Рішення
від 30.01.2025 по справі 486/913/24
ЮЖНОУКРАЇНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 486/913/24

Провадження № 2/486/209/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року м. Південноукраїнськ

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді Далматової Г.А.,

при секретарях Манзенко В.В., Маляновій А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування майнової та моральної шкоди,

учасники справи: позивач ОСОБА_1 , відповідач ОСОБА_2 ,

В С Т А Н О В И В:

22 травня 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про відшкодування майнової та моральної шкоди, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 на його користь майнової шкоду в розмірі 6090 гривень та моральну шкоду в розмірі 4050 гривень.

Свою позиціюпозивач обґрунтовуєтим, що 06 березня 2023 року ОСОБА_2 протиправно, не маючи на те законних прав, порізав електричний кабель вводу в його гаражний бокс № НОМЕР_1 , який належить членам ГО «ДОБРОВІЛЬНОГО ТОВАРИСТВА ВЛАСНИКІВ ЛЕГКОВОГО ТРАНСПОРТУ «ЛОТОС», що призвело до порушення нормальної експлуатації гаража, а саме, відсутня електроенергія, що перешкоджає йому використовувати гаражний бокс за призначенням. Через відсутність електроенергії в нього не було можливості заряджати акумулятори і вони вийшли з ладу. Сума майнової шкоди склала 5512 грн, а з урахуванням вартості пошкодженого кабелю, майнова шкода складає 6090 грн.

Наведене завдає йому моральних страждань, які пов`язані з тим, що йому треба вирішувати питання щодо обслуговування авто- і мототранспорта з акумуляторами, витрачати час на вирішення питання щодо відновлення електропостачання, придбавати електричний кабель замість пошкодженого. Зазначає, що має не молодий вік, всі ці клопоти погано впливають на стан його здоров`я, йому доводиться частіше звертатися до лікарів з питання погіршення морально-психологічного стану.

Моральна шкода, крім іншого, полягає у душевних стражданнях, яких він зазнав, внаслідок противоправної поведінки ОСОБА_2 . Розмір моральної шкоди дорівнює половині мінімальної заробітної плати 4050 грн. Вважає визначену суму моральної шкоди мінімальною компенсацією за перенесені ним душевні страждання.

23 липня 2024 року відповідач ОСОБА_2 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 . Пояснив, що до серпня 2017 року ОСОБА_1 виконував обов`язки голови правління ДОБРОВІЛЬНОГО ОБ`ЄДНАННЯ ВЛАСНИКІВ ЛЕГКОВОГО ТРАНСПОРТУ «ЛОТОС» (далі - ДТВОТ «ЛОТОС»). З серпня 2017 року обов`язки голови правління ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «ВЛАСНИКИ ОСОБИСТОГО ТРАНСПОРТУ «ЛОТОС» (далі ГО «ВОТ «ЛОТОС») (назва організації була змінена за вимогою ЗУ «Про громадські об`єднання») виконує він. Згідно п. 13.1 Положення № 1 «Про розрахунки по членським внескам» прийнятого на загальних зборах організації у 2018 році, якщо у члена організації є заборгованість по сплаті членських внесків, гаражне приміщення, яким користується член організації відключається від електромережі. З 2018 року позивач не сплачує членські внески та має заборгованість станом на 01 липня 2024 року у сумі 5705 грн. Саме під час виконання обов`язків голови правління організації ним було прийнято рішення про відключення гаражного приміщення позивача від електромережі.

06 листопада 2024 року позивач надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що не є членом ГО «ВОТ «ЛОТОС», тому не зобов`язаний сплачувати членські внески. Час та місце пошкодження електрокабелю встановлено під час проведення досудового розслідування за даним фактом. Відключення електроенергії може проводити лише оператор системи розподілу або постачальник електричної енергії з попередженням за відповідний термін. ГО «ВОТ «ЛОТОС» не є таким розпорядником. Електрокабель є його власністю, пошкоджувати його ніхто немає права. Пошкодженням електрокабелю ОСОБА_2 спричинив йому майнову шкоду. Вважає, що ОСОБА_2 визнає той факт, що діяв протиправно.

12 листопада 2024 року відповідач надав суду заперечення на відповідь на відзив в якому зазначив, що заява на вихід з організації від позивача не надходила, тому вважає що ОСОБА_1 і досі є членом організації. Доказів того, що ГО «ВОТ «ЛОТОС», головою правління якої є позивач, на території міста Южноукраїнська надано земельну ділянку для будівництва гаражних приміщень, позивач не надав. Електромережа організації від вхідних клем загального електролічильника до вхідних клем індивідуальних лічильників, включає в себе електрокабель, клеми з`єднання, автоматичні вимикачі, утримується за рахунок членських внесків, тому є власністю організації. Власністю членів організації є індивідуальні електролічильники та електрокабель від вихідних клем індивідуального електролічильника. Вважає, що відключаючи від електромережі організації гаражні приміщення членів організації, які мають заборгованість з сплати членських внесків, він, як голова правління організації, діяв згідно Закону України «Про громадські об`єднання», Статуту організації та прийнятих на загальних зборах положень.

Позивач в судовому засіданні пояснив, що його гараж розташований на території гаражного кооперативу «ЛОТОС». 06 березня 2023 року ОСОБА_2 порізав кабель, чим порушив норми експлуатації гаража його і його сусідів. Громадське об`єднання не є товариством, яким керує ОСОБА_2 . ОСОБА_2 керував добровільним об`єднанням. Він є головою товариства, але не зареєстрував як державну особу. ОСОБА_2 обрізав його кабель, пошкодивши його таким чином. Він не має чим заряджати акумулятори. Моральну шкоду мотивує тим, що витратив свій час на звернення до поліції та в суд. Кабель було пошкоджено біля вводу до гаражу, в зв`язку з чим вийшов з ладу акумулятор. Додав, що вони лишились у старому громадському об`єднанні, а ОСОБА_2 утворив нове громадське об`єднання. Окремий договір на електропостачання з МЕК не укладався. Вони сплачували за електроенергію за усною домовленістю ОСОБА_2 , а той вже розраховувався з Миколаївською електропостачальною компанією.

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні пояснив, що він є головою правління ГО «ВОТ «ЛОТОС» з 2017 року. С 2009 по 2017 роки позивач був головою цього товариства та воно мало іншу назву. З 2017 року ОСОБА_1 не вносив внески, в зв`язку з чим йому було відключено електроенергію. Є борг 5705 грн, тому було відключено від електромережі. Відрізаний кабель біля розподільчої коробки до електролічильника поза межами приміщення гаража до вхідних клем електролічильника - кабель. Вони організували нове громадське об`єднання, але зборів та рішення загальних зборів по цьому питанню не було. Саме він особисто відрізав кабель. Оскільки вони переобрали голову правління, то реєстраційна служба відповідно до ЗУ вимагала зміни у назві, код ЄДРПОУ лишився той самий, що і був. ОСОБА_2 підтвердив, що лічильник є загальний, та ще по окремому лічильнику на кожну з вулиць. Один із членів гаражного об`єднання (ЄДРПОУ 19290977) збирає гроші за всю вулицю та сплачує за електропостачання гаражних боксів на вулиці. Усну домовленість підтвердив.

Заслухавши сторони, дослідивши докази в сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що згідно копії витягу станом на 11 листопада 2010 року у Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 23 лютого 1993 року було зареєстроване ДТВОТ «ЛОТОС». Ідентифікаційний код 19290977. Керівником вказано ОСОБА_1 /а.с. 80-81/.

ОСОБА_1 18 травня 1994 року звертався до голови ДТВОТ «ЛОТОС» з заявою про прийняття його у члени ДТВОТ «ЛОТОС» і просив виділити йому земельну ділянку для будівництва бокса-стоянки /а.с. 62/. В заяві зазначив, що зі Статутом ДТВОТ «ЛОТОС», проєктом та правилами будівництва ознайомлений, які обіцяє виконувати.

03 листопада 1995 року головою Южноукраїнської ради народних депутатів ДТВОТ «ЛОТОС» видано Державний акт на право постійного користування землею, відповідно до якого зазначеному землекористувачу надається у постійне користування 2,46 га землі в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для будівництва і експлуатації гаражів легкового приватного транспорту відповідно до рішення Виконавчого комітету Южноукраїнської Ради народних депутатів від 24 жовтня 1995 року № 289. Акт зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за ЮК № 50 /а.с. 64/.

Протоколом загальних зборів № 5 ДТВОТ «ЛОТОС» від 29 червня 2017 року було змінено назву громадської організації на ГО «ВОТ «ЛОТОС». Головою правління обрано Чікішева Т.О., обрано членів правління, вирішено прийняти статут ГО «ВОТ «ЛОТОС» в новій редакції та запропоновано надати документи для державної реєстрації статуту ГО «ВОТ «ЛОТОС» у новій редакції /а.с. 83-84/.

Рішенням 10 сесії 8 скликання Южноукраїнської міської ради Миколаївської області від 18 березня 2021 року № 305 затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка перебуває у постійному користуванні ГО «ВОТ «ЛОТОС» для колективного гаражного будівництва за адресою: Комунальна зона, м. Южноукраїнськ, Миколаївська область. Кадастровий номер земельної ділянки: 4810800000:18:004:0003 /а.с. 63/.

Згідно копіївитягу зЄдиного державногореєстру юридичнихосіб,фізичних осіб-підприємцівта громадськихформувань станомна 17липня 2024року,зареєстровано ГО «ВОТ «ЛОТОС»,дата державноїреєстрації 23лютого 1993року, керівником вказано ОСОБА_2 /а.с. 26/.

31 січня 2019 року між ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія» та ГО «ВОТ «ЛОТОС» в особі голови правління Чікішева Т.О. /а.с. 85-89/ було укладено договір № 47/5183 про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.

Відповідно до Положення № 1 про розрахунки по членським внескам, затвердженого протоколом Правління ГО «ВОТ «ЛОТОС» № 1 від 20 серпня 2017 року зі змінами внесеними протоколом загальних зборів ГО «ВОТ «ЛОТОС» № 8 від 21 грудня 2018 року (далі - Положення) /а.с. 27-29/, ГО «ВОТ «ЛОТОС» є неприбутковою громадською організацією. Метою якої є будівництво і експлуатація гаражних приміщень з інженерними комунікаціями, під`їзними дорогами і ремонтними майстернями (п. 1 Положення). Це положення є невід`ємною частиною Статуту Організації і обов`язкове для виконання членами організації (п. 2 Положення). Членський внесок грошовий неповоротний внесок, який щорічно сплачується членами Організації для забезпечення поточної діяльності Організації (п. 3.2. Положення). Розмір вступних та членських внесків на рік затверджується на загальних зборах (п.11 Положення). У разі несвоєчасно сплачених членських внесків за перше півріччя вимикається електроживлення гаражного приміщення. Підключення гаражного приміщення до електромережі буде тільки після повної сплати членських внесків + плата за підключення (згідно Положення № 2) (п. 13.1. Положення).

Як вбачається з довідки від 15 липня 2024 року член ГО «ВОТ «ЛОТОС», ОСОБА_1 використовує гаражне приміщення по вулиці 2 бокс 18, має заборгованість по сплаті членських внесків з 2018 по 2024 роки у сумі 5705 грн /а.с. 30/.

07 березня 2023 року ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 звертались із заявою /а.с. 3/ до відділення поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області про вчинення ОСОБА_2 злочину, а саме, що останнім було нанесено майнової шкоди - порізав електричний кабель у вводи в гаражі № 13, 14, 15, 17, НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 в ДТВЛТ «ЛОТОС».

12 квітня 2023 року відділенням поліції №3 Вознесенського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області А. Чиннику було повідомлено, що в ході проведеної перевірки за заявою, в тому числі, А. Чинника встановлено, що факт пошкодження кабелю електромережі кооперативу ЛОТОС не містить ознаки адміністративного правопорушення, так як між учасниками кооперативу та головою виник спір за несплату членських внесків (електропостачання) з 2017 року. Оскільки в даній події відсутній склад кримінального правопорушення, його звернення було розглянуто згідно ЗУ «Про звернення громадян» та перевірку по даному факту припинено /а.с. 4/.

До матеріалів справи позивачем було долучено фотокопії порізаних кабелів скріншот акумуляторів та кабелю гнучкого багатожильного з зазначенням їх вартості /а.с. 5, 6/.

Статтею 11 ЦК України встановлено, що цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі.

Згідно з ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути в тому числі відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.

Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності (ч. 1, 3 ст. 13 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Для застосування такої міри відповідальності, як відшкодування шкоди, потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення: 1) протиправної поведінки; 2) шкоди та її розміру; 3) причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою; 4) вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Важливим елементом доказування наявності шкоди є встановлення причинного зв`язку між протиправною поведінкою заподіювача та шкодою потерпілою сторони. Необхідно довести, що протиправна дія чи бездіяльність заподіювача є причиною, а шкода, яка завдана особі, - наслідком такої протиправної поведінки.

При цьому, з урахуванням визначених цивільно-процесуальним законодавством принципів змагальності і диспозитивності цивільного судочинства, законодавством не покладається на позивача обов`язок доказування вини відповідача у заподіянні шкоди.

Разом з тим, потерпілий має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.

Виходячи з визначених цивільним процесуальним законодавством принципів змагальності й диспозитивності цивільного судочинства, саме на відповідача покладений обов`язок доведення відсутності його вини у завданні шкоди позивачеві.

Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 1 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання - це добровільне об`єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Громадська організація - це громадське об`єднання, засновниками та членами (учасниками) якого є фізичні особи.

Громадське об`єднання може здійснювати діяльність зі статусом юридичної особи або без такого статусу. Громадське об`єднання зі статусом юридичної особи є непідприємницьким товариством, основною метою якого не є одержання прибутку.

Частинами 1, 8, 9 статті 9 Закону України «Про громадські об`єднання» передбачено, що утворення громадського об`єднання здійснюється на установчих зборах його засновників та оформлюється протоколом. Громадське об`єднання, яке має намір здійснювати діяльність із статусом юридичної особи або без такого статусу, підлягає державній реєстрації в порядку, визначеному Законом України «Продержавну реєстраціююридичних осіб,фізичних осіб-підприємців тагромадських формувань»,протягом 60днів здня проведенняустановчих зборів. У разі неподання (не надсилання) документів для реєстрації громадського об`єднання протягом 60 днів з дня утворення таке громадське об`єднання не вважається утвореним. Дії від імені незареєстрованого громадського об`єднання, крім дій, пов`язаних з реєстрацією такого об`єднання, забороняються.

Згідно ст. 24 Закону України «Про громадські об`єднання» громадське об`єднання зі статусом юридичної особи для виконання своєї статутної мети (цілей) має право володіти, користуватися і розпоряджатися коштами та іншим майном, яке відповідно до закону передане такому громадському об`єднанню його членами (учасниками) або державою, набуте як членські внески, пожертвуване громадянами, підприємствами, установами та організаціями, набуте в результаті підприємницької діяльності такого об`єднання, підприємницької діяльності створених ним юридичних осіб (товариств, підприємств), а також майном, придбаним за рахунок власних коштів, тимчасово наданим у користування (крім розпорядження) чи на інших підставах, не заборонених законом.

Позивач, серед іншого, обґрунтовуючи позовні вимоги зазначає, що він є не членом ГО «ВОТ «ЛОТОС», керівником якого є ОСОБА_2 , а продовжує бути головою ДТВОТ «ЛОТОС», до чого суд ставиться критично, оскільки позивачем не було надано до суду доказів окремої реєстрації такого об`єднання станом на час розгляду справи. Як вбачається з досліджених в судовому засіданні доказів ДТВОТ «ЛОТОС» змінило назву на ГО «ВОТ «ЛОТОС», яка є єдиною громадською організацією «ЛОТОС», зареєстрованою з 1993 року.

Наявність довготривалої заборгованості позивача зі сплати членських внесків за період з 2018 року по 2024 рік стала наслідком дій відповідача щодо відключення електроживлення гаражного приміщення позивача, що узгоджується з п. 13.1. Положення № 1 про розрахунки по членським внескам ГО «ВОТ «ЛОТОС».

Частиною 2 ст. 1166 ЦК України передбачено, що особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкода завдана не з її вини.

Вказаною нормою встановлено презумпцію вини завдавача шкоди, згідно з якою особа, яка завдала шкоду, буде вважатися винною, якщо вона сама не доведе відсутність своєї вини, а саме у зв`язку із наявністю вини іншої особи або у зв`язку із дією об`єктивних обставин.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За правилами ч. 1 ст.77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Згідно ч. 1 ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Відповідно до ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Частинами 1, 6 ст.81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

Сукупність встановлених судом обставин, підтверджених доказами, свідчить про те, що відповідачем правомірно, згідно із Положенням № 1 про розрахунки по членським внескам, через наявні борги зі сплати членських внесків, проведено відключення гаражного приміщення позивача, шляхом відрізання кабелю від електроживлення.

Виходячи з викладеного, дії відповідача не суперечать вимогам діючого законодавства, а вимоги позивача не підлягають задоволенню.

Згідно з п. 2 ч. 2 ст.141ЦПКУкраїни судові витрати, пов`язані з розглядом справи у разі відмови в позові покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263, 265, 265 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

ОСОБА_1 відмовити у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 про відшкодування майнової та моральної шкоди.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Повне ім`я позивача: ОСОБА_1 , зареєстрований та проживає: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .

Повне ім`я відповідача: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .

Суддя Южноукраїнського

міського суду Г.А. Далматова

СудЮжноукраїнський міський суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124819823
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них

Судовий реєстр по справі —486/913/24

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Далматова Г. А.

Ухвала від 19.06.2024

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Далматова Г. А.

Ухвала від 23.05.2024

Цивільне

Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

Далматова Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні