Головуючий суддя
в суді І інстанції Потапенко А.В.
Єдиний унікальний № 373/2039/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ЗАОЧНЕ
27 січня 2025 року Ржищівський міський суд Київської області у складі:
головуючого - судді Потапенка А.В.,
за участі:
секретаря - Папенко А.В.,
представника позивача - (не з`явився),
відповідача - ОСОБА_1 (не з`явився),
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КФ.ЮА" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, -
ВСТАНОВИВ:
14.11.2024 до Ржищівського міського суду Київської області на підставі ухвали Переяслав-Хмельницького міськрайонного суду Київської області від 10.10.2024 надійшла цивільна справа за вказаним вище позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КФ.ЮА" (далі- ТОВ "КФ.ЮА"). У позовній заяві позивач просив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Позивач свої вимоги мотивував тим, що 07.11.2020 між ТОВ "КФ.ЮА" та ОСОБА_1 укладено договір про надання позики на умовах фінансового кредиту №00020111119 (далі договір), згідно якого загальний розмір кредиту становить 4050 грн. Відповідно до положень п. 3.1. договору Позивач на умовах договору та Правил надає клієнту грошові кошти у сумі визначеній п. 5. Договору, а саме: 4050 грн, а клієнт, в свою чергу, зобов`язується повернути грошові кошти у встановлений цим договором строк та сплатити проценти, згідно з відсотковою ставкою за кожен день користування, визначеної п. 5.3 даного договору. Згідно з п. 4.3. договору позичальник зобов`язаний погасити заборгованість не пізніше останнього дня дії договору, зазначеного у п.п. 5 розділі 5 цього договору, а саме: до 06.12.2020. Відповідно до пп. 12, 13 п. 5 договору базова процентна ставка становить 1,00% (в день). Процентна ставка у разі користування кредитом поза межами строку дії договору 2,50% (в день).
Відповідно до умов договору сторони погоджуються, що у випадку користування кредитом після дати погашення договору вказаної у п.п. 5 п. 5 Договору, умови щодо нарахування процентної ставки (п.п. 12 п. 5. Договору) не застосовується, а застосовується розмір процентної ставки визначений у п.п. 13 п. 5 Договору. Під час процентною ставкою, яка застосовується в разі користування кредитом поза межами строку дії Договору, маються на увазі проценти в розумінні ч. 2 ст. 625 ЦК України.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Таким чином, у разі неповернення позики у визначені договором строки, позивач має право стягнути заборгованість з урахуванням відсотків (ч. 2 ст. 625 ЦК України). При цьому сторони дійшли згоди, щодо зміни передбаченої ЦК України відсоткової ставки та встановленні її на рівні 912,50% річних (2,50% * 365 днів - 912,50%).
07.11.2020 на виконання умов договору позивачем було передано відповідачеві грошові кошти у розмірі 4 050 гри, що підтверджується актом про видачу грошових коштів. Таким чином позивач передав відповідачеві грошові кошти у розмірі, встановленому договором чим у повному обсязі виконав свої зобов`язання за договором.
Натомість, відповідач не виконав свої зобов`язання, не сплатив (не повернув) грошові кошти в повному обсязі в порядку та у строки визначені умовами договору внаслідок чого утворилася заборгованість, яка на час подання становить 24 240 грн 14 коп., з яких: тіло кредиту - 4 050 грн; інфляційні втрати - 750 грн 14 коп. (за період 07.12.2020 - 23.02.2022 р.); проценти - 1 215 грн; проценти поза межами строку дії договору - 18 225 грн (за період 07.12.2020 - 04.06.2021).
Відомості щодо виконання умов договору та наявності заборгованості підтверджується карткою обліку виконання договору позики.
Невиконання відповідачем умов договору порушує права позивача, відтак заборгованість підлягає стягненню в судовому порядку.
У заяві позивач просив стягнути з відповідача ОСОБА_1 на користь ТОВ "КФ.ЮА" заборгованість у розмірі 24 240 грн 14 коп., з яких: тіло кредиту - 4 050 грн; інфляційні втрати - 750 грн 14 коп. (за період 07.12.2020 - 23.02.2022 р.); проценти - 1 215 грн; проценти поза межами строку дії договору - 18 225 грн (за період 07.12.2020 - 04.06.2021), кошти на відшкодування судового збору у розмірі 3028 грн.
Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, заявивши у позовній заяві клопотання про розгляд справи без участі представника, у разі неявки відповідача у судове засідання просив ухвалити заочне рішення.
Відповідач у судове засідання не з`явився двічі поспіль. У відповідь на рекомендований лист, який було надіслано судом на адресу місця реєстрації відповідача ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , надійшов лист Ржищівського геріатричного пансіонату, з якого встановлено, що ОСОБА_1 26.04.2024 вибув на постійне місце проживання до сина ОСОБА_2 в АДРЕСА_2 . За цією адресою судом надсилались документи: копія ухвали про відкриття провадження у справі, копія позовної заяви з додатками та судові повістки. Як встановлено з трекінгу відстеження листів Укрпошти, рекомендовані листи не вручені, у зв`язку з відсутністю адресата за вказаною адресою. Додатково виклик відповідача здійснено, шляхом розміщення оголошення в порядку ч.11 ст. 128 ЦПК України. Заперечень щодо розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження, відзив на позов у встановлений судом строк, та клопотань про відкладення розгляду справи відповідач не надсилав.
Відповідно до ч. 1 ст. 281 ЦПК України суд вирішив проводити заочний розгляд справи.
Обставини справи, встановлені судом.
Судом встановлено, що 07.11.2020 між ТОВ "КФ.ЮА" та ОСОБА_1 укладено договір про надання позики на умовах фінансового кредиту №00020111119 (далі договір), згідно якого загальний розмір кредиту становить 4050 грн. (а.с.6-7). Кредитний договір укладено шляхом підписання власноруч позичальником договору про надання позики на умовах фінансового кредиту та підписання власноруч паспорта споживчого кредиту. Згідно з п. 4.3. договору позичальник зобов`язаний погасити заборгованість не пізніше останнього дня дії договору, зазначеного у п.п. 5 розділі 5 цього договору, а саме: до 06.12.2020. Відповідно до пп. 12, 13 п. 5 договору базова процентна ставка становить 1,00% (в день). Процентна ставка у разі користування кредитом поза межами строку дії договору 2,50% (в день).
Розмір заборгованості відповідача підтверджується наданим позивачем розрахунком заборгованості станом на 19.08.2024 (а.с. 10).
Отримання коштів позичальником підтверджується актом про видачу грошових коштів від 07.11.2020, який підписано сторонами власноручними підписами (а.с.9).
Норми права, застосовані судом.
Відповідно до частин першої, другої статті 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
У ст. 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до абз. 1 ч.1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.ст. 626, 628 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст. 1046 ЦК України за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Відповідно до ч. 1 ст. 1054 та ч. 1 ст. 1048 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Відповідно до ч.1 ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
За змістом ч.1 ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оцінка судом аргументів сторін, доказів.
З матеріалів справи встановлено, що між сторонами укладено договір про надання позики на умовах фінансового кредиту, шляхом підписання власноруч позичальником договору та паспорта споживчого кредиту (а.с.6-7). Судом взято до уваги, що паспорт споживчого кредиту відповідає формі та змісту, визначеного для нього додатком 1 Закону України "Про споживче кредитування".
За таких обставин, з огляду досягнення домовленості між сторонами щодо умов та розміру сплати процентів, вимоги ТОВ "КФ.ЮА" в цій частині ґрунтуються на законі і підлягають задоволенню. Фактично отримані та використані позичальником кошти в добровільному порядку позивачу не повернуті, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму заборгованості за кредитом, станом на 19.08.2024 у розмірі 24 240 грн 14 коп., з яких: тіло кредиту - 4 050 грн; інфляційні втрати - 750 грн 14 коп. (за період 07.12.2020 - 23.02.2022); проценти - 1 215 грн; проценти поза межами строку дії договору - 18 225 грн (за період 07.12.2020 - 04.06.2021).
Частиною 2 статті 78 ЦПК України встановлено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України). Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (статті 79 ЦПК України).
Статтею 80 ЦПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з частиною 1 статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Сторона, яка посилається на ті чи інші обставини, знає і може навести докази, на основі яких суд може отримати достовірні відомості про них. В іншому випадку, за умови недоведеності тих чи інших обставин суд вправі ухвалити рішення по справі на користь протилежної сторони. Отже, доказування є юридичним обов`язком сторін і інших осіб, які беруть участь у справі, а не суду.
У справах про стягнення кредитних коштів на банк або іншу фінансову установу покладений обов`язок довести факт передачі коштів позичальнику у розмірі та на умовах, встановлених договором, в іншому випадку, без доведення цього факту, втрачається право банку на пред`явлення будь-якої вимоги.
Доведення позивачем умов кредитування і наявності заборгованості є обов`язком позивача, виходячи з принципу змагальності сторін, закріпленого статтею 12 ЦПК України. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 18 березня 2019 року у справі №61-28582ск18.
Доказом отримання коштів позики відповідачем є акт про видачу грошових коштів від 07.11.2020, який підписано сторонами власноручними підписами (а.с.9).
Враховуючи викладене, позовні вимоги ТОВ "КФ.ЮА" підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжною інструкцією №203 від 23.08.2024 про сплату судового збору у розмірі 3028 грн, який відповідно до ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
В порядку, передбаченому ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Керуючись ст.ст. 526, 530, 610, 625, 626 - 628, 1048, 1049, 1050, 1054 ЦК України, та ст. 2, 4, 12, 76, 78 - 81, 82, 141, 247, 265, 273, 279, 280-284, 352, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КФ.ЮА" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики, - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КФ.ЮА" заборгованість згідно договору про надання позики на умовах фінансового кредиту № 00020111119 від 07.11.2020 у розмірі 24 240 (двадцять чотири тисячі двісті сорок) гривень 14 копійок, з яких: тіло кредиту - 4 050 грн; інфляційні втрати - 750 грн 14 коп. проценти - 1 215 грн; проценти поза межами строку дії договору - 18 225 грн та кошти на відшкодування судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Позивачем рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повні найменування сторін:
- ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "КФ.ЮА", код ЄДРПОУ 41940643, місцезнаходження: 02094, м. Київ, вул. Сергієнка Івана, 18;
- ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Суддя А.В. Потапенко
Суд | Ржищівський міський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 27.01.2025 |
Оприлюднено | 30.01.2025 |
Номер документу | 124746420 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Ржищівський міський суд Київської області
Потапенко А. В.
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Опанасюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні