ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
"30" січня 2025 р.м. ХарківСправа № 922/188/25
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Присяжнюка О.О.
розглянув матеріали
позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" (вул. Коцарська, 34, м. Харків, 61052) до "A.C.K. Insaat" Drustavo Sa Ogranicenom Odgovornoscu (City Kvart, Zgrada Zetagradnje, Lamela faza D Podgorica, Montenegro, 81112) про стягнення коштів
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до "A.C.K. Insaat" Drustavo Sa Ogranicenom Odgovornoscu, в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за зовнішньоекономічними контрактами від 31.07.2023 року № 3107R від 08.08.2023 року № 0808R від 21.08.2023 року № 2108R від 24.08.2023 року № 2408R від 25.08.2023 року № 2508R у розмірі 253 405,18 євро (двісті п`ятдесят три тисячі чотириста п`ять євро, 18 центів), що на день подачі позову становить 11 023 079,00 грн. (одинадцять мільйонів двадцять три тисячі сімдесят дев`ять гривень, 00 коп.) за курсом НБУ, а також судові витрати.
21.01.2025 від позивача надійшла заява про зміну предмету позовну разом з уточненою позовною заявою (вх.№ 1654/25), в якій позивач зазначає, що у вступній та прохальній частині позовної заяви помилково не зазначений контракт від 06.09.2023 № 0609R, в той час як позивачем заявлено вимогу про стягнення 58 836,76 євро по вказаному контракту.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.01.2025 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" (вх.№ 188/25) залишено без руху. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" спосіб усунення недоліків позовної заяви: зазначити щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви; надати попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; надати належним чином засвідчені копії документів, доданих до позовної заяви; надати до суду здійснений в установленому законом порядку переклад українською мовою усіх документів, викладених іноземною мовою, копії яких долучено до позовної заяви та засвідчених нотаріусом в порядку статті 79 Закону України "Про нотаріат".
29.01.2025 від позивача надійшла заява про усунення недоліків (вх.№ 2560/25), де позивач повідомив, що оригінали письмових доказів, зазначених в додатку №2 до позовної заяви, а саме реєстраційні документи відповідача знаходяться у відповідача, оригінали письмових доказів зазначених у додатках № 1 3, 4, 6, 7, 9-13, 15-19, 21-25, 27-31, 33-37, 39, 40, 42-44, 46 знаходяться у позивача, оригінали електронних доказів, зазначених в додатках № 5, 8, 14, 20, 26, 32, 38, 41, 45, знаходяться у позивача. Також позивач надав попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести в зв`язку із розглядом справи; належним чином засвідчені копії документів, доданих до позовної заяви; переклад українською мовою усіх документів, викладених іноземною мовою, копії яких долучено до позовної заяви.
Позовна заява відповідає вимогам, встановленим ст. 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України, що є достатнім для прийняття її до розгляду і відкриття провадження у справі.
Враховуючи складність та категорію справи, суд вважає за необхідне розглядати справу в загальному позовному провадженні та призначити підготовче засідання відповідно до приписів ст. 12, 177 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 3 ст.46 ГПК до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
З огляду на викладене, суд приймає до розгляду заяву про зміну предмета позову.
Приписами частини 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, у порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу. Ухвала господарського суду про дату, час та місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи, які викликаються, мали достатньо часу, але не менше ніж п`ять днів, для явки в суд і підготовки до участі в судовому розгляді справи чи вчинення відповідної процесуальної дії (частина 4 статті 120 ГПК України).
При дослідженні матеріалів позовної заяви судом встановлено, що адресою місцезнаходження відповідача є: City Kvart, Zgrada Zetagradnje, Lamela faza D Podgorica, Montenegro, 81112.
З огляду на те, що відповідач у даній справі є нерезидентом, а також зважаючи на відсутність інформації щодо наявності у відповідача на території України офіційно зареєстрованих представництв, суд дійшов висновку про необхідність повідомлення вказаної юридичної особи про розгляд даної справи в порядку, передбаченому чинними міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ст. 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Оскільки відповідачем виступає іноземний суб`єкт господарювання, суд вважає за необхідне повідомити відповідача про розгляд даної справи у встановленому законодавством та міжнародними угодами порядку.
Відповідно до ст. 367 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Частиною 1 ст. 368 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що зміст і форма судового доручення про надання правової допомоги повинні відповідати вимогам міжнародного договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо його не укладено - вимогам частин другої - четвертої цієї статті.
Згідно з ст. 1 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, яка ратифікована Україною 19.10.2000, ця Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном. Ця Конвенція не застосовується, якщо адреса особи, якій необхідно вручити документ, невідома.
Відповідно до ст. 3 Конвенції орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
За таких обставин, для належного повідомлення відповідача у справі, господарський суд вважає за необхідне в порядку ст. 367 Господарського процесуального кодексу України звернутись до компетентного органу Чорногорії (Ministry of Foreign Affairs European Integration Department of Multilateral Relations, Stanka Dragojevica 2, 81000 PODGORICA, Montenegro) із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадках звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
За таких обставин, у зв`язку із зверненням із судовим дорученням про вручення відповідачу судових документів, провадження у справі підлягає зупиненню.
Керуючись статтями 12, 176, 177, 228, 234, 365, 367, 368 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №922/188/25.
2. Здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
3. Прийняти заяву про зміну предмета позову. Подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням даної заяви.
4. Призначити підготовче засідання на 01 липня 2025 року об 11:00.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 108.
5. Встановити відповідачу строк - п`ятнадцять днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання до суду відзиву на позовну заяву, оформленого відповідно до вимог статті 165 Господарського процесуального кодексу України, а також всіх доказів, що підтверджують заперечення проти позову; забезпечити надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
6. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи відповідно до частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України. При цьому, якщо докази не можуть бути подані разом з відзивом з об`єктивних причин, відповідач повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу (частини 3, 4 статті 80 Господарського процесуального кодексу України).
7. Встановити позивачу строк - протягом 10 днів з дня отримання відзиву на позов для подання суду відповіді на відзив на позов в порядку статті 166 Господарського процесуального кодексу України, а також доказів направлення відповіді на відзив відповідачу.
8. Встановити відповідачу строк - протягом 10 днів з дня отримання відповіді на відзив для подання до суду заперечень на відповідь на відзив та доказів направлення заперечень на відповідь на відзив позивачу.
9. Зобов`язати позивача надати для огляду у судовому засіданні на стадії розгляду справи по суті оригінали всіх документів, копії яких додано до позовної заяви.
10. Запропонувати Товариству з обмеженою відповідальністю "Туркіш Девелопмент" у строк до 21.02.2025 включно здійснити переклад даної ухвали, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів та позовної заяви з додатками та надати суду належним чином (нотаріально) засвідчені переклади на чорногорську мову у трьох примірниках для вручення відповідачу.
11. Звернутися до компетентного органу Чорногорії - Ministry of Foreign Affairs European Integration Department of Multilateral Relations, Stanka Dragojevica 2, 81000 PODGORICA, Montenegro з судовим дорученням про вручення "A.C.K. Insaat" Drustavo Sa Ogranicenom Odgovornoscu (City Kvart, Zgrada Zetagradnje, Lamela faza D Podgorica, Montenegro, 81112) ухвали про відкриття провадження у справі № 922/188/25 від 30.01.2025, прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів та позовної заяви з додатками.
12. Зупинити провадження у справі № 922/188/25 до дати призначеного судового засідання.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвалу підписано 30.01.2025.
СуддяО.О. Присяжнюк
Примітка: У зв`язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124808450 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі зовнішньоекономічної діяльності, з них |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Присяжнюк О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні