Вирок
від 24.01.2025 по справі 352/11/23
ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 352/11/23

Провадження № 1-кп/352/57/25

В И Р О К

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2025 року м. Івано-Франківськ

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

у складі: головуючої судді ОСОБА_1

з участю прокурорів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

обвинуваченого ОСОБА_4

захисника ОСОБА_5

секретаря ОСОБА_6 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 12021090000000415 від 13.08.2021, про обвинувачення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Івано-Франківська Івано-Франківської області, зареєстрованого та жителя АДРЕСА_1 , з повною вищою освітою, одруженого, на час вчинення злочину на утриманні двоє неповнолітніх дітей, директора ТОВ «Євроспецтехніка», раніше не судимого, РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України,

у с т а н о в и в :

Обвинувачений, являючись службовою особою, з використанням службового становища незаконно видобував корисні копалини загальнодержавного значення піщано-гравійну суміш.

Обвинувачений вчинив злочин за таких обставин.

Відповідно до протоколу № 1/2017 загальних зборів учасників ТОВ «Євроспецтехніка» (кодЄДРПОУ 35765085)від 06.04.2017 директором товариства призначений ОСОБА_4 , а також затверджений статут ТОВ «Євроспецтехніка».

Згідно п. 2 статуту предметом діяльності товариства є, серед іншого, добування піску та гравію, виробництво та реалізація будівельних матеріалів, конструкцій та їх реалізація, пошук (розвідка) корисних копалин тощо.

Відповідно до п. 7.13 статуту в товаристві створюється виконавчий орган директор, до повноважень якого, зокрема, належить: вирішення усіх питань діяльності товариства, за винятком тих, що належать до виключної компетенції зборів учасників; збори учасників товариства можуть винести рішення про передачу частини повноважень, що належать їм, до компетенції директора; директор діє від імені товариства в межах, установлених законодавством України та цим статутом; має право без довіреності виконувати дії від імені товариства.

Таким чином,обвинувачений,перебуваючи напосаді директораТОВ «Євроспецтехніка»,обіймає посаду,пов`язану звиконанням організаційно-розпорядчихта адміністративно-господарськихфункцій,та згідно ч. 3 ст. 18 КК України є службовою особою.

Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Кожний громадянин має право користуватися природними обєктами права власності народу відповідно до закону.

Згідно зі ст. 4 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» природні ресурси України є власністю Українського народу. Громадяни України мають право користуватися природними ресурсами України відповідно до цього та інших законів.

Відповідно до ч. 1 ст. 97 Земельного Кодексу України підприємства, установи та організації, які здійснюють геологознімальні, пошукові, геодезичні та інші розвідувальні роботи, можуть проводити такі роботи на підставі угоди з власником землі або за погодженням із землекористувачем.

Стаття 19 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на час вчинення злочину) визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

Відповідно до п. 5 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615 (в редакції постанови КМУ від 19.02.2020 № 124), що був чинним на час вчинення злочину, дозволи надаються на конкретні види користування надрами, серед яких, зокрема, окремо виділено надання дозволу для геологічного вивчення,в томучислі дослідно-промисловурозробку родовищкорисних копалинзагальнодержавного значення,та видобування корисних копалин.

Стаття 20 Кодексу України про надра (в редакції, чинній на час вчинення злочину) передбачає, що для геологічного вивчення, в тому числі для дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, надра надаються у користування без надання гірничого відводу після одержання спеціального дозволу на геологічне вивчення надр.

Також вказана норма передбачає, що дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення здійснюється з метою уточнення їх окремих гірничо-геологічних та інших параметрів, вибору раціональних методів видобування мінеральної сировини на підставі проекту цих робіт, погодженого з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці (Держпраці). Видобуті під час дослідно-промислової розробки корисні копалини підлягають реалізації у загальному порядку.

Відповідно доп.2Положення пропорядок організаціїта виконаннядослідно-промисловоїрозробки родовищкорисних копалинзагальнодержавного значення,затвердженого НаказомМіністерства екологіїта природнихресурсів Українивід 03.03.2003№ 34/м, зареєстрованогов Міністерствіюстиції України20.05.2003за №377/7698,(уредакції,чинній начас вчиненнязлочину),дослідно-промисловарозробка (даліДПР) здійснюєтьсяна підставіпроектів,що складаються,проходять експертизуі затверджуються відповіднодо чиннихзаконодавчих танормативних актівта вимог,передбачених цимПоложенням. ТермінДПР,кількість іумови вилученнямінеральної сировиниобґрунтовуються упроекті ДПР. Обсяг, що передбачається до вилучення, визначається для кожного виду мінеральної сировини та конкретного родовища окремо відповідно до інструкцій Державної комісії України по запасах корисних копалин із застосування Класифікації запасів і ресурсів корисних копалин державного фонду надр, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.1997 № 432, але не повинен перевищувати п`ять відсотків запасів, що вилучаються, від попередньо оцінених Державним балансом запасів корисних копалин на дату затвердження проекту ДПР родовища або покладу.

Крім того, відповідно до п. 3.4. вказаного Положення (уредакції,чинній начас вчиненнязлочину) проекти робіт з ДПР та річні плани робіт узгоджуються з Держнаглядохоронпраці, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з геологічного вивчення та використання надр, а також центральним органом виконавчої влади, який здійснює управління в галузі видобування та перероблення даного виду корисної копалини, і затверджуються користувачем надр або замовником робіт.

17 листопада 2021 року Державна служба геології та надр України видала Товариству з обмеженою відповідальністю «Євроспецтехніка» (код ЄДРПОУ 35765085) спеціальний дозвіл на користування надрами № 5304, зокрема, на геологічне вивчення сировини піщано-гравійної, у тому числі дослідно-промислову розробку родовища, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями на Хом`яківській ділянці Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Відповідно до додатку 2 до Угоди про умови користування надрами з метою геологічного вивчення, в тому числі дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення, від 17.11.2021 № 5304, укладеної між Державною службою геології та надр України і надрокористувачем ТОВ «Євроспецтехніка», складено програму робіт з геологічного вивчення, серед іншого дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення сировини піщано-гравійної Хом`яківської ділянки. Графа програми робіт «Строк проведення робіт» містить граничні терміни, встановлені сторонами угоди про умови користування надрами від 17.11.2021 № 5304, для проведення надрокористувачем видів робіт, визначених програмою робіт. При цьому надрокористувач може без внесення змін до програми робіт приступити до виконання наступних етапів робіт за умови завершення виконання попередніх етапів, визначених у графі «Види робіт та витрат» програми робіт.

Серед інших видів робіт, які ТОВ «Євроспецтехніка» згідно програми робіт повинно було виконати, пункт 5 передбачає упродовж І кварталу 2023 р. ІІ кварталу 2023 р. складання та затвердження в установленому порядку проекту дослідно-промислової розробки, пункт 6 передбачає протягом ІІ кварталу 2023 р. ІV кварталу 2025 р. дослідно-промислову розробку згідно затвердженого проекту ДПР.

Однак,упорушеннявищезазначених вимог,обвинувачений у період з листопада 2021 року до 26 липня 2022 року, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євроспецтехніка», маючи у користуванні вантажну техніку та робочу силу, використовуючи своє службове становище, за відсутностізатвердженого вустановленому законодавствомпорядку проектудослідно-промисловоїрозробки родовищкорисних копалинта спеціальногодозволу навидобування кориснихкопалин,без погодженняз власникомземельної ділянки,яким єТисменицька міськарада Івано-Франківськоїобласті, незаконно здійснював видобування піщано-гравійної суміші, що відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, на Хом`яківській ділянці, що знаходиться на північно-західній околиці села Хом`яківка Івано-Франківського району Івано-Франківської області на земельній ділянці з кадастровим номером 2625887300:03:006:1000.

Так, 28 червня 2022 року близько 12:45 год обвинувачений, який як директор наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, достовірно знаючи про відсутність у нього затвердженого в установленому законодавством порядку проекту дослідно-промислової розробки та спеціального дозволу на видобування корисних копалин, на земельній ділянці з кадастровим номером 2625887300:03:006:1000 із залученням робочої сили та за допомогою спеціальної техніки, а саме: екскаваторів ATLAS Вайхаузен ГМБХ 2870, 1990 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , та Akerman EC420, 1995 року випуску, шасі № НОМЕР_3 , організував та здійснив видобування піщано-гравійної суміші, яка відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12.12.1994 № 827 «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного та місцевого значення» (у редакції постанови КМУ від 28.12.2011 № 1370) відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення.

Видобута піщано-гравійна суміш за допомогою вказаних екскаваторів навантажувалася на вантажні автомобілі КРАЗ-65032, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 та КРАЗ-6510, 1993 року випуску, шасі № НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_7 , які в подальшому доставляли її до сортувальної лінії, що знаходиться на земельній ділянці з кадастровим номером 2625887300:03:006:1000.

Крім того, 26 липня 2022 року обвинувачений, продовжуючи свою протиправну діяльність із незаконного видобування піщано-гравійної суміші, діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, використовуючи своє службове становище, достовірно знаючи про відсутність у нього затвердженого в установленому законодавством порядку проекту дослідно-промислової розробки та спеціального дозволу на видобування корисних копалин, на тій же земельній ділянці за допомогою спецтехніки і робочої сили організував видобування сорока однієї тонни піщано-гравійної суміші та навантаження видобутої піщано-гравійної суміші на автомобілі марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_8 з напівпричепом TRAILER реєстраційний номер НОМЕР_9 та DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 з напівпричепом BODEX реєстраційний номер НОМЕР_11 з метою подальшої її реалізації, про що обвинувачений видав накладні № 13 та № 2 від 26.07.2022, на яких проставив печатку ТОВ «Євроспецтехніка».

26 липня 2022 року близько 14:27 год працівники поліції зупинили два транспортні засоби марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_8 з напівпричепом TRAILER реєстраційний номер НОМЕР_9 під керуванням водія ОСОБА_7 і DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 з напівпричепом BODEX реєстраційний номер НОМЕР_11 під керуванням водія ОСОБА_8 та вилучили незаконно видобуту піщано-гравійну суміш, яку водії перевозили на вказаних автомобілях.

Обвинувачений у судовому засіданні повністю визнав свою вину у вчиненні злочину та пояснив, що він дійсно, починаючи з листопада 2021 р. до 26.07.2022, перебуваючи на посаді директора ТОВ «Євроспецтехніка», до затвердження в установленому порядку проекту дослідно-промислової розробки, без спеціального дозволу на видобування корисних копалин, передчасно розпочавдослідно-промисловурозробку піщано-гравійноїсировини наХом`яківській ділянці, організувавши та здійснивши видобування піщано-гравійної суміші, яка відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення. Підтвердив обставини вчинення злочину, викладені в обвинувальному акті. У скоєному щиро покаявся.

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 349 КПК України дослідження фактичних обставин суд обмежив допитом обвинуваченого, визнавши недоцільним дослідження доказів щодо тих обставин, які обвинуваченим та іншими учасниками судового провадження не оспорювались, зокрема, доказів на підтвердження вини обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вина обвинуваченого у вчиненні злочину знайшла своє підтвердження, а його неправомірні дії правильно кваліфіковані за ч. 3 ст. 240 КК України, оскільки він, являючись службовою особою, з використанням службового становища незаконно видобував корисні копалини загальнодержавного значення піщано-гравійну суміш.

При призначенні обвинуваченому покарання суд відповідно до вимог ст. 65 КК України враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, який є тяжким злочином, особу винного, обставини, які пом`якшують і обтяжують покарання.

Зокрема, суд ураховує, що обвинувачений раніше не судимий, за місцем проживання характеризується позитивно, наркологічної та психіатричної допомоги не отримував і не перебуває на відповідних обліках.

На час вчинення злочину обвинувачений мав на утриманні двох неповнолітніх дітей: дочку ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які мають інвалідність. Незважаючи на те, що старша дочка досягла повноліття, вона як особа з інвалідністю продовжує перебувати на утриманні батька.

Суд також ураховує обставини, що пом`якшують покарання, до яких відносить щире каяття обвинуваченого, та відсутність обставин, які обтяжують покарання.

Крім того, суд ураховує, що з грудня 2022 р. ТОВ «Євроспецтехніка», директором якого є обвинувачений, має затверджений та погоджений проєкт дослідно-промислової розробки ділянки піщано-гравійної сировини Хом`яківської в Івано-Франківському районі Івано-Франківської області.

З огляду на викладене суд призначає обвинуваченому покарання у виді позбавлення волі в межах санкції ч. 3 ст. 240 КК України, так як вказане покарання необхідне і достатнє для його виправлення та попередження нових кримінальних правопорушень.

З урахуванням вказаних вище обставин суд приходить до висновку про можливість виправлення обвинуваченого без реального відбування ним покарання у виді позбавлення волі та вважає можливим застосувати до обвинуваченого ст. 75 КК України, звільнивши його від відбування призначеного покарання у виді позбавлення волі з випробуванням та поклавши на нього обов`язки, передбачені п. 1, 2 ч. 1 ст. 76 КК України.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.

Питання щодо речових доказів суд вирішує згідно вимог ст.100 КПК України.

Суд стягує з обвинуваченого процесуальні витрати в розмірі 21520,92 грн за проведення Івано-Франківським НДЕКЦ МВС України чотирьох судових експертиз, а саме:

- № СЕ-19/109-9974-ЕЛ від 06.10.2022 у розмірі 15102,40 грн;

- № СЕ-19/109-22/6585-ФХД від 02.09.2022 у розмірі 2265,36 грн;

- № СЕ-19/109-22/7845-ФХД від 02.09.2022 у розмірі 1510,24 грн;

- № СЕ-19/109-22/11117-ФХД від 15.12.2022 у розмірі 2642,92 грн.

Підстави для обрання обвинуваченому запобіжного заходу відсутні.

Керуючись ст. 368, 370 КПК України, суд

у х в а л и в :

ОСОБА_4 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 240 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк три роки.

На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання у виді трьох років позбавлення волі з випробуванням, встановивши йому іспитовий строк тривалістю один рік.

Відповідно до ч. 1 ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 такі обов`язки:

-періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

-повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання, роботи.

Долю речових доказів вирішити таким чином:

екскаватор (навантажувач) ATLAS 1104, 1990 року випуску, шасі № НОМЕР_2 , реєстраційний номер НОМЕР_12 повернути власнику ОСОБА_11 , жителю АДРЕСА_2 ;

екскаватор Akerman EC420, 1995 року випуску, шасі № НОМЕР_3 повернути власнику ОСОБА_12 , жителю АДРЕСА_3 ;

вантажний автомобіль марки КРАЗ-65032, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 повернути власнику ТОВ «ЕСПО-ТРАНС», код ЄДРПОУ 41999079;

вантажний автомобіль марки КРАЗ-6510, 1993 року випуску, шасі № НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_7 повернути власнику ТОВ «ЛВ-ГРУП», код ЄДРПОУ 42111194;

напівпричеп TRAILER реєстраційний номер НОМЕР_9 та свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_13 повернути власнику ОСОБА_12 , жителю АДРЕСА_3 ;

автомобіль марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_8 та свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_14 повернути власнику ОСОБА_13 , жителю АДРЕСА_4 ;

автомобіль марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 , свідоцтво про реєстрацію автомобіля DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 серії НОМЕР_15 , напівпричеп BODEX реєстраційний номер НОМЕР_11 , свідоцтво про реєстрацію напівпричепа НОМЕР_16 серії НОМЕР_17 повернути власнику ОСОБА_14 , жителю АДРЕСА_5 ;

вилучену піщано-гравійну суміш, упаковану в спецпакети № SUD 3072471, SUD 3072469, 7253278, 7253279, 7253280, 7253319, 7251280, 7251281, які зберігаються при матеріалах кримінального провадження, та решту вилученої піщано-гравійної суміші конфіскувати;

накладні № 13 та № 2 від 26.07.2022 ТОВ «Євроспецтехніка» залишити на зберіганні в матеріалах кримінального провадження.

Скасувати арешти на майно, накладені ухвалами слідчих суддів Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, а саме:

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_15 від 06.07.2022 на екскаватор Akerman EC420, 1995 року випуску, шасі № НОМЕР_3 ;

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_16 від 04.07.2022 на екскаватор ATLAS 1104, 1990 року випуску, шасі № НОМЕР_2 ;

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_17 від 04.07.2022 на вантажний автомобіль марки КРАЗ-65032, 2008 року випуску, шасі № НОМЕР_4 , реєстраційний номер НОМЕР_5 ;

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_18 від 04.07.2022 на вантажний автомобіль марки КРАЗ-6510, 1993 року випуску, шасі № НОМЕР_6 , реєстраційний номер НОМЕР_7 ;

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_17 від 28.07.2022 на напівпричеп TRAILER реєстраційний номер НОМЕР_9 та свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_13 ;

- ухвалою слідчого судді ОСОБА_19 від 28.07.2022 на автомобіль марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_8 та свідоцтво про реєстрацію серії НОМЕР_14 ;

-ухвалою слідчого судді ОСОБА_17 від 28.07.2022 на автомобіль марки DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 , свідоцтво про реєстрацію автомобіля DAF реєстраційний номер НОМЕР_10 серії НОМЕР_15 , напівпричеп BODEX реєстраційний номер НОМЕР_11 , свідоцтво про реєстрацію напівпричепа НОМЕР_18 .

Стягнути з ОСОБА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , НОМЕР_19 (двадцять одну тисячу п`ятсот двадцять) грн 92 коп. процесуальних витрат у користь держави (номер рахунку для обліку доходів державного бюджету UA368999980313040115000009612, отримувач коштів ГУК у м. Івано-Франківську/ОТГ м. Івано-Франківськ/24060300, код отримувача за ЄДРПОУ 37951998, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Вирок може бути оскаржено до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з часу проголошення шляхом подання апеляційної скарги через Тисменицький районний суд.

Суддя ОСОБА_20

СудТисменицький районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення24.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124660686
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти довкілля Порушення правил охорони або використання надр

Судовий реєстр по справі —352/11/23

Вирок від 24.01.2025

Кримінальне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ХОМИНЕЦЬ М. М.

Ухвала від 02.05.2023

Кримінальне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ХОМИНЕЦЬ М. М.

Ухвала від 02.03.2023

Кримінальне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ХОМИНЕЦЬ М. М.

Ухвала від 04.01.2023

Кримінальне

Тисменицький районний суд Івано-Франківської області

ХОМИНЕЦЬ М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні