Рішення
від 20.01.2025 по справі 921/535/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

20 січня 2025 року м. ТернопільСправа № 921/535/24

Господарський суд Тернопільської області у складі судді Руденка О.В.

при секретарі судового засідання Касюдик О.О.

розглянув справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ"

до відповідача Приватного акціонерного товариства "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127"

про стягнення заборгованості в сумі 142 607,75 грн, з яких 56 948,09 грн сума основної заборгованості, 53 366,87 грн пені, 5 807,03 грн - 3% річних, 26 485,76 грн інфляційного збільшення суми боргу

за участі представників сторін:

позивача: Арсоєв Р.Т., адвокат (в режимі відеоконференції);

відповідача: Ороновська О.М., адвокат.

Суть справи:

До Господарського суду Тернопільської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ" до Приватного акціонерного товариства "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" про стягнення заборгованості в сумі 142 607,75 грн.

Судом відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих у судовому засіданні повноважним представником, позивач посилається на те, що його контрагентом не виконано належним чином умови договору №С-02-1709/18-Д на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 17.09.2018 в частині повної оплати поставленого газу, через що в останнього виникла заборгованість, сума якої, з врахуванням відсотків річних, інфляційних витрат та штрафних санкцій, заявлена до стягнення у судовому порядку.

Представник АТП 16127 позов вважає безпідставним з викладених у відзиві на позов №б/н (вх.№7780) від 10.10.2024 та запереченнях №б/н (вх.№370) від 13.01.2025 мотивів. Так, відповідач заперечує факт підписання його головою правління ряду додаткових угод та актів прийому - передачі природного газу, у періоди коли у відповідача не було потреби у його споживанні. Також Тернопільське автотранспортне підприємство 16127 стверджує, що у вересні 2017 року невідомі особи проникли у приміщення відповідача по вулиці Галицькій, 38 у місті Тернополі та викрали у кількох кабінетах, у тому числі і з сейфу, цінні речі, серед яких були: грошові кошти, первинні бухгалтерські документи, печатка підприємства, печатки вхідної та вихідної кореспонденції. Наступна доля печатки підприємства відповідачу невідома, а тому він підставно вважає, що відтиски печаток на низці наданих позивачем документів ставив не представник відповідача, а невстановлені особи, які, можливо, і підписували ці документи. Факт втрати печатки був зафіксований у відповідному акті, складеному на підприємстві відповідача. Про цей факт відповідач не повідомляв окремо правоохоронні органи, позаяк звернувся до них із заявою про крадіжку загалом.

Водночас, відповідач періодично перераховував грошові кошти за споживання природного газу, відштовхуючись від рахунків, які виставляв позивач. Ці суми не співпадають із тою вартістю газу, яка відображена у актах приймання-передачі газу. Таким чином, жодної заборгованості у відповідача перед позивачем нема. Натомість є право вимоги щодо повернення безпідставно набутих коштів.

Також відповідач у запереченнях стверджує, що обсяг природного газу, що підлягає оплаті, визначається не за даними ГРМ чи Оператора ГТС, а на основі показників газового лічильника споживача. Крім того, розрахунок пені, проведений позивачем, не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки стягнення обраховано поза межами шестимісячного строку, що суперечить висновку Верховного Суду, викладеному у постанові №911/952/22 від 16.10.2024.

У відповіді на відзив №б/н (вх.№8690) від 12.11.2024 позивач вказує, що не міг поставити відповідачу природній газ без замовлення відповідних договірних потужностей у Оператора ГТС та узгодження з відповідачем добових обсягів відбору/споживання природного газу. Тобто у випадку наявності факту здійснення постачання природного газу, вказані об`єми були узгодженні сторонами, зокрема, у наявних додаткових угодах. Також, на думку позивача, наданий відповідачем лист ГУ НП в Тернопільській області від 07.10.2024 не містить жодного зазначення про викрадення печатки відповідача, тобто жодним чином не підтверджує даний факт. Водночас, на документах Акціонерного товариства, датованих періодом до 2017 року, а також поточних документах, міститься однаковий відбиток печатки відповідача.

У відзиві на позов відповідач просив суд призначити у справі судову почеркознавчу експертизу, обґрунтовуючи це тим, що підпис та печатка на вище перелічених додаткових угодах та актах приймання-передачі не є достовірними та не підтверджують волю і волевиявлення відповідача. Також просив витребувати у позивача оригінали документів.

За наслідками розгляду в судовому засіданні у задоволенні цих клопотань судом відмовлено, виходячи з наступного.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування. Якщо наявні у справі докази є взаємно суперечливими, їх оцінку в разі необхідності може бути здійснено господарським судом з призначенням відповідної судової експертизи. Питання про призначення судової експертизи повинно вирішуватися лише після ґрунтовного вивчення обставин справи і доводів сторін щодо необхідності такого призначення.

Мотивами клопотання відповідача про призначення судової почеркознавчої експертизи щодо справжності на додаткових угодах та актах приймання - передачі природного газу підпису Стеціва В.В., є перевірка наявності або відсутності підстав для визнання недійсними додаткових угод залежно від з`ясування обсягу повноважень особи, якою ці додаткові угоди підписано від імені ПАТ "Тернопільське АТП 16127". При цьому відповідачем не заперечується факту отримання природного газу за договором №С-02-1709/18-Д від 17.09.2018.

Відтак, судом не було встановлено підстав для призначення судової почеркознавчої експертизи документів, оскільки факт підписання чи не підписання додаткових угод та актів приймання - передачі товару не є визначальним при вирішенні даного спору.

Окрім цього, за приписами ч.1 ст.81 ГПК України, учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Отже процесуальне законодавство передбачає можливість витребування доказів за клопотанням учасника справи, однак, при цьому, встановлює умови, за яких таке клопотання може бути задоволено.

В свою чергу, зважаючи на те, що судом у задоволенні клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи відмовлено, та за відсутності сумнівів щодо відповідності наявних у справі копій документів їхнім оригіналам суд прийшов до висновку , що у задоволенні клопотання ПрАТ "Тернопільське АТП 16127" про витребування доказів належить відмовити.

Справа в режимі відеоконференції з технічною фіксацією (звукозапис) судового процесу розглядалась відповідно до ст.ст.197, 222 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи господарський суд встановив наступне.

Як вбачається із матеріалів справи, 17.09.2018 між ТОВ "ІНКОРГАЗ" (Постачальник) та ПрАТ "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" (Споживач) було укладено Договір №С-02-1709/18-Д на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів (далі-Договір), за умовами п. 1.1 якого Постачальник зобов`язався передати Споживачу узгоджені обсяги природного газу, а Споживач зобов`язався прийняти узгоджений обсяг природного газу та оплатити його вартість у розмірах, строки та порядку, що визначені договором. Попередній річний обсяг відбору/споживання газу - до 11,900 тис. куб. м. (п. 1.2 Договору).

Згідно з п.1.3 цієї угоди попередні річні обсяги відбору/споживання газу по місяцях становлять (тис. куб. м.): 1 квартал - січень 2,500, лютий 1,800, березень 1,600; 2 квартал - квітень 0,200, травень 0,200, червень 0,200; 3 квартал - липень 0,100, серпень 0,100, вересень 0,100; 4 квартал - жовтень 0,800, листопад 1,800, грудень 2,500.

За підсумками розрахункового періоду Споживач до 05 числа місяця, наступного за розрахунковим, зобов`язаний надати Постачальнику копію відповідного акту про фактичний обсяг розподіленого (протранспортованого) природного газу Споживачу за розрахунковий період, що складений між Оператором ГРМ та Споживачем, відповідно до вимог Кодексу ГРМ. На підставі отриманих від Споживача даних та/або даних Оператора ГРМ Постачальник протягом трьох робочих днів готує два примірники акту приймання - передачі природного газу за розрахунковий період, підписаних уповноваженим представником Постачальника. Споживач протягом двох днів з дати одержання акту приймання - передачі газу зобов`язується повернути Постачальнику один примірник оригіналу акту приймання - передачі газу, підписаний уповноваженим представником Споживача та скріплений печаткою Споживача, або надати в письмовій формі мотивовану та обґрунтовану відмову від підписання акту. У випадку відмови від підписання акту приймання-передачі газу Споживачем, обсяг постачання (споживання) газу встановлюється Постачальником в односторонньому порядку, на підставі даних Оператора ГРМ чи Оператора ГТС. Споживач в такому разі не позбавлений права звернутись до суду з вирішенням спору з приводу обсягів спожитого газу. До прийняття рішення судом та набрання ним законної сили, обсяг спожитого газу та вартість послуг з його постачання встановлюється відповідно до даних Постачальника. У випадку неповернення Споживачем підписаного оригіналу акту приймання - передачі газу або ненадання письмової обґрунтованої відмови від його підписання до 7 числа місяця, наступного за звітним, такий акт вважається підписаним Споживачем, а обсяг спожитого газу встановлюється відповідно до даних Постачальника (п.п.2.8.1 - 2.8.5 Договору).

За викладеними у п.3.2 укладеного правочину домовленостями, ціна на узгоджений обсяг газу визначається сторонами в письмовій формі окремо на кожен розрахунковий період, шляхом укладання додаткових угод.

У 4-му розділі Договору його контрагенти узгодили порядок та строки проведення розрахунків. Так, розрахунковий період становить один календарний місяць - з 07.00 години першого дня місяця до 07.00 години першого дня наступного місяця включно, якщо інший розрахунковий період не встановлений додатковою угодою. Оплата вартості газу здійснюється Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Постачальника в наступному порядку: 100% вартості узгодженого обсягу газу сплачується не пізніше ніж за 5 банківських днів до дати початку розрахункового періоду, в якому здійснюється постачання природного газу, якщо інший порядок не буде визначений додатковою угодою. Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на розрахунковий період; у разі збільшення в установленому порядку узгодженого обсягу газу протягом розрахункового періоду Споживач здійснює оплату вартості додатково узгоджених обсягів газу до моменту коригування Постачальником планових обсягів, що передбачено пунктом 2.6 цього Договору ; остаточний розрахунок по оплаті обсягу фактично спожитого обсягу газу (п.3.4. Договору) здійснюється до 5 числа місяця, наступного за календарним місяцем, в якому відбувалося постачання/споживання природного газу.

За викладеними у п.11 положеннями цей Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками (за наявності) сторін і діє в частині постачання газу з 01.10.2018 до 31.12.2019, а в частині проведення розрахунків до їх повного здійснення .

В силу п.11.2 Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому, сторони мають внести зміни до договору щодо планових обсягів постачання газу на продовжений строк.

В подальшому учасниками цього спору було укладено ряд додаткових угод до Договору щодо узгодження об`ємів та вартості природного газу за окремий період, а саме:

- додаткову угоду №1 від 20.09.2018, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,800 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 11083,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 2216,67 грн; разом 13300 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.10.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.10.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.10.2018. Остаточний розрахунок до 05.11.2018;

- додаткову угоду №2 від 19.10.2018, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,900 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 10833,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 2216,67 грн; разом 13000 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.11.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.11.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.11.2018. Остаточний розрахунок до 05.12.2018;

- додаткову угоду №3 від 19.11.2018, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,480 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 10125 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 2025 грн; разом 12150 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.12.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.12.2018, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.12.2018. Остаточний розрахунок до 05.01.2019;

- додаткову угоду №4 від 20.12.2018, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,480 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 9125 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1825 грн; разом 10950 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.01.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.01.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.01.2019. Остаточний розрахунок до 05.02.2019;

- додаткову угоду №5 від 18.01.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,240 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 8625 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1725 грн; разом 10350 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.02.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.02.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 28.02.2019. Остаточний розрахунок до 05.03.2019;

- додаткову угоду №6 від 20.02.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,860 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 7208,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1441,67 грн; разом 8650 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.03.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.03.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.03.2019. Остаточний розрахунок до 05.04.2019;

- додаткову угоду №7 від 20.03.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,210 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6333,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1266,67 грн; разом 7600 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.04.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.04.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.04.2019. Остаточний розрахунок до 05.05.2019;

- додаткову угоду №8 від 22.04.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,093 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6483,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1296,67 грн; разом 7780 грн за 1000 м3. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.05.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.05.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.05.2019. Остаточний розрахунок до 05.06.2019;

- додаткову угоду №9 від 22.05.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,180 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 6240,52 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1248,10 грн; разом 7488,62 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 6397,72 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1279,54 грн; разом 7677,26 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі;

- додаткову угоду №10 від 20.06.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,093 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 5365,52 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1073,10 грн; разом 6438,62 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5522,71 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1045,54 грн; разом 6627,25 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.07.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.07.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.07.2019. Остаточний розрахунок до 12.08.2019;

- додаткову угоду №11 від 23.07.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,093 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 4990,52 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 998,10 грн; разом 5988,62 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5147,71 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1029,54 грн; разом 6177,25 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.07.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.07.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.07.2019. Остаточний розрахунок до 12.08.2019;

- додаткову угоду №12 від 23.08.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,090 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 4990,52 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 998,10 грн; разом 5988,62 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5147,71 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1029,54 грн; разом 6177,25 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.09.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.09.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.09.2019. Остаточний розрахунок до 12.10.2019;

- додаткову угоду №13 від 23.09.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,493 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 5032,19 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1006,44 грн; разом 6038,63 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5189,38 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1037,88 грн; разом 6227,26 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.10.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.10.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.10.2019. Остаточний розрахунок до 12.11.2019;

- додаткову угоду №14 від 23.10.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,800 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 5189,69 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1037,94 грн; разом 6227,63 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5356,05 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1071,21 грн; разом 6427,26 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.11.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.11.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.11.2019. Остаточний розрахунок до 12.12.2019;

- додаткову угоду №15 від 25.11.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,015 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 при оплаті природного газу в межах узгодженого добового обсягу складає - 5198,86 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1039,77 грн; разом 6238,63 грн за 1000 м3; при оплаті природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг - 5356,05 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1071,21 грн; разом 6427,26 грн за 1000 м3. Вказана ціна включає вартість транспортування газу магістральними газопроводами (договірна потужність) з розрахунку 188,63 грн з ПДВ за 1 тис.м3 в межах добового узгодженого обсягу газу, та з розрахунку 377,26 грн з ПДВ за 1тис.м3 природного газу, спожитого понад узгоджений добовий обсяг газу у відповідній добі. Умови оплати: 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.12.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.12.2019, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.12.2019. Остаточний розрахунок до 12.01.2020;

- додаткову угоду №16 від 24.12.2019, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,480 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 5041,67 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1008,33 грн; разом 6050 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.01.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.01.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.01.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.01.2020. Остаточний розрахунок до 15.02.2020;

- додаткову угоду №17 від 24.01.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 2,320 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 4750 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 950 грн; разом 5700 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.02.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.02.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.02.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 29.02.2020. Остаточний розрахунок до 15.03.2020;

- додаткову угоду №18 від 24.02.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,798 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 3875 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 775 грн; разом 4650 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.03.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.03.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.03.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.03.2020. Остаточний розрахунок до 15.04.2020;

- додаткову угоду №19 від 24.03.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,300 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 3875 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 775 грн; разом 4650 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.04.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.04.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.04.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.04.2020. Остаточний розрахунок до 15.05.2020;

- додаткову угоду №20 від 25.05.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,180 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 2208,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 441,67 грн; разом 2650 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.06.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.06.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.06.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.06.2020. Остаточний розрахунок до 15.07.2020;

- додаткову угоду №21 від 25.06.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,062 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 3166,67 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 633,33 грн; разом 3800 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.07.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.07.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.07.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.07.2020. Остаточний розрахунок до 15.08.2020;

- додаткову угоду №22 від 27.07.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,62 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 3166,67 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 633,33 грн; разом 3800 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.08.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.08.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.08.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.08.2020. Остаточний розрахунок до 15.09.2020;

- додаткову угоду №23 від 03.09.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,100 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 4100 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 820 грн; разом 4920 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.09.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.09.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.09.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.09.2020. Остаточний розрахунок до 15.10.2020;

- додаткову угоду №24 від 25.09.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,620 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 4958,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 991,67 грн; разом 5950 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.10.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.10.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.10.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.10.2020. Остаточний розрахунок до 15.11.2020;

- додаткову угоду №25 від 27.10.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,990 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 5750 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1150 грн; разом 6900 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.11.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.11.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.11.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.11.2020. Остаточний розрахунок до 15.12.2020;

- додаткову угоду №26 від 27.11.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,023 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 5333,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1066,67 грн; разом 6400 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.12.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.12.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.12.2020, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.12.2020. Остаточний розрахунок до 15.01.2021;

- додаткову угоду №26-1 від 21.12.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,923 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6000 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1200 грн; разом 7200 грн за 1000 м3. Вартість додаткового узгодженого обсягу природного газу має бути сплачена не пізніше 14:00 21.12.2020;

- додаткову угоду №27 від 24.12.2020, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,860 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6916,67 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1383,33 грн; разом 8300 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.01.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.01.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.01.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.01.2021. Остаточний розрахунок до 15.02.2021;

- додаткову угоду №28 від 26.01.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,792 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 7083,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1416,67 грн; разом 8500 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.02.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.02.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.02.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 28.02.2021. Остаточний розрахунок до 15.03.2021;

- додаткову угоду №29 від 24.02.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 1,302 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6500 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1300 грн; разом 7800 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.03.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.03.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.03.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.03.2021. Остаточний розрахунок до 15.04.2021;

- додаткову угоду №30 від 24.03.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,300 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 6750 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1350 грн; разом 8100 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.04.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.04.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.04.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.04.2021. Остаточний розрахунок до 15.05.2021;

- додаткову угоду №32 від 26.05.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,180 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 9958,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 1991,67 грн; разом 11950 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.06.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.06.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.06.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.06.2021. Остаточний розрахунок до 15.07.2021;

- додаткову угоду №33 від 24.06.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,093 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 11250 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 2250 грн; разом 13500 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.07.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.07.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.07.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.07.2021. Остаточний розрахунок до 15.08.2021;

- додаткову угоду №34 від 27.07.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,093 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 13666,67 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 2733,33 грн; разом 16400 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.08.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.08.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.08.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.08.2021. Остаточний розрахунок до 15.09.2021;

- додаткову угоду №35 від 27.08.2021, згідно умов якої загальний узгоджений обсяг відбору/споживання природного газу за розрахунковий період: 0,090 тис.м3. Ціна 1 тис.м3 : 16333,33 грн за 1000 м3 газу, крім того ПДВ 3266,67 грн; разом 19600 грн за 1000 м3. Умови оплати: 100% вартості замовленої договірної потужності Споживач сплачує до 10.09.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 10.09.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 20.09.2021, 30% - вартості газу Споживач сплачує до 30.09.2021. Остаточний розрахунок до 15.10.2021.

На виконання своїх договірних зобов`язань, позивач передав у власність, а відповідач отримав природний газ на загальну суму 226 685,29 грн, що підтверджується наступними Актами приймання - передачі природного газу:

- Акт №801 від 31.10.2018 на суму 3 112,20 грн;

- Акт №843 від 30.11.2018 на суму 12 844 грн;

- Акт №968 від 31.12.2018 на суму 25 624,36 грн;

- Акт №36 від 31.01.2019 на суму 23 662,96 грн;

- Акт №129 від 28.02.2019 на суму 19 085,40 грн;

- Акт №203 від 31.03.2019 на суму 9 203,59 грн;

- Акт №204 від 31.03.2019 на суму 482,03 грн, рахунок компенсації добових небалансів за березень 2019 року на суму 401,96 грн;

- Акт №424 від 30.04.2019 на суму 1 375,60 грн;

- Акт №425 від 30.04.2019 на суму 18,66 грн, рахунок компенсації добових небалансів за квітень 2019 року на суму 15,55 грн;

- Акт №537 від 31.05.2019 на суму 613,58 грн;

- Акт №5838 від 31.05.2019 на суму 23,26 грн, рахунок компенсації добових небалансів за травень 2019 року на суму 19,38 грн;

- Акт №721 від 30.06.2019 на суму 464,29 грн;

- Акт №722 від 30.06.2019 на суму 71,34 грн, рахунок компенсації добових небалансів за червень 2019 року на суму 59,45 грн;

- Акт №814 від 31.07.2019 на суму 504,88 грн, рахунок компенсації добових небалансів за липень 2019 року на суму 23,68 грн;

- Акт №888 від 31.08.2019 на суму 416,96 грн, рахунок компенсації добових небалансів за серпень 2019 року на суму 3,12 грн;

- Акт №944 від 30.09.2019 на суму 469,24 грн, рахунок компенсації добових небалансів за вересень 2019 року на суму 21,73 грн;

- Акт №1014 від 31.10.2019 на суму 1 553,32 грн, рахунок компенсації добових небалансів за жовтень 2019 року на суму 509,82 грн;

- Акт №1091 від 30.11.2019 на суму 7 015,13 грн, рахунок компенсації добових небалансів за листопад 2019 року на суму 510,94 грн;

- Акт №1155 від 31.12.2019 на суму 10 892,34 грн, рахунок компенсації добових небалансів за грудень 2019 року на суму 106,65 грн;

- Акт №47 від 31.01.2020 на суму 12 787,45 грн, рахунок компенсації добових небалансів за січень 2020 року на суму 426,28 грн;

- Акт №150 від 29.01.2020 на суму 10 936,87 грн, рахунок компенсації добових небалансів за лютий 2020 року на суму 271,26 грн;

- Акт №239 від 31.03.2020 на суму 5 870,88 грн, рахунок компенсації добових небалансів за березень 2020 року на суму 341,70 грн;

- Акт №287 від 30.04.2020 на суму 299,16 грн;

- Акт №360 від 30.06.2020 на суму 29,50 грн;

- Акт №392 від 31.07.2020 на суму 510,17 грн;

- Акт №423 від 31.08.2020 на суму 349,03 грн, рахунок компенсації добових небалансів за серпень 2020 року на суму 7,51 грн;

- Акт №458 від 30.09.2020 на суму 375,23 грн, рахунок компенсації добових небалансів за вересень 2020 року на суму 64,81 грн;

- Акт №487 від 31.10.2020 на суму 2 283,82 грн, рахунок компенсації добових небалансів за жовтень 2020 року на суму 207,04 грн;

- Акт №545 від 30.11.2020 на суму 6 445,24 грн, рахунок компенсації добових небалансів за листопад 2020 року на суму 164,32 грн;

- Акт №601 від 31.12.2020 на суму 13 118,36 грн;

- Акт №44 від 31.01.2021 на суму 16 279,28 грн, рахунок компенсації добових небалансів за січень 2021 року на суму 81,62 грн;

- Акт №109 від 28.02.2021 на суму 16 222,72 грн, рахунок компенсації добових небалансів за лютий 2021 року на суму 118,97 грн;

- Акт №166 від 31.03.2021 на суму 14 274,19 грн, рахунок компенсації добових небалансів за березень 2021 року на суму 1 061,14 грн;

- Акт №212 від 30.04.2021 на суму 2 308,70 грн, рахунок компенсації добових небалансів за квітень 2021 року на суму 26,70 грн;

- Акт №259 від 31.05.2021 на суму 1 140,01 грн, рахунок компенсації добових небалансів за травень 2021 року на суму 124,11 грн;

- Акт №301 від 30.06.2021 на суму 1 410,23 грн, рахунок компенсації добових небалансів за червень 2021 року на суму 184,65 грн;

- Акт №345 від 31.07.2021 на суму 1 087,84 грн, рахунок компенсації добових небалансів за липень 2021 року на суму 27,58 грн;

- Акт №384 від 31.08.2021 на суму 1 479,38 грн, рахунок компенсації добових небалансів за серпень 2021 року на суму 3,79 грн;

- Акт №431 від 30.09.2021 на суму 2 044,09 грн, рахунок компенсації добових небалансів за вересень 2021 року на суму 88,46 грн.

Однак, оплату за поставлений газ ПрАТ "Тернопільське АТП 16127" здійснило лише частково на суму 169 737,20 грн, що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями.

Таким чином, заборгованість відповідача перед Постачальником станом на день звернення до суду складає 56 948,09 грн, що слугувало підставою для звернення позивача з відповідним позовом до суду.

Дослідивши норми чинного законодавства, оцінивши зібрані у справі докази у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити частково, виходячи з наступних міркувань.

Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією їх породжують. Зокрема, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є договори та інші правочини.

В розумінні статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Матеріали справи свідчать про те, що укладений між сторонами у справі правочин за своєю правовою природою є договором поставки, згідно з яким, в силу ст. 712 ЦК України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або у інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Частиною 2 статті 714 ЦК України обумовлено, що до договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Частиною 1 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Відповідно до ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін (ст.632 ЦК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).

Згідно з ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України в силу господарського зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Ст. 599 ЦК України визначено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу (ч. 2 ст. 193 ГК України).

Згідно із ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Докази виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань в повному обсязі та здійснення оплати вартості всього отриманого природного газу в матеріалах справи відсутні.

Саме лише його посилання на не що окремі акти прийому-передачі та додаткові угоди не підписувалися керівником ПрАТ "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" не спростовують факт постачання природного газу у спірний період відповідачу та його обсяг. Адже ці додаткові угоди на час вирішення цього спору є чинними, у судовому порядку недійсними не визнані. Більше того, умовами, що викладені у розділі "Терміни та визначення" і пункті 3.2 як позивач так і відповідач обумовили необхідність щомісячного укладення сторонами додаткових угод, незалежно від обсягу постачання газу. Тобто, відсутність у відповідача потреби у споживанні природного газу у відповідному розрахунковому періоді, не звільняло останнього та його контрагента від необхідності укладати відповідну додаткову угоду у такому звітному періоді. В іншому разі Постачальник не в змозі б був сформувати замовлення відповідних договірних потужностей у Оператора ГТС.

Також суд зважає на те, що відповідно до п. 2.4 спірного Договору, обсяг переданого (спожитого) газу за розрахунковий період (пункт 4.1. Договору), що підлягає оплаті Споживачем, визначається на межі балансової належності між Оператором ГРМ та/або Оператора ГТС та споживачем на підставі даних комерційних вузлів обліку (лічильників газу), визначених в заяві-приєднанні до договору розподілу природного газу, укладеного між Оператором ГРМ та Споживачем, а також з урахуванням процедур, передбачених Кодексом ГРМ.

Окрім цього, обсяг використаного споживачами газу визначається відповідно до вимог Закону України "Про ринок природного газу", а також нормативних документів НКРЕКП, зокрема Кодексу газорозподільних систем, тощо. За наведеними у них приписами, визначення обсягів спожитого споживачами природного газу відноситься до виключної компетенції Оператора ГРМ. При цьому, визначені Оператором Г`РМ обсяги природного газу є обов`язковими для їх використання у взаємовідносинах між споживачем та його постачальником.

З метою оперативного контролю за процесом споживання природного газу всіма категоріями споживачів, державою була розроблена та впроваджена у роботу електронна платформа, принципи її функціонування передбачені Правилами № 2496, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1382/27827.

Адміністрування платформи здійснює державне підприємство Оператор ГТС відповідно до вимог Кодексу ГТС України. Головним призначенням створення і впровадження Державою Платформи була автоматизація процесів електронної взаємодії та документообігу між всіма суб`єктами ринку природного газу Оператором ГТС, операторами газорозподільних мереж (Оператори ГРМ), постачальниками газу та споживачами під час здійснення діяльності по забезпеченню потреб споживачів природним газом. Доступ до платформи здійснюється шляхом застосування персональних логінів і паролів, які надаються Оператором ГТС всім учасникам ринку природного газу.

Після запуску платформи будь-який обмін інформацією в частині встановлення планових та визначення фактичних обсягів спожитого природного газу у розрізі постачальників та споживачів, які уклали з ними господарські договори на придбання ресурсу природного газу здійснюється в електронному вигляді (без дублювання на паперових носіях), зокрема:

- інформація про фактично спожиті обсяги у звітному місяці певним споживачем-вноситься до Платформи оператором ГРМ у визначені терміни;

- постачальники використовують інформацію з Платформи для складання ними Актів приймання - передачі природного газу у звітному періоді споживачам, з якими вони уклали договори на постачання природного газу;

- інформація Платформи використовується оператором ГТС для визначення обсягу зобов`язань перед ним інших учасників ринку природного газу.

В свою чергу, у листі від 24.10.2024 №ТОВВИХ-24-16156 ТОВ "Оператор ГТС України" надав інформацію, що відображена в інформаційній платформі, про місячні та добові об`єми фактично відібраного відповідачем природного газу у спірний період , що у повній мірі відповідає відомостям, котрі наведені у актах приймання-передання природного газу та розрахунках компенсації добових небалансів.

Таким чином, обсяги природного газу, фактично спожитого відповідачем за спірним договором, підтверджуються відомостями інформаційної системи Оператора ГТС, що були внесені до Платформи оператором ГРМ.

З огляду на викладене в сукупності, суд дійшов висновку, що у даному випадку більш переконливими та вірогідними є докази, які вказують на факт постачання відповідачу природного газу у наведених ТОВ "ІНКОРГАЗ" обсягах , а тому вважає позовні вимоги в частині стягнення з ПрАТ "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" суми основного боргу в розмірі 56 948,09 грн обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

В силу ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення.

Згідно поданого позивачем розрахунку за неналежне виконання умов договору відповідачу за період з 16.01.2021 по 29.08.2024 - три відсотки річних в сумі 5807,03 грн та 26485,76 грн інфляційних втрат.

Проаналізувавши наведений розрахунок, враховуючи період існування заборгованості, розмір боргу, провівши відповідний перерахунок, суд вважає правомірно заявленими інфляційне збільшення у вказаній позивачем сумі та 3% річних у розмірі 5807,02 грн. В решті позову цій частині слід відмовити як необґрунтовано заявлені.

Пунктом 3 ч. 1 ст. 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.

Статтею 230 Господарського кодексу України визначено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми, які учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі неналежного виконання господарського зобов`язання. Цією ж статтею визначено види штрафних санкцій неустойка, штраф, пеня. При цьому порядок нарахування та розмір санкцій, які можуть бути встановлені договором, встановлені ч. 4 ст. 231 Господарського кодексу України: у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов`язання, в певній визначеній грошовій сумі, у відсотковому відношенні до суми зобов`язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів.

Зазначене кореспондується з положеннями ст. 549 Цивільного кодексу України, відповідно до яких неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання, при цьому пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Відповідно до підпункту 6.2.1 Договору, у разі порушення Споживачем строків оплати, передбачених розділом IV договору, Споживач сплачує Постачальнику пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу, за кожен день прострочення платежу.

У п.10.3 спірної угоди сторони домовились, що строк позовної давності, у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, пені, штрафів, інфляційних нарахувань, відсотків річних, компенсацій встановлюється тривалістю у 3 роки.

Згідно поданого позивачем розрахунку за неналежне виконання умов Договору Споживачу за період 16.01.2021 по 31.12.2023 нарахована пеня у розмірі 53366,87 грн.

Досліджуючи відповідність зазначених нарахувань законодавчим приписам та договірним умовам суд відзначає, що за частиною 6 статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Даною правовою нормою передбачено не позовну давність, а період часу, за який нараховується пеня і який не повинен перевищувати шести місяців від дня, коли відповідне зобов`язання мало бути виконане. Законом або укладеним сторонами договором може бути передбачено більшу або меншу тривалість цього періоду. Його перебіг починається з дня, наступного за останнім днем, у який зобов`язання мало бути виконане, і початок такого перебігу не може бути змінений за згодою сторін. Необхідно також мати на увазі, що умова договору про сплату пені за кожний день прострочення виконання зобов`язання також не може розцінюватися як установлення цим правочином іншого, ніж передбачений частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України, строку, за який нараховуються штрафні санкції.

Поряд із цим, пунктом 7 Розділу IX Прикінцевих положень Господарського кодексу України передбачено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Вказаний пункт був введений в дію на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30 березня 2020 року № 540-IX , який набрав чинності з 2 квітня 2020 року.

Строк дії карантину, встановленого цією постановою неодноразово продовжувався. І лише постановою Кабінету Міністрів України від 27.06. 2023 року № 651 його було відмінено з 30 червня 2023 року на всій території України.

За таких обставин суд вважає, що позивач мав право нараховувати пеню від дня, коли зобов`язання мало бути виконано, а саме з 16.01.2021 до закінчення строку дії карантину, тобто 30.06.2023.

Правова позиція щодо застосування статті 258 ЦК України та пункту 12 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" ЦК України викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 06.05.2021 у справі № 903/323/20, від 31.05.2022 у справі № 926/1812/21, від 22.06.2022 у справі № 916/1157/21, від 22.09.2022 у справі № 920/724/21, а тому суд не вбачає підстав для відступу від неї.

Як наслідок, здійснивши перерахунок заявленого до стягнення розміру пені, з урахуванням перелічених вище законодавчих положень, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог в частині стягнення з відповідача пені у розмірі 42 034,01 грн, за період з 16.01.2021 до 30.06.2023. Натомість, у задоволенні позову щодо решти нарахованих сум пені суд відмовляє за їх необґрунтованістю.

Щодо заперечень відповідача про нарахування пені суд вважає за необхідне зазначити.

У постанові від 16.10.2024 у справі № 911/952/22 Велика Палата Верховного Суду, на яку посилається відповідач, зазначає, що нарахування штрафних санкцій (зокрема, пені) припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано відповідно до частини шостої статті 232 ГК України, що є загальним правилом щодо строку нарахування пені відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України. Однак, у постанові відсутнє посилання на п. 7 розділу IX "Прикінцеві положення" ГК України. Тобто, у вказаному судовому рішенні, касаційна інстанція не робила висновки щодо застосування ч. 6 ст. 232 ГК України в контексті п. 7 розділу IX "Прикінцеві положення" ГК України.

За наведених обставин та правових норм, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити частково.

При цьому слід зазначити, що інші, долучені до матеріалів справи докази, доводи та заперечення учасників цього спору були ретельно досліджені судом, однак наведених вище висновків вони не спростовують. В свою чергу, аналізуючи питання обсягу дослідження доводів сторін та їх відображення у судовому рішенні, суд спирається на висновки, яких дійшов Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.07.2006 у справі "Проніна проти України". Європейський суд з прав людини, зокрема, зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

Витрати по сплаті судового збору, у відповідності до ст. 129 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно до задоволених вимог.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 79, 86, 126, 129, 233, 236-238, 240, 241, 242 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Тернопільське автотранспортне підприємство 16127" (вул. Галицька, будинок 38, м. Тернопіль, 46002, код ЄДРПОУ 03118883) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНКОРГАЗ" (вул. Лаврська, будинок 16, м. Київ, 01015, код ЄДРПОУ 37044944) 56 948 (п`ятдесят шість тисяч дев`ятсот сорок вісім) грн 09 коп. суму основної заборгованості, 42 034 (сорок дві тисячі тридцять чотири) грн 01 коп. пені, 5 807 (п`ять тисяч вісімсот сім) грн 02 коп. - 3% річних, 26 485 (двадцять шість тисяч чотириста вісімдесят п`ять) грн 76 коп. інфляційного збільшення суми боргу та 2 787 (дві тисячі сімсот вісімдесят сім) грн 37 коп. витрат зі сплати судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

3. В решті вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, в порядку та строки встановлені ст.ст. 256-257 ГПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Повне рішення складено 31.01.2025.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за вебадресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124828965
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —921/535/24

Ухвала від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 03.02.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 18.12.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 20.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 14.11.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 23.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 23.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 11.10.2024

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні