Справа № 214/10525/24
2-о/214/84/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2025 року м Кривий Ріг
Суддя Саксаганського районного суду м Кривого Рогу Дніпропетровсько їобласті Чернова Н.В. дослідивши матеріали заяви поданої представником заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Чугуївській відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіональног управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення, -
ВСТАНОВИВ:
09.12.2024 року до Саксаганського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області представник заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 із заявою про встановлення факту, що маєю ридичне значення.
Вивчивши матеріали справи та вирішуючи питання про відкриття провадження за заявою, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особи стих хемайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає впорядку окремого провадження, зокрема, справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Частиною 1 ст. 315 ЦПК України визначено, що суд розглядає справи про встановлення факту: 1) родинних відносин між фізичними особами; 2) перебування фізичної особи на утриманні; 3) каліцтва, якщо цепотрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загально обов`язковому державному соціальному страхуванню; 4) реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; 5) проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; 6) належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народженняабо в паспорті; 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; 8) смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актівцивільного стану факту смерті; 9) смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Згідно з ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно роз`яснень, викладених у п. 1 постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичніна слідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих майнових прав громадян; чиним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Як зазначено в п. 3 Постанови Пленуму, у кожному разі судя зобов`язаний перевірити підвідомчість даної заяви суду. Якщо за законом заява не підлягає судовому розгляду, судя мотивованою ухвалою відмовляє у прийнятті заяви, а коли справу вже порушено - закриває провадження в ній.
У заяві, поданій до суду, заявник просить в порядку окремого провадження встановити факт,що має юридичне значення, а саме, що ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Потсдам, Німецької демократичної Республіки, зобов`язавжи Чугуївський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції поновити актовий запис про народження заявниці, зазначивши в графі «мати» - « ОСОБА_4 », національність: росіянка, у графі «батько» - « ОСОБА_5 », національність: росіянин.
Пунктом 2 гл.1 Розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 визначено перелік документів, які є підставою для проведення державної реєстрації народження та передбачено, що у разі відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження такою жінкою.
Відповідно до частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Відповідно до частини другої статті 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав; чинне законодавство не передбачає іншого порядку їх встановлення; встановлення такого факту не пов`язується з подальшим вирішенням спору про право.
Таким чином, юридичні факти можуть бути встановленнілише для захисту, виникнення, зміни або припинення особистих чи майнових прав самого заявника.
Пунктом 3 Постанови Пленуму Верховного Суду Українивід 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановленняфактів, щомаютьюридичнезначення», роз`яснено, що вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту і форми позовної заяви, встановленим ст.137 ЦПК, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст.274 ЦПК ( 1502-06 ). Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, судя відповідно до ст.139 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків. У разі невиконання цих вказівок заява вважається неподаною і повертається заявникові, про що судя постановляє мотивовану ухвалу.
Проте, заявницею ОСОБА_1 у поданійзаяві не зазначено підстав для задоволення його заяви про встановлення факту, що маєюридичне значення, з якою метою вона просила встановити вказані нею у заяві факти та виникнення яких сааме підстав прав чи обов`язків пов`язане з їх встановленням, яке сааме юридичне значення для неї має встановлення цих фактів.
У постанові ВеликоїПалати Верховного Суду від 10 квітня 2019 року у справі № 320/948/18 (провадження № 14-567цс18) зазначено, що у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, за наявності певних умов. А саме, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичніна слідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чиним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право. Чинне цивільне процесуальне законодавство відносить до юрисдикції суду справи про встановлення фактів, від яких залежить виникнення, зміна або припинення суб`єктивних прав громадян. Проте не завжди той чи інший факт, що має юридичне значення, може бути підтверджений відповідним документом через його втрату, знищення архівів тощо. Тому закон у певних випадках передбачає судовий порядок встановлення таких фактів.
Також постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2023 р. № 66 «Про забезпечення здійснення закордонними дипломатичними установами України повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану в умовах воєнного стану» передбачено, що державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, що проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять й дипломатичні представництва та консульські установи України.
За таких обставин, приходжу до висновку про необхідність залишення даної заяви без руху із наданням Заявнику строку для усунення недоліків шляхом зазначення обставин, які підтверджують факти та виникнення яких саме обставин потребує встановлення даних фактів.
Керуючись ст.ст. 258-260, 315 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ :
Заяву поданої представником заявника ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , заінтересована особа: Чугуївській відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Чугуївському районі Харківської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати заявниці ОСОБА_1 строк для усунення недоліків десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення заяви без руху з урахуванням вимог, викладених в ухвалі.
Роз`яснити Заявнику, що у випадку невиконання вимог, зазначених в ухвалі, заява вважатиметься неподаною та буде повернута заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Н.В. Чернова
Суд | Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124653905 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Саксаганський районний суд м.Кривого Рогу
Чернова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні