Рішення
від 27.01.2025 по справі 595/1448/24
БУЧАЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 595/1448/24

Провадження № 2-о/595/6/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.01.2025 м. Бучач

Бучацький районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Созанської Л.І.,

присяжних Тимошів С.Я.,

Мельника В.М.,

з участю секретаря судового засідання Швидкої Н.В.,

представника заявника, адвоката Ковалівського Б.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 ,в інтересахякої дієпредставник,адвокат КовалівськийБогдан Володимирович,заінтересовані особи-Орган опікиі піклуванняБучацької міськоїради, ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник, адвокат Рекуш Олег Романович, про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна, -

В С Т А Н О В И В:

Заявниця ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник, адвокат Ковалівський Б.В., звернулася до суду із заявою, в якій просить визнати свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , недієздатним, встановити над ним опіку і призначити її опікуном ОСОБА_2 .

В обґрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_2 є її сином, якому встановлена інвалідність другої групи довічно та він потребує постійного стороннього догляду. Син заявниці страждає психічним розладом із 2007 року. Згідно виписки із медичної карти амбулаторного хворого йому поставлено діагноз: F70, легка розумова відсталість, синдром емоційно-вольової нестійкості та моторної розгальмованості. ЗНМ ІІ рівня, дислексія, дислалія. Внаслідок хвороби ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, не орієнтується у навколишньому середовищі, своїми діями може поставити себе у скрутний стан, завдати шкоди своєму здоров`ю, стати жертвою недобросовісних людей, він не може забезпечити навіть елементарні власні потреби, не в змозі розуміти навколишній світ та будь-яким чином виражати свою волю, а тому потребує постійного стороннього догляду. За наведених обставин, просить заявлені вимоги задовольнити.

Ухвалою суддівід 29серпня 2024року відкритопровадження уцивільній справіза заявою відкрито провадження у справі за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якої діє представник, адвокат Ковалівський Б.В., заінтересовані особи - Орган опіки і піклування Бучацької міської ради, ОСОБА_2 , в інтересах якого діє представник, адвокат Рекуш О.Р., про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення над нею опіки і призначення опікуна та призначено справу до розгляду в судовому засіданні.

Ухвалою суду від 10 вересня 2024 року у вказаній цивільній справі витребувано із КНП «Бучацької міської лікарні» Бучацької міської ради індивідуальну карту амбулаторного хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , призначено судово-психіатричну експертизу, провадження у справі зупинено.

На виконання ухвали суду від 10 вересня 2024 року, 02 жовтня 2024 року КНП «Бучацької міської лікарні» Бучацької міської ради надано оригінал медичної картки амбулаторного хворого ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

31 грудня 2024 року на адресу суду надійшов висновок судово-психіатричного експерта Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» № 896 від 26 листопада 2024 року за результатами проведення судово-психіатричної експертизи.

Ухвалою суду від 02 січня 2025 року поновлено провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.

16 січня 2025 року представник заявника - адвокат Ковалівський Б.В. подав до суду клопотання, у якому просить вирішити питання про повернення заявнику коштів за проведення судово-психіатричної експертизи.

Присутній у судовому засіданні представник заявника - адвокат Ковалівський Б.В. заявлені вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити.

Представник ОСОБА_2 адвокат Рекуш О.Р. у судове засідання не з`явився, проте подав до суду клопотання про проведення даного судового засідання за його та ОСОБА_2 відсутності. Просить задовольнити вимоги заяви ОСОБА_1 .

Представник заінтересованої особи Органу опіки і піклування Бучацької міської ради в судове засідання не з`явився та згідно поданої заяви не заперечує проти задоволення заяви ОСОБА_1 , просить справу слухати у його відсутності.

Заслухавши пояснення представника заявника, адвоката Ковалівського В.Б., дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є сином заявниці ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 01 грудня 2000 року Озерянською сільською радою Бучацького району Тернопільської області.

Згідно витягу з реєстру територіальної громади Бучацької міської ради № 2024/001360550, сформованого 08 лютого 2024 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 з 16 березня 2000 року.

Як слідує із довідки про реєстрацію місця проживання, виданої Бучацькою міською радою 19 жовтня 2021 року за № 2421, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 з 01 грудня 2000 року.

Відповідно до довідки № 114 від 13 серпня 2024 року, виданої Бучацькою міською радою Чортківського району Тернопільської області, ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . До складу її сім`ї входять: чоловік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , сини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та мати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії АБ № 1071291 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлена інвалідність другої групи, з дитинства, довічно.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 , виданого 30 грудня 2020 року УСЗН Бучацької РДА, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначена державна соціальна допомога, його законним представником є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 .

З виписки із медичної карти амбулаторного хворого «Бучацької міської лікарні» Бучацької міської ради від 17 червня 2024 року, слідує, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , житель с. Верб`ятин Чортківського району, є особою з інвалідністю другої групи, з дитинства, довічно. Перебуває під наглядом психіатра з 2007 року, неодноразово лікувався стаціонарно в психіатричному стаціонарі, періодично звертався амбулаторно. Діагноз: F-70 (легка розумова відсталість, синдром емоційно-вольової нестійкості та моторної розгальмованості. ЗНМ ІІ рівня, дислексія, дислалія).

З висновку судово-психіатричного експерта Тернопільської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» № 896 від 26 листопада 2024 року за результатами проведення судово-психіатричної експертизи вбачається, що ОСОБА_2 на час проведення експертизи страждає на аномалію інтелектуального розвитку у вигляді легкої розумової відсталості (глибока дебільність), с-м емоційно-вольової нестійкості, що досягає рівня вираженого недоумства. За результатами проведення експертизи лікарями зроблено висновок, що в силу захворювання ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Виконавчий комітет Бучацької міської ради Чортківського району Тернопільської області 22 серпня 2024 року прийняв рішення № 310 «Про затвердження висновку щодо можливості призначення опікуном ОСОБА_1 », яким затвердив висновок органу опіки і піклування Бучацької міської ради про можливість призначення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав. Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.

Згідно ч. 1 ст.39ЦК України фізична особа може бути судом визнана недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Відповідно до ч. 1 ст.40ЦК України фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

За змістом ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.

Статтею 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється над фізичними особами, які визнані недієздатними.

У відповідності до ч. 1 ст. 60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає їй опікуна за поданням органу опіки та піклування.

За змістом ч. ч. 2, 3, 4 ст. 63 ЦК України, опікуном може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном лише за її письмовою заявою. Опікун призначається переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна.

Частинами 1, 3, 4 ст.67ЦК України передбачено, що опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун вчиняє правочини від імені та в інтересах підопічного. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.

Відповідно до вимог ч. 1 ст.300ЦПК України визначено, що суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 на теперішній час страждає на аномалію інтелектуального розвитку у вигляді легкої розумової відсталості (глибока дебільність), с-м емоційно-вольової нестійкості, що досягає рівня вираженого недоумства. В силу захворювання ОСОБА_2 не може усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, а тому суд вважає за можливе визнати ОСОБА_2 недієздатним та встановити над ним опіку, призначивши його опікуном матір ОСОБА_1 .

Згідно ч. 6, ч. 7 ст.300ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.

Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.

Щодо клопотання представника заявника, адвоката Ковалівського Б.В. в частині повернення грошових коштів за проведену судово-психіатричну експертизу, суд зазначає наступне.

На виконання вимог Тернопільської філії судових експертиз ДУ «ІСП МОЗ України» заявницею ОСОБА_1 сплачено вартість проведення експертизи у сумі 7210,42 грн, що підтверджується дублікатом чека, код квитанції 9361-7359-3778-7042, від 26 листопада 2024 року, виданим АТ КБ «ПриватБанк».

Згідно ч. 2 ст. 299 ЦПК України, судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

За загальними правилами ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно з ч. 3 ст. 133 ЦПК України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов`язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Таким чином у справах про визнання фізичної особи недієздатною на рахунок держави відносяться всі судові витрати - як судовий збір, так і витрати, пов`язані із проведенням експертизи. Даний висновок також викладений у постанові Верховного Суду від 14 грудня 2022 року в справі № 637/909/21.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про правомірність заявленої вимоги представника заявниці, адвоката Ковалівського Б.В. про повернення ОСОБА_1 понесених судових витрат на проведення 26 листопада 2024 року судово-психіатричної експертизи № 896.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76, 81, 89, 133, 258-268, 273, 293, 299, 300, 352-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

У Х В А Л И В:

Заяву задовольнити.

Визнати недієздатним ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 .

Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителем АДРЕСА_1 , та призначити його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Визначити строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною тривалістю два роки з дня набрання рішення суду законної сили.

Стягнути з Державного бюджету України в користь ОСОБА_1 судові витрати за проведення судово-психіатричної експертизи № 896 від 26 листопада 2024 року в розмірі 7210 (сім тисяч двісті десять) грн. 42 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду.

Заявниця: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Орган опіки і піклування Бучацької міської ради, місцезнаходження: майдан Волі, 1, м. Бучач Тернопільської області, 48400, код ЄДРПОУ: 04058479.

Суддя: Л. І. Созанська

Присяжні С.Я. Тимошів

В.М. Мельник

СудБучацький районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124680727
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —595/1448/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 02.01.2025

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

Ухвала від 29.08.2024

Цивільне

Бучацький районний суд Тернопільської області

Созанська Л. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні