогу.
3. У задоволенні іншої частини заяви ОСОБА_1 про ухвалення додаткового рішення відмовити.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Позивач (стягувач): ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 код РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач (боржник): Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Дім-Млинівська 29А" (33024, м. Рівне, вул. Млинівська, буд. 29А, код ЄДРПОУ 40855856).
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Північно - Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 256 - 257 Господарського процесуального кодексу України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя А.О. Селівон
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124629402 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Інші справи |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Селівон А.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні