номер провадження справи 33/172/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.01.2025 Справа № 908/2269/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Суддя Господарського суду Запорізької області Мірошниченко М.В. при секретарі судового засідання Драковцевій В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в загальному позовному провадженні матеріали справи № 908/2269/24
за позовом Приватного підприємства ГЕОСТИМУЛ (70431, Запорізька область, Запорізький район, с. Лежине, вул. Садова, буд. 11, ідентифікаційний код 36194289)
до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м.Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50),
відповідача-2: Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області (70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, 50, ідентифікаційний код 05383342)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів: Товариство з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ (70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Нагорна, буд. 12, ідентифікаційний код 44956132)
про скасування рішення про державну реєстрацію з припиненням права користування земельною ділянкою, скасування державної реєстрації земельної ділянки, зобов`язання вчинити дії
за участю представників:
від позивача Трачук О.В., ордер серії АР №1212020 від 11.12.2024;
від відповідача-1 Гайдаржийський В.С., довіреність №8/62-24-0.62 від 30.12.2024 (в режимі відеоконференції);
від відповідача-2 Гайдук С.П., ордер серії СЕ №1090451 від 23.07.2024;
від третьої особи - Гайдук С.П., ордер серії СЕ №1091108 від 31.07.2024;
СУТЬ СПОРУ:
До Господарського суду Запорізької області звернулось Приватне підприємство ГЕОСТИМУЛ з позовом до відповідача-1: Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, відповідача-2: Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (індексний № 69196665 від 07.09.2023, номер запису про право власності 5164862) з припиненням за Товариством з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права оренди земельної ділянки площею 21,9999 га, кадастровий номер 2322188600:03:001:03559, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2784601123221; скасування державної реєстрації земельної ділянки площею 21,9999 га з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559 в Державному земельному кадастрі; зобов`язання Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області виправити виявлену помилку та відновити порушене право ПП ГЕОСТИМУЛ шляхом відновлення даних про земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га у Державному земельному кадастрі.
Позов заявлено на підставі ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України, ст.ст. 79-1, 152, 202 Земельного кодексу України, ст.ст. 27, 35 Закону України Про оренду землі, ст. 24 Закону України Про Державний земельний кадастр, ст.ст. 2, 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель, затвердженого наказом Держкомзему України №174 від 02.07.2003, Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі, яка затверджена наказом Держкомзему України № 43 від 04.05.1999.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 26.08.2024 позовну заяву передано на розгляд судді Мірошниченку М.В.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 02.09.2024 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
11.09.2024 від позивача надійшли письмові пояснення щодо усунення недоліків з доказами та уточненою позовною заявою, в якій зазначено повне найменування позивача Приватне підприємство ГЕОСТИМУЛ та уточнено місцезнаходження відповідача-2: 70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, 50. У письмових поясненнях викладено обґрунтування необхідності залучення до участі третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ.
Ухвалою суду від 16.09.2024 прийнято позовну заяву до розгляду з урахуванням наданих уточнень та відкрито провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 33/172/24, ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 15.10.2024 об 10 год. 00 хв. Клопотання про залучення третьої особи суд ухвалив розглянути в підготовчому засіданні.
Копію ухвали доставлено до електронних кабінетів сторін 16.09.2024 о 19 год. 10 хв., що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
01.10.2024 від відповідача-1 надійшов відзив, відповідно до якого він просив відмовити у задоволенні позовних вимог в частині заявлених до відповідача-1.
04.10.2024 від відповідача-2 надійшов відзив, відповідно до якого відповідач-2 просив відмовити у задоволенні позову.
14.10.2024 від відповідача-1 надійшла заява про застосування строків позовної давності.
15.10.2024 від відповідача-2 надійшла заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головногое управління Держгеокадастру в м. Києві та Київській області.
15.10.2024 від позивача надійшла заява про відкладення судового засідання у зв`язку з зайнятістю представника позивача в іншому судовому засіданні.
В судовому засіданні 15.10.2024 були присутні представники відповідачів 1, 2, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.
З метою дотримання принципу рівності сторін та процесуальних прав усіх учасників справи, суд задовольнив клопотання позивача про відкладення судового засідання, ухвалою суду від 15.10.2024 відкладено підготовче засідання на 12.11.2024 о 10 год. 00 хв. Клопотання позивача та відповідача-2 про залучення третіх осіб ухвалено розглянути в наступному судовому засіданні.
12.11.2024 від відповідача-2 надійшла уточнена заява про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, Головногое управління Держгеокадастру в м. Києві та Київській області.
В судовому засіданні 12.11.2024 були присутні представники відповідачів 1, 2, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами програмно-апаратним комплексом Акорд.
Суд ухвалив задовольнити клопотання позивача, залучити Товариство з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідачів, оскільки рішення у даній справі може вплинути на його права та обов`язки, як користувача земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559.
Представник відповідача-2 оголосив заяву про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Головного управління Держгеокадастру в м. Києві та Київській області як органу, який здійснив державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559.
Представник відповідача-1 заперечив проти задоволення заяви відповідача-2 про залучення третьої особи.
Суд ухвалив залишити без задоволення заяву відповідача-2 про залучення до участі у справі Головного управління Держгеокадастру в м. Києві та Київській області, оскільки відповідачем-2 не надано належного обґрунтування, а судом не встановлено, на які саме права та обов`язки Головного управління Держгеокадастру в м. Києві та Київській області може вплинути рішення суду у справі №908/2269/24.
Ухвалою від 12.11.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів до 16.12.2024, відкладено підготовче засідання на 10.12.2024 о 10 год. 00 хв.
04.12.2024 від відповідача-1 надійшла заява про участь у судовому засіданні 10.12.2024 о 10 год. 00 хв. у справі №908/2269/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою суду від 06.12.2024 задоволено клопотання відповідача-1, ухвалено здійснювати проведення судового засідання 10.12.2024 о 10 год. 00 хв. у справі №908/2269/24 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів представника відповідача-1 та програмного забезпечення за посиланням vkz.court.gov.ua.
10.12.2024 від третьої особи надійшли письмові пояснення, відповідно до яких третя особа просила відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
10.12.2024 від відповідача-2 надійшло клопотання про витребування доказів.
В судовому засіданні 10.12.2024 були присутні представники відповідача-1 (в режимі відеоконференції), відповідача-2 та третьої особи, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв`язку.
Представник відповідача-2 оголосив клопотання про витребування доказів.
Суд ухвалив залишити без задоволення клопотання відповідача-2 про витребування доказів, оскільки воно подано з пропуском встановленого строку та не надано обґрунтування неможливості його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від нього, не подано клопотання про продовження строку для подання зазначеного клопотання.
Представник відповідача-2 просив надати час для підготовки письмового клопотання про витребування доказів та клопотання про продовження строку для його подання.
Представник відповідача-1 просив провести наступне судове засідання в режимі відеоконференції.
Враховуючи заявлені клопотання, ухвалою від 10.12.2024 відкладено підготовче засідання у справі №908/2269/24 на 12.12.2024 о 09 год. 30 хв. в режимі відеоконференції.
12.12.2024 від відповідача-2 надійшло клопотання про витребування доказів разом з клопотанням продовження пропущеного процесуального строку для подання клопотання про витребування доказів.
12.12.2024 від відповідача-1 надійшли заперечення на клопотання відповідача-2 про витребування доказів.
В судовому засіданні 12.12.2024 були присутні представники позивача, відповідача-1, 2 та третьої особи, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв`язку.
Представник відповідача-2 оголосив клопотання про витребування доказів.
Представник відповідача-2 зазначив, що відповідач-2 вживав заходи щодо самостійного отримання інформації та доказів, направляючи листи про надання відповідної інформації та доказів, на які не отримав відповіді.
Представник відповідача-2 просив продовжити пропущений строк для подання клопотання про витребування доказів та задовольнити клопотання про витребування доказів.
Представник позивача заперечив проти задоволення клопотання відповідача-2 про витребування доказів.
Представник відповідача-1 оголосив свої заперечення на клопотання відповідача-2 про витребування доказів. Зазначив, що Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області надало відповідь на лист відповідача-2, який додано до заперечень на клопотання.
Відповідач-2 не підтримав клопотання про витребування доказів в частині витребування доказів у Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, оскільки відповідач-1 додав до своїх письмових заперечень відповідь на звернення відповідача-2. Підтримав клопотання про витребування доказів в частині витребування доказів у Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області та у Приватного підприємства Геостимул.
На підставі ст. 119 ГПК України суд продовжив строк для подання клопотання про витребування доказів.
Враховуючи те, що відповідач-2 обґрунтував підстави неможливості отримання доказів самостійно та необхідність вказаних доказів для розгляду справи, суд ухвалив задовольнити клопотання відповідача-2 про витребування доказів та витребувати докази в Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області та у Приватного підприємства Геостимул.
Оскільки відповідач-2 не підтримав клопотання про витребування доказів в частині витребування доказів у Головного управління Держгеокадастру в Запорізькій області, суд не розглядав клопотання в цій частині.
Представник відповідача-2 просив визнати обов`язковою явку представника позивача у судове засідання при розгляді справи по суті.
Суд ухвалив закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 13.01.2025 об 11 год. 00 хв. Явку уповноважених представників учасників справи в судове засідання визнано обов`язковою.
07.01.2025 від відповідача-1 надійшла заява про участь у судовому засіданні 13.01.2025 об 11 год. 00 хв. у справі №908/2269/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
Ухвалою від 08.01.2025 задоволено заяву відповідача-1, ухвалено здійснювати проведення судового засідання 13.01.2025 об 11 год. 00 хв. у справі №908/2269/24 у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів представника відповідача-1 та програмного забезпечення за посиланням vkz.court.gov.ua.
10.01.2025 до суду надійшов лист-відповідь ГУ Держгеокадастру у м. Києві та Київській області на витребувану судом інформацію.
В судовому засіданні 13.01.2025 були присутні представники позивача, відповідача-1, 2 та третьої особи, здійснювалося фіксування судового процесу технічними засобами відеоконференцзв`язку.
Представник відповідача-2 просив при дослідженні доказів, дослідити оригінали доказів які були подані з позовною заявою.
Суд надав представнику відповідача-2 для ознайомлення лист-відповідь ГУ Держгеокадастру у м. Києві та Київській області на витребувану судом інформацію.
Представник позивача просив позов задовольнити.
Представник відповідача-1 просив відмовити в задоволенні позову.
Представник відповідача-2 просив відмовити в задоволенні позову, заявив про намір подати докази на підтвердження розміру понесених витрат на професійну правничу допомогу протягом 5 днів з моменту ухвалення рішення.
В судовому засіданні 13.01.2025 судом прийнято рішення, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників справи, суд
ВСТАНОВИВ:
15.11.2001 між Орендодавцем - власником землі, Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області і Орендарем Товариством з обмеженою відповідальністю „Інтер було укладено договір оренди земельної ділянки № 103 (надалі - договір).
Відповідно до умов розділу 1 цього договору Орендодавець згідно з рішенням № 7 Шістнадцятої сесії двадцять третього скликання Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 15.11.2001 надав, а Орендар прийняв в тимчасове користування на умовах оренди земельні ділянки для сільськогосподарського призначення, які розташовані на території Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області. Земельні ділянки виділені в натурі (на місцевості) у встановленому законом порядку. В оренду передана земельна ділянка площею 35,0 га, в тому числі рілі-35,0 га, та земельна ділянка площею 22,0 га, в тому числі пасовища-22,0 га.
За умовами договору земельні ділянки загальною площею 57,0 га передаються в оренду для сільськогосподарського призначення.
Земельна ділянка площею 35,0 га була передана в оренду на шість років, зі строком закінчення 15.11.2007. Земельна ділянка площею 22,0 га була передана в оренду строком на один рік зі строком закінчення 15.11.2002. По закінченню терміну договору Орендар мав переважне право на поновлення договору на новий термін. У цьому разі зацікавлена сторона повинна повідомити письмово другу сторону про бажання щодо продовження дії договору на новий термін не пізніше, ніж за два місяці до його закінчення.
Даний договір 16.01.2002 було посвідчено нотаріально.
12.11.2003 сторони договору уклали „Угоду про доповнення та зміни до договору оренди земельної ділянки, відповідно до якої абзац перший розділу „1. Предмет договору виклали в наступній редакції: „Орендодавець згідно з рішенням № 7 шістнадцятої сесії двадцять третього скликання Степненської сільської ради від 15.11.2001 року та рішенням №13 сьомої сесії двадцять четвертого скликання Степненської сільської ради від 30.04.2003 року надає, а Орендар приймає в короткострокову оренду земельні ділянки, які розташовані на території Степненської сільської ради (схема земельних ділянок додається).. Абзац перший п. 2.2 „Термін договору викладено в наступній редакції: „Земельна ділянка площею 35,0 га передається в оренду строком на шість років, зі строком закінчення 15.11.2007 року. Земельна ділянка площею 22.0 га передається в оренду строком на п`ять років зі строком закінчення 15.11.2007 року.. Вказана угода була посвідчена нотаріально 12.11.2003.
Розглянувши клопотання Орендаря про поновлення договору, Орендодавець погодився з цим клопотанням та надав відповідь за № 332 від 16.11.2007, поклавши обов`язок на Орендаря по перереєстрації договору оренди. З метою оформлення землевпорядної документації Орендарем було направлено відповідні документи до ДП „Запорізькій науково-дослідний та проектний інститут землеустрою, який, у свою чергу, направив обмінні файли земельних ділянок за кадастровими номерами: 2322188600:02:001:0355 та 2322188600:03:001:0567 до Запорізької Регіональної філії ДП „Центр державного земельного кадастру. За результатами розгляду даних обмінних файлів було складено протокол від 03.04.2008, яким Запорізька Регіональна філія ДП „Центр державного земельного кадастру визначила, що приймання даних документів втратило актуальність, та виготовлення реєстраційної картки на даний об`єкт є недоцільним у зв`язку із закінченням терміну дії правовстановлюючого документу для даних земельних ділянок.
Вищенаведені обставини встановлені рішенням Господарського суду Запорізької області від 12.05.2008 у справі №9/365д/08, яке набрало чинності, яким задоволено позов Товариства з обмеженою відповідальністю Інтер до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про поновлення на термін до 15.11.2012 строку дії договору оренди земельної ділянки №103 від 15.11.2001, укладеного між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області і Товариством з обмеженою відповідальністю Інтер.
20.11.2008 до Господарського суду Запорізької області звернулося Приватне підприємство Геостимул з позовом до Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про визнання Приватного підприємства Геостимул орендарем за договором оренди земельної ділянки № 103 від 16.01.2002 та внесення змін до даного договору, виклавши його в редакції додаткової угоди № 2 до договору оренди земельної ділянки № 103 від 16.01.2002.
Вказаний позов задоволено рішенням Господарського суду Запорізької області від 02.02.2009 у справі №22/289д/08, яке набрало чинності.
Таким чином, Приватне підприємство Геостимул набуло прав та обов`язків орендаря за договором оренди земельної ділянки № 103 від 16.01.2002.
При цьому згідно з п. 2.2 договору у редакції додаткової угоди № 2, яка затверджена судовим рішенням у справі №22/289д/08, земельна ділянка площею 35,0 га передається в оренду строком на 49 років, зі строком закінчення 15.11.2050. Земельна ділянка площею 22,0 га передається в оренду строком на 49 років, зі строком закінчення 15.11.2050.
Доказів припинення цього договору суду не надано.
Як вбачається з матеріалів справи, Відділом земельних ресурсів у Запорізькому районі Запорізькому районі були видані 05.11.2007 Товариству з обмеженою відповідальністю Інтер довідки про правовий статус земельної ділянки:
- щодо земельної ділянки загальною площею 35,0000 га, яка надана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Степненської сільської ради, якій присвоєно кадастровий номер 2322188600:02:001:0355;
- щодо земельної ділянки загальною площею 22,0000 га, яка надана в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Степненської сільської ради, якій присвоєно кадастровий номер 2322188600:03:001:0567.
Актом визначення меж земельної ділянки в натурі, який підписано між Степненською сільською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю Інтер, на підставі договору оренди землі 16.01.2002 визначено в натурі межі земельної ділянки площею 22,0000 га ріллі з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567.
До матеріалів справи позивачем надано кадастровий план земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 та план встановлених меж даної земельної ділянки, посвідчений підписом та печаткою Запорізькою регіональною філією Центру ДЗК.
Також позивач надав роздруківку з сайту Держгеокадастру, в якому відображено інформацію про земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, Степненська сільська рада.
На запит представника позивача Головним управлінням ДПС у Запорізькій області надано інформацію листом вих. №22226/6/08-01-04-01-04 від 03.06.2024 про те, що за даними інформаційної бази ГУ ДПС у Запорізькій області за земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 з 2020 року по теперішній час нараховує та сплачує податкові зобов`язання Приватне підприємство ГЕОСТИМУЛ.
За приписами пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», який набрав чинності 07.08.2011, якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Таким чином, підставою для перенесення до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку відомостей про земельні ділянки, є факт їх реєстрації у Державному реєстрі земель до набрання чинності Законом України «Про Державний земельний кадастр».
На запит представника позивача щодо надання викопіювання з Публічної кадастрової карти України про земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області в листі від 30.05.2024 № 29-8-0.37-2099/2-24 повідомило, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 не були зареєстровані до набрання чинності Законом України «Про Державний земельний кадастр» у Державному реєстрі земель. У зв`язку із зазначеним відомості про них не підлягали перенесенню та не були перенесені до відомостей Державного земельного кадастру у відповідності до пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр». Дана обставина унеможливила надання представнику позивача запитуваного викопіювання з Публічної кадастрової карти України.
Крім того, у вказаному листі зазначено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 не розроблялася, копії відповідних рішень в управлінні відсутні, дана обставина також позбавляє управління можливості надати вказані документи. Повідомлено, що запитуваним земельним ділянкам були присвоєні кадастрові номери 2322188600:03:001:3559 та 2322188600:05:001:0077.
За іншою інформацією, наданою на запит представника позивача Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області в листі від 22.07.2024 №29-8-0.2-2770/2-24, земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 зареєстровані у Державному реєстрі земель, але не були автоматично перенесені до відомостей Державного земельного кадастру у відповідності до пункту 4 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр». У Державному реєстрі земель щодо вказаних земельних ділянок зареєстрований договір оренди № 103 від 16.01.2002, укладений між Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю „Інтер, а також 26.03.2009 за №010926000054 зареєстрована додаткова угода до цього договору щодо продовження строку оренди терміном на 49 років.
Також у листі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 22.07.2024 №29-8-0.2-2770/2-24 зазначено, що на підставі розпорядження Запорізької районної адміністрації від 20.01.2020 №83 із земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:02:001:0355 було вилучено 28,5000 га, після вилучення площа земельної ділянки склала 6,5000 га. Згідно інформації, що міститься у відомостях Державного земельного кадастру, в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га та 2322188600:02:001:0355 площею 6,5000 га на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель зареєстровані земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:3559 площею 21,9999 га та 2322188600:05:001:0077 площею 6,50 га.
Враховуючи зазначене, Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області було повідомлено представника позивача про відсутність можливості надати витяги з Державного земельного кадастру щодо земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355, оскільки відомості про них не перенесені з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру.
З пояснень відділу № 1 Управління реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 01.10.2024 №371/1/3-24 вбачається, що лист Головного управління від 30.05.2024 № 29-8-0.37-2099/2-24 був наданий позивачу без урахування відомостей, наявних в місцевому фонді документації із землеустрою та оцінки земель і відомостей з Державного реєстру земель.
Натомість за результатами опрацювання матеріалів місцевого фонду документації із землеустрою, а також наявних відомостей Державного реєстру земель, Управління державного земельного кадастру Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області листом від 22.07.2024 №29-8-0.2-2770/2-24 повідомило позивача про наявність відомостей стосовно земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 в Державному реєстрі земель, але відсутність їх в Державному земельному кадастрі у зв`язку з не перенесенням в автоматизованому порядку до відомостей Державного земельного кадастру у відповідності до пункту 4 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр». Вказані відомості не були перенесені до Державного земельного кадастру в автоматичному порядку, оскільки орган місцевого самоврядування розпорядився земельною ділянкою, яка належала позивачу на праві оренди.
Так, з матеріалів справи вбачається, що рішенням Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04.12.2020 №3 «Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність» прийнято земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Степненської сільської ради згідно з додатком до акту та затверджено акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 26.11.2020.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №394104340 від 0909.2024 вбачається, що право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 площею 21,9999 га зареєстровано 17.08.2023 за Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області (відповідач-2).
Згідно з ч. 6 ст. 32 Закону України від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі в порядку спадкування), реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
Договором оренди № 103 від 16.01.2002 (п. 2.2) встановлено, що при переході права власності на землю від орендодавця до іншої особи договір оренди зберігає чинність для нового власника.
Позивач вказує, внаслідок невнесення відповідно до приписів пункту 4 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» до Державного земельного кадастру в автоматичному порядку відомостей про належну позивачу на праві оренди земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, в межах цієї земельної ділянки неправомірно була зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559. В подальшому земельна ділянка з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 площею 21,9999 га передана відповідачем-2 в оренду Товариство з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ (третя особа у справі) за договором оренди землі №08/7 від 29.08.2023 строком на 19 років. Таким чином, позивач фактично позбавлений права користуватися зазначеною земельною ділянкою.
На підставі вказаних обставин позивач звернувся до Господарського суду Запорізької області з позовом у даній справі, в якому просить:
- скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (індексний № 69196665 від 07.09.2023, номер запису про право власності 5164862) з припиненням за Товариством з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно права оренди земельної ділянки площею 21,9999 га, кадастровий номер 2322188600:03:001:03559, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2784601123221;
- скасувати державну реєстрацію земельної ділянки площею 21,9999 га з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559 в Державному земельному кадастрі;
- зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області виправити виявлену помилку та відновити порушене право ПП ГЕОСТИМУЛ шляхом відновлення даних про земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га у Державному земельному кадастрі.
Суд зауважує, що в пунктах 1, 2 прохальної частини позову позивачем заявлено позовні вимоги щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559, а по тексту позовної заяви кадастровий номер земельної ділянки, що перебуває в оренді Товариства з обмеженою відповідальністю КАЙРОС АГРОІНВЕСТ, зазначено як 2322188600:03:001:3559. У зв`язку з цим суд зазначав в ухвалі про відкриття провадження у справі про необхідність уточнення прохальної частини позову в цій частині, що не було виконано позивачем.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Територіальні органи Держгеокадастру здійснюють свої повноваження у сфері регулювання земельних відносин лише у межах повноважень та у спосіб, що встановлені відповідними нормами чинного законодавства.
Відповідно до ст. 151 Земельного кодексу України, до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, окрім іншого, належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно із ч. 1 ст. 117 Земельного кодексу України передача земельних ділянок державної власності у комунальну власність чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
Ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2020 № 1113 «Деякі заходи щодо прискорення реформ у сфері земельних відносин» Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру повинна була забезпечувати передачу з 17.11.2020 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність відповідно до статті 117 Земельного кодексу України.
Як вказує відповідач-1, відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.11.2020 № 2-ОТГ «Про передачу земельних ділянок державної власності у комунальну» земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 передано відповідачем-1 до комунальної Степненській сільській територіальні громаді, яка, у свою чергу прийняла рішення від 04.12.2020 № 3 «Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність».
У матеріалах справи відступній додаток до наказу Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 25.11.2020 № 2-ОТГ, а також додаток до рішення Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області від 04.12.2020 № 3 «Про прийняття земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність», тому суд не досліджує їх зміст.
Разом із цим, факт передачі земель із державної у комунальну власність Степненській сільській територіальні громаді відповідно до вказаного наказу та рішення сторонами не заперечується.
Суд зазначає, що згідно з ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України земельні ділянки, які перебувають у власності чи користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність чи користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.
Доказів припинення права оренди позивача на земельні ділянки, надані йому за договором оренди земельної ділянки № 103 від 16.01.2002, суду не надано.
За приписами абзацу 1 пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр», якщо земельні ділянки, обмеження (обтяження) у їх використанні зареєстровані до набрання чинності цим Законом у Державному реєстрі земель, відомості про такі земельні ділянки, обмеження (обтяження) підлягають перенесенню до Державного земельного кадастру в автоматизованому порядку, без подання заяв про це їх власниками, користувачами та без стягнення плати за таке перенесення.
Як вказує відповідач-1, відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га, які містилися у Державному реєстрі земель, не були автоматично перенесені до Державного земельного кадастру. Причиною невнесення цих відомостей стало те, що відповідач-2 розпорядився земельною ділянкою, яка належала позивачу на праві оренди, і в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 площею 21,9999 га та 2322188600:02:001:0355 площею 6,5000 га на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель у Державному земельному кадастрі були зареєстровані земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:3559 площею 21,9999 га та 2322188600:05:001:0077 площею 6,50 га, які передані в оренду третій особі.
Відповідно до статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом.
Згідно зі змістом ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки це внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.
Відповідно до частини першої, четвертої статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав.
Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
У Державному земельному кадастрі наявні відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 та вона сформована як об`єкт цивільних прав.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до абзаців 2 та 3 пункту 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, розподіл повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та його територіальних органів здійснює Держгеокадастр.
Визначення державного кадастрового реєстратора для здійснення повноважень, зазначених у підпунктах 1, 2-1, 3-6 цього пункту, здійснюється в день подання заяви за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру за принципом випадковості.
Державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 здійснювалась Головним управлінням Держгеокадастру у Київській області.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 12.12.2024 у даній справі витребувано у Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області інформацію та документи (за наявності) інформацію та документи (за наявності) щодо виявлення під час розгляду технічної документації та державної реєстрації в Державному земельному кадастрі накладання земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559, на іншу земельну ділянку (у випадку наявності накладання повідомити відсоток накладання площ земельних ділянок та кадастровий номер такої земельної ділянки); щодо відповідності технічної документації з інвентаризації земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559, вимогам законодавства; щодо наявності інших перешкод для державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 в Державному земельному кадастрі.
Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області на запитувану судом інформацію надало відповідь листом вих. №9-10-0.62-12522/2-24 від 26.12.2024 про те, що державна реєстрація земельної ділянки проводиться шляхом випадковості в автоматизованому порядку, що унеможливлює здійснення реєстрації кадастровим реєстратором за місцем знаходження земельної ділянки. Водночас, зазначено, що облік зареєстрованих земельних ділянок здійснюється з використанням Національної кадастрової системи Державного земельного кадастру (далі НКС ДЗК), пошук інформації в НКС ДЗК здійснюється за РНОКПП громадянина, кадастровим номером земельної ділянки та заявами щодо вчинення реєстраційних дій. Головне управління обмежено у доступі до НКС ДЗК територіальністю відтак надати суду запитувану інформацію не вбачається за можливе.
Згідно з частиною шостою статті 16 Закону України «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.
Частиною десятою статті 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» встановлений перелік підстав для скасування державної реєстрації у Державному земельному кадастрі Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію.
Так, державна реєстрація земельної ділянки скасовується у разі:
- поділу чи об`єднання земельних ділянок;
- якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника;
- ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
За приписами ч. 3 ст. 13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно з ч. 3 ст. 74 ГПК України докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 77 ГПК України встановлено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч. 6 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
Позивачем не доведено, що державний реєстратор прийняв рішення про реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559 з порушенням вимог законодавства. Також позивач не довів, що технічна документація із землеустрою, на підставі якої земельна ділянка з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559 була зареєстрована у Державному земельному кадастрі, не відповідає вимогам законодавства.
Відповідно до абзацу 2 пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр» у разі, якщо після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру виявлені помилки у визначенні площ та/або меж земельних ділянок (розташування в межах земельної ділянки частини іншої земельної ділянки; невідповідність меж земельної ділянки, вказаних у Державному реєстрі земель, її дійсним межам; невідповідність площі земельної ділянки, вказаної у Державному реєстрі земель, її дійсній площі у зв`язку із зміною методів підрахунку (округлення); присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів), такі помилки за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності можуть бути виправлені на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки. Відсутність згоди власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на виправлення вказаних помилок не є підставою для відмови у перенесенні відомостей про відповідну земельну ділянку до Державного земельного кадастру, надання відомостей про земельну ділянку з Державного земельного кадастру. Про виявлені помилки центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, письмово безоплатно повідомляє власників (користувачів) земельних ділянок.
Виходячи з викладеного, помилки у вигляді присвоєння декільком земельним ділянкам однакових кадастрових номерів можуть бути виправлені після перенесення інформації про земельні ділянки з Державного реєстру земель до Державного земельного кадастру, за згодою власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель. Зміна меж земельної ділянки при виправленні вказаних помилок допускається за письмовим погодженням з особами, яким належить право власності (а щодо земель державної та комунальної власності - право користування) на суміжні земельні ділянки.
Відповідно до пп. 2 п. 6 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, до повноважень державних кадастрових реєстраторів Держгеокадастру та державних кадастрових реєстраторів його територіальних органів (у тому числі таких, що провадять свою діяльність на районному (міському) рівні, в мм. Києві та Севастополі) належать, зокрема, здійснення реєстрації заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру; заяв про внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру про межі заяв про державну реєстрацію земельної ділянки; повідомлень про виявлення фізичною або юридичною особою помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру, внесених до нього з інших кадастрів та інформаційних систем у порядку інформаційної взаємодії.
У підпунктах 3, 6 пункту 138 наведеного Порядку визначено, що помилками у Державному земельному кадастрі є помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель щодо визначення характеристик об`єктів Державного земельного кадастру в натурі (на місцевості) із порушенням (зміною) їх значень внутрішніх кутів та мір ліній між поворотними точками меж земельних ділянок та/або площі (в тому числі виявлена під час або після перенесення інформації про земельні ділянки з державного реєстру земель та відомостей про земельні ділянки та інші об`єкти Державного земельного кадастру, що містяться в документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженій та переданій до 1 січня 2013 р. до Державного фонду документації із землеустрою); помилка, допущена у відомостях Державного земельного кадастру під час державної реєстрації земельної ділянки.
Позивачем не надано суду витягу з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, доказів звернення до державного кадастрового реєстратора із заявою про внесення відомостей про цю земельну ділянку до Державного земельного кадастру, а також з повідомленням про виявлення помилки, допущеної у відомостях Державного земельного кадастру.
Згідно з п. 153 наведеного Порядку виправлення помилок, допущених у відомостях Державного земельного кадастру внаслідок помилки у документації із землеустрою та оцінки земель, здійснюється після внесення змін до такої документації.
Виходячи з викладеного, виготовлення документації із землеустрою є обов`язковим для виправлення помилок у Державному земельному кадастрі.
Позивачем не надано суду технічної документації із землеустрою щодо формування земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, встановлення (відновлення) меж даної земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель.
Факт накладання земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:056 та земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:03559, розмір площі накладання, не підтверджений належними та допустимими доказами.
Листи Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 30.05.2024 № 29-8-0.37-2099/2-24 та від 22.07.2024 №29-8-0.2-2770/2-24 не є належними та допустимими доказами реєстрації у Державному реєстрі земель земельних ділянок, які були передані позивачу на праві оренди. Крім того, інформація, що міститься в цих листах, є суперечливою (в одному листі зазначається про те, що земельні ділянки не були зареєстровані у Державному реєстрі земель до набрання чинності Законом України «Про Державний земельний кадастр», а в іншому що були зареєстровані).
З пояснень відділу № 1 Управління реалізації державної політики у сфері земельних відносин Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 01.10.2024 № 371/1/3-24 вбачається, що лист Головного управління від 30.05.2024 № 29-8-0.37-2099/2-24 був наданий позивачу без урахування відомостей, наявних в місцевому фонді документації із землеустрою та оцінки земель і відомостей з Державного реєстру земель.
При цьому викладена у вказаних листах та поясненнях інформація не підтверджена відповідними доказами, на підставі яких вона надана.
Зокрема, суду не надано доказів реєстрації у Державному реєстрі земель земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, у тому числі дати такої реєстрації.
У зв`язку з цим суд не може перевірити факт реєстрації цієї земельної ділянки у Державному реєстрі земель до набрання чинності Законом України «Про Державний земельний кадастр», що є підставою для автоматичного перенесення інформації про земельні ділянки до Державного земельного кадастру відповідно до приписів абзацу 1 пункту 4 розділу VII Прикінцевих положень Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Також не підтверджена будь-якими доказами викладена в листах відповідача-1 інформація, що земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:3559 та 2322188600:05:001:0077 зареєстровані в межах земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355. При цьому зазначена інформація надана загально щодо декількох земельних ділянок з різними кадастровими номерами і з неї не вбачається, які саме земельні ділянки перетинаються, яка площа перетину.
Факт накладання земельних ділянок, як було зазначено вище, має підтверджуватися відповідною документацією із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або за матеріалами інвентаризації земель.
В листах наведено посилання на технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, на підставі якої були зареєстровані земельні ділянки з кадастровими номерами 2322188600:03:001:3559 та 2322188600:05:001:0077. При цьому зазначено, що технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок з кадастровими номерами 2322188600:03:001:0567 та 2322188600:02:001:0355 не розроблялася, копії відповідних рішень в управлінні відсутні.
Як вбачається з матеріалів справи, державна реєстрація земельної ділянки 2322188600:03:001:3559 відбулась 03.08.2023 на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 17.02.2023. Вказана обставина підтверджується долученою позивачем до позовної заяви інформації за результатом пошуку даних про земельну ділянку в Державному земельному кадастрі.
Втім, суду не надано матеріалів технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земельних ділянок ні щодо спірної земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559, ні щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, в межах якої, як вважає позивач, сформована спірна земельна ділянка.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 12.12.2024 у даній справі витребувано у Приватного підприємства Геостимул копію документації із землеустрою на земельну ділянку з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, разом з рішеннями уповноваженого органу про виготовлення такої документації та її затвердження, з наданням оригіналів всіх документів для їх огляду в судовому засіданні.
Приватне підприємство Геостимул витребувано інформацію не надало.
За таких обставин доводи позивача про те, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 2322188600:03:001:3559 зареєстрована в межах земельної ділянки з кадастровим номером 2322188600:03:001:0567, не підтверджені належними та допустимими доказами.
Доводи позивача щодо неналежного виконання Державним підприємством «Центр державного земельного кадастру» покладених на нього повноважень при здійсненні реєстраційних дій відносно земельної ділянки та перенесенні відповідних відомостей до новоутвореного Державного земельного кадастру, суд визнав необґрунтованими з огляду на таке.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про Державний земельний кадастр» адміністратором Державного земельного кадастру є державне підприємство або державна установа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, відповідає за технічне і технологічне забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі, розробленні та забезпеченні функціонування програмного забезпечення для публічного моніторингу земельних відносин та інформаційної взаємодії з іншими державними електронними інформаційними ресурсами.
Зі змісту вищезазначеної норми випливає, що адміністрування Державного земельного кадастру зводиться до здійснення відповідним державним підприємством заходів із створення та супроводження програмного забезпечення Державного земельного кадастру, технічне і технологічне його забезпечення, збереження та захист відомостей, що містяться у Державному земельному кадастрі, розроблення та забезпечення функціонування програмного забезпечення для публічного моніторингу земельних відносин та інформаційна взаємодія з іншими державними електронними інформаційними ресурсами.
В силу абз. 1 п. 4 Порядку ведення Державного земельного кадастру здійснює Держгеокадастр та його територіальні органи.
Відповідно до абз. 3 вищеназваного пункту функції адміністратора Державного земельного кадастру виконує визначене Держгеокадастром за погодженням з Мінагрополітики державне підприємство або державна установа, що належить до сфери управління Держгеокадастру.
Таким чином, ведення Державного земельного кадастру входить до повноважень Держгеокадастру, а функція адміністрування Державного земельного кадастру належить Державному підприємству «Центр державного земельного кадастру».
Внесення відповідних відомостей про земельні ділянки до Державного земельного кадастру, надання витягів щодо земельних ділянок, а також викопіювання картографічної основи з Державного земельного кадастру можливі виключно Держгеокадастром під час ведення Державного земельного кадастру.
Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» не може вчинити перелічені дії під час адміністрування Державного земельного кадастру.
Враховуючи викладене, суд ухвалив у задоволенні позову Приватного підприємства ГЕОСТИМУЛ до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області відмовити повністю.
Оскільки в задоволенні позову судом відмовлено по суті, суд не розглядає заяву Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області про застосування до позовних вимог строків позовної давності.
Згідно п. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України Про судовий збір судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Позовна заява подана в 2024 році та містить три немайнові вимоги.
Відповідно до пп. 2 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України Про судовий збір у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Законом України Про Державний бюджет України на 2024 рік визначено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2024 року в розмірі 3028,00 грн.
Відтак, за розгляд позовної заяви в даній справі належав до сплати судовий збір у сумі: 3 х 3028,00 грн. = 9084,00 грн.
За розгляд позовної заяви позивач сплатив судовий збір у сумі 9084,00 грн. квитанцією до платіжної інструкції на переказ готівки №19-1193871/1.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у зв`язку відмовою в позові витрати зі сплати судового збору за розгляд позовної заяви в сумі 9084,00 грн. покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236 - 238, 240, 241, 256 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Приватного підприємства ГЕОСТИМУЛ до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області та Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення. Повне судове рішення складено та підписано 24.01.2025.
СуддяМ.В. Мірошниченко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124658712 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них |
Господарське
Центральний апеляційний господарський суд
Дармін Михайло Олександрович
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Мірошниченко М.В.