Рішення
від 22.01.2025 по справі 601/3497/24
ТЕРЕБОВЛЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 601/3497/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 січня 2025 року м. Теребовля

Теребовлянський районний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Марціцкої І.Б.

за участі секретаря судового засідання Пасько І.Б.

позивача ОСОБА_1

представника позивача - адвоката Скиби В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань м. Теребовля в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах якого діє адвокат Скиба Віталій Михайлович до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дію, стягнення шкоди, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Скиба В.М. звернувся до Теребовлянського районного суду Тернопільської області з позовом до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», в якому просив визнати бездіяльність відповідачів, яка полягала у не розгляді заяви позивача протиправною, зобов`язати відповідачів надати відповідь на звернення позивача та стягнути з відповідачів 50 000 моральної шкоди.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що звернувся до директора філії Кременецького лісового господарства ДП «Ліси України» із заявою про надання дозволу на оформлення права приватної власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 . Заява зареєстрована 22 травня 2024 року, про що поставлено відмітку секретарем. Відповіді на вказану заяву, в строк встановлений Законом України «Про звернення громадян», ОСОБА_1 не отримав. Тому, 21 червня 2024 року повторно звернувся до ДП «Ліси України» із вказаною заявою, надіславши її на офіційну електронну адресу, однак відповіді на час звернення до суду не отримав. Враховуючи вказане, позивач просив поновити його права, визнавши бездіяльність протиправною, зобов`язати відповідачів надати відповідь на звернення у порядку встановленому чинним законодавством. Щодо моральної шкоди представник вказував, що позивач є інвалідом, людиною похилого віку, йому важко пересуватись без сторонньої допомоги, не надання відповіді на вказані заяви у життєво важливому для позивача питанні - оформлення права власності на житло, яким він користується, посилює відчуття тривоги та страху, розчарування у недотриманні закону.

Ухвалою судді Кременецького районного суду Тернопільської області від 27.11.2024 позовну заяву ОСОБА_1 направлено до Теребовлянського районного суду для розгляду за підсудністю.

Ухвалою Теребовлянського районного суду від 23.12.2024, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження із викликом сторін.

У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив задовольнити, вказав, що все життя працював в Микулинецькому лісництві, отримав квартиру, звернувся до уповноважених осіб із заявою про можливість оформити квартиру у власність, відповіді не отримав. Вказане питання його дуже турбує, оскільки є пенсіонером, інвалідом. Повторно оформити звернення до ДП «Ліси України» і відправити на електронну пошту йому допомагала соціальний працівник, оскільки він не може зробити багато речей самостійно. Просив суд задовільнити його вимоги. Представник позивача адвокат Скиба В.М. просив задовільнити позовні вимоги повністю з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідачів, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилися, відзиву, заяв, клопотання не надали.

Суд вважає можливим розглянути справу у відсутність представника відповідачів, на підставі наявних у справі даних і доказів.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з огляду на наступне:

Судом встановлено, що 22 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до директора філії Кременецького лісового господарства «Ліси України» із заявою, в якій просив дати дозвіл на оформлення права приватної власності на квартиру, в яку був поселений при призначенні на посаду помічника лісничого Микулинецького лісництва Тернопільського лісгосзагу згідно з Наказом № 14-К від 16.02.1977 року, де і проживає. Кватира за адресою: АДРЕСА_1 , а також на підсобні приміщення та сарай і гараж. До заяви додав документи: копію паспорта, трудової книжки, посвідчення учасника бойових дій, довідку про призначення інвалідності, пенсійне посвідчення. Додатково вказав, що за час проживання за власні кошти робив поточні ремонти у квартирі та підсобних приміщеннях, провів природній газ, водогін, збудував септик. Уповноваженою особою отримано вказану заяву 22.05.2024 про що свідчить підпис внизу заяви.

21 червня 2024 року о 12 год.15 хв. позивач направив на електронну адресу Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» info@e-forest.gov.ua звернення. Як слідує із змісту звернення, ОСОБА_1 вказує, що звернувся до директора філії Кременецького лісового господарства ДП «Ліси України» із заявою про надання дозволу на оформлення права приватної власності на квартиру за адресою АДРЕСА_1 . Квартира перебуває на балансі господарства, отримав її у користування коли був переведений на посаду помічника лісничого Микулинецького лісництва у 1977 році. Весь цей час прожив за вищевказаною адресою. Заяву зареєструвала 22 травня 2024 року секретар, поставила число і підпис, зазначила свій номер мобільного телефону. Відповіді не отримав. Просив надати відповідна вказане звернення.

Станом на 26 листопада 2024 року, тобто на день звернення із даним позовом до суду, позивач ОСОБА_1 відповіді на свої звернення не отримав. Вказані обставини не спростовані відповідачами.

Згідно з частиною першою статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваний прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини першої статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з частиною першою статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 5 Закону України «Про інформацію» визначено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

У частині першій статті 1 Закону України «Про звернення громадян» закріплено, що громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, медіа, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань). Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов`язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов`язки. Рішення про відмову в задоволенні вимог, викладених у заяві (клопотанні), доводиться до відома громадянина в письмовій формі з посиланням на Закон і викладенням мотивів відмови, а також із роз`ясненням порядку оскарження прийнятого рішення.

Статтею 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги.

Отже, законодавство України у будь-яких правовідносинах захищає права громадянина на інформацію, яка йому потрібна у повсякденному житті і тому інформація повинна надати особа (юридична особа), яка має таку інформацію.

Суд звертає увагу, що згідно вимог ч. 1 ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Заявою (клопотанням) вважається звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності (ч. 3 ст. 3 Закону України «Про звернення громадян»).

Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» встановлено вимоги до звернення, відповідно до якої, зокрема:

-звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань;

-звернення може бути усним чи письмовим;

-письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення).

-у зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв`язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається.

Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених ч.1 ст. 7 цього Закону.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин має право одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.

З огляду на те, що відповідачі не надали позивачу ОСОБА_1 відповіді на його звернення від 22.05.2024, 21.06.2024 у строк, визначений ч. 1 ст. 20 ЗУ «Про звернення громадян», суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідачів порушує право позивача на отримання у встановленому порядку відповіді на звернення, а відтак таке порушене право підлягає захисту.

Згідно частини першої статті 16 Цивільного кодексу України (надалі - ЦК України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до пунктів 3, 10 абзацу першого частини другої статті 16 ЦК України способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: припинення дії, яка порушує право; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Враховуючи наведене, суд керуючись своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» підлягає до задоволення частково, шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідачів щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 22.05.2024, 21.06.2024 та зобов`язання уповноваженої особи відповідачів надати ОСОБА_1 письмової відповіді за результатами розгляду його звернення від 22.05.2024, 21.06.2024.

Щодо вимог про стягнення моральної шкоди, суд вважає, що такі вимоги підлягають до часткового задоволення.

Згідно зі ст.23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Суд враховує, що позивачу, відповідно до акту огляду МСЕК встановлено інвалідність, ОСОБА_1 є пенсіонером, термін дії пенсійного посвідчення - довічно, відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 позивач є учасником бойових дій. Прибути в судове засідання ОСОБА_1 допомогли родичі, оскільки йому важко пересуватися. З урахуванням тривалості судового процесу, характеру та обсягу душевних страждань позивача, розмір моральної шкоди, який підлягає стягненню з ДП «Ліси України», становить 2000 грн., що визначено з урахуванням вимог розумності та буде справедливою сатисфакцією.

Керуючись ст.ст. 3, 4, 10, 13, 76-82, 89, 263-265, 268, 354, 355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дію, стягнення шкоди, задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України», філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» щодо ненадання відповіді на звернення ОСОБА_1 від 22.05.2024, 21.06.2024 .

Зобов`язати уповноважену особу Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» надати письмову відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 21.06.2024.

Зобов`язати уповноважену особу філії «Кременецьке лісове господарство» Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» надати письмову відповідь за результатами розгляду звернення ОСОБА_1 від 22.05.2024.

Стягнути з Державного спеціалізованого господарського підприємства «Ліси України» в користь ОСОБА_1 2000 грн. моральної шкоди.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Тернопільського апеляційного суду.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складене 22.01.2025

Головуючий суддя І.Б. Марціцка

СудТеребовлянський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення22.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124706061
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —601/3497/24

Рішення від 22.01.2025

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Ухвала від 23.12.2024

Цивільне

Теребовлянський районний суд Тернопільської області

Марціцка І. Б.

Ухвала від 27.11.2024

Цивільне

Кременецький районний суд Тернопільської області

Коротич І. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні