Ухвала
від 22.01.2025 по справі 129/1859/24
ЛАДИЖИНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 129/1859/24

Провадження № 1-кп/135/30/25

У Х В А Л А

іменем України

22.01.2025 м. Ладижин Вінницька область

Ладижинський міський суд Вінницької області у складі:

головуючого судді: ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання: ОСОБА_2 ,

сторін кримінального провадження:

прокурора: ОСОБА_3 ,

обвинуваченого: ОСОБА_4 ,

обвинуваченого: ОСОБА_5 ,

захисника: ОСОБА_6 ,

обвинуваченого ОСОБА_7 ,

захисника: ОСОБА_8

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Ладижин кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023020000000639 від 07.08.2023 за обвинуваченням:

ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України;

ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.5 ст.191, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України;

ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.5 ст.191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

На розгляді Ладижинського міського суду Вінницької області перебуває кримінальне провадження №12023020000000639 за обвинуваченням ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.5 ст.191, ч. 5 ст. 27, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України, ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч.5 ст.191, ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 366 КК України.

У підготовчому судовому засіданні 22.01.2025 захисником обвинуваченого ОСОБА_5 - адвокатом ОСОБА_6 заявлено клопотання про зміну запобіжного заходу застосований відносно ОСОБА_5 із застави на особисте зобов`язання, з огляду на таке: матеріали справи не містять жодних прямих або опосередкованих доказів, які б свідчили про існування ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України; відсутні об`єктивні докази (тай й будь-які взагалі), які б свідчили про те, що обвинувачений ОСОБА_5 має намір та може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, інших осіб у цьому ж кримінальному провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому він обвинувачується; упродовж дії запобіжного заходу, застосованого до обвинуваченого, він жодного разу не порушив його умов та не вчиняв жодних дій, спрямованих на перешкоджання кримінальному провадженню будь-яким чином і не порушував своїх процесуальних обов`язків, що вказує на відсутність обґрунтованих підстав для подальшого продовження дії запобіжного заходу у виді застави, позаяк це суперечить меті застосування такого запобіжного заходу; обвинувачений раніше не судимий, має постійне місце проживання, де мешкає разом зі своєю сім`єю і має на утриманні двоє малолітніх дітей, одна з яких є інвалідом І групи, дана обставина не була врахована при обрані обвинуваченому запобіжного заходу; наявність міцних сталих соціальних зав`язків; обвинуваченим, у вересні 2024 року, перенесено складну хірургічну операцію на поперековому відділі хребта, внаслідок чого його стан значно погіршився і він до цього часу проходить реабілітацію.

Обвинувачений ОСОБА_5 підтримав позицію свого захисника.

Захисник ОСОБА_8 , обвинувачені ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , кожен окремо, не заперечували щодо задоволення клопотання про зміну запобіжного заходу.

Прокурор ОСОБА_3 заперечував проти задоволення клопотання захисника ОСОБА_6 про зміну запобіжного заходу обвинуваченому ОСОБА_5 , посилаючись на такі обставини: останній обвинувачується у вчиненні особливо тяжкого злочину; визначені під час вирішення питання щодо застосування слідчим суддею відносно обвинуваченого запобіжного заходу ризики не зменшилися та продовжують існувати; належне виконання обвинуваченим своїх процесуальних обов`язків є наслідком застосування до нього належного запобіжного заходу, а тому більш м`який запобіжний захід не зможе забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.

Вислухавши думку учасників судового провадження, вивчивши клопотання та дослідивши докази, якими воно обґрунтовується, суд дійшов наступних висновків.

Під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити, продовжити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого. При розгляді таких клопотань суд додержується правил, передбачених розділом II цього Кодексу (частина 3 ст. 315 КПК України)

Згідно з частиною 1 ст. 176 КПК запобіжними заходами є: особисте зобов`язання, особиста порука, застава, домашній арешт, тримання під вартою.

При цьому найбільш м`яким запобіжним заходом є особисте зобов`язання, а найбільш суворим - тримання під вартою (частина 3 ст. 176 КПК).

Відповідно до ч. 4 ст. 201 КПК клопотання про зміну запобіжного заходу розглядається згідно з правилами, передбаченими для розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу.

Відповідно до ст. 177 КПК метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Відповідні ризики, які дають достатні підстави суду вважати, що обвинувачений може здійснити спробу протидії кримінальному провадженню у формах, що передбачені ч. 1 ст. 177 КПК, слід вважати наявними за умови встановлення обґрунтованої ймовірності можливості здійснення підозрюваним зазначених дій. Водночас КПК не вимагає доказів того, що обвинувачений обов`язково (поза всяким сумнівом) здійснюватиме відповідні дії, однак вимагає доказів того, що він має реальну можливість їх здійснити у конкретному кримінальному провадженні в майбутньому.

Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 02.05.2024 (справа № 127/14858/24) до підозрюваного ОСОБА_5 застосовано запобіжний захід у виді тримання під вартою, з визначенням застави у розмірі 605600 гривень. У зв`язку з внесенням застави 02.05.2024 ОСОБА_5 було звільнено з-під варти та до нього застосований запобіжний захід у вигляді застави з покладенням таких обов`язків: прибувати до слідчого, прокурора чи суду за першою вимогою; не відлучатися з населеного пункту, в якому він зареєстрований та проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватись від спілкування із особами, які є свідками, експертами, спеціалістами, підозрюваними у даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.

На стадії судового провадження клопотання про зміну запобіжного заходу має передбачати виникнення після постановлення ухвали про застосування запобіжного заходу нових обставин, які безпосередньо можуть свідчити про зміну, зменшення чи збільшення встановлених ризиків кримінального провадження та/або впливають на виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків.

Тому суддя не переглядає рішення про застосування запобіжного заходу, а на підставі наданих сторонами відомостей встановлює наявність нових обставин, що виникають у зв`язку з плином часу досудового розслідування, судового розгляду і можуть вплинути на застосований до обвинуваченого відповідний захід або спосіб його виконання. Такий висновок опосередковано ґрунтується на приписах ч. 5 ст. 201 КПК, яка унеможливлює подання підозрюваним, його захисником клопотання про зміну запобіжного заходу протягом тридцяти днів з дня постановлення попередньої ухвали про застосування, зміну або відмову у зміні запобіжного заходу.

У зв`язку з цим, реалізація права на звернення до суду з клопотанням про зміну запобіжного заходу обумовлена не тим, що відповідний суб`єкт не погоджується із застосованим запобіжним заходом. Інститут зміни запобіжного заходу пов`язаний з виникненням нових обставин, які впливають на виконання обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання встановленим ризикам кримінального провадження.

Обґрунтовуючи клопотання про зміну обвинуваченому ОСОБА_5 запобіжного заходу захисник посилається на обставини, що, як вбачається із ухвали слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 02.05.2024 були враховані при вирішенні питання про застосування запобіжного заходу підозрюваному ОСОБА_5 , окрім проведення обвинуваченому операції на поперековому відділі хребта, у вересні 2024 року.

Водночас, станом на день розгляду цього клопотання стороною захисту не було представлено суттєвих аргументів, які б давали підстави для зміни запобіжного заходу.

Так, посилання захисту на належне виконання обвинуваченим ОСОБА_5 покладених на нього обов`язків, як на підставу для зміни запобіжного заходу, суддя вважає необґрунтованими. Слід зауважити, що доводи захисника щодо добросовісного виконання підозрюваним обов`язків, які на нього були покладені ухвалою слідчого судді від 02.05.2024, не спростовують і не нівелюють ризики, про які йдеться у вказаній ухвалі слідчого судді. Виконання покладених обов`язків є обов`язковим для особи, щодо якої вони застосовані, їх виконання не можна представлятися як таке, що залежить від волі обвинуваченого і, тим більше, як таке, що обумовлює зміну запобіжного заходу.

Посилання захисника на те, що обвинуваченим, у вересні 2024 року, перенесено складну хірургічну операцію на поперековому відділі хребта, внаслідок чого його стан значно погіршився і він до цього часу проходить реабілітацію в обґрунтування необхідності зміни запобіжного заходу ОСОБА_5 не заслуговують на увагу, оскільки специфіка застави як запобіжного заходу не обумовлює її зміну з огляду з фінансові потреби особи, яка виступає заставодавцем.

Водночас, слід зазначити, що сплата заставодавцем коштів в якості застави за підозрюваного є актом доброї волі такої особи. Окрім того, відповідно до ч. 3 ст. 182 КПК при застосуванні запобіжного заходу у вигляді застави заставодавцю роз`яснюється, у вчиненні якого кримінального правопорушення підозрюється особа, передбачене законом покарання за його вчинення, обов`язки із забезпечення належної поведінки підозрюваного та його явки за викликом, а також наслідки невиконання цих обов`язків.

На переконання суду, з огляду на вищевикладені обставини запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання не зможе запобігти ризикам, які визначені в ухвалі слідчого судді від 02.05.2024, оскільки такий запобіжний захід фактично зводиться до встановлення слідчим суддею певних обов`язків, яких має дотримуватися обвинувачений. Отже, дієвість цього запобіжного заходу у значній мірі залежить від добросовісної поведінки обвинуваченого.

Натомість загроза втрати значної кількості коштів, сплачених як застава, є достатньо дієвим чинником, який не залежить від обвинуваченого та може запобігти встановленим ризикам та забезпечить належну процесуальну поведінку ОСОБА_5 ..

Отже, враховуючи вищевикладене, сторона захисту не навела вагомих обставин, які б свідчили про необхідність застосування до обвинуваченого більш м`якого запобіжного заходу.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 177-179, 182, 315, 372 Кримінального процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У клопотанні адвоката ОСОБА_6 - захисника обвинуваченого ОСОБА_5 про зміну запобіжного заходу - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали суду складено та оголошено 24.01.2025 об 11 год 30 хв.

Суддя ОСОБА_1

СудЛадижинський міський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено28.01.2025
Номер документу124687340
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем

Судовий реєстр по справі —129/1859/24

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 22.01.2025

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 05.09.2024

Кримінальне

Ладижинський міський суд Вінницької області

Кривешко І. В.

Ухвала від 22.08.2024

Кримінальне

Вінницький апеляційний суд

Ковальська І. А.

Ухвала від 09.08.2024

Кримінальне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Капуш І. С.

Ухвала від 05.08.2024

Кримінальне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Швидкий О. В.

Ухвала від 24.07.2024

Кримінальне

Гайсинський районний суд Вінницької області

Бондар О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні