Справа № 707/3223/24
Провадження № 2/708/72/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 січня 2025 року м. Чигирин
Чигиринський районний суд Черкаської області одноособово у складі головуючого судді Попельнюха А. О., розглянувши у приміщенні Чигиринського районного суду Черкаської області в загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сагунівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини та
ВСТАНОВИВ:
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до Сагунівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті бабусі ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування поданого позову зазначила, що бабуся за життя склала заповіт, посвідчений 18.08.2019 виконуючою обов`язки старости села Топилівка Топилівського старостинського округу Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області. За вказаним заповітом спадкодавиця заповіла ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище ОСОБА_3 ) земельну ділянку площею 1,9 га, кадастровий номер 7125487000:01:002:0528, що розташована в адміністративних межах Топилівської сільської ради за межами населеного пункту та належала спадкодавцеві на праві приватної власності.
Подати вчасно документи для прийняття спадщини за заповітом позивачка не мала об`єктивної можливості, оскільки у зв`язку з військовою агресією ерефії і запровадженням на території України воєнного стану вона з трьома дітьми перебувала за кордоном як біженка, а потім на території західних областей України і не мала змоги та відповідних документів для подання заяви про прийняття спадщини вчасно. Наведені обставини стали підставою для звернення до суду, тому просить суд визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю у шість місяців з дня набрання рішенням законної сили.
Ухвалою Чигиринського районного суду Черкаської області від 11.12.2024 провадження у справі відкрито за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.
Ухвалою суду від 08.01.2024 підготовче провадження закрито, справа призначена до судового розгляду по суті. Судом в порядку ч. 7 ст. 81 ЦПК України витребувані у Чигиринської державної нотаріальної контори відомості про заведення спадково ї справи після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , та відомості з реєстру заповітів щодо посвідчених заповітів (спадкових договорів) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Витребувані судом докази були надані у встановлений ухвалою строк.
У визначений судом день та час судового розгляду учасники не з`явилися.
Позивачка ОСОБА_1 надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність. Позов підтримала у повному обсязі та просила суд його задовольнити. Додатково надала суду копію заяви від 30.09.2024, якою вона зверталася до нотаріальної контори, та докази її направлення. Проте, оскільки такі докази подані до суду із порушенням вимог Цивільного процесуального кодексу України щодо порядку їх подання, доказове значення таких доказів у цій справі не обґрунтовано, під час розгляду справи вони судом не приймаються до уваги.
Представниця Сагунівської сільської ради - за посадою Бодяненко І. І. суду надала заяву про розгляд справи у її відсутність. Щодо рішення у справі поклалася на розсуд суду.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини.
Між сторонами спору виникли спадкові правовідносини, тому до їх правового регулювання застосовуються норми Книги шостої «Спадкове право» Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з ч. 2. ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 3 ст. 46 цього Кодексу).
Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1222 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.
Частинами 1, 2 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин. Заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. У цьому разі ця особа не може одержати право на спадкування.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).
Відповідно до ч. ч. 1, 5 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України встановлено шестимісячний строк для прийняття спадщини, який починається з часу відкриття спадщини.
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини регламентовано статтею 1272 Цивільного кодексу України, відповідно до якої якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Під час розгляду справи судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , на підтвердження чого суду надана копія свідоцтва про смерть, виданого Виконавчим комітетом Сагунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, актовий запис № 31 (а.с. 5).
За життя померла склала заповіт, посвідчений 18.09.2019 виконуючою обов`язки старости села Топилівка Топилівського старостинського округу Сагінувської сільської ради Черкаського району Черкаської області, зареєстровано в реєстрі за № 2-30. Вказаним заповітом ОСОБА_2 на випадок своєї смерті зробила розпорядження, за яким належну їй земельну ділянку площею 1,90 га, кадастровий номер якої 7125487000:01:002:0528, що розташована за адресою: Черкаська обл., Чигиринський район, Топилівська сільська рада, за межами населеного пункту, заповіла ОСОБА_4 (а.с. 6). Такий заповіт на день смерті ОСОБА_2 не був змінений чи скасований, недійсним не визнався, на підтвердження чого суду надана інформаційна довідка зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 79673453 від 10.01.2025 (а.с. 40-41).
У зв`язку із укладення шлюбу, зареєстрованого 15.08.2024 Ірпінським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Бучанському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), актовий запис № 500, спадкоємиця змінила прізвище на « ОСОБА_5 » (а.с. 10).
Аналізуючи наведене суд ураховує, що на виконання ухвали від 08.01.2024 Чигиринська державна нотаріальна контора листом від 10.01.2025 повідомила, що після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 із заявою про прийняття спадщини звертався ОСОБА_6 , який 23.02.2024 отримав свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок з надвірними спорудами та на земельні ділянки. Наведене також підтверджується наданою інформацією зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) (а.с. 36). Відповідно за наведених обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 безпосередньо можуть стосуватися майнових прав іншого спадкоємця ОСОБА_6 , який у визначений чинним законодавством шестимісячний строк звернувся до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та отримав свідоцтва про право на спадщину, і який, у випадку відсутності спору, має можливість в порядку статті 1272 ЦК України надати власну письмову згоду на прийняття спадщини ОСОБА_1 .
За таких обставин права територіальної громади в особі Сагунівської сільської ради позовні вимоги ОСОБА_1 жодним чином не стосуються, тому вказаний орган місцевого самоврядування не є належним відповідачем за позовом.
У свою чергу пред`явлення позову до неналежного відповідача є окремою самостійною підставою для відмови у позові, про що неодноразово висловлювався Верховний Суд (постанова від 07.10.2020 у справі № 705/3876/18, провадження № 61-697св20).
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1216, 1218, 1220, 1222, 1223, 1236, 1241, 1261-1265 ЦК України, ст. ст. 4, 12, 30, 76-81, 141, 206, 258, 259, 263-265, 273, 351, 352, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Відмовити у позові ОСОБА_1 до Сагунівської сільської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його ухвалення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його ухвалення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники та їх адреси:
Позивачка: ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , прож.: АДРЕСА_1 );
Відповідач: Сагунівська сільська рада (код ЄДРПОУ: 26324415, місцезнаходження: Черкаська обл., Черкаський р-н, с. Сагунівка, вул. Лесі Українки, буд. 77/4);
Представниця відповідача: ОСОБА_7 (РНОКПП: НОМЕР_2 , адреса: АДРЕСА_2 ).
Суддя Андрій ПОПЕЛЬНЮХ
Суд | Чигиринський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 28.01.2025 |
Номер документу | 124683947 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чигиринський районний суд Черкаської області
Попельнюх А. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні