ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"30" січня 2025 р.справа № 300/9212/24
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про зобов`язання Головне управління Пенсійного Фонду України сплатити пенсію за листопад та грудень 2024 року в сумі 16963,48 грн, стягнення з Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області 2 000000,00 грн. та Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації 1 500000,00 грн. моральної шкоди.
Підставою звернення із вказаним позовом є протиправне на переконання позивача систематичне затримання пенсії, що порушує гарантоване права на належне соціальне забезпечення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 17.12.2024 дану позовну заяву залишено без руху у зв`язку з її невідповідністю вимогам, визначеним статтею 161 Кодексу адміністративного судочинства України та надано десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення недоліку.
24.12.2024 зазначений в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недолік усунуто.
У зв`язку із усуненням позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 30.12.2024 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи, згідно із правилами, встановленими статтею 262 КАС України.
17.01.2025 представником відповідача подано до суду заяву від 09.01.2025 про закриття провадження у справі №300/9212/24. Вказана заява мотивована тим, що позивач 05.12.2024 пройшов ідентифікацію шляхом особистою звернення до Пенсійного фонду України, а виплату пенсії за період з 01.11.2024 по 31.12 2024 проведено додатковими відомостями через відділення AT ОщадБанку з датою виплати 24 грудня 2024 року. При цьому, для відшкодування шкоди обов`язково необхідна наявність шкоди протиправність діяння її заподіювана, наявність причинно-наслідкового зв`язку між шкодою і протиправними діяннями заподіювана та вини останньою в її заподіянні.
Суд, розглянувши подану представником відповідача заяву про закриття провадження у справі, оцінивши зміст позову та матеріали справи, зазначає наступне.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (частина 1 статті 2 КАС України).
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Пунктом 8 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб`єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.
З аналізу наведених вище правових положень КАС України вбачається, що для закриття провадження відповідно до вказаної норми необхідним є настання сукупності наступних обставин: самостійне виправлення суб`єктом владних повноважень оскаржуваних порушень після звернення позивача до суду з відповідним позовом, а також можливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень, без визнання судом рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправними.
Відсутність хоча б однієї з названих ознак виключає можливість закриття провадження за заявленим позовом.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 800/369/17, зазначено, що у розумінні пункту 8 частини 1 статті 238 КАС України у разі встановлення під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, вирішуючи зазначене питання, суд має з`ясувати, чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.
Таким чином, для застосування такої підстави для закриття провадження у справі необхідна сукупність певних фактів. Зокрема, оскаржувані порушення мають бути виправлені самостійно суб`єктом владних повноважень, а також мають бути відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання таких дій чи бездіяльності протиправним
Суд зазначає, що у заяві про закриття провадження представник відповідача вказує на те, що позивач 05.12.2024 пройшов ідентифікацію шляхом особистою звернення до Пенсійного фонду України, а виплату пенсії за період з 01.11.2024 по 31.12 2024 проведено додатковими відомостями через відділення AT ОщадБанку з датою виплати 24 грудня 2024 року, по факту, відсутні будь-які підстави вважати, що шляхом закриття провадження у справі законні права та інтереси ОСОБА_1 не будуть відновлені.
Так, як слідує із довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії на ОСОБА_1 від 09.01.2025 позивачу виплачено пенсію за листопад та грудень 2024 року в сумі 16963,48 грн
Однак, як слідує із змісту позовної заяви, предметом спору в даній справі є зобов`язання Головне управління Пенсійного Фонду України сплатити пенсію за листопад та грудень 2024 року в сумі 16963,48 грн, стягнення з Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області 2 000000,00 грн. та Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації 1 500000,00 грн. моральної шкоди.
Таким чином, на думку суду, доводи представника відповідача зазначені в клопотанні від 09.01.2025 про закриття провадження у справі є помилковими, з огляду на те, що похідною від вимоги про зобов`язання Головне управління Пенсійного Фонду України сплатити пенсію за листопад та грудень 2024 року в сумі 16963,48 грн є вимога про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області 2 000000,00 грн. та Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації 1 500000,00 грн. моральної шкоди, що свідчить про неможливість повного відновлення законних прав та інтересів позивача внаслідок виправлення оскаржуваних порушень.
Крім того, суд також враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема у справі Bellet v. Frаnсе, де Суд зазначив, що стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права.
В зв`язку із вищенаведеним, суд дійшов висновку про відсутність передбачених пунктом 8 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України підстав для закриття провадження в цій адміністративній справі.
На підставі наведеного, керуючись статтями 238, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про закриття провадження у справі №300/9212/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Департаменту соціальної політики Івано-Франківської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди - відмовити.
Ухвала, окремо від рішення суду, не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Микитин Н.М.
Суд | Івано-Франківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 30.01.2025 |
Оприлюднено | 03.02.2025 |
Номер документу | 124810391 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи зі спорів з приводу реалізації публічної політики у сферах праці, зайнятості населення та соціального захисту громадян та публічної житлової політики, зокрема зі спорів щодо управління, нагляду, контролю та інших владних управлінських функцій (призначення, перерахунку та здійснення страхових виплат) у сфері відповідних видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з них загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, з них |
Адміністративне
Івано-Франківський окружний адміністративний суд
Микитин Н.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні