Рішення
від 31.01.2025 по справі 340/9819/23
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/9819/23

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю НАФТАСВІТ до Головного управління ДПС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.09.2023 №00067570704, прийняте Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.09.2023 №00067550707, прийняте Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 20.09.2023 №00067580707, прийняте Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведеної перевірки ТОВ НАФТАСВІТ Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області складено акт №5598/11-28-07-07/40134807 від 01.08.2023 року. На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області винесено податкові повідомлення-рішення від 20.09.2023 № 00067570704, від 20.09.2023 № 00067580707, від 20.09.2023 № 00067550707, яким нараховано штрафні санкції та збільшено суми податку на додану вартість, податку на прибуток. Позивач не погоджується з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями посилаючись на те, що під час винесення наказу про проведення перевірки діяв мораторій на їх проведення. Вважає, що висновки акту перевірки не відповідають принципам обґрунтованості, оскільки такі висновки ґрунтуються на недопустимому доказі, яким є акт перевірки, адже така перевірка проведена всупереч встановленому Податковим кодексом України мораторію на проведення такого виду перевірок. Зважаючи на те, що акт перевірки є недопустимим доказом, тому висновки акту перевірки від 20.01.2022 року №172/11-28-07-12/38572311 не можуть бути покладені в основу жодних рішень контролюючого органу, в тому числі і в основу спірних в цій справі податкових повідомлень-рішень. Відповідно, податкові повідомлення-рішення, прийняті за наслідками перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, є протиправними. Щодо податкового повідомлення-рішення №00067580707 від 20.09.2023 року, яким нараховано штрафні санкції та збільшено податок на прибуток зазначав, контролюючий орган підстав, які б достеменно свідчили про завищення показника рядка 2050 Звіту про фінансові результати "Собівартість реалізованої продукції" на загальну суму 899 483 грн. та про таке порушення в акті перевірки не навів. Вказував, що посилання відповідача на документи, які було розглянуто в період перевірки і внаслідок чого встановлено завищення показників не відповідає дійсності, оскільки подані на перевірку документи в повній мірі доводять, що позивачем було правильно визначено собівартість реалізованої продукції. Стосовно використання позивачем будівельних матеріалів для ремонту автозаправної станції, що перебувала в оренді на загальну суму 138 811 грн., вказував, що різниця між капітальним та поточним ремонтом полягає в тому, що метою капремонту є збільшення майбутніх економічних вигод, які спочатку очікувалися від використання основних засобів, а поточний ремонт лише відновлює колишні властивості об`єкта, не змінюючи його техніко-економічних можливостей або можливого строку служби. Економічні вигоди від використання, таким чином, не змінюються. Так, відповідно до акту про списання матеріалів №22 від 31.05.20219 року та дефектного акту від 31.05.2019 року позивачем здійснені будівельні роботи: ремонт заїзду та проїздів під навісом АЗС, обрамлення острівців паливно-роздавальних колонок, частковий ремонт навісу над паливно-роздавальними колонками, ремонт сходів та стін підземної частини парку резервуарів для зберігання нафтопродуктів. Матеріали для здійснення робіт зазначені в дефектному акті від 31.05.2019 року. Враховуючи те, що договором оренди приміщення АЗС, п.7.1. передбачено обов`язок Орендаря за власний рахунок здійснювати поточний ремонт приміщення та орендованого майна, вважає, що витрати здійснені на ремонт є витратами позивача та включаються до складу його витрат. Крім того, зазначав, що позивач не погоджується з виявленими порушенням та вважає, що сума витрат підтверджена належними документами на суму 233 631,87 грн. без урахування ПДВ. Щодо податкового повідомлення-рішення № 00067550707 від 20.09.2023, яким нараховано штрафні санкції та збільшено податок на додану вартість зазначав, що під час перевірки безпідставно встановлено, що олія соняшникова рафінована дезодорована, в кількості 14 т відноситься до зіпсованої готової продукції, оскільки терміну придатності даної олії встановлено під час перевірки не було. Якість готової продукції можна визначити за висновком проведеного аналізу. По даному товару можна провести уцінку та провести продаж за ціною, нижчою, ніж товар хорошої якості. Тому позивач не повинен був списувати олію соняшникову з балансу та здійснювати донарахування за податковим зобов`язанням. Оскільки рішення про уцінку активів приймається згідно з правилами бухгалтерського обліку, то для уцінки товарів необхідно виконувати вимоги Положення про уцінку. Враховуючи викладене, позивач вважає, що нормами Податкового кодексу України не передбачено необхідності коригування податкового кредиту з ПДВ при уцінці товарів. Таким чином підприємством не занижена сума податкових зобов`язань за вересень 2021 року на суму ПДВ 182892,5 гривень, (олія соняшникова рафінована дезодорована виморожена марки П (розливна) в кількості 14т на загальну суму 670 950 грн в тому числі ПДВ в сумі 182 892,5 грн. Додатково зауважував, що податкові накладні не було складено у зв`язку з тим, що олія соняшникова не була реалізована, тобто не настало податкове зобов`язання, що відповідає приписам пункту 201.1 і 201.10 статті 201 ПКУ. Також наголошено на тому, що відповідачем не вірно визначено суму ПДВ за вересень 2021 року при розрахунках вартості олії соняшникової в кількості 14 т. Щодо складання податкової накладної та нарахування платником податкового зобов`язання з ПДВ за поліпшення об`єкта оренди зазначає, що база оподаткування ПДВ за операцією з поліпшення орендованого майна визначається згідно з п.188.1 ст.188 ПКУ виходячи з договірної вартості постачання поліпшень, яка не повинна бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни). Так між орендарем (покупцем) та орендодавцем (продавцем) 24.11.2020 року було укладено договір купівлі-продажу автозаправної станції серії НОР, № 633644, у зв`язку з чим договір оренди було припинено. Після закінчення дії договору оренди нерухомого майна поліпшення об`єкту оренди, здійснені орендарем, орендодавцю не передавалися, оскільки орендар набув ці поліпшення, як новий власник за договором купівлі-продажу (договір долучаємо), тобто поліпшення об`єкта оренди залишилися у користуванні орендаря та у подальшому використовуватимуться як власником об`єкта. Оскільки згідно з умовами договору оренди операції з передачі орендарем таких поліпшень орендодавцю не відбулися, та окремі додаткові угоди на операції з передачі не складалися, то вважає, що підстав для нарахування орендарем у даному випадку податкових зобов`язань з ПДВ не виникає.

Ухвалою судді від 20.12.2023 року відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи (т.5 а.с.210).

Згідно наданого до суду відзиву на позов, відповідач позовні вимоги не визнав у повному обсязі, в задоволенні позову просив відмовити (т.6 а.с.2-9), та зазначає, що Головним управлінням ДПС у Кіровоградській області повністю дотримано вимоги Податкового кодексу України щодо організації та проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ НАФТАСВІТ та належним чином забезпечено дотримання прав платника податків при проведенні вказаного контрольно-перевірочного заходу. Відповідно до п. 4 розділу II Закону України від 17.09.2020 року № 909-ІХ Про внесення змін до Закону України Про державний бюджет України на 2020 рік Урядом України було прийнято Постанову №89 від 03.02.2021 року Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки. Зазначена постанова набрала чинності та підлягала виконанню відповідно до вимог ст.52 Закону України Про Кабінет Міністрів України та дозволила проведення деяких видів перевірок юридичних осіб. Прийняття наказу про призначення перевірки позивача відбулося вже після набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України №89, а саме після 09.02.2021 року. Отже, з урахуванням зазначеного, після прийняття постанови Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок від 03.02.2021 року № 89 (яка на даний час є чинною), податковий орган був наділений повноваженнями здійснювати проведення документальної планової виїзної перевірки ТОВ НАФТАСВІТ з дотриманням вимог ст.78 Податкового кодексу України. За результатами перевірки складено акт від 01.08.2023 року № 5598/11-28-07-07/05784785, згідно висновків якого контролюючим органом винесено податкові повідомлення рішення від 20.09.2023 року №00067570704, №00067580707, №00067550707, які є правомірними, оскільки повністю відповідають вимогам чинного законодавства України, а позовні вимоги позивача є безпідставними, необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.

Товариство з обмеженою відповідальністю Нафтасвіт зареєстровано як юридична особа, перебуває на податковому обліку в органах державної податкової служби (т.5 а.с.208).

Основним видом діяльності за КВЕД є: 47.30 роздрібна торгівля пальним, а також 46.90 неспеціалізована оптова торігвля.

У перевіряємому періоді ТОВ Нафтасвіт було платником податку на додану вартість, акцизного податку, податку на прибуток, податку з доходів фізичних осіб, єдиного соціального внеску, військового збору, екологічного податку, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

На підставі наказу ГУ ДПС у Кіровоградській області від 11.01.2022 року №21-п проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ Нафтасвіт (код ЄДРПОУ 40134807) з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2019 по 30.09.2021 року, валютного законодавства за період з 01.01.2019 по 30.09.2021 року, з питань правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 23.11.2015 по 30.09.2021 року, іншого законодавства за період з 01.01.2019 по 30.09.2021 року відповідно до затвердженого плану-графіку документальної перевірки (т.6 а.с.13зв.).

Перевірка проводилась з 28.01.2022 по 17.02.2022 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 11.02.2022 по 17.02.2022 року на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 10.02.2022 року №168-п (т.6 а.с.14).

Повідомлення про проведення перевірки від 11.01.2022 року вручено уповноваженій особі позивача 14.01.2022 року (т.6 а.с.12-13).

За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки складено акт від 01.08.2023 року №5598/11-28-07-07/40134807 (т.5 а.с.1-42), згідно висновків якого встановлено порушення, зокрема:

- п.44.1, п.44.2 ст.44, пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України, п.10, п.18 П(С)БО 16 Витрати, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 року № 318 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 року, п.8 П(С)БО 14 Оренда затвердженого наказом Міністерства фінансів від 28 липня 2000 року № 181 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.08.2000 року №487/4708, П(С)БО 25 Фінансовий звіт суб`єкта малого підприємництва, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 року № 39 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.03.2000 року, в результаті чого занижено податок на прибуток в періоді, що перевірявся, всього на загальну суму 228 947 грн, у тому числі за 2019 рік на суму 121 143 грн (2 квартал на суму 17 667 грн, 3 квартал на суму 16 432 грн, 4 квартал на суму 87044 грн), за 2020 рік на суму 107 804 грн (1 квартал на суму 26 951 грн, 2 квартал на суму 28280 грн, 3 квартал на суму 21 799 грн, 4 квартал на суму 30 774 грн);

- п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188, п.189.1 ст.189, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, у результаті чого встановлено заниження податку на додану вартість в сумі 211 555 грн, у тому числі: за квітень 2019 року в сумі 900,00 грн, за грудень 2020 року в сумі ПДВ 27 762,00 грн, вересень 2021 року в сумі ПДВ 182 892,05 грн.;

- п.201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України товариством не складено та не здійснено реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за період з 01.01.2019 по 30.09.2021 року, на загальну суму 210 655,00 грн. в тому числі за грудень 2020 року на суму ПДВ 27 762,02 грн та за вересень 2021 року на суму ПДВ 182 892,05 гривень;

- ст.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, не подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, інформації щодо даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального на акцизному складі протягом 215 днів, що відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 Податкового кодексу України тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ (215 х 1 000 грн.). Сума штрафної санкції складає 215 000 гривень.

Акт перевірки від 01.08.2023 року № 5598/11-28-07-07/40134807 надіслано рекомендованим листом з повідомленням та вручений уповноваженій особі позивача 18.08.2023 року (т.6 а.с.37зв.).

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом 20.09.2023 року винесено податкові повідомлення рішення, зокрема:

- №00067570704 (т.1 а.с.234), відповідно до якого до ТОВ НАФТАСВІТ, з урахуванням акта фактичної перевірки від 02.02.2023 року № 472/11-28-09-01/40134807, за порушення ст.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, не подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, інформації щодо даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального на акцизному складі протягом 214 днів, відповідно до п.128-1.3 ст.128-1 ПКУ (214 х 1 000 грн.), застосовано суму штрафної санкції в розмірі 214 000 гривень;

- №00067550707 (т.1 а.с.229-230), відповідно до якого, ТОВ НАФТАСВІТ, за порушення п.189.1 ст.189 , п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (із змінами та доповненнями) збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість в сумі 211555 грн та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 52889 грн. ТОВ НАФТАСВІТ при виявлені зіпсованої товарної продукції підприємством не нараховано податкове зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 182893,5 гривень. При співставленні даних Єдиного реєстру податкових накладних з даними Декларації з податку на додану вартість встановлено заниження суми податкових зобов`язань за січень 2019 року на суму ПДВ 900,0 грн, а саме не відображено податкову накладну з реалізації по ТОВ Транспортно логістична компанія ПАТРІОТ на суму ПДВ 900,0 грн. ТОВНАФТАСВІТ при поверненні об`єкта оренди АЗС орендодавцю поліпшення передано без компенсації (тобто безоплатно) в порушення вимог пп.188.1 ст.188, п.185.1 ст.185 ПКУ платником не нараховано податкові зобов`язання з балансової вартості поліпшень орендованих основних засобів. Таким чином, при списанні товарів в травні 2019 року на поліпшення орендованих основних засобів було використано рейки, дошка обрізна, пісок річковий, щебінь та бетон, кутник, труба, арматура, цегла на суму 138811 грн, сума ПДВ 27762,2 грн. Повернення орендованих основних засобів, а саме автозаправочної станції здійснено в листопаді 2020 року. Таким чином підприємством занижено суму податкових зобов`язань в листопаді 2020 року на суму ПДВ 27762,2 грн.;

- №00067580707 (т.6 а.с.231-233), відповідно до якого, ТОВ НАФТАСВІТ збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на прибуток в сумі 228947 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 30286 грн.

Так, позивач не погоджується з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями посилаючись на те, що під час винесення наказу про проведення перевірки діяв мораторій на їх проведення, тому вважає, що акт перевірки є недопустимим доказом, тому висновки такого акту перевірки не можуть бути покладені в основу жодних рішень контролюючого органу.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України, в редакції чинній на час спірних правовідносин), який зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Відповідно до п.п.41.1.1. п. 41.1 ст. 41 ПК України передбачено, що контролюючими органами є зокрема: податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно з пунктами 61.1, 61.2 статті 61 ПК України, податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 61 ПК України передбачено, що податковий контроль здійснюється зокрема шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з пунктом 75.1 статті 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Відповідно до підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану-графіка перевірок.

Документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об`єкта права власності, стосовно якого проводиться така перевірка.

Порядок проведення документальних планових виїзних перевірок визначає стаття 77 ПК України, а строки їх проведення, у тому числі підстави для продовження строку перевірки визначені у статті 82 цього Кодексу.

Перевірка проводилась з 28.01.2022 по 17.02.2022 року. Термін проведення перевірки продовжувався з 11.02.2022 по 17.02.2022 року на підставі наказу Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 10.02.2022 року № 168-п.

Так, відповідно до приписів п.77.4. ст.77 ПК України, про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.

Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому (його представнику) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки надіслано (вручено) у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Допуск посадових (службових) осіб до проведення документальних планових або позапланових виїзних та фактичних перевірок, регламентовано статтями 77-81 ПК України.

З метою дотримання статті 77 ПК України, контролюючий орган надсилає (або вручає під розписку) платнику податків (посадовій особі платника податків або його законному (уповноваженому) представнику) у порядку, встановленому Кодексом, не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку документальної планової перевірки: письмове повідомлення про проведення документальної планової перевірки; копію наказу про проведення документальної планової перевірки.

Відповідно до приписів п.42.2. ст. 42 Податкового кодексу України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку визначеному пунктом 42.4. цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Як підтверджено матеріалами справи, контролюючим органом забезпечено право платника податків бути обізнаним з фактом проведення відповідного контрольно-перевірочного заходу.

Водночас, Законом України від 17.03.2020 року № 533-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) підрозділ 10 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України було доповнене пунктом 52-2 наступного змісту: Установити мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня по 31 травня 2020 року, крім документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктом 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

З урахуванням змін, внесених Законом України від 13.05.2020 року № 591-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПКУ передбачено, що установлений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок на період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), крім прямо передбачених випадків, а саме:

документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

фактичних перевірок в частині порушення вимог законодавства в частині: обліку, ліцензування, виробництва, зберігання, транспортування та обігу пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального та спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.

Інформація про перенесення документальних планових перевірок, які відповідно до плану-графіку проведення планових документальних перевірок мали розпочатися у період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та на день набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" не були розпочаті, включається до оновленого плану-графіку, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, протягом 10 календарних днів з дня завершення дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Документальні та фактичні перевірки, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними, тимчасово зупиняються на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). Таке зупинення перериває термін проведення перевірки та не потребує прийняття будь-яких додаткових рішень контролюючим органом.

На період з 18 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків давності, передбачених статтею 102 цього Кодексу.

Отже, законодавець шляхом внесення змін до Податкового кодексу України запровадив мораторій на проведення документальних планових перевірок на період з 18.03.2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а також зупинив на цей період проведення документальних планових перевірок, що були розпочаті до 18.03.2020 року та не були завершеними.

Тобто, вимоги пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України пов`язані та прямо відсилають до актів Кабінету Міністрів України, на підставі яких завершується дія карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Дію карантину введено постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року №211 Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Постановами Кабінету Міністрів України дію карантину неодноразово продовжували.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651 на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року.

Отже, Кабінетом Міністрів України, на момент проведення перевірки позивача, не приймалось рішення про завершення дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а відтак діяв мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків.

Відповідно до вимог пункту 4 розділу II Закону України від 17 вересня 2020 року №909-ІХ «Про внесення змін до Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік»» на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, надано право Кабінету Міністрів України скорочувати строк дії обмежень, заборон, пільг та гарантій, встановлених відповідними законами України, прийнятими з метою запобігання виникненню і поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, крім випадків, коли зазначене може призвести до обмеження конституційних прав чи свобод особи.

На підставі цієї норми Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №89 від 3 листопада 2021 року «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірки» якою було скорочено строк дії обмежень, встановлених пунктом 52-2 підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок, дозволивши проведення таких видів перевірок юридичних осіб:

тимчасово зупинених документальних та фактичних перевірок, що були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершеними;

документальних перевірок, право на проведення яких надається з дотриманням вимог пункту 77.4 статті 77 Кодексу;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 та/або 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Кодексу, суб`єктів господарювання реального сектору економіки, які сформували податковий кредит за рахунок оформлення ризикових операцій з придбання товарів/послуг (із переліку ризикових платників податків, визначених у межах роботи Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих корупційних дій посадових осіб органів державної влади, які призвели до значних втрат дохідної частини Державного бюджету України, утвореної відповідно до Постанови Верховної Ради України від 24 квітня 2020 року № 568-ІХ);

документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

документальних позапланових перевірок з підстав, визначених підпунктами 78.1.12, 78.1.14, 78.1.15, 78.1.16 пункту 78.1 статті 78 Кодексу.

Таким чином, виникла колізія між нормами Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України №89 від 03.02.2021 року "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" в частині можливості здійснювати контрольні заходи шляхом проведення деяких видів перевірок у період з дня набрання чинності такої постанови по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби.

При цьому, мораторій на проведення податкових перевірок на період карантину прямо закріплений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України (в редакції на момент винесення спірного наказу) та вказана норма в частині обмежень на проведення планових перевірок, була чинною, її дія не зупинялась.

Відповідно до пункту 2.1 статті 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.

Тобто, зміна приписів Податкового кодексу України здійснюється виключно законами про внесення змін до Кодексу, відповідно зміна строків дії мораторію може бути визначена виключно шляхом прямого внесення змін до Податкового кодексу України.

Відповідно до пункту 5.2 статті 5 Податкового кодексу України, у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

За загальним правилом вирішення колізій, передбачених частиною третьою статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Відповідно, за наявності суперечливих правил і положень щодо дії мораторію на проведення перевірок, які містяться у Податковому кодексу України, з одного боку і в постанові Кабінету Міністрів України з іншого боку - застосуванню підлягають положення і правила саме Податкового кодексу України.

Подібний висновок міститься у постановах Верховного Суду від 22.02.2022 року у справі №420/12859/21, від 15.04.2022 року у справі №160/5267/21, від 27.04.2022 року у справі №140/1846/21, від 28.10.2022 у справі №600/1741/21-а, від 12.07.2023 року у справі №420/15538/21.

Так, на момент видання наказів ГУ ДПС у Кіровоградській області №21-п від 11.01.2022 року, №168-п від 10.02.2022 та в період з 28.01.2022 до 17.02.2022 (строк перевірки) Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про завершення дії карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), а відтак у вказаний період діяв мораторій на проведення документальних планових перевірок платників податків.

Отже, аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що податковий орган, незважаючи на прийняття Кабінетом Міністрів України постанови №89 від 3 листопада 2021 року «Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок», не був наділений повноваженнями здійснювати призначення та проведення документальної планової перевірки позивача в період дії мораторію, установленого пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Крім того, суд зазначає, що у зв`язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 №64/202 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та на час спірних відносин та розгляду справи не припинений та не скасований.

У зв`язку з вказаним Указом Законом України від 3 березня 2022 року №2118-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до п.п.69.2, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються.

Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Законом України №2120-IX від 15.03.2022 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17.03.2022 року, в пункті 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України підпункт 69.2 викладено у такій редакції:

"69.2. Податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (у разі їх подання), до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних декларацій, за виключенням товарів (продукції), визначених підпунктами 215.3.1, 215.3.2, 215.3.21 та 215.3.31 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.

Така камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання;

фактичних перевірок".

Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №2120-IX від 15.03.2022 року дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України зупинена на період дії воєнного, надзвичайного стану.

В подальшому до пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України вносилися зміни та станом на час складання акту перевірки стосовно позивача:

пунктом 69.2 передбачено, що тимчасово, до 1 серпня 2023 року, податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

а) камеральних перевірок;

б) документальних позапланових перевірок, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.2 (в частині контролю за трансфертним ціноутворенням), 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.14-78.1.16, 78.1.21 та 78.1.22 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, та/або документальних позапланових перевірок з питань оподаткування юридичними особами або іншими нерезидентами, які здійснюють господарську діяльність через постійне представництво на території України, доходів, отриманих нерезидентами із джерелом їх походження з України, та/або документальних позапланових перевірок нерезидентів (представництв нерезидентів);

в) фактичних перевірок.

Пунктом 69.9 - тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:

дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 та 39-2, пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;

строків проведення камеральних перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення за результатами камеральної перевірки, прийняття рішення за результатом її розгляду, нарахування пені;

строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, оформлення їх результатів у порядку, визначеному статтею 86 цього Кодексу, подання скарги на податкове повідомлення-рішення, рішення про застосування фінансових санкцій за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки та прийняття рішення за результатами їх розгляду, адміністративного арешту майна за результатами документальної позапланової перевірки або фактичної перевірки;

строків здійснення заходів з погашення податкового боргу платників податків - суб`єктів господарювання, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, передбачені статтями 59-60, 87-101 цього Кодексу, та/або визначення грошових зобов`язань згідно із статтею 116 цього Кодексу;

строків подання та розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених підпунктом 56.23.3 пункту 56.23 статті 56 цього Кодексу.

При цьому, пунктом 69.35. підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України установлено, що тимчасово, на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, до плану-графіка проведення документальних планових перевірок можуть бути включені виключно:

1) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції;

2) платники податків, які здійснюють діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес);

3) платники податків, які надають фінансові, платіжні послуги.

При цьому формування плану-графіка проведення документальних планових перевірок та внесення змін до нього здійснюються без урахування вимог, передбачених пунктом 77.2 статті 77 цього Кодексу.

Внесення змін до плану-графіка може здійснюватися щомісячно з урахуванням форс-мажорних обставин, обставин непереборної сили, наявності/відсутності безпечних умов для проведення перевірок, які визначені підпунктом 69.2-1 цього пункту, та з урахуванням вимог, встановлених цим підпунктом.

Оновлений план-графік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, не пізніше останнього числа місяця, в якому було затверджено такий оновлений план-графік.

Документальні планові перевірки платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації підакцизної продукції, організації та проведення азартних ігор в Україні (гральний бізнес), та платників податків, які надають фінансові, платіжні послуги, можуть розпочинатися не раніше ніж через 30 календарних днів, наступних за датою оприлюднення оновленого плану-графіка, за умови надіслання (вручення) таким платникам (їх представникам) не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення перевірки у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, копії наказу про проведення документальної планової перевірки та письмового повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.

Отже, з 24.02.2022 року було встановлено мораторій на проведення документальних планових перевірок на період дії воєнного стану, який передбачав зокрема зупинення розпочатих перевірок. Воднораз зупинено мораторій на проведення перевірок, запроваджений пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України (саме шляхом внесення змін до Податкового кодексу України).

Мораторій на проведення документальних планових перевірок відповідно до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України тривав до 08.12.2023 року, коли набрав чинності Закон України №3453-IX від 09.11.2023 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо скасування мораторію на проведення податкових перевірок".

Цим Законом пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнено підпунктом 69.2-2 такого змісту:

"69.2-2. Документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, а саме безпечного:

- доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна, що використовуються для провадження господарської діяльності та/або є об`єктами оподаткування, або використовуються для отримання доходів (прибутку), або пов`язані з іншими об`єктами оподаткування таких платників податків;

- доступу, допуску до документів, довідок про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та до іншої інформації, пов`язаної з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також до фінансової і статистичної звітності у порядку та на підставах, визначених законом;

- проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.

Документальні та фактичні перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені у зв`язку з виникненням обставин, зазначених у цьому підпункті, або у зв`язку з поданням платниками податків повідомлень та з урахуванням вимог, передбачених підпунктом 69.28 цього пункту, та/або за вмотивованою заявою платника податків, зупиняються до завершення дії таких обставин та/або усунення перешкод щодо проведення перевірки за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, яке оформлюється наказом, копія якого надсилається платнику податків до електронного кабінету платника податків з одночасним надісланням на електронну адресу (адреси) платника податків інформації про вид документа, дату та час його надіслання до електронного кабінету. Такі обставини зупиняють перебіг строку проведення перевірки з подальшим поновленням її проведення на невикористаний строк. Не підлягають зупиненню документальні перевірки з підстав, визначених підпунктами 78.1.1 (в частині документальних позапланових перевірок платників податків, щодо яких отримано інформацію, що свідчить про порушення податкового законодавства з питань оподаткування доходів, отриманих нерезидентами, із джерелом їх походження з України), 78.1.8 (в частині декларування бюджетного відшкодування), 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу.

Документальні перевірки, що були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім перевірок, для яких згідно з підпунктами 1-4 підпункту 69.35-1 цього пункту діє мораторій, поновлюються на невикористаний строк.".

Отже, суд вважає, що документальна планова перевірка позивача, яка призначена та проведена під час дії мораторію, встановленого пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України, є такою, що не породжує правових наслідків, оскільки така перевірка не повинна була відбутися в силу закону.

Суд зазначає, що перевірка є способом реалізації владних управлінських функцій контролюючим органом як суб`єктом владних повноважень, який зобов`язаний діяти тільки на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України та законами України. Невиконання вимог закону щодо підстави для проведення перевірки призводить до визнання перевірки незаконною та не породжує правових наслідків такої перевірки. Акт перевірки, виходячи із положень щодо допустимості доказів, закріплених частиною 2 статті 74 КАС України, не може визнаватися допустимим доказом у справі, оскільки одержаний з порушенням порядку, встановленого законом.

Відповідно до сталої та послідовної практики Верховного Суду недотримання контролюючим органом обов`язкових умов для призначення та проведення податкової перевірки не створює правомірних наслідків такої перевірки. Податкове повідомлення-рішення, прийняте за наслідками такої перевірки та на підставі акту перевірки, який є недопустимим доказом, не може вважатись правомірним та підлягає скасуванню.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 8 вересня 2021 року у справі №816/228/17 сформувала правовий висновок, згідно з яким неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об`єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення. Отже, доводи щодо неправомірності дій контролюючого органу, а саме - невиконання вимог норм Податкового кодексу України щодо процедури проведення перевірки, можуть бути підставою для висновку про відсутність правових наслідків такої та визнання протиправними рішень прийнятих за її наслідками.

Подібні висновки наведені у постановах Верховного Суду від 01.09.2022 року у справі №640/16093/21, від 07.12.2022 року у справі №640/16523/21, від 21.12.2022 року у справі №640/21092/21, від 28.12.2022 року у справі №420/22374/21, від 23.02.2023 року у справі №160/20112/21, від 12.07.2023 року у справі №420/15538/21, від 26.10.2023 року у справі №440/7328/22 у спорах щодо оскарження податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками податкових перевірок, проведених у період мораторію, установленого пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України.

Таким чином, установлені у ході судового розгляду справи порушення відповідачем вимог закону щодо призначення та проведення документальної планової виїзної перевірки суд визнає достатньою і безумовною підставою для висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, що має наслідком їх скасування. Тому суд не переходить до дослідження та аналізу висновків ГУ ДПС у Кіровоградській області про допущені позивачем порушення вимог податкового законодавства, описані в акті перевірки, які стали підставою для нарахування грошових зобов`язань та штрафних (фінансових) санкцій та які заперечує позивач.

Скасування податкових повідомлень-рішень, які прийняті за результатами незаконної перевірки та на підставі акту, який є недопустимим доказом, не потребує перевірки доводів сторін, на які вони посилалися у заявах по суті справи в обґрунтування своїх вимог та заперечень.

Таким чином, вищевикладене свідчить про недотримання відповідачем положень частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України при проведенні перевірки, складанні акту за її результатами, а відтак і прийнятті на підставі вказаного акту оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень та задоволення позову.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір в сумі 8052,00 грн. (т.1 а.с.228), а відтак вказану суму слід стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ДПС в Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю НАФТАСВІТ (27552, Кіровоградська область, Олександрійський район, м. Світловодськ, смт. Власівка, вул. Молодіжна, буд. 46, ЄДРПОУ 40134807) до Головного управління ДПС у Кіровоградській області (25006, м. Кропивницький, вул. В. Перспективна, 55, ЄДРПОУ 43995486) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.09.2023 №00067550707.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.09.2023 №00067580707.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області від 20.09.2023 №00067570704.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю НАФТАСВІТ (ЄДРПОУ 40134807) судові витрати на сплату судового збору в сумі 8052,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (ЄДРПОУ ВП 43995486).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. КАРМАЗИНА

СудКіровоградський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення31.01.2025
Оприлюднено03.02.2025
Номер документу124841570
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них податку на додану вартість (крім бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції), зупинення реєстрації податкових накладних)