Ухвала
від 28.01.2025 по справі 725/12280/24
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЧЕРНІВЦІВ

Справа № 725/12280/24

Провадження № 2/727/632/25

УХВАЛА

про передачу справи за підсудністю

28 січня 2025 року м. Чернівці

Суддя Шевченківського районного суд м. Чернівців Дубець О.С., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 03361508) про зобов`язання здійснити виплату допомоги по вагітності та пологах,

ВСТАНОВИВ:

Представниця позивачки звернулася до Першотравневого районного суду м. Чернівців з даним позовом, у якому посилається на те, що після початку повномасштабного вторгнення на територію України, на 7 місяці вагітності ОСОБА_1 та її чоловіка примусово, після проходження фільтраційного табору, окупаційна влада РФ вивезла з території України.

Пологи відбулися 18 липня 2022 року у медичному закладі в місті Балашиха, РФ.

Через складні обставини у зоні окупації ОСОБА_1 не мала можливості отримати лікарняний лист, який є обов`язковим для нарахування допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами. Завдяки допомозі волонтерів переїхала до Польщі, де з дитиною знайшла тимчасовий захист.

16 липня 2024 року Першотравневим районним судом міста Чернівці було винесено рішення по справі №725/6600/24, яким встановлено факт народження ОСОБА_2 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Балашиха від батьків: мати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянка України, батька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, та на підставі вищевказаного рішення було видано свідоцтво про народження дитини держаного зразка.

Вказує, що згідно з довідкою, наданою КП «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ», допомога по вагітності та пологах не нараховувалась, листок непрацездатності для нарахування допомоги не надавався, а тому 08 липня 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Міністерства охорони здоров`я України стосовно формування медичного висновку про тимчасову непрацездатність категорії «Вагітність та пологи». У відповідь їй рекомендовано звернутись до компетентного органу за належністю.

Враховуючи, що сформувати медичний висновок про тимчасову непрацездатність по вагітності та пологах в Реєстрі медичних висновків в електронній системі охорони здоров`я неможливо, просить суд зобов`язати відповідача КП «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ» здійснити виплату ОСОБА_1 допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами з 30 тижнів вагітності воднораз на 126 календарних днів (70 календарних днів до передбачуваного дня пологів і 56 - після) за рахунок коштів Фонду соціального страхування України.

Ухвалою Першотравневого районного суду м. Чернівців від 08 січня 2025 року дана справа була передана за підсудністю до Шевченківського районного суду м. Чернівців. Підставою для передачі стало те, що відповідно до матеріалів даного позову відповідач знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що не відноситься до територіальної підсудності Першотравневого районного суду м. Чернівців. Будь-яких інших даних, які б надали право розглядати справу в даному суді, позивачем не наведено.

Дана справа до Шевченківського районного суду м. Чернівців надійшла 24 січня 2025 року.

Відповідно до частини 2 статті 27 ЦПК України позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

27 січня 2025 року судом була отримана відповідь з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1068105, з якої вбачається, що місцезнаходженням юридичної особи КП «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ» (код ЄДРПОУ 03361508) є: Україна, 87555, Донецька область, місто Маріуполь, вул. Соборна, 7.

Вказана юридична адреса також прослідковується з довідок, які наявні в матеріалах справи та видані Комунальним підприємством «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ» 26 листопада 2024 року за № 233 та за № 234.

Будь-яких інших підстав, які б надали право розглядати дану справу в Шевченківському районному суді м. Чернівців, в позові не наведено. Підстав для застосування виключної підсудності предмет спору не містить, про засосування алтернативної підсудності клопотання не подано.

Виходячи з наведеного доходжу висновку, що дана справа не належить до територіальної юрисдикції Шевченківського районного суду м. Чернівців.

Відповідно до частини 9 статті 187 ЦПК України якщо за результатами отриманої судом інформації буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу.

Верховний Суд в постанові від 24 червня 2024 року у справі № 554/7669/21 виснував.

Стаття 125 Конституції України встановлює, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом. Згідно зі статтею 17 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.

Принцип територіальності забезпечує територіальне розмежування компетенції судів загальної юрисдикції і зумовлений потребою доступності правосуддя на всій території України.

Принцип територіальності реалізується через правила територіальної юрисдикції (підсудності) справ.

Правила територіальної підсудності визначають розмежування компетенції судів першої інстанції щодо розгляду справ, підвідомчих загальним судам, за територіальною ознакою. Крім того, правила територіальної підсудності дають можливість визначити конкретний місцевий суд, який повинен розглядати справу як суд першої інстанції.

Кожен місцевий чи апеляційний суд має свою територіальну юрисдикцію (підсудність), тобто поширює свою компетенцію на правовідносини, що виникли чи існують на певній території. Це є важливою гарантією для вирішення судових спорів у розумні строки в умовах ускладнення правових відносин і збільшення правових конфліктів.

Порушення судами правил територіальної юрисдикції має наслідком обов`язкове скасування судових рішень з направленням справи на новий розгляд (стаття 378, пункт 6 частини першої статті 411 ЦПК України).

Суд, встановлений законом (законний суд), є необхідним інституційним елементом справедливого правосуддя в тому розумінні, яке цьому поняттю надає стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Лише такий суд, керуючись правовими засадами та за встановленою законом процедурою, є компетентним здійснювати правосуддя.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду, про що у відповідності до частини 3 статті 31 ЦПК України постановляє ухвалу.

У відповідності до положень статті 32 ЦПК України, спори між судами про підсудність не допускаються. Справа, передана з одного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 31 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження судом, якому вона надіслана.

Враховуючи викладене вище, а також те, що згідно з частиною 1 статті 378 ЦПК України порушення правил підсудності є підставою для скасування рішення і передачі справи на новий розгляд, вважаю, що дана позовна заява підсудна Жовтневому районному суду м. Маріуполя. Разом з тим, відповідно до частини сьомої статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, Верховний Суд розпорядженням від 06.03.2022 № 1/0/9-22 змінив територіальну підсудність судових справ Жовтневого районного суду м. Маріуполя на Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська. На підставі наведеного дану справу слід передати за підсудністю до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.

Керуючись статтями 27, 28, 31, 32 ЦПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства «МАРІУПОЛЬВОДОКАНАЛ» про зобов`язання здійснити виплату допомоги по вагітності та пологах передати на розгляд за підсудністю до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська.

Справу передати до Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська не пізніше п`яти днів після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу справи за підсудністю, а в разі подання скарги не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Чернівецького апеляційного суду.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Дубець О.С.

СудШевченківський районний суд м. Чернівців
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено30.01.2025
Номер документу124758249
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них

Судовий реєстр по справі —725/12280/24

Ухвала від 28.01.2025

Цивільне

Шевченківський районний суд м. Чернівців

Дубець О. С.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Першотравневий районний суд м.Чернівців

Галичанський О. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні