Постанова
від 23.01.2025 по справі 949/1433/24
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 січня 2025 року

м. Рівне

Справа № 949/1433/24

Провадження № 22-ц/4815/55/25

Рівненський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ

головуючий: Боймиструк С.В.,

судді: Гордійчук С.О., Ковальчук Н.М.

секретар судового засідання: Ковальчук Л.В.,

з участю: ОСОБА_1 ,

розглянувши апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Дубровицького районного суду Рівненської області від 06 вересня 2024 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом,

в с т а н о в и в :

У серпні 2024 року ОСОБА_1 пред`явила позов до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом.

В обґрунтування позовних вимог вказала, що ОСОБА_3 склала заповіт, яким заповідала позивачці сертифікат на право на земельну ділянку (пай). Ще за життя спадкодавець взамін сертифіката отримала Державний акт на право власності на земельну ділянку, а оскільки змін в заповіт не вносила, то позивач вважає, що як спадкоємець має право на отримання у власність земельних ділянок з кадастровими номерами: 5621889200:04:006:0212; 5621889200:04:008:0210; 5621889200:04:006:0061; 5621889200:04:003:0216.

Ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 19 серпня 2024 року позовнузаяву залишено без руху. Надано позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків вказаних в ухвалі, з дня її вручення.

Підставою для залишення позову без руху стало неповне дотримання вимог пункту 4 та пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України.

Ухвалою Дубровицького районного суду Рівненської області від 06 вересня 2024 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за заповітом визнано неподаною та повернуто позивачу.

При винесенні ухвали суд попередньої інстанції виходив з факту неусунення позивачем у наданий строк недоліків позовної заяви.

На ухвалу суду позивачем подано апеляційну скаргу, де апелянт посилається на її незаконність та необґрунтованість, які полягали в порушенні норм процесуального права.

На обґрунтування апеляційної скарги зазначалося про те, що всупереч висновку суду першої інстанції недоліки позовної заяви були усуненими у визначений судом строк шляхом подання уточненої позовної заяви, а остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу часників є заданням підготовчого провадження.

З наведених підстав просить ухвалу суду першої інстанції скасувати і направити справу для продовження розгляду.

Відзив на апеляційну скаргу у встановлений судом строк не надійшов.

В судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала подану апеляційну скаргу та просить її задоволити.

ОСОБА_4 подала заява про рогзгляд справи за її відсутності та просить задовольнити апеляційну скаргу.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи заявника, колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги.

Відповідно до частини третьої статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається заява; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв`язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти; 3) зазначення ціни позову, якщо позов підлягає грошовій оцінці; обґрунтований розрахунок сум, що стягуються чи оспорюються; 4)зміст позовнихвимог:спосіб (способи)захисту правабо інтересів,передбачений закономчи договором,або іншийспосіб (способи)захисту правта інтересів,який несуперечить законуі якийпозивач проситьсуд визначитиу рішенні;якщо позовподано докількох відповідачів-зміст позовнихвимог щодокожного зних;5)виклад обставин,якими позивачобґрунтовує своївимоги;зазначення доказів,що підтверджуютьвказані обставини; 6) відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору, якщо такі проводилися, в тому числі, якщо законом визначений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; 7) відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; 8) перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності); зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; 9) попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи; 10) підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

У позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Згідно зі статтею 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб.

У разі необхідності до позовної заяви додаються клопотання та заяви позивача про звільнення (відстрочення, зменшення) від сплати судового збору, про призначення експертизи, витребування доказів тощо.

До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Між тим, пунктом 7 постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року № 2 "Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції" роз`яснено, що подання доказів можливе на наступних стадіях цивільного процесу, тому суд не вправі через неподання доказів при пред`явленні позову залишати заяву без руху та повертати заявнику.

В свою чергу Велика Палата Верховного Суду в постанові від 31 серпня 2023 у справі № 990/114/23 зробила висновок з того приводу, що суд першої інстанції при вирішенні питання про відкриття провадження у справі не може надати оцінку достатності або недостатності всіх обставин, наявності або відсутності доказів. Ці всі питання можуть вирішуватись на інших стадіях судового процесу. Такі обставини не можуть виступати підставою для залишення позовної заяви без руху та підставами повернення позовної заяви позивачу.

Залишаючи позовну заяву без руху суд вдався до дослідження наявних доказів та перевірки обставин, визначення належного відповідача, тому ухвала про повернення позовної заяви підлягає скасуванню, а справа - направленню до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Підставою для скасування оскаржуваної ухвали, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції відповідно до пункту 4 ст. 379 ЦПК України є порушення норм процесуального права та неправильне застосування норм матеріального права, що призвели до постановлення помилкової ухвали.

Керуючись ст. 374, 379, 381-384, 389-391 ЦПК України, апеляційний суд

п о с т а н о в и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу Дубровицького районного суду Рівненської області від 06 вересня 2024 року скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 23 січня 2025 року.

Судді: Боймиструк С.В.

Гордійчук С.О.

Ковальчук Н.М.

СудРівненський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено27.01.2025
Номер документу124666633
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом

Судовий реєстр по справі —949/1433/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Постанова від 23.01.2025

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 15.11.2024

Цивільне

Рівненський апеляційний суд

Боймиструк С. В.

Ухвала від 06.09.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Дубровицький районний суд Рівненської області

Отупор К.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні