Справа №339/484/24
9
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 січня 2025 року м. Болехів Болехівський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Скригун В.В.
секретаря судового засідання Ганчар Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в загальному позовному провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Болехівської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
06 грудня 2024 року позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Свої вимоги позивач мотивує тим, що є сином ОСОБА_2 , якій згідно із погосподарською книгою №2 с.Поляниця належало на праві особистої власності житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 .
21 березня 1997 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно заповіла позивачу ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 мати ОСОБА_2 померла, внаслідок чого відкрилась спадщина на вищевказане домоволодіння.
Звернувшись у встановлений законом термін до нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом, він отримав відмову, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходяться в АДРЕСА_1 .
Відтак оформити право на спадщину на спадкове майно в позасудовому порядку він не має можливості.
Предмет та підстава позову не змінювались, позовні вимоги не збільшувались.
Ухвалою суду від 09 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою суду від 17 грудня 2024 року витребувано у завідувача Долинської державної нотаріальної контори Ігнатової Т.О. спадкову справу щодо померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 09 січня 2025 року підготовче судове засідання закрито та призначено судовий розгляд справи. Будь-яких інших процесуальних дій не проводилося.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує, просить їх задоволити.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився. Надав клопотання, в якому зазначив, що Болехівська міська рада не заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 про визнання права власності на спадкове майно. Розгляд справи просить проводити за відсутності відповідача (а.с. 65).
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши всі здобуті й перевірені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до положень ч.1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Стаття 41 Конституції України зазначає, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Матеріалами справи встановлено, що предметом розгляду справи є домоволодіння, яке знаходиться по АДРЕСА_1 , будівництво якого велося на законних підставах, реєстрація права власності на дане домоволодіння не проводилась.
Довідкою Поляницької сільської ради від 19 лютого 2015 року та 01 березня 2024 року підтверджено, що згідно із погосподарською книгою №2 села Поляниця, ОСОБА_2 належало на праві особистої власності житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.22-23).
На день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 в будинку була зареєстрована та проживала ОСОБА_2 (а.с. 23).
Згідно технічного паспорту дане будинковолодіння складається з житлового будинку «А», стодоли «Б», сарая «В», навісу «Г», вбиральні «Д», колонка питна №1. Вказаний житловий будинок був збудований у 1918 році (а.с.25-29).
Як вбачається з довідки Івано-Франківського ОБТІ №3 від 09 лютого 2024 року, реєстрація права власності на дане майно в ОКП "Івано-Франківське ОБТІ" не проводилась, інвентаризаційна вартість 94682,00 гривень (а.с.24).
21 березня 1997 року ОСОБА_2 склала заповіт, яким все своє майно, що на день смерті буде їй належати, заповіла своєму сину ОСОБА_1 (а.с.19).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 померла і після її смерті відкрилася спадщина на вказане майно, власником якого вона була (а.с.18).
Факт родинних відносин між позивачем та спадкодавцем підтверджується свідоцтвом про народження (а.с.17).
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , будучи єдиним спадкоємцем за заповітом, бажаючи прийняти спадщину на спадкове майно у вигляді домоволодіння після смерті матері, звернувся до нотаріальної контори про прийняття спадщини, що підтверджується копією витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі від 15 травня 2015 року та копією спадкової справи № 65/2015, що наявна в матеріалах справи.
Нотаріусом відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, оскільки ним не подані документи права власності на спадкове майно, що належало спадкодавцю. Також, в постанові вказано, що крім позивача, інших заяв про прийняття спадщини в нотаріальну контору не подавались (а.с.14).
Відповідно до Закону України (1212-VII від 15.04.2014)" Про внесення змін до ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" щодо особливостей державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна, закінчені будівництвом до 5 серпня 1992 року, спадкодавець повинен був зареєструвати зазначене будинковолодіння на підставі вказаних вище довідок про інформацію з погосподарської книги та отримати правовстановлюючий документ, який слугував би підставою для оформлення спадкових прав в нотаріальному порядку.
Оскільки, спадкування - це перехід прав і обов`язків, то позивачу, як спадкоємцю за заповітом, належить зазначений будинок, так як він належав його покійній матері - спадкодавцю ОСОБА_2 .
Однак, реалізувати своє право ОСОБА_1 не може, у зв`язку з відсутністю правовстановлюючого документа.
Згідно ч.1 п.11ст.346 ЦК України,право власності припиняється в разі смерті власника. У відповідності дост.392 ЦК Українивласник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Як зазначено в ст. 1216 ЦК України, спадкування є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. (стаття 1217).
Згідно з положеннями частин 1,2 ст. 1220, ч.1 ст.1222, ч.3 ст.1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини в такому випадку є день смерті особи. Спадкоємцями можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття cпадщини. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Частинами 1,3 ст. 1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК України, передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриттяспадщини.
Нотаріальна діяльність є специфічна правова форма діяльності, сутність якої полягає в тому, що в її рамках здійснюється застосування правових норм шляхом реалізації нотаріатом юрисдикційних повноважень у безспірних справах пов`язаних із цивільними правовідносинами.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду Українивід 30.05.2008 року № 1 «Про судову практику у справах про спадкування» передбачено, що за наявності умов одержання свідоцтва про право на спадщину у нотаріальній конторі, вимога про визнання права на спадщину в судовому поряду не розглядається, однак, коли нотаріус відмовляє в оформленні відповідного свідоцтва на певний об`єкт спадкування, то особа може звернутися до суду для вирішення даного питання за правилами позовного провадження.
Являючись сином померлої та спадкоємцем першої черги, позивач належним чином не може оформити свої спадкові права через відсутність правоустановлюючого документу на спадкове будинковолодіння
Оскільки судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивач є спадкоємцем за заповітом спадкодавця ОСОБА_2 , а саме: житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами по АДРЕСА_1 , а тому оцінивши зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що наявні законні підстави для задоволення позову.
На підставі викладеного, ст.ст. 1223, 1258, 1261, 1268-1269 ЦК України, керуючисьст.ст. 259, 263-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 до Болехівської міської ради про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за заповітом задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що знаходиться по АДРЕСА_1 в порядку спадкування за заповітом, після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду через Болехівський міський суд шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживає: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1 .
Відповідач: Болехівська міська рада - місцезнаходження м. Болехів, площа Івана Франка, 12 Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 04054270.
Суддя Скригун В. В.
Суд | Болехівський міський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 29.01.2025 |
Номер документу | 124711350 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Болехівський міський суд Івано-Франківської області
Скригун В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні