РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 285/1049/24
провадження у справі №2/0285/76/25
17 січня 2025 року м. Звягель
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
в складі головуючого судді Сусловця М.Г.,
за участі секретаря судових засідань Величко К.Б.,
представників позивача Семенова С.І., ОСОБА_1
відповідача не з`явилась
представників відповідача Кобріної Н.В., Пелешок Т.Д., ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Звягель, за правилами спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Болгари" до ОСОБА_3 про зобов`язання надати дозвіл на доступ до житлового приміщення
УСТАНОВИВ:
Представник позивача звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить зобов`язати ОСОБА_3 надати доступ до житлового приміщення квартири АДРЕСА_1 працівникам Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Болгари» з метою звільнення квартири від сміття, проведення технічного та профілактичного огляду санітарно-технічного та інженерного обладнання та дезінфекції квартири.
На обґрунтування своїх позовних вимог, представники позивача зазначали, що вказану квартиру Відповідачка використовує як склад для сміття, захаращені сміттям всі внутрішньо квартирні інженерні комунікації, у тому числі газові, з квартири чути сморід, розповсюджуються таргани, мухи.
У судовому засіданні представники позивача підтримали позов в повному обсязі просять його задовольнити з підстав зазначених у ньому.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти задоволення позову, посилаючись на те, що в квартирі прибрано, усунені неприємні запахи, тому відпала потреба у проведенні технічного та профілактичного огляду санітарно-технічного та інженерного обладнання та дезінфекції квартири.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є власником та мешканцем квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується листом КП «Новоград-Волинське МБТІ» від 02 лютого 2024 року № 73. Відповідач є співвласником житлового будинку за вказаною адресою та входить до складу Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Болгари (далі - ОСББ «Болгари»).
На Відповідача, як на співвласника багатоквартирного будинку по АДРЕСА_2 поширюються вимоги законодавства та Статуту ОСББ, щодо утримання належного йому майна.
Від мешканців будинку до ОСББ «Болгари» надходять скарги щодо антисанітарного та пожежонебезпечного стану квартири АДРЕСА_1 в якій мешкає ОСОБА_3 .
11 серпня 2023 року на засіданні правління ОСББ «Болгари», що зафіксовано протоколом №4, розглядались зокрема питання співвласників будинку по АДРЕСА_2 , в тому числі питання антисанітарних умов у квартирі АДРЕСА_3 , де проживає ОСОБА_3 . Було зазначено, що протягом багатьох років у квартирі АДРЕСА_3 Відповідачки проживають тварини, які не вигулює власниця квартири, у квартирі бруд, сморід, що проникає у інші квартири, є таргани та комахи, що також проникають до сусідів. За результатами обговорення вирішено було звернутись до суду.
11 вересня 2023 року адміністративною комісією при виконавчому комітеті Звягельської міської ради прийнято постанову № 96 відповідно до якої повторно притягнуто ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за статтею 150 КУпАП та накладено на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу 102 гривні.
Вимоги ОСББ «Болгари» до ОСОБА_4 привести квартиру АДРЕСА_1 до належного санітарно-гігієнічного стану, остання ігнорує.
Здійснити перевірку стану інженерних комунікацій, санітарно-гігієнічного стану неможливо, оскільки Відповідачка не допускає до квартири. Зазначені факти були зафіксовані, як працівниками поліції {Довідказа результатамирозгляду матеріалівзареєстрованих доІКС ІПНПза №12627від 29серпня 2023року ) так і комісією створеною на підставі розпорядження міського голови № 330 (о) від 15.11.2023 (Акт обстеження квартиру АДРЕСА_1 ).
22 січня 2024 року комісією у складі голови правління ОСББ «Болгари» Семенова С.І., співвласників ОСОБА_5 та ОСОБА_6 обстежено поверхнево житлове приміщення квартири АДРЕСА_1 , та встановлено, що в квартирі наявний бруд, антисанітарія, сморід, на який скаржаться сусіди, живе багато тварин (коти, собаки), що підтверджується візуальним оглядом з балкону сусідів. З вхідних дверей квартири лізуть таргани, які розповсюджуються по всьому будинку. ОСОБА_3 відмовила Комісії в доступі та безпосередньому обстежені її квартири АДРЕСА_1 .
Комісією також було зазначено, що доступ до внутрішньобудинкових мереж, які проходять через квартиру АДРЕСА_1 відсутній, що в свою чергу не дає можливості здійснити їх технічне обслуговування. ОСОБА_3 не виконує обов`язки співвласника, а саме: не використовує приміщення за призначенням, не дотримується правил користування приміщеннями, не дотримується вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм, що в свою чергу порушує законні права та інтереси інших співвласників.
Таким чином, матеріали справи свідчать, що між позивачем та відповідачем існує спір з приводу наявності чи відсутності права доступу до житлового приміщення відповідача для усунення пошкоджень комунальної мережі.
Статтею 30 Конституції України передбачено, що кожному гарантується недоторканість житла. Проникнення до житла або іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше, як за вмотивованим рішенням суду.
Статтями 10 та 177 Житлового кодексу України передбачено, що громадяни зобов`язані дбайливо ставитися до будинку, в якому вони проживають, використовувати жиле приміщення відповідно до його призначення, додержувати правил користування жилими приміщеннями, економно витрачати воду, газ, електричну і теплову енергію. Громадяни зобов`язані забезпечувати схоронність жилих приміщень, бережно ставитися до санітарно-технічного та іншого обладнання, до об`єктів благоустрою, додержувати правил утримання жилого будинку і придомової території, правил пожежної безпеки, додержувати чистоти і порядку в під`їздах, кабінах ліфтів, на сходових клітках і в інших місцях загального користування.
Пунктом 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. N 572 передбачено, що власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний: крім іншого, дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил. Пункт 13 вказаних Правил передбачає, що спори, що виникають під час користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, розв`язуються шляхом проведення переговорів між учасниками спору або у судовому порядку.
Відповідно до ч. 2 статті 15 Закону України «Про систему громадського здоров`я» громадяни зобов`язані: піклуватися про своє здоров`я та здоров`я і гігієнічне виховання своїх дітей, не шкодити здоров`ю інших осіб; брати участь у проведенні медико-санітарних заходів; виконувати розпорядження та вказівки посадових осіб органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування під час здійснення ними медико-санітарних заходів; виконувати інші обов`язки, передбачені санітарним законодавством.
Статтею 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що виконавець комунальної послуги має право: окрім іншого, вимагати від споживача дотримання вимог правил експлуатації жилих приміщень та прибудинкової території, санітарно-гігієнічних правил і правил пожежної безпеки, інших нормативно-правових актів у сфері комунальних послуг.
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об`єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов`язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку регулюються Законом України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон).
Відповідно до статті 1 Закону об`єднання співвласників багатоквартирного будинку - юридична особа, створена власниками квартир та/або нежитлових приміщень багатоквартирного будинку для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання спільного майна.
Згідно з частиною 4 статті 4 Закону основна діяльність об`єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав співвласників на володіння та користування спільним майном співвласників, належне утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, сприяння співвласникам в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обгрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов`язань, пов`язаних з діяльністю об`єднання.
Згідно статуту ОСББ, об`єднання створено власниками квартир для забезпечення і захисту прав співвласників, дотримання ними своїх обов`язків, належного утримання та використання спільного майна будинку, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та цим Статутом.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» співвласник зобов`язаний: окрім іншого, виконувати обов`язки, передбачені статутом об`єднання; виконувати рішення статутних органів, прийняті у межах їхніх повноважень; використовувати приміщення за призначенням, дотримуватися правил користування приміщеннями, не допускати порушення законних прав та інтересів інших співвласників; дотримуватися вимог правил утримання житлового будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм.
Суд не приймає до уваги надані позивачем докази, оскільки вони спростовуються показами свідків та наданими представником відповідача доказами а саме:
-показами свідка ОСОБА_6 яка в судовому засіданні пояснила, що вона проживає по АДРЕСА_2 з 1994 року. З 2022 року у вказаному будинку на одній площадці в квартирі АДРЕСА_3 почала проживати ОСОБА_7 . Через деякий час з квартири ОСОБА_3 почали надходити неприємні запахи. Мешканці будинку колективно звернулись до управління ОСББ щодо усунення неприємних запахів у квартирі ОСОБА_8 . Після звернення до ОСОБА_9 пришла сестра ОСОБА_10 і зробила прибирання квартири, після чого неприємні запахи зникли;
-показами свідка ОСОБА_5 яка в судовому засіданні пояснила, що була колективна заява від мешканців будинку до управління ОСББ щодо усунення неприємних запахів із квартири ОСОБА_8 . Після звернення до ОСББ поступово з квартири ОСОБА_9 почав зникати неприємний запах;
-актом обстеження від 29.07.2024 затвердженого депутатом міської ради восьмого скликання Сергієм Мельником, відповідно до якого слідує, що квартира АДРЕСА_1 , в якій проживає ОСОБА_3 знаходиться в задовільному стані, в квартирі чисто, прибрано, відсутні неприємні запахи, відсутні домашні тварини... (а.с. 191);
-копіями фотознімків квартири ОСОБА_3 з яких вбачається, що в квартирі прибрано, на балконі знаходяться речі домашнього вжитку які складено в коробках.
В судовому засіданні судом не встановлено факту того, що причиною неприємних запахів у під`їзді будинку АДРЕСА_4 в якій проживає ОСОБА_3 .
Згідно з ст. 12 ЦК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставі своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Аналогічна норма міститься ч. 1 ст. 81 ЦПК України.
Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі. Особа, яка бере участь у справі, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно з ст.76 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Враховуючи наведене, оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов безпідставний та задоволенню не підлягає.
У відповідності до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись статтями 76-81, 259, 263-265, 315, 319 ЦПК України
УХВАЛИВ:
У задоволенні позовної заяви Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку "Болгари" до ОСОБА_3 про зобов`язання надати дозвіл на доступ до житлового приміщення - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текс рішення виготовлено 23.01.2025.
Головуючий
Суд | Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124682209 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Помогаєв А. В.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Цивільне
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області
Сусловець М. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні