Справа № 161/15171/24
Провадження № 2-о/161/144/25
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 січня 2025 року м. Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого-судді Пахолюка А.М.,
присяжних Кужелюка В.В., Манзюка Ю.О.,
при секретарі Мельник М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Управління охорони здоров`я Луцької міської ради, особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 , про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою про визнання особи недієздатною та призначення опікуна, заінтересована особа Управління охорони здоров`я Луцької міської ради, особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 .
Свої вимоги обґрунтовує тим, що його рідна сестра ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою з інвалідністю другої групи та протягом тривалого часу має психічне захворювання параноїдна шизофренія, у зв`язку з чим неодноразово перебувала на стаціонарному лікуванні у Волинській обласній психіатричній лікарні м. Луцька. Зазначає, що їх мати ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , фізично не спроможна здійснювати опіку над своєю донькою, оскільки є особою з інвалідністю у зв`язку з перенесеною операцією спинно-поперекового артродезу з приводу дегенеративного опуклого лівостороннього рото сколіозу, окрім того ОСОБА_3 тривалий час проживає та лікується за кордоном. Батько ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , також не може здійснювати постійний догляд та опікуватися донькою внаслідок хвороби радикулопатії попереково-крижового відділу.
Вказує, що на сьогодні догляд та фактичну опіку за ОСОБА_2 здійснює заявник, оскільки ніхто інший з нею наразі не може справитись в щоденних потребах. Також, його сестра ОСОБА_2 проживає разом із ним за адресою: АДРЕСА_1 .
Крім того, зазначає, що ОСОБА_2 за станом здоров`я вимагає постійного стороннього догляду, оскільки не здатна себе самостійно обслуговувати, усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
На підставі вищевикладеного, просить суд визнати недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановити над нею опіку та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 14 серпня 2024 року відкрито окреме провадження у справі.
Ухвалою суду від 02 жовтня 2024 року в справі призначено судово-психіатричну експертизу та зупинено провадження у справі на час її проведення.
Ухвалою суду від 02 грудня 2024 року провадження у справі поновлено.
Заявник та представник заявника до початку судового засідання подали суду заяву про слухання справи без їх участі. Заявлені вимоги підтримують та просять їх задовольнити.
До початку судового засідання від представника заінтересованої особи надійшла заява, в якій вона просить суд розгляд справи проводити без її участі.
Представник особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною до початку судового засідання подав заяву про розгляд справи у його відсутності.
Суд вважає за можливе слухати справу у відсутності осіб, що не з`явилися, по наявним матеріалам справи.
У відповідності до вимог ч.2 ст.247ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом за відсутності осіб, які беруть участь у справі не здійснюється.
Дослідивши письмові докази по справі, суд приходить до висновку, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 39 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є інвалідом ІІ групи, зі встановленим строком до 01.06.2026 року, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 203217 від 29.05.2023 року та посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.06.2018 року (а.с. 9-10).
Згідно епікризів-виписокз історії хвороби ОСОБА_2 , остання неодноразово перебувала на стаціонарному лікуванні в 4 відділенні Волинської обласної психіатричної лікарні м. Луцька, в період з 2015 року по 2023 рік, з діагнозами: гострий поліморфний психотичний розлад із симптомами шизофренії, параноїдна шизофренія,приступодібно-прогредієнтнийперебіг,афективно-параноїднийсиндром (а.с.13-23).
У відповідності до висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 40 від 08.01.2024 року, вбачається, що ОСОБА_2 проживає разом із ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 та потребує постійного догляду (а.с.24).
Згідно свідоцтв про народження, які містяться в матеріалах справи, вбачається, що ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , що підтверджує їх родинні зв`язки (а.с. 27-28).
Із матеріалів справи вбачається, що заявник по справі ОСОБА_1 постійно проживає зі своєю сестрою ОСОБА_2 за однією адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 7, 24).
Судом встановлено, що мати ОСОБА_2 ОСОБА_3 фізично не спроможна здійснювати опіку над своєю донькою, оскільки є особою з інвалідністю у зв`язку з перенесеною операцією спинно-поперекового артродезу з приводу дегенеративного опуклого лівостороннього рото сколіозу та з 15.12.2023 року перебуває на консульському обліку в Італійській Республіці (а.с.32-40). Батько ОСОБА_4 , також не може здійснювати постійний догляд та опікуватися донькою внаслідок хвороби радикулопатії попереково-крижового відділу (а.с.40-41).
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Департаменті соціальної політики Луцької міської ради як одержувач щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю 2 групи внаслідок психічного розладу (а.с.43).
У відповідності до ч. 1 ст. 298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до висновку судово-психіатричного експерта № 336 від 27.11.2024 року з Волинської філії судових експертиз державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України», ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді параноїчної шизофренії, за своїм психічним станом не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними та потребує встановлення над нею опіки (а.с. 116-118).
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 , внаслідок наявного у неї захворювання, не усвідомлює своїх дій та не може керувати ними, а тому її слід визнати недієздатною.
Згідно ч. 6 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Дію рішення про визнання недієздатною ОСОБА_2 , суд вважає за доцільне встановити на максимальний строк - 2 роки.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 ЦК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності особи чи визнання особи недієздатною, встановлює над нею відповідне піклування чи опіку і призначає їй піклувальника чи опікуна.
У відповідності до ч. 1 ст. 55 ЦК України, опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Як вбачається з подання Управління охорони здоров`я від 30.09.2024 року, вважає за доцільне призначення ОСОБА_1 опікуном над його сестрою ОСОБА_2 (а.с. 83-99).
Таким чином, дослідивши і оцінивши представлені докази в їх сукупності суд приходить до висновку про необхідність призначити ОСОБА_1 опікуном над своєю сестрою ОСОБА_2 , з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів недієздатної.
Керуючись ст. ст. 10, 12, 27, 77, 81, 263-265, 293, 296, 354 ЦПК України, на підставі ст.ст. 39,41, 55, 60,63 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає заадресою: АДРЕСА_1 - недієздатною.
Встановити над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 опіку, призначивши її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Строк дії рішення про визнання ОСОБА_2 недієздатною, встановити у 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасники справи:
Заявник ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа Управління охорони здоров`я Луцької міської ради, адреса місцезнаходження: м. Луцьк, просп.. Волі, буд. 3-А;
Особа, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною ОСОБА_2 , , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Повний текст судового рішення складено 27 січня 2025 року.
Суддя Луцького міськрайонного суду Пахолюк А.М.
Присяжні: Кужелюк В.В.
Манзюк Ю.О.
Суд | Луцький міськрайонний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124765667 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Луцький міськрайонний суд Волинської області
Пахолюк А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні