Рішення
від 15.01.2025 по справі 935/2466/24
КОРОСТИШІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Коростишівський районний суд Житомирської області

Справа № 935/2466/24

Провадження № 2/935/939/24

РІШЕННЯ

Іменем України

15 січня 2025 року м.Коростишів

Коростишівський районний суд Житомирської області в складі: головуючого судді Василенко Р.О. із секретарем Криворучко Я.В., за участю: представника позивача - адвоката Києнка Д.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Коростишівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з даним позовом в якому просить суд:

- встановити неправильність запису в акті цивільного стану - актовому записі про народження № 15 від 17.12.2010 року її доньки - ОСОБА_2 , складеного виконавчим комітетом Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області щодо місця народження дитини, яке помилкового вказана «Україна, Житомирська область, Брусилівський район, село Ставище», замість правильного «Україна, Житомирська область, м. Житомир»;

- зобов`язати Коростишівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) внести зміни в актовий запис № 15 від 17.12.2010 року, про народження ОСОБА_2 складений виконавчим комітетом Ставищенської сільської ради Брусилівського району - Житомирської області щодо місця народження виправивши у розділі місце народження дитини з «Україна, Житомирська область, Брусилівський район, село Ставище», на «Україна, Житомирська область, місто Житомир».

В обґрунтування позову з урахуванням письмових пояснень (а.с. 29) вказує, що у актовому записі про народження її доньки неправильно вказано місце її народження. Зазначає, що її донька народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Житомирі, що підтверджується довідкою медичної установи КНП «Обласний перинатальний центр» Житомирської обласної ради. Зазначила, що після пологів її виписали з лікарні 14.10.2010 року, актовий запис про народження її доньки складено виконавчим комітетом Ставищенської сільської ради 17.12.2010 року. Втім документи про реєстрацію народження її доньки надавала не позивач а її мати, адже вона за станом здоров`я не могла прибути до виконавчого комітету Ставищенської сільської ради 17.12.2010 року.

Згодом у 2024 році після виявлення помилки вона звернулася до Коростишівського ВДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), із відповідною заявою про внесення змін до актового запису про народження. Однак висновком керівника вказаного відділу ВДРАЦС від 12.06.2024 року їй відмовлено у внесенні змін про місце народження її дитини у зв`язку з тим, що доказів про факт помилки допущеної при державній реєстрації не надано. У актовому записі про народження доньки на момент її реєстрації проставлені власноручні підписи заявника. Підстави внесення змін до графи «місце народження» дитини відсутня.

Зазначає, що вона позбавлена можливості встановити неправильність запису у актовому записі про народження дитини у інший спосіб ніж судовий, тому звернулася до суду.

Представник позивача адвокат Києнко Д.О. у судовому засіданні позов підтримав та просив задовольнити з наведених у ньому підстав. Вказує, що позивач виявила вказану помилку у 2024 році під час оформлення дитині паспорта. Пояснив, що при реєстрації місця народження дитини надавалася довідка про те, що місцем народження дитини є м. Житомир. Однак при отриманні свідоцтва про народження на це не звернули увагу. Тому бажає, щоб у паспорті дитини було вказано місце її народження саме м. Житомир, тобто фактичне місце народження.

Представник відповідача начальник відділу Коростишівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася про дату, час та місце розгляду справу повідомлена належним чином. У письмових поясненнях вказала, що відділ має право вносити зміни до актового запису на підставі беззаперечних доказів про факт помилки допущеної при державній реєстрації, однак позивачем при зверненні до відділу таких доказів не було надано. На момент реєстрації народження дитини позивач була згідна з такими відомостями та поставила власноручний підпис.

Свідок ОСОБА_4 (мати позивачки) у судовому засіданні пояснила, що саме вона ходила до виконавчого комітету сільської ради та надавала необхідні документи для реєстрації народження дитини (внучки) ОСОБА_2 , а саме: довідку із медичного закладу та паспорт її доньки. Вказала, що саме вона писала заяву про реєстрацію народження дитини. Зазначає, що у цій заяві просила зазначити місце народження її дочки саме м. Житомир, однак секретар сільскої ради вказала с. Ставище.

Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про народження (виданого повторно) серії НОМЕР_1 , актовий запис №15 від 17 грудня 2010 року, місце народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зазаначено с. Ставище, Брусилівського району, Житомирської області.

Батьками дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є позивач ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .

Відповідно до довідки №187 від 08.04.2024 року виданої в.о. директора КНП «Обласний перинатальний центр» Житомирської обласної ради, слідує, що позивач ОСОБА_7 знаходилася на стаціонарному лікуванні у вказаному медичному закладі з 04.12.2010 року до 14.12.2010 року, з приводу вагітності (38-39 тиждень). ІНФОРМАЦІЯ_3 проведено термінові пологи, народилася дівчинка.

Висновком Коростишівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про внесення змін до актового запису цивільного стану відмовлено позивачу ОСОБА_1 у внесенні змін до графи «місце народження дитини ОСОБА_2 з «Україна, Житомирська область, Брусилівський район, село Ставище» на «Україна, Житомирська область, місто Житомир» в актовому записі про народження дитини заявниці № 15 від 17 грудня 2010 року складеного виконавчим комітетом Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області у зв?язку з тим, що беззаперечних доказів про факт помилки, допущеної при державній реєстрації заявницею не надано.

З відповіді Коростишівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) від 18.12.2024 року вбачається, що документи, на підставі яких вносились відомості про місце народження дитини ОСОБА_2 , були знищені, про що був складений акт від 10.03.2014 року за № 1 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Брусилівського районного управління юстиції у Житомирській області «Про виділення до знищення справ (документів), що не підлягають зберіганню» на підставі номенклатури справ відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Брусилівського районного управління юстиції у Житомирській області за 1990-2012 роки були відібрані для знищення як такі, що не мають науково-історичної цінності та втратили практичне значення.

Відповідно до ч. 1 ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно ч.1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ч. 1, 2, 3 ст. 270 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до Конституції України фізична особа має право на життя, право на охорону здоров`я, право на безпечне для життя і здоров`я довкілля, право на свободу та особисту недоторканність, право на недоторканність особистого і сімейного життя, право на повагу до гідності та честі, право на таємницю листування, телефонних розмов, телеграфної та іншої кореспонденції, право на недоторканність житла, право на вільний вибір місця проживання та на свободу пересування, право на свободу літературної, художньої, наукової і технічної творчості. Цим Кодексом та іншим законом можуть бути передбачені й інші особисті немайнові права фізичної особи. Перелік особистих немайнових прав, які встановлені Конституцією України, цим Кодексом та іншим законом, не є вичерпним.

За частиною 1 ст. 272 ЦК України фізична особа здійснює особисті немайнові права самостійно. В інтересах малолітніх, неповнолітніх, а також повнолітніх фізичних осіб, які за віком або за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої особисті немайнові права, їхні права здійснюють батьки (усиновлювачі), опікуни, піклувальники.

Відповідно до ч. 1,2,3 ст. 49 ЦК України актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

Як зазначено ч. 1,2 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов`язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб`єктом цивільних прав та обов`язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.

В частині 1 статтті 9 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» визначено, що державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи та офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті.

За змістом ч. 1,2 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, їх поновлюють та припиняють їхню дію; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Виконавчі органи сільських, селищних, міських рад проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, смерті.

Таким чином вказаними вище нормам закону (в тому числі у редакції чинній на час народження дитини ОСОБА_2 ), виконавчий комітет Ставищенської сільської ради Брусилівського району, Житомирської області був наділений повноваженнями щодо проведення державної реєстрації народження фізичної особи, та внесення відомостей до актового запису №15 від 17.12.2010 року про народження дитини ОСОБА_2 , а місце народження особи та достовірне його відображення є особистим немайновим правом, яке у разі порушення, невизнанння або оспоренння може бути захищено у судовому порядку в даному випадку у порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1,3 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 №52/5, ( у редакції чинній на час народження дитини ОСОБА_2 ) державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.

Походження дитини визначається відповідно до Сімейного кодексу України.

Державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.

Реєстрація народження дитини провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.

Якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі, то народження дитини може бути зареєстроване за місцем проживання особи, яка визнає себе батьком дитини, якщо з заявою про реєстрацію народження ця особа одночасно подає заяву про визнання батьківства.

Якщо реєстрація народження дитини провадиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то місцем народження дитини в актовому записі про народження, на бажання батьків, може бути зазначено фактичне місце народження дитини, яке підтверджується документом, що посвідчує факт її народження, або місце проживання батьків.

Якщо місцем народження зазначається фактичне місце народження дитини, а не місце проживання її батьків, то про це робиться відповідна відмітка в графі "Для відміток", яка під час реєстрації скріплюється підписами батьків чи одного з них.

Під час реєстрації народження дитини за місцем її народження в актовому записі вказується фактичне місце народження.

Положеннями ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»,передбачено, що внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав. За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку.

Відповідно до абз. 2 п.3 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику розгляду судами справ про встановлення неправильності запису в актах громадянського стану» №12 від 17 липня 1995 року, суд розглядає заяви про встановлення неправильності запису в акті громадянського стану, як у випадках не виправлення органами реєстрації актів громадянського стану помилок, допущених при складанні актового запису, так і при відмові зазначених органів внести в ці записи передбачені законодавством зміни (прізвища, імені, по батькові тощо) і доповнення (наприклад, про національність і громадянство батьків).

Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом

Таким чином з наведених вище норм законодавства вбачається, що державна реєстрація народження дитини може бути проведена або за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них.

Тобто для встановлення обставин неправильності запису при державній реєстрації народження дитини, в даному випадку необхідно встановити обставини, що підтверджують факт порушення позивачем при народженні її доньки питання щодо зазначення у графі «місце народження» - м. Житомир, яке в своє чергу представником виконавчого комітету сільської ради помилково було вказано с. Ставище, тобто була допущена помилка при його складанні.

На переконання суду наявність у матеріалах справи довідки з КНП «Обласний перинатальний центр» Житомирської обласної ради від 08.04.2024 року, що підтверджує місце народження ОСОБА_2 в м. Житомирі, а також те, що для проведення державної реєстрації народження було надано медичне свідоцтво про народження №4124 видане 11.12.2010 року Житомирським обласним центром охорони здоров`я матері і дитини, про що вказано у висновку Коростишівського ВДРАЦС від 12.06.2024 року(а.с. 5) не є безумовною підставою для встановлення неправильності запису в акті цивільного стану про народження дитини, оскільки наданий медичний документ був підставою для здійснення державної реєстрації народження дитини відповідним виконавчим органом сільської ради.

Позивачкою не було надано будь-яких документів, які б свідчили про помилку при зазначенні місця народження дитини, допущену під час державної реєстрації її народження ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Суду не надано будь-яких відомостей про те, що позивачка(чи її мати у заяві) на момент проведення державної реєстрації народження дитини ОСОБА_2 просила провести реєстрацію місця народження дитини ОСОБА_2 за її фактичним місцем народження в м. Житомир, а не за місцем проживання матері в с. Ставище.

Доводи позивача у позові, письмових поясненнях та покази її матері ОСОБА_4 , як свідка, про те, що при реєстрації народження дитини ОСОБА_2 у заяві вказувала про те, що місцем народження дитини є саме м. Житомир, не підтвердженні жодними належними письмовими доказами, а покази ОСОБА_4 (матері позивачки) не можуть бути єдиним доказом, що вказують на дійсність таких обставин.

При цьому суду не надано будь-яких відомостей про те, що після фактичного отримання свідоцтва про народження дитини у 2010-2011 році, або ж протягом наступних років(до прикладу після досягнення донькою шкільного віку) позивач зверталася до відділу ВДРАЦС з необхідністю внести відповідні зміни у зв`язку з невідповідністю такого запису у свідоцтві про народження дитини. Тобто жодних доказів про те, що у актовому записі про народження дитини відображалася чи відображається недостовірна інформація про місце її народження, що порушує чи порушувало її особисті немайнові права не надано.

Так відповідно до відомостей паспорту позивача ОСОБА_1 зареєстроване місце її проживання з 14.07.1999 року вказано за адресою: АДРЕСА_1 .

Таким чином при реєстрації народження дитини ОСОБА_2 у актовому записі про народження №15 від 17.12.2010 року виконавчим комітетом Ставищенської сільської ради Брусилівського району Житомирської області вірно вказано місце народження дитини с. Ставище, Брусилівського району, Житомирської області, Україна, що було і на даний час є зареєстрованим місцем проживання її матері, а доказів неправильності відомостей про місце народження дитини та помилок, допущених при складанні актового запису суду не надано.

Враховуючи викладене суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позову у зв`язку з недоведеністю.

На підставі викладеного вище та керуючись ст.ст. 4, 5,12,13, 76-89, 245, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Коростишівського ВДРАЦС у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністрества юстиції (м.Київ) про встановлення неправильності запису в акті цивільного стану №15 від 17.12.2010 року (актовому записі про народження доньки ОСОБА_2 ) та зобов`язання внести зміни щодо місця народження дитини ОСОБА_2 , - відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Житомирського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 РНОКПП: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_2 .

Відповідач: Коростишівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), ЄДРПОУ: 22061663, місцезнаходження: вул. Соборна Площа, 18, м. Коростишів, Житомирського району, Житомирської області.

Повний текст судового рішення складено 22.01.2025 року.

Суддя Роман ВАСИЛЕНКО

СудКоростишівський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення15.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124630961
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —935/2466/24

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

Рішення від 15.01.2025

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

Ухвала від 16.10.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Коростишівський районний суд Житомирської області

Василенко Р. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні