БОРЗНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
16400, м. Борзна, Чернігівської обл., вул. Незалежності, буд. 4 тел.: 0 (4653) 21-202
Справа №730/1653/24
Провадження № 2/730/65/2025
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"03" лютого 2025 р. м. Борзна
Борзнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого судді - Луговця О.А.
з участю секретаря судового засідання - Чорнухи Н.О.
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду м. Борзни в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_2 до Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області про визнання права в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить визнати за ним в порядку спадкування право на земельну частку (пай) згідно серифікату серії ЧН №0168267 розміром на 5,6 умовних кадастрових гектари із земель колишнього КСП «Колос» с. Плиски Борзнянського району Чернігівської області після померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 , яку той фактично прийняв, але не оформив після смерті своєї дружини ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . Свої вимоги обгрунтовує тим, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_5 залишилася вказана земельна частка (пай), посвідчена відповідним земельним сертифікатом. Спадщину після смерті ОСОБА_4 прийняв шляхом подачі відповідної заяви до нотаріальної контори її чоловік (батько позивача) ОСОБА_3 , оформивши лише частину спадкового майна, так як помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . Він прийняв спадщину після смерті свого батька ОСОБА_3 , однак позбавлений можливості оформити свої спадкові права на вищевказану земельну частку (пай) через органи нотаріату, оскільки правовстановлюючий документ на неї (земельний сертифікат) на ім`я ОСОБА_6 за життя спадкодавцями був втрачений.
Представник позивача в підготовчому судовому засіданні заявлені вимоги підтримала і просила їх задовольнити з вищевказаних підстав; надала додаткові доказа; згодна на ухвалення рішення в підготовчому засіданні, оскільки відповідач визнає позов.
Відповідач Плисківська сільська рада була належним чином та своєчасно повідомлена про дату, час і місце проведення підготовчого судового засідання в електронній формі через систему «Електронний суд» та додатково електронною поштою, що підтверджується довідками про доставку електронного документу до електронного кабінету (ч.6-8 ст.128 ЦПК України) та судових документів на офіційну адресу електронної пошти, але своїм правом на участь не скористалась, повноважного представника не направила, відзиву на позов не надала, у поданій заяві від 27.12.2024р. просить розглядати справу в їх відсутність, позовні вимоги визнає.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
За змістом положень ч.3, 4 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження у випадку визнання відповідачем позову суд ухвалює рішення в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За приписами ст.1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті; в разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи за встановленою черговістю.
Згідно з ч.1 ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Право на успадкування майна померлого спадкодавця має лише той спадкоємець, який прийняв спадщину у порядку, передбаченому ст.1268, 1269 ЦК України.
У судовомузасіданні встановлено,що ІНФОРМАЦІЯ_1 помербатько позивача ОСОБА_3 ,який бувзареєстрований іпроживав у АДРЕСА_1 , разом із ОСОБА_7 , родинні стосунки між якими відсутні; заповіту при житті не складав.
До складу спадкового майна ОСОБА_3 входить успадкована ним шляхом подачі відповідної заяви до Борзнянської районної державної нотаріальної контори після померлої ІНФОРМАЦІЯ_3 дружини ОСОБА_4 належна їй земельна частка (пай), посвідчена земельним сертифікатим серії ЧН №0168267 розміром на 5,6 умовних кадастрових гектари.
Згідно інформації зі спадкової справи №297/2008, заведеної до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_8 , вбачається, що нотаріусом фактично встановлено що ОСОБА_8 та ОСОБА_6 , є одні й ті ж самі особи, й спадкоємцем в цілому майна померлої ОСОБА_9 , як зазначено в самому Свідоцтві про право на спадщину за законом від 18.04.2008р., є її чоловік ОСОБА_3 , який за життя оформив лише частину спадкового майна (1/2 частину житлового будинку).
Спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв як спадкоємець першої черги за законом (ст.1261, 1269 ЦК України) його син ОСОБА_2 (позивач по справі) шляхом подачі відповідної заяви до Борзнянської районної державної нотаріальної контори, де була заведена спадкова справа №325/2024; інші спадкоємці на спадкове майно не претендують.
У зв`язку з цим, позивач має право на спадкове майно померлого батька, в тому числі й успадковане ним від іншої спадкодавиці, але юридично не оформлене.
Зазначені обставини підтверджуються копіями паспорта, свідоцтв про народження, смерть, витягів з Державних реєстрів актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, смерті, повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про шлюб, довідками Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області №714, 715 від 05.09.2019р., копіями спадкових справ №325/2024, №297/2008 заведених до майна померлих ОСОБА_3 , ОСОБА_8 .
Згідно зі ст.2 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» одним із документів, що посвідчують право на земельну частку (пай) є рішення суду.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
За змістом положень ст.25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
Як вбачається з копії Державного акта на право колективної власності на землю зі списком громадян-членів КСП «Колос», уточненого списку громадян-членів СТОВ «Колос», розташованому на території Плисківської сільської ради Борзнянського району Чернігівської області, витягу з книги реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай), що видаються Плисківською сільською радою, довідки ГУ Держгеокадастру у Чернігівській області від 01.11.2024р., Плисківської сільської ради Ніжинського району Чернігівської областві №81 від 28.01.2025р., ОСОБА_6 (дошлюбне прізвище ОСОБА_10 ) була включена до списку громадян-членів КСП «Колос» по Плисківській сільській раді Ніжинського (колишнього Борзнянського) району Чернігівської області під номером запису 284, доданого до Державного акта на право колективної власності на землю серії II-ЧН №000047 від 29.11.1995р., і за життя отримала сертифікат на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0168267 на площу розміром 5,6 умовних кадастрових гектари.
Згідно оголошення в газеті «Вісті Борзнянщини» №45 (10121) від 07.11.2024р. зазначений земельний сертифікат вважається втраченим, а видача дубліката є неможливою через зняття з друку бланків цих документів в зв`язку із внесенням змін до чинного законодавства.
Вказана обставинау відповідностідо положеньст.47Закону України«Про нотаріат»унеможливлює вчиненнявідповідної нотаріальноїдії (видачісвідоцтва проправо наспадщину),про щодержавним нотаріусомБорзнянської державноїнотаріальної конториАртеменком О.О.було поінформованопозивача листомвід 14.11.2023р.тарекомендовано звернутися до суду.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 являється спадкоємцем за законом після смерті свого батька ОСОБА_3 , який у свою чергу успадкував майно після смерті своєї дружини ОСОБА_4 , цивільна правоздатність яких припинилася, прийняв спадщину, інші спадкоємці на спадкове майно не претендують, правовстановлюючий документ на земельну частку (пай) був втрачений, що перешкоджає позивачу оформити право на спадкове майно через органи нотаріату, то суд вважає за можливе його позов задовольнити з ухваленням рішення у підготовчому судовому засіданні.
При цьому, у відповідності до приписів ч.4 ст.206 ЦПК України суд переконався, що визнання відповідачем позову не суперечить закону, не порушує прав, свобод чи інтересів інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.25, 392, 1216-1223, 1258, 1261, 1268-1272 ЦК України, ст.2, 3, 19, 23, 76-89, 141, 200, 206, 258-268 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрованого у АДРЕСА_2 , задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_2 впорядку спадкуванняза закономпісля померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 батька ОСОБА_3 право на земельну частку (пай) розміром 5,6 умовних кадастрових гектари із земель колишнього КСП «Колос» с. Плиски Борзнянського району Чернігівської області, яке було посвідчено сертифікатом на право на земельну частку (пай) серії ЧН №0168267 та належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 .
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення; якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне судове рішення складено 03 лютого 2025 року.
Суддя Борзнянського районного суду О.А.Луговець
Суд | Борзнянський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.02.2025 |
Оприлюднено | 05.02.2025 |
Номер документу | 124884242 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Борзнянський районний суд Чернігівської області
Луговець О. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні