Рішення
від 27.01.2025 по справі 619/8262/24
ДЕРГАЧІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 619/8262/24

провадження № 2/619/184/25

Рішення

Іменем України

27 січня 2025 року,

м. Дергачі,

Дергачівський районнийсуд Харківськоїобласті ускладі:головуючого суддіНечипоренко І.М., за участю секретаря судового засідання Міщенко О.О., розглянув у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу № 619/8262/24,

ім`я (найменування) сторін:

позивач: ОСОБА_1 ,

відповідач: Дергачівська міська рада,

вимоги позивача: про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

представник позивачки: Тітов І.Б.

представник відповідача: Суржкова В.В.

Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

ОСОБА_1 ,у інтересахякої дієпредставник -адвокат ТітовО.Б.,11.10.2024звернулася досуду зпозовом,у якомупросить визначитиїй додатковийстрок дляподання донотаріальної конторизаяви проприйняття спадщинипісля смерті ОСОБА_2 ,який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . У обґрунтування позову зазначено, що вони разом проживали в республіці Польща, де і помер ОСОБА_2 , а ІНФОРМАЦІЯ_2 був похований в Україні. Про інших спадкоємців їй нічого не відомо. На момент відкриття спадщини вони разом проживали за кордоном і у шестимісячний строк вона не звернулася з заявою про прийняття спадщини через військовий стан в Україні, що створювало загрозу її життю та здоров`ю. Після повернення до Харківської області у липні 2024 року вона звернулася до приватного нотаріуса, яка рекомендувала звернутися до суду, оскільки вони разом зі спадкодавцем не були зареєстровані за однією адресою та заяву про прийняття спадщини вона не подала.

Від представникавідповідача надійшоввідзив,у якомупросить узадоволенні позовнихвимог відмовити,оскільки позивачкане підтвердилаповажність пропускустроку зверненняз заявоюпро прийняттяспадщини,не надала доказів,які бисвідчили пронаявність суб`єктивних,непереборних істотнихтруднощів дляподання заявив межахстроку.Зі змістузаяви неможливо встановитиступінь родиннихвідносин позивачкиз померлим.Крім того,у померлогоє малолітнядонька ОСОБА_3 ,2011року народження.

Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі.

Відповідно до ухвали суду від 14.10.2024 позовну заяву залишено без руху та 25.10.2024 представником позивача усунуто недоліки.

Ухвалою суду від 29.10.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 26.11.2024, яке відкладено на 15.01.2025 за клопотанням представника позивачки.

Згідно ухвали суду від 15.01.2025 закрито підготовче провадження у справі та призначено до розгляду по суті цивільну справу на 27.01.2025.

Фактичні обставини, встановлені судом, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.

ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , про що свідчить скорочена копія свідоцтва про смерть, видана у республіці Польща Нижньосілезьким управлінням цивільного стану Вроцлава (а.с. 20).

Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Як установлено ч. 2 ст. 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно з ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦПК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно зі спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно зі ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об`єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об`єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об`єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.

Спадкоємець у праві це особа, яка у випадку смерті тієї чи іншої особи набуває права одержати його спадкове майно.

Згідно зістаттею 1258 ЦК Україниспадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259 цього Кодексу.

Згідно з частиною першоюстатті 1265 ЦК Україниу п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до частини першоїстатті 16ЦК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Частиною першоюстатті 15ЦК Українивизначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.

Обравши відповідний спосіб захисту права, позивач в силуст. 12 ЦПК Українизобов`язаний довести правову та фактичну підставу своїх вимог.

За змістом ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини.

Водночас суд зазначає, що позивачкою ОСОБА_1 у встановленому законом порядку не доведено, що вона відноситься до осіб, які мають право на спадкування, у зв`язку з чим позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України судові витрати залишаються за рахунок позивачки.

Керуючись ст. 7, 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд

ухвалив:

Відмовити повністю в позові ОСОБА_1 про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Апеляційна скаргана рішеннясуду подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне найменування (ім`я) сторін:

позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ;

відповідач: Дергачівська міська рада, ЄДРПОУ 04059496, місцезнаходження: м. Дергачі, пл. Перемоги, буд. 5.

Повний текст рішення складено 27.01.2025.

Суддя І. М. Нечипоренко

СудДергачівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.01.2025
Оприлюднено29.01.2025
Номер документу124711953
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —619/8262/24

Рішення від 27.01.2025

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 26.11.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 29.10.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

Ухвала від 14.10.2024

Цивільне

Дергачівський районний суд Харківської області

Нечипоренко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні