Справа №766/15557/24
н/п 1-кс/766/428/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 січня 2025 року
Слідчий суддя Херсонського міського суду Херсонської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судових засідань ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ Відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні №12024231080000703 від 29.08.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 336 КК України,
встановила:
Слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів, володільцем яких є оператор стільникового зв`язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Обґрунтування клопотання:
Досудовим розслідуванням встановлено, 28.08.2024 до ЧЧ Відділення поліції №1 ХРУП ГУНП в Херсонській області надійшли матеріали від начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , будучи оповіщеним про необхідність явки 17.07.2024 року для відправлення у військову частину (про що отримав повістку), а також про кримінальну відповідальність за неявку, за викликом не прибув, про причини неявки до теперішнього часу не повідомив.
Вказаний факт 29.08.2024 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань № 12024231080000703 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 336 КК України, а саме ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.
В ході досудового розслідування встановлено, що останній ухиляється від явки до органів слідства, на телефонні дзвінки не відповідає, місце його перебування не відоме.
Проведеними оперативно-розшуковими заходами встановлено, що громадянин ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в користуванні має мобільний термінал ІМЕІ НОМЕР_1 з сім-картами НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 , які періодично вставляє до вказаного мобільного терміналу. Останній підтримує телефонний зв`язок зі своєю дружиною ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , яка на даний час мешкає в АДРЕСА_2 , в користуванні остання має мобільні номери телефонів НОМЕР_5 , НОМЕР_6 .
На підставі викладеного, з метою отримання доказів по зазначеному кримінальному провадженню, вважаю за необхідне про доцільність надання клопотання про тимчасовий доступ до речей та документів (ст. 160 КПК України) з метою отримання у операторів стільникового зв`язку які заходиться у ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » інформації про місцезнаходження, вхідні та вихідні дзвінки даних абонентів на момент вчинення вищевказаного кримінального правопорушення за номерами мобільного зв`язку: НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_4 ІМЕІ НОМЕР_1 , якими користуються зазначені особи на протязі тривалого часу, в період з 01.09.2024 по теперішній час.
З метою перевірки вищезазначеної особи до скоєння злочину, ділянки місцевості на якій вона перебували необхідно отримати тимчасовий доступ до документів про зв`язок, абонентів, надані телекомунікаційні послуги, в тому числі отримані послуги, їх тривалість, зміст, маршрут передавання по базовим станціям, розташованим на маршруті вірогідного руху особи, яка його вчинила, у період, що відноситься до досліджуваних подій.
Згідно положень ч. 2 ст. 9 Закону України «Про телекомунікації» зняття інформації з телекомунікаційних мереж заборонене, крім випадків, передбачених законом.
Відомості, що містяться у документах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » про зв`язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, їх тривалість, зміст, маршрут передавання по вказаним базовим станціям можуть бути використанні в якості доказів у матеріалах досудового розслідування № 12024231080000703 від 29.08.2024 та отримати ці документи іншим способом неможливо.
У зв`язку з неможливістю іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, оскільки необхідна інформація віднесена до охоронюваної законом таємниці та надається лише за рішенням суду, її власником та управління, збереження інформації покладається на операторів телекомунікацій, які експлуатують ці мережі.
Документи про зв`язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, їх тривалість, зміст, маршрут передавання по вказаним базовим станціям необхідно вилучити, дослідити та прийняти рішення про визнання речовим доказом та вирішити питання про них.
Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що в матеріалах досудового розслідування вбачається наявність достатніх підстав вважати, що документи про абонентів, зв`язок, надані телекомунікаційні послуги, їх тривалість, зміст, маршрут передавання по вказаним базовим станціям у зазначений період мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме встановлення осіб, які вчинили кримінальне правопорушення, та знаходяться у операторів телекомунікацій ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », необхідно отримати тимчасовий доступ до них та вилучити їх з метою подальшого дослідження.
Доводи сторін кримінального провадження.
Слідчий в судове засідання не з`явилася, причин неявки не повідомила, неявка учасників процесу не перешкоджає розгляду справи.
Представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в судове засідання не викликався на підставі ч.2 ст. 163 КПК України.
Згідно положень ч.4 ст. 107 КПК України фіксування розгляду за допомогою технічних засобів кримінального провадження не здійснювалось.
Мотивація суду:
Вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є не обґрунтованим, внаслідок чого не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення.
Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно приписів ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Вимоги до клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів визначені частиною 2 ст. 160 КПК України, відповідно до якої у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв`язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом.
В порушення вимог п. 5 ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні не обґрунтовано значення для кримінального провадження витребуваних документів, а тільки загальною фразою зазначено таку необхідність. Незрозуміло підтвердження чи спростування яких обставин та чиїх протиправних дій слідчий вважає за потрібне отримати шляхом тимчасового доступу до речей і документів.
Більше того, слідчим дуже узагальнено, нечітко та незрозуміло сформульовано мету тимчасового доступу до документів: «з метою отримання доказів по зазначеному кримінальному провадженню». Незрозуміло про які докази йдеться у клопотанні, і які вони мають значення у кримінальному провадженні.
Крім того, слідчим зазначено що тимчасовий доступ до речей і документів необхідний «з метою перевіркивищезазначеної особидо скоєннязлочину,ділянки місцевостіна якійвона перебували».Слідчим невказано щосаме збираєтьсяперевірити слідчийпід часотримання доступудо речейі документіві дочого тутділянка місцевості,де особамає перебувати. Слідчим у клопотанні не зазначено причинно-наслідкового зв`язку між отриманою у оператора зв`язку інформацією та обставинами правопорушення, та яке значення матиме отримана під час тимчасового доступу до речей і документів інформація.
Разом з цим, в порушення вимог п.2 ч.2 ст.160 КПК України не зазначена правова кваліфікація кримінального правопорушення, а тільки норма кримінального закону ст. 336 КК України (ухилення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період), тоді як вказані норми передбачають кілька видів правопорушень.
Зазначення кваліфікації кримінального правопорушення має суттєве значення, оскільки дає можливість слідчому судді визначити чи мають відношення речі та документи, до яких планується отримати тимчасовий доступ, до вказаного кримінального провадження.
Більше того, із обставин, зазначених у клопотанні, вбачається, що ОСОБА_4 відсутній за місцем свого мешкання, переховується від органів досудового розслідування та його місце перебування органу слідства не відоме. А отже, метою тимчасового доступу до речей і документів є відшукання особи.
Відповідно до положень статті 281 КПК України, якщо під час досудового розслідування місцезнаходження підозрюваного невідоме або він виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України чи за межами України та не з`являється без поважних причин на виклик слідчого, прокурора за умови його належного повідомлення про такий виклик, слідчий, прокурор оголошує розшук такого підозрюваного.
До оголошення підозрюваного в розшук слідчий, прокурор зобов`язаний вжити заходів щодо встановлення його місцезнаходження.
Про оголошення розшуку виноситься окрема постанова, якщо досудове розслідування не зупиняється, або вказується в постанові про зупинення досудового розслідування, якщо таке рішення приймається, відомості про що вносяться до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
Здійснення розшуку підозрюваного може бути доручено оперативним підрозділам.
Разом з цим, аналізуючи норми КПК України, які регулюють порядок надання тимчасового доступу до речей і документів, слід дійти висновку про те, що тимчасовий доступ до речей та документів є заходом забезпечення кримінального провадження та його застосування можливо виключно з метою забезпечення інтересів існуючого кримінального провадження.
Тимчасовий доступ до речей та документів не є інструментом збору доказів у кримінальному провадженні, відшукання осіб, тому його застосування можливо виключно за умови, коли сторона кримінального провадження зіткнулась з труднощами у зборі доказів, які зокрема можуть вбачатись у існуванні певних заборон для розголошення даних або власники речей та документів відмовляються добровільно надати стороні кримінального провадження необхідні докази.
Відшукання осіб не є метою тимчасового доступу до речей і документів та належним заходом забезпечення кримінального провадження для відшукання осіб, які переховуються від слідства.
Частиною 5 ст. 163 КПК України визначено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку, що слідчий у своєму клопотанні не навів визначених законом доводів того, що речі та документи, до яких просить надати доступ слідчий, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, тому клопотання задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене у мотивувальній частині ухвали, на підставі ст.163 КПК України слідчий суддя
постановила:
Відмовити старшому слідчому СВ Відділення поліції № 1 Херсонського районного управління поліції Головного управління національної поліції в Херсонській області ОСОБА_3 , у тимчасовому доступі у кримінальному провадженні № 12024231080000703 від 29.08.2024 до речей і документів, володільцем яких є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 23.01.2025 |
Оприлюднено | 31.01.2025 |
Номер документу | 124773702 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Херсонський міський суд Херсонської області
Черниш О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні