Справа № 476/1005/23
Провадження № 2/476/18/2025
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.01.2025 року с.м.т. Єланець
Єланецький районний суд Миколаївської області в складі:
головуючого - судді Чернякової Н.В.
за участю секретаря Минаєвої Н.П.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції у порядку загального позовного провадження цивільну справу за зустрічним позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Єланецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини та припинення стягнення аліментів
В С Т А Н О В И В :
28.11.2023 року позивачка ОСОБА_3 звернулася в суд з позовом до ОСОБА_2 про зміну розміру та способу стягнення аліментів, який в подальшому ухвалою Єланецького районного суду Миколаївської області від 27.11.2024 року залишено без розгляду.
18.01.2024 року представник відповідача ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом в інтересах ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Єланецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини та припинення стягнення аліментів.
Позовні вимоги мотивує тим, що 25 листопада 2014 року ОСОБА_2 зареєстрував шлюб з позивачкою. ІНФОРМАЦІЯ_1 у шлюбі народився син ОСОБА_4 11.08.2016 року шлюб між сторонами розірвано. Рішенням Єланецького районного суду Миколаївської області від 05.07.2017 року з відповідача на користь позивачки стягнуто аліменти на утримання сина. За час спільного проживання між сторонами часто виникали сварки. Під час вагітності позивачки, ОСОБА_2 мав сумніви щодо походження дитини. Після народження сина, від спільних знайомих почали доходити чутки про те, що справжнім батьком дитини є зовсім інший чоловік.
Посилаючись на вищевикладені обставини, у ОСОБА_2 виникли сумніви щодо свого батьківства, а тому просив суд виключити відомості про нього як про батька з актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та припинити стягнення аліментів.
ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, хоча належним чином повідомлений про слухання справи.
Представник відповідача зустрічні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх повністю.
Позивачка ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином.
Представник третьої особи - Єланецького відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) в судове засідання не з`явилася, до суду направила заяву про розгляд справи в її відсутність, відповідно до вимог чинного законодавства.
Вислухавши представника відповідача, дослідивши письмові матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, суд приходить до слідуючого висновку.
Так, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ч. 1 ст. 2 ЦПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, з 25.11.2014 року сторони перебували у зареєстрованому шлюбі. Заочним рішенням Єланецького районного суду Миколаївської області від 11.08.2016 року шлюб між сторонами розірвано (а.с. 76).
У шлюбі у сторін народився син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Батьком дитини у свідоцтві про народження серії НОМЕР_1 вказано ОСОБА_2 (а. с. 75).
Заочним рішенням Єланецького районного суду Миколаївської області від 05.07.2017 року стягнуто з ОСОБА_2 на користь позивачки аліменти на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у твердій грошовій сумі у розмірі 300 грн., щомісячно, починаючи з 08.06.2017 року і до досягнення дитиною повноліття (а.с. 77).
Рішенням Єланецького районного суду Миколаївської області від 09.11.2018 року змінено розмір аліментів, які стягуються згідно рішення Єланецького районного суду Миколаївської області від 05.07.2017 року з ОСОБА_2 на користь позивачки на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_4 на тверду грошову суму 1000 грн., щомісяця, починаючи з дня набрання рішенням законної сили і до досягнення дитиною повноліття (а.с. 78-79).
Оскільки у ОСОБА_2 виникли сумніви стосовно свого батьківства щодо ОСОБА_4 просив виключити відомості про нього як про батька з актового запису про народження дитини та припинити стягнення аліментів.
Відповідно до статті 51 Конституції України сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Згідно статті 5 СК України держава охороняє сім`ю, дитинство, материнство, батьківство, створює умови для зміцнення сім`ї. Держава створює людині умови для материнства та батьківства, забезпечує охорону прав матері та батька, матеріально і морально заохочує і підтримує материнство та батьківство. Держава забезпечує пріоритет сімейного виховання дитини.
Статтею 121 СК України встановлено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
За змістом положень статті 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя. Походження дитини від подружжя визначається на підставі свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.
Згідно з нормами ч.4 ст.3 СК України сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Сімейні правовідносини виникають на підставі кровного споріднення (родинних зв`язків), шлюбу чи усиновлення тоді, коли ці види правовідносин підпадають під сферу дії сімейного права. Тому родинність є підставою виникнення сімейних правовідносин лише тоді, коли з нею безпосередньо пов`язане сімейним законодавством настання певних правових наслідків. У Сімейному кодексі України відсутнє визначення кровного споріднення (родинності). В юридичній науці родинність розглядається як родинні зв`язки між людьми, що ґрунтуються на походженні однієї особи від іншої чи кількох осіб від спільного пращура; кровний зв`язок осіб, що походять один від одного чи від спільного пращура.
Юридичного значення кровне споріднення набуває лише у випадках, прямо передбачених законом. Так, встановлення родинних зв`язків між дитиною і батьками здійснюється шляхом вчинення про це запису в свідоцтво про народження дитини.
Відповідно до статті 133 СК України якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір`ю, а чоловік - батьком дитини.
Особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126 і 127 СК України має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття (стаття 136 СК України).
Передумовою звернення до суду в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною.
Для з`ясування факту батьківства необхідним є застосування спеціальних знань, зокрема призначення судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи.
Приймаючи до уваги вказані норми головним у даній справі є доведення відсутності кровного споріднення між особою, записаною батьком, та дитиною, яке може бути підтверджено висновком судово-біологічної (судово-генетичної) експертизи.
Із матеріалів справи слідує, що 23.04.2024 року ухвалою Єланецького районного суду Миколаївської області у вказаній справі призначено судову генетичну експертизу (а.с. 122-123).
Між тим, проведення вищевказаної експертизи не відбулося, у зв`язку з неприбуттям ОСОБА_3 разом з дитиною до експертної установи для відібрання зразків необхідних для проведення експертизи (а.с. 130, 166-167).
Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», особа, яка записана батьком дитини, має право оспорювати своє батьківство, пред`являти позов про виключення запису про нього, як батька з актового запису про народження дитини. Відповідно до цієї ж Постанови при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів предметом доказування в справах про оспорювання батьківства є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.
Європейський суд з прав людини зауважив, що ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства (справа № 3451/05 «Калачова проти Російської Федерації», § 34, від 7 травня 2009 року).
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Матеріальною підставою для оспорювання презумпції батьківства є невідповідність встановленого батьківства факту біологічного походження. Оскільки визнання батьківства є волевиявленням особи, то воно може бути оспорено при наявності вад волі цієї особи, наприклад, коли визнання батьківства було здійснене під впливом обману, помилки чи загроз тощо.
Підставою для задоволення позову є доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною. Ці дані можуть бути встановлені на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Важливе значення в процесі доказування має висновок експерта.
Отже, в ході розгляду справи провести судову генетичну експертизу, яка б підтвердила наявність чи відсутність батьківства ОСОБА_2 щодо дитини, не вдалося, інших доказів, які би стали підставою доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком та дитиною стороною відповідача не наведено.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що до суду не надано достатніх та допустимих доказів відсутності кровного споріднення між ОСОБА_2 та дитиною, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення зустрічного позову про виключення відомостей про відповідача, як батька, з актового запису про народження дитини ОСОБА_4 , відсутні.
У зв`язку з викладеним не підлягають задоволенню і похідні зустрічні позовні вимоги про припинення стягнення з відповідача аліментів на утримання неповнолітньої дитини ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 263, 264, 265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
У задоволенні зустрічної позовної заяви ОСОБА_2 до ОСОБА_3 , третя особа - Єланецький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про виключення відомостей про батька з актового запису про народження дитини та припинення стягнення аліментів відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Миколаївського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення буде виготовлено 23.01.2025 року.
Суддя Н.В. Чернякова
Суд | Єланецький районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.01.2025 |
Оприлюднено | 27.01.2025 |
Номер документу | 124662248 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про стягнення аліментів |
Цивільне
Єланецький районний суд Миколаївської області
Чернякова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні