Рішення
від 23.01.2025 по справі 638/19448/24
ДЗЕРЖИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 638/19448/24

Провадження № 2/638/1650/25

РІШЕННЯ

Іменем України

23 січня 2025 року м. Харків

Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Тимченка А.М.

за участі секретаря судових засідань Кондратюк І.В.,

позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про припинення стягнення аліментів,

в с т а н о в и в:

У жовтні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 , третя особа - Служба у справах дітей по Шевченківському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради про визначення місця проживання дітей та припинення стягнення аліментів, в обґрунтування якого зазначив, що перебував з відповідачем в зареєстрованому шлюбі з 14.07.2017 до 08.12.2020 року. Під час перебування у шлюбі у сторін народилося троє дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_2 . Після розірвання шлюбу діти залишились проживати з позивачем. З початком збройної агресії РФ проти України, позивач разом із своєю матір`ю відправив усіх дітей до Німеччини. ІНФОРМАЦІЯ_3 мати позивача померла у Німеччині і до Німеччини приїхала відповідачка для догляду за дітьми.

Позивач зазначає, що незважаючи на його постійну фінансову допомогу на утримання дітей, ОСОБА_2 через свого представника в Україні звернулась до Дзержинського суду м. Харкова із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів з ОСОБА_1 15 серпня 2023 року Дзержинським районним судом м. Харкова був винесений судовий наказ про стягнення з позивача аліментів на утримання трьох неповнолітніх дітей починаючи з 05.07.2023 та відкрито виконавче провадження № 72914806 від 03.10.2023.

Проте, у жовтні 2024 року двоє неповнолітніх дітей, а саме: ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повернулись до України та почали проживати із батьком за адресою: АДРЕСА_1 на повному його фінансовому утриманні позивача. Донька, ОСОБА_5 залишилась проживати із матір`ю у Німеччині. У зв`язку з цим, позивач вважає, що наявні підстави для припинення стягнення з нього аліментів на утримання двох дітей на користь матері, з якою двоє синів не проживають.

Позивач зазначає, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на момент подання позовної заяви вже 16 років, вони самостійно обрали місця свого проживання разом із батьком, прописані і проживають у мешканні свого батька за адресою: АДРЕСА_1 . Але, враховуючи той факт, що стосунки між позивачем та відповідачкою вкрай напружені, періодичне висловлювання з боку матері заперечень проти проживання синів із батьком та з метою забезпечення якнайкращих інтересів неповнолітніх дітей, позивач наполягає на судовому вирішенні питання щодо визначення місця проживання дітей.

ОСОБА_1 просивсудвизначити місце проживання неповнолітнього ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком за адресою: АДРЕСА_1 ; 2. визначити місце проживання неповнолітнього ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 разом із батьком за адресою: АДРЕСА_1 ; 3. припинити з 04 жовтня 2024 року стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , які стягуються на підставі судового наказу № 638/7104/23 виданий Дзержинським районним судом м. Харкова 15 серпня 2023 року; припинити з 04 жовтня 2024 року стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_4 , які стягуються на підставі судового наказу № 638/7104/23 виданий Дзержинським районним судом м. Харкова 15 серпня 2023 року; видати новий виконавчий лист, яким стягувати з ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , на користь доньки ОСОБА_5 на її утримання, у розмірі 1/4 від усіх доходів ОСОБА_1 , перерахунок коштів здійснювати на особистий рахунок доньки, відкритий в установі банку.

Ухвалою суду від 21 жовтня 2024 року відмовлено у відкритті провадження щодо позовних вимог про визначення місця проживання дітей, позовну заяву про припинення стягнення аліментів прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження з повідомленням сторін про судове засідання. Встановлено відповідачу строк 15 днів з дня отримання копії ухвали на подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строку відповідач відзиву на позовну заяву не подала, у зв`язку з чим суд відповідно до ч. 8 ст. 178 ЦПК України, розглядає справу на підставі наявних матеріалів.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги та просив задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явилися, була належним чином повідомлена про дату, час та місце судового розгляду, причини неявки суду не повідомила, з клопотанням про відкладення розгляду справи не зверталася.

Враховуючи положення ч. 1, 3 ст. 131, п.1 ч.3 ст.223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю відповідача.

Заслухавши вступне слово позивача, пояснення свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 від 13.05.2017 (видано повторно) та Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 від 23.07.2008 відповідно.

Також ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є батьками ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується Свідоцтвом про народження серія НОМЕР_4 від 02.10.2012.

17 липня 2023 року Дзержинським районним судом м. Харкова видано судовий наказ № 638/7104/23, яким стягнуто з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) на користь ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) аліменти на утримання трьох неповнолітніх дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 05.07.2023 та до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно доДовідки старшогодержавного виконавцяШевченківського ВДВСу містіХаркові Східногоміжрегіонального управлінняМіністерства юстиціїТетяни Мирноївід 16вересня 2024року,у ОСОБА_1 відсутня заборгованістьза судовимнаказом №638/7104/23,виданим 15.08.2023Дзержинським районним судом м. Харкова.

Допитаний в судовому засіданні, в присутності педагога ОСОБА_9 , як свідок ОСОБА_8 повідомив суду, що у зв`язку зі збройною агресією РФ проти України разом братом Всеволодом та сестрою ОСОБА_10 виїхав до Німеччини. Разом з ними проживала також матір ОСОБА_2 04 жовтня 2024 року разом з братом Всеволодом повернулися до України. Матір із сестрою залишилися проживати в Німеччині. В Україні проживають разом з батьком ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 . Разом з братом навчаються у гімназії-інтернаті «Кадетський корпус». Батько піклується про них, бере активну участь у вихованні та утриманні. Зазначив, що за час їх проживання в Німеччині батько весь час допомагав фінансово, вони постійно спілкувався засобами телекомунікаційного зв`язку. Повідомив, що рішення про місце проживання разом з батьком є остаточним. Планує їздити до матері в гості, проте до Німеччини на постійне місце проживання до свого повноліття наміру не має. Зазначив, що стосунки з обома батьками та сестрою доброзичливі, рішення про зміну місця проживання відповідає його волі, прийняте ним не під примусом чи будь-яким тиском.

Допитаний в судовому засіданні, в присутності педагога ОСОБА_9 , як свідок ОСОБА_4 повідомив суду, що у зв`язку зі збройною агресією РФ проти України разом братом ОСОБА_11 та сестрою ОСОБА_10 виїхав до Німеччини. Разом з ними проживала також матір ОСОБА_2 04 жовтня 2024 року разом з братом Всеволодом повернулися до України. Матір із сестрою залишилися проживати в Німеччині. В Україні проживають разом з батьком ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 . Разом з братом навчаються у гімназії-інтернаті «Кадетський корпус». Батько піклується про них, бере активну участь у вихованні та утриманні. Зазначив, що за час їх проживання в Німеччині батько весь час допомагав фінансово, вони постійно спілкувався засобами телекомунікаційного зв`язку. Повідомив, що рішення про місце проживання разом з батьком є остаточним. Планує їздити до матері в гості, проте до Німеччини на постійне місце проживання до свого повноліття наміру не має. Зазначив, що стосунки з обома батьками та сестрою доброзичливі, рішення про зміну місця проживання відповідає його внутрішній волі, прийняте ним не під примусом чи будь-яким тиском.

На підтвердження дати перетину кордону на в`їзд в Україну свідки надали свої паспорти громадянина України для виїзду закордон, де зазначена дата перетину кордону ІНФОРМАЦІЯ_7 .

Покази свідків цих свідків суд приймає як належні та допустимі докази, оскільки повідомлення свідків узгоджуються між собою та іншими наявних в матеріалах справи доказами, не суперечать їм, та не викликають сумнівів в правдивості показань цих осіб.

Згідно зі ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дітей до досягнення ними повноліття.

У відповідності до ст.141 СК України, мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

У частині першій статті 10 СК України зазначено, що якщо певні сімейні відносини не врегульовані цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами або домовленістю (договором) сторін, до них застосовуються норми цього Кодексу, які регулюють подібні відносини (аналогія закону)

За змістом частини першої статті 18 ЦПК України судові рішення, що набрали законної сили, обов`язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, і за її межами.

Відповідно до ч. 4 ст. 273 ЦПК України якщо після набрання рішенням суду законної сили, яким з відповідача присуджені періодичні платежі, зміняться обставини, що впливають на визначені розміри платежів, їх тривалість чи припинення, кожна сторона має право шляхом пред`явлення нового позову вимагати зміни розміру, строків платежів або звільнення від них.

Зазначена норма не визначає чіткого переліку обставин, що впливають на припинення платежів, а тому ними можуть бути будь які обставини, що з урахуванням інтересів дитини змінюють обов`язок щодо сплати цих платежів.

У справі, що розглядається встановлено, що з позивача на користь відповідача з 2023 року стягуються аліменти на утримання трьох дітей (сини ОСОБА_12 , ОСОБА_11 та дочка ОСОБА_10 ) у розмірі 1/2 частки доходу платника аліментів. При цьому, як встановлено судом, з жовтня 2024 року до теперішнього часу сини позивача постійно проживають разом з ним за адресою: АДРЕСА_1 , перебувають на його повному утриманні. Відповідачка разом з дочкою проживають в Німеччині. Крім того встановлено, що сини не мають наміру повертатися проживати в Німеччину, хочуть залишитися проживати у м. Харкові, здобути тут повну загальну середню освіту, навчаються в гімназії-інтернаті «Кадетський корпус», що свідчить про беззаперечну сталість їхнього проживання разом з батьком у м. Харкові та є безумовним підтвердженням стійкого бажання дітей в подальшому проживати в Україні разом з батьком.

Відповідно до ч.3 ст. 160 СК України якщо батьки проживають окремо, місце проживання дитини, яка досягла чотирнадцяти років, визначається нею самою.

Таким чином, сини сторін ОСОБА_12 та ОСОБА_11 реалізували своє право, передбачене ч. 3 ст. 160 СК України, та на власний розсуд визначили місце проживання разом з батьком, протягом тривалого часу (понад 4 місяці) постійно з ним проживають та перебувають на його утриманні.

Суд зазначає, що аліменти це кошти покликані забезпечити дитину усім необхідним для повноцінного розвитку, тому вони можуть бути стягнуті лише на користь того з батьків хто проживає із дитиною та бере більш активну участь у її вихованні.

Відповідно до сталої практики Верховного Суду (постанови від 03 лютого 2021 року у справі № 520/21069/18, від 04 вересня 2019 року у справі № 711/8561/16-ц, від 29 червня 2022 року у справі № 596/826/21-ц, від 19 грудня 2022 року у справі № 643/3223/21), зміна місця проживання дитини, її тривале проживання разом з тим з батьків, з якого стягуються аліменти, перебування на його утриманні, є достатньою підставою для припинення стягнення аліментів з позивача на користь іншого з батьків на утримання цієї дитини, оскільки протилежний підхід буде суперечити правовій природі аліментів, їх цільовому характеру, а також передбаченим законом підставам для їх стягнення на корить того з батьків, з ким проживає дитина.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що після набрання законної сили судовим наказом, яким з позивача стягувалися періодичні платежі у виді аліментів на користь відповідача на утримання трьох дітей, встановлено обставини, що впливають на припинення підстав для подальшого стягнення аліментів на утримання синів Всеволода та ОСОБА_11 .

Чинним законодавством не передбачено можливість скасування судового наказу про стягнення аліментів. Тому, вимога про припинення стягнення з позивача ОСОБА_1 аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання синів ОСОБА_12 та ОСОБА_11 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22 вересня 2020 року по справі № 910/3009/18, ефективний спосіб захисту прав повинен забезпечити відсутність необхідності звернення до суду для вжиття додаткових засобів захисту. Рішення суду має остаточно вирішувати спір по суті і захищати порушене право чи інтерес.

Як встановлено судом, судовим наказом № 638/7104/23 з позивача аліменти також стягуються на утримання дочки ОСОБА_10 . При цьому, розмір аліментів визначено від частки доходу позивача (1/2 частка доходу). Повне припинення стягнення аліментів за судовим наказом буде суперечити принципу диспозитивності (позивач не заявляв таку позовну вимогу) і вочевидь буде порушувати права дитини ОСОБА_5 . Відмова у задоволенні вимог позивача про подальше стягнення з нього аліментів на утримання дочки ОСОБА_10 буде неефективним захистом прав позивача, оскільки зумовить його подальше звернення до суду із заявою про зміну розміру аліментів.

За таких обставин, з метою ефективного захисту прав позивача, недопущення порушення прав малолітньої дочки ОСОБА_5 , суд вважає за необхідне при розгляді цього спору визначити розмір аліментів, які підлягають стягненню з позивача на користь відповідача на утримання дочки ОСОБА_5 .

Оскільки, ОСОБА_2 , звертаючись до суду на власний розсуд обрала спосіб захисту прав наказне провадження, шляхом стягнення аліментів від частки доходу платника аліментів, суд, при визначенні розміру аліментів вважає за необхідне керуватися розміром аліментів, встановленим п. 4 ч. 1 ст. 161 ЦПК України.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 161 ЦПК України судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину, якщо ця вимога не пов`язана із встановленням чи оспорюванням батьківства (материнства) та необхідністю залучення інших заінтересованих осіб.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне визначити у цьому рішенні, що розмір аліментів, які підлягають стягненню з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , складає 1/4 (однієї чверті) з усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_1 , але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно. Період стягнення аліментів - з дня набрання цим рішенням законної сили та до досягнення ОСОБА_5 повноліття.

Суд не вбачає підстав для припинення стягнення аліментів з позивача з дня повернення проживання дітей до України, оскільки, на відміну від стягнення аліментів, ані нормами СК України, ані ЦПК України не передбачено можливість припинення стягнення платежів за минулий період.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, суд на підставі ч. 6 ст. 141 ЦПК України стягує з відповідачки на користь держави судовий збір, який підлягав сплаті за пред`явлення цього позову, у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. 2, 4, 10, 12-13, 76-81, 89, 131, 141, 223, 264, 265,ЦПК України, суд,-

ухвалив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про припинення стягнення аліментів задовольнити.

Припинити стягнення аліментів з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 на утримання дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі судового наказу № 638/7104/23 від 17 липня 2023 року, виданого Дзержинським районним судом м. Харкова.

Після набрання рішенням законної сили стягувати з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_2 аліменти на утримання дочки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у розмірі 1/4 (однієї чверті) з усіх видів заробітку (доходу) ОСОБА_1 , але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з дня набрання законної сили цим рішенням та до досягнення ОСОБА_5 повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30-ти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості щодо учасників справи:

позивач ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 , адреса: АДРЕСА_1 ;

відповідач ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_6 , адреса: АДРЕСА_1 ;

третя особа - Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 26489104, адреса: вул. Чернишевська, 55, м. Харків.

Повне судове рішення складено 27.01.2025 року.

Суддя А.М. Тимченко

СудДзержинський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення23.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124737695
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії

Судовий реєстр по справі —638/19448/24

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Тимченко А. М.

Рішення від 23.01.2025

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Тимченко А. М.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Тимченко А. М.

Ухвала від 17.12.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Тимченко А. М.

Ухвала від 21.10.2024

Цивільне

Дзержинський районний суд м.Харкова

Тимченко А. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні