Рішення
від 20.01.2025 по справі 908/2214/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 17/135/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.01.2025 Справа № 908/2214/24

м. Запоріжжя

Господарський суд Запорізької області у складі головуючого судді Корсуна В.Л., при секретарі судового засідання Станіщуку Д.М., розглянувши матеріали справи № 908/2214/24

за позовною заявою: заступника керівника Запорізької обласної прокуратури (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29а) в інтересах держави, в особі органу уповноваженого державою, здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах

позивач: Запорізька міська рада, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 206

до відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група, 43023, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 2

про стягнення 8 965 726,84 грн

У судовому засіданні приймали участь:

від прокуратури: Михальчук І.В., посвідчення № 075789 від 01.03.23

від позивача: Ковальчук К.С., посвідчення № 987 від 26.08.22; виписка з ЄДР від 26.04.24

від відповідача: Железняк-Кранг І.В., ордер серії АР № 1207393 від 13.11.24

СУТЬ СПОРУ:

21.08.24 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява (сформована в системі Електронний суд 21.08.24) за вих. № 15/1-2381-24 заступника керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - позивача - Запорізької міської ради (далі Запорізька МР) з вимогами до товариства з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група (далі ТОВ Західна теплоенергетична група, відповідач) про стягнення 8 965 726,84 грн безпідставно збережених коштів за період із 29.05.19 по 01.03.22.

21.08.24 автоматизованою системою документообігу суду здійснено автоматичний розподіл судової справи № 908/2214/24 між суддями, яку передано на розгляд судді Корсуну В.Л.

23.08.24 до суду надійшла заява (сформована в системі Електронний суд 23.08.24) заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про забезпечення позову у справі № 908/2214/24, в якій останній просить суд накласти арешт на нерухоме майно, яке належить на праві власності ТОВ Західна теплоенергетична група (код ЄДРПОУ 34148204), а саме:

1) - камеру управління № 1 з резервуаром на 5000 куб.м. Z-1 загальною площею 12,3 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881262);

2) - камеру управління № 2 з резервуаром на 5000 куб.м. Ю-1 загальною площею 14,2 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881332);

3) - приймальну ємність з насосною И-1 загальною площею 145,3 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881431);

4) - каналізаційно-насосну станцію Б-1 загальною площею 102,6 м2, яка розташована по вул. Героїв УПА, 83А у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 92150221);

5) - будівлю мазутонасосної з естакадою Я-2 загальною площею 439,2 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14880699);

6) - автостоянку № 26, яка розташована на земельній ділянці площею 27206 м2 по пр. Маяковського, 15 у м. Запоріжжі (реєстраційний номер майна 7368744).

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 23.08.24 заяву заступника керівника Запорізької обласної прокуратури про забезпечення позову у справі № 908/2214/24 передано для розгляду судді Корсуну В.Л.

Ухвалою від 26.08.24 судом задоволено заяву заступника керівника Запорізької обласної прокуратури (сформовану в системі Електронний суд 23.08.24) про вжиття заходів забезпечення позову. Накладено арешт на нерухоме майно, яке належить на праві власності ТОВ Західна теплоенергетична група (код ЄДРПОУ 34148204), а саме: 1) - камеру управління № 1 з резервуаром на 5000 куб.м. Z-1 загальною площею 12,3 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881262); 2) - камеру управління № 2 з резервуаром на 5000 куб.м. Ю-1 загальною площею 14,2 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881332); 3) - приймальну ємність з насосною И-1 загальною площею 145,3 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14881431); 4) - каналізаційно-насосну станцію Б-1 загальною площею 102,6 м2, яка розташована по вул. Героїв УПА, 83А у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 92150221); 5) - будівлю мазутонасосної з естакадою Я-2 загальною площею 439,2 м2, яка розташована по вул. Карбишева, 2 у м. Луцьк (реєстраційний номер майна 14880699); 6) - автостоянку № 26, яка розташована на земельній ділянці площею 27206 м2 по пр. Маяковського, 15 у м. Запоріжжі (реєстраційний номер майна 7368744).

Ухвалою від 26.08.24 по справі № 908/2214/24 судом позовну заяву заступника керівника Запорізької обласної прокуратури за вих. від 21.08.24 № 15/1-2381-24 залишено без руху. Заявнику надано строк для усунення недоліків позовної заяви, який не перевищує 5 днів з дня вручення даної ухвали про залишення позовної заяви без руху. Встановлено прокурору спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду заяви про усунення недоліків, в якій (до якої):

- зазначити вірну та повну юридичну адресу заявника Запорізької обласної прокуратури;

- вказати відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору;

- вказати в прохальній частині позовної заяви за вих. від 21.08.24 № 15/1-2381-24 правильну суму судового збору, яка підлягає стягненню заявником з відповідача.

28.08.24 до суду в системі Електронний суд від заступника керівника Запорізької обласної прокуратури надійшла заява за вих. від 28.08.24 про усунення недоліків позовної заяви, якою усунуто недоліки вказані в ухвалі суду від 26.08.24.

Ухвалою від 02.09.24 судом прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/2214/24, якій присвоєно № провадження 17/135/24. Вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 25.09.24 о 10 год. 00 хв.

17.09.24 до суду в системі Електронний суд від представника позивача надійшла заява, в якій останній на виконання п. 8 ухвали суду від 02.09.24 повідомив суд, що іншого листування з відповідачем ніж те, що додане до позовної заяви, не здійснювалось.

18.09.24 до суду в системі Електронний суд від представника ТОВ Західна теплоенергетична група надійшов відзив на позовну заяву, в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог та просить суд дозволити приймати участь у судовому засіданні, призначеному на 25.09.24 о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції із застосуванням власних технічних засобів по справі № 908/2214/24.

Ухвалою від 23.09.24 судом залишено без задоволення клопотання представника ТОВ Західна теплоенергетична група про участь у судовому засіданні, призначеному на 25.09.24 о 10 год. 00 хв. в режимі відеоконференції по справі № 908/2214/24, викладене у прохальній частині відзиву на позовну заяву (сформований в системі Електронний суд 18.09.24), з підстав наведених в тексті такої ухвали.

25.09.24 на адресу суду від заступника керівника Запорізької обласної прокуратури надійшла відповідь на відзив за вих. № 15/1-2381-24 від 24.09.24, в якій останній підтримав позовну заяву та на виконання ухвали суду від 02.09.24 повідомив суд про відсутність іншого листування між сторонами у справі, окрім того, що надане до відповідної позовної заяви.

Представник відповідача в судове засідання 25.09.24 не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

В засіданні 25.09.24 судом прийнято до розгляду відзив на позовну заяву (сформовану в системі Електронний суд 18.09.24), відповідь на відзив за вих. № 15/1-2381-24 від 24.09.24 та заяву представника позивача (сформовану в системі Електронний суд 17.09.24) на виконання п. 8 ухвали суду від 02.09.24.

Прокурор та представник позивача в засіданні 25.09.24 надали усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в підготовчому засіданні.

Ухвалою від 25.09.24 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів по 02.12.24 включно та відкладено підготовче засідання на 06.11.24 о 12 год. 00 хв.

Представник відповідача в судове засідання 06.11.24 не з`явився, про дату, місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

В судовому засіданні 06.11.24 прокурор та представник позивача надали усні пояснення на запитання суду (головуючого), які виникли в підготовчому засіданні.

Крім того, у підготовчому засіданні 06.11.24 судом з`ясовано положення ст.ст. 182, 185 ГПК України та повноту виконання запропонованих вимог, викладених в ухвалі суду про відкриття провадження у даній справі.

Прокурор та представник позивача повідомили суд, що до матеріалів справи надані всі документи, необхідні для вирішення даної справи по суті спору.

Ухвалою від 06.11.24 судом закрито підготовче провадження у справі № 908/2214/24 та призначено справу до судового розгляду по суті на 03.12.24 о 10 год. 00 хв.

20.11.24 до суду в системі Електронний суд від представника відповідача надійшли заперечення за вих. від 20.11.24 на відповідь на відзив та ухвалу суду (зареєстровано в канцелярії суду та передано судді 26.11.24), в яких представник просить суд поновити відповідачу пропущений з поважних причин процесуальний строк на подання заперечень на відповідь на відзив, застосувати наслідки спливу строку позовної давності за заявою відповідача та відмовити заявнику у задоволені позовних вимог в поному обсязі.

25.11.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли письмові заперечення за вих. від 25.11.24 № 15/1-2381-24, в яких заступник начальника відділу представництва інтересів держави з питань земельних відносин Запорізької обласної прокуратури надає заперечення на заперечення відповідача за вих. від 20.11.24 на відповідь на відзив.

26.11.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення за вих. від 26.11.24, в яких Запорізька обласна прокуратура (уповноважений представник) надає свої пояснення по справі 908/2214/24.

28.11.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли клопотання на пояснення (додаткові пояснення) за вих. від 28.11.24 (зареєстровано канцелярією суду та передано судді 29.11.24), в яких представник відповідача просить суд застосувати наслідки позовної давності за заявою відповідача та відмовити заявнику у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

В судовому засіданні 03.12.24 судом прийнято до розгляду письмові заперечення за вих. від 25.11.24 № 15/1-2381-24, додаткові пояснення за вих. від 26.11.24 та клопотання на пояснення (додаткові пояснення) за вих. від 28.11.24.

Ухвалою від 03.12.24 судом відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідача про поновлення пропущеного строку на подання заперечення за вих. від 20.11.24 на відповідь на відзив викладеного в п. 1 прохальної частини заперечень на відповідь на відзив (сформоване в системі Електронний суд 20.11.24) з підстав викладених у вказаній ухвалі.

А тому, як наслідок, судом на підставі ч. 2 ст. 118 ГПК України, залишено без розгляду заперечення відповідача за вих. від 20.11.24 на відповідь на відзив та ухвалу суду, яка надійшла в системі «Електронний суд».

В судовому засіданні 03.12.24 судом оголошено перерву в розгляді справи по суті на 17.12.24 о 12 год. 00 хв.

Ухвалою від 09.12.24 судом виправлено допущену описку в абзаці 1, сторінки 5 мотивувальної частини ухвали суду від 03.12.24 по справі № 908/2214/24, а саме виклавши № справи як 908/2214/24.

13.12.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення за вих. від 13.12.24 (зареєстровано канцелярією суду та передано судді 16.12.24), в яких представник відповідача надає пояснення по справі № 908/2214/24 та просить суд відмовити заявнику в задоволені позовних вимог у поному обсязі.

16.12.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення за вих. від 16.12.24 (зареєстровано канцелярією суду та передано судді 17.12.24), в яких представник Запорізької обласної прокуратури надає свої пояснення по справі № 908/2214/24 та просить суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Прокурор та представники сторін, в судовому засіданні 17.12.24, надали усні пояснення на запитання суду (головуючого) в розгляді справи по суті.

В судовому засіданні 17.12.24 судом оголошено перерву в розгляді справи по суті на 07.01.25 об 11 год. 00 хв.

19.12.24 до суду в системі «Електронний суд» надійшли пояснення за вих. від 19.12.24 (зареєстровано канцелярією суду та передано судді 20.12.24), в яких представник відповідача просить суд відмовити заявнику в задоволені позовних вимог у повному обсязі.

Судом в судовому засіданні 07.01.25 прийнято до розгляду додаткові пояснення відповідача за вих. від 13.12.24, додаткові пояснення за вих. від 16.12.24 Запорізької обласної прокуратури та пояснення представника відповідача за вих. від 19.12.24.

В засіданні 07.01.25 судом оголошено перерву в розгляді справи по суті на 08.01.25 об 11 год. 00 хв.

Згідно із актом Господарського суду Запорізької області від 08.01.25 № 18 про знеструмлення електромережі суду, що унеможливило функціонування автоматизованої системи документообігу суду та слухання справ призначених до розгляду на 08.01.25, у зв`язку з проведенням планових ремонтних робіт 8 січня працівниками ПАТ Запоріжжяобленерго було знеструмлено низку споживачів у м. Запоріжжя 08.01.25 з 09 год. 00 хв. по 15 год. 00 хв. та продовжено до 16 год. 00 хв. того ж дня. Комісією, якою було складено вказаний акт, було виявлено знеструмлення електромережі суду, що унеможливило функціонування автоматизованої системи документообігу суду, проведення судових засідань, вчинення інших дій пов`язаних з забезпеченням функціонування роботи суду.

Ухвалою від 08.01.25 судом перенесено судове засідання у справі № 908/2214/24 на 14.01.25 о 12 год. 00 хв.

Прокурор та представники сторін в судовому засіданні 14.01.25 надали усні пояснення на запитання суду (головуючого) в розгляді справи по суті.

В судовому засіданні 14.01.25 судом оголошено перерву в розгляді справи по суті на 20.01.25 о 12 год. 00 хв.

В засіданні 20.01.25, на підставі ст. 240 ГПК України, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Присутнім в засіданні суду прокурору та представникам сторін повідомлено про дату складення повного тексту судового рішення.

Прокурор та позивач в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заявлені позовні вимоги підтримали у повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві за вих. від 28.08.24 № 15/1-2381-24, у відповіді за вих. від 24.09.24 № 15/1-2381-24 на відзив, в письмових запереченнях за вих. від 25.11.24 № 15/1-2381-24, у додаткових поясненнях за вих. від 26.11.24 та у додаткових поясненнях за вих. від 16.12.24. Просять суд стягнути з відповідача 8 965 726,84 грн безпідставно збережених коштів за період із 29.05.19 по 01.03.22.

Відповідач, в особі уповноваженого представника, в судових засіданнях заперечила проти позову з підстав викладених у відзиві за вих. від 18.09.24 на позовну заяву, у поясненнях за вих. від 28.11.24, у додаткових поясненнях за вих. від 13.12.24 та в поясненнях за вих. від 19.12.24. Просить суд застосувати наслідки позовної давності за заявою відповідача та відмовити заявнику у задоволені позовних вимог у повному обсязі.

З урахуванням дії режиму воєнного стану, повітряними тривогами в м. Запоріжжі, а також наявними випадками відключеннями будівлі суду від електропостачання, в Господарському суді Запорізької області встановлено особливий режим роботи й запроваджено відповідні організаційні заходи. Відтак, з метою забезпечення учасників справи правом на належний судовий захист, справу розглянуто у розумні строки враховуючи вищевказані обставини та факти.

При цьому, судом враховано, що:

- у відповідності до ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється. У разі неможливості здійснювати правосуддя судами, які діють на території, на якій введено воєнний стан, законами України може бути змінена територіальна підсудність судових справ, що розглядаються в цих судах, або в установленому законом порядку змінено місцезнаходження судів. Створення надзвичайних та особливих судів не допускається;

- станом на час прийняття та підписання процесуального рішення у цій справі по суті спору бойові дії ведуться на території Запорізької області, а не в місті Запоріжжя;

- прийом документів Господарським судом Запорізької області здійснюється в паперовому та електронному вигляді;

- сторони по справі користуючись правами визначеними ст. ст. 42, 46 ГПК України, вправі клопотати та подавати заяви у справі як в паперовому, так і в електронному вигляді.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

18.08.10 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Західна енергозберігаюча компанія (Орендар) укладено договір оренди землі (Договір), у відповідності до якого (п. 1. Договору) Орендодавець, відповідно до рішення 41 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 69/8 від 23.06.10 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування відкритої платної автостоянки № 26, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15.

Відповідно до п. 2. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 2,7206 га.

На земельній ділянці (п. 3. Договору) знаходяться об`єкти нерухомого майна: автостоянка орендаря, інші об`єкти інфраструктури відсутні.

Земельна ділянка передається в оренду разом з: автостоянкою орендаря (п. 4. Договору).

У відповідності до п. 8. Договору, договір укладається строком до 26.04.16.

Дія договору (п. 33. Договору) припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку, на який його було укладено. …

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру» про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 21.08.10 за № 041026101985.

Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі, Запорізька МР передає земельну ділянку з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 загальною площею 2,7206 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, а ТОВ Західна енергозберігаюча компанія приймає вищенаведену земельну ділнку в оренду (п. 1). Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування відкритої платної автостоянки № 26 (п. 2). На земельній ділянці знаходиться: автостоянка орендаря (п. 3).

08.05.12 між Запорізькою МР (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група (Орендар) укладено додатковий договір до договору оренди землі від 21.08.10 № 041026101985 (додатковий договір).

Відповідно до п. 1. додаткового договору, пункт 2 договору доповнено: «кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:05:003:0050».

Згідно із п. 3. додаткового договору, пункт 8 договору доповнено: « 8.1. Після закінчення строку дії договору Орендар який належно виконував обов`язки відповідно умов цього договору, та законодавства України, має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору оренди землі, у цьому разі Орендар зобов`язаний письмово повідомити Орендодавця не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії договору оренди землі про намір продовжити його дію. При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право Орендаря на укладнення договору оренди землі припиняється».

Рішенням Запорізької міської ради від 29.05.19 № 55 «Про поновлення ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» договору оренди землі по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26»:

1. Поновлено ТОВ Західна теплоенергетична група строком на 10 років договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:05:003:0050) площею 2,7206 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибудку) по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26 в межах, раніше переданих рішенням міської ради від 23.12.05 № 15/19 «Про встановлення ТОВ «ВЕСТА ТРЕЙД» нових меж земельної ділянки по проспекту Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26», за рахунок земель Запорізької міської ради.

2. Зобов`язано ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» (Денисюк Б.І., Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2):

- після прийняття даного рішення у 4-місячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку (п. 2.1.); …

- надати у місячний термін після державної реєстрації права користування копію договору оренди землі органу Державної фіскальної служби (п. 2.3.);

- після закінчення строку оренди землі договір оренди землі поновити в установленому законодавством порядку (п. 2.4.). …

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 17.02.20 № НВ-2307141822020, земельна ділянка з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 площею 2,7206 га, яка знаходиться за адресою: Запорізька область, м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, з цільовим призначенням: 03.10 - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибудку), форма власності комунальна власність, власник (користувач) земельної ділянки Запорізька міська рада (код ЄДРПОУ 04053915).

У відповідності до наданого прокурором у справу витягу № 1855/372-21 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.10.21, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 становить 138 611 305,28 грн.

Листом за вих. від 22.02.23 № 15/1-117вих-23 заступник керівника Запорізької обласної прокуратури повідомляє секретаря Запорізької міської ради, що (дослівно):

«… Так, рішенням Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55 поновлено ТОВ «Західна теплоенергетична група» договір оренди земельної ділянки площею 2,7206 га з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050, яка надавалась для розташування відкритої платної автостоянки (первісний договір оренди від 18.08.10).

Встановлено, що законність прийняття указаного рішення була предметом судового спору. Зокрема, постановою Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.2021 у справі № 908/1457/19 відмовлено у задоволенні позову ТОВ «Ласковий вечір» про визнання незаконним та скасування рішення Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55.

Таким чином, указане рішення міської ради є дійсним та таким, що

підлягає виконанню особою, якій воно адресовано.

Разом з цим, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 не укладено, відповідне речове право стосовно зазначеної ділянки не зареєстровано.

При цьому, з`ясовано, що указана земельна ділянка використовується для розміщення платної автомобільної стоянки, а на ділянці розміщені об`єкти нерухомості, які належать ТОВ «Західна теплоенергетична група».

З 01.01.2016 введено в дію нову нормативну грошову оцінку земель м. Запоріжжя (рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 № 7), внаслідок чого вартість квадратного метра земель значно зросла. Окрім цього, рішенням Запорізької міської ради від 28.11.2018 № 26 встановлено новий розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у комунальній власності.

Враховуючи викладене, ТОВ «Західна теплоенергетична група» використовує земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів, сплачуючи при цьому орендну плату у значно меншому розмірі.

Указаний факт є підставою для проведення розрахунку недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності без оформлення правоветановлюючих документів та їх стягнення у судовому порядку. …

… З огляду на викладені обставини та положення земельного та податкового законодавства, вбачаються порушення інтересів територіальної громади м. Запоріжжя під час використання земельних ділянок комунальної форми власності та, як наслідок, необхідність їх захисту Запорізькою міською радою.

З урахуванням вищевикладеного, з метою встановлення підстав для представництва інтересів держави в суді, прошу в строк до 24.03,2023 надати наступну інформацію:

- чи відомо Запорізькій міській раді про вищезазначені факти порушень;

- чи вживались та чи будуть вживатись міською радою цивільно-правові заходи з метою захисту інтересів територіальної громади м. Запоріжжя за фактом використання земельної ділянки без правовстановлюючих документів;

- чи укладено на теперішній час договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050; якщо так, прошу надати колію договору з усіма додатками, у т.ч. рішення міської ради від 29.05.2019 № 55.».

Листом за вих. від 10.04.23 № 02826/03.3-20/03 виконавчий комітет Запорізької міської ради «Про надання інформації та копій документів» повідомив заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, що (дослівно):

«Згідно з наявною в управлінні з питань земельних відносин Запорізької міської ради, яке створене в 2011 році, інформаційною базою (договорів оренди, укладених з Запорізькою міською радою), обліковується договір оренди землі № 041026101985 від 21.08.2010 з ТОВ «Західна енергозберігаюча компанія» (нова назва ТЗОВ «Західна теплоенергетична група»), додаткові угоди до нього № 041026102014 від 31.08.2010, № 231010004000596 від 29.05.2012 щодо земельної ділянки за кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 по пр. Маяковського, 15 для ротгашування відкритої платної автостоянки № 26, строком до 26.04.2016.

Для проведення розрахунків недоотримаиих коштів за фактичне користування земельною ділянкою є необхідними витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки та інформація від органів державної податкої служби щодо наявності/відсутності заборгованості, фактичної сплати земельного податку, орендної плати за землю із обов`язковим зазначенням нарахованої, сплаченої суми податкових зобов`язань та підстави сплати податку.

По зазначеній земельній ділянці направлений відповідний запит до тери торіального органу державної податкової служби від 06.04.2023 № 529/02-03.

Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради неодноразово зверталося до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області з запитами про отримання витягів із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок по ряду суб`єктів господарської діяльності. Станом на сьогоднішній день не отримані відповіді на більшість запитів.

Після отримання повної інформації щодо нарахування, фактичної сплати податкових зобов`язань з орендної плати від територіального органу державної податкової служби та за обов`язкової умови отримання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки буде можливо розрахувати суми недоотриманого доходу згідно Вашого запиту з метою вжиття заходів претензійно-позовного характеру.

На теперішній час заходи претензійно-позовного характеру щодо стягнення недоотриманих коштів за фактичне користування земельною ділянкою за кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 Запорізькою міською радою не вживались за відсутності витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.».

Листом за вих. від 24.04.23 № 15/1-273вих-23 заступник керівника Запорізької обласної прокуратури повідомляє секретаря Запорізької міської ради, що (дослівно):

«З`ясовано, що рішенням Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55 поновлено ТОВ «Західна теплоенергетична група» договір оренди земельної ділянки площею 2,7206 га з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050, яка надавалась для розташування відкритої платної автостоянки (первісний договір оренди від 18.08.2010).

Разом з цим, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру на теперішній час договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 не укладено, відповідне речове право стосовно зазначеної ділянки не зареєстровано.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.10.2021 № 1855/372-21 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 складає 138611305,28 гри. З урахуванням 3% ставки орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності розмір щорічної оренди становить 4158339,15 грн.

За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.03.2023 № 2003/5/08-01-04-01-09 ТОВ «Західна теплоенергетична група» за 2019-2022 роки сплачено орендної плати 2494964,36 грн, у т.ч.: у 2019 році - 831654,77 грн, у 2020 році - 762350,21 грн, у 2021 році - 831654,77 грн, у 2022 році - 69304,61 грн.

Наразі указана земельна ділянка використовується для розміщення платної автомобільної стоянки, а на ділянці розміщені об`єкти нерухомості, які належать ТОВ «Західна теплоенергетична група».

Враховуючи викладене, ТОВ «Західна теплоенергетична група» використовує земельну ділянку з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів, сплачуючи при цьому орендну плату у значно меншому розмірі, тим самим міський бюджет недоотримує значні суми коштів за використання комунального майна.

Указаний факт є підставою для проведення розрахунку недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності без оформлення правоветановлюючих документів та їх стягнення у судовому порядку. Для проведення відповідного розрахунку є необхідним отримання витягу з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі та інформації від податкового органу щодо стану сплати орендної плати.

З урахуванням того, що у розпорядженні Запорізької міської ради відсутні відповідні документи, обласна прокуратура напраляє на Вашу адресу завірений належним чином витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 та копію інформації ГУ ДПС у Запорізькій області від 07.03.2023 № 2003/5/08-01-04-01-09 щодо сплати орендної плати за землю ТОВ «Захід-ТЕГ» за 2019-2022 роки.

Після проведення розрахунку недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «Західна теплоенергетична група» земельною ділянкою з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 (за період з 29.05.2019 по 01,03.2022) прошу скерувати відповідні матеріали до обласної прокуратури для вирішення питання про вжиття заходів представницького характеру.

Одночасно з цим, прошу повідомити чи буде Запорізька міська рада самостійно звертатись до суду з позовом про стягнення з ТОВ «Західна теплоенергетична група» недоотриманого доходу. …».

Листом за вих. від 23.05.23 № 07112/03.3-20/02 «Про надання інформації» виконавчий комітет Запорізької міської ради повідомив Запорізьку обласну прокуратуру, що до територіального органу ДПС надіслано запит про фактичну сплату та нарахування плати за землю. Після отримання відповіді Запорізькою міською радою буде зроблений розрахунок.

Листом за вих. від 04.12.23 № 15/1-696вих-23 заступник керівника Запорізької обласної прокуратури повідомив секретаря Запорізької міської ради, що (дослівно):

«Зокрема, прокуратурою зазначалось, що рішенням Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55 поновлено ТОВ «Західна теплоенергетична група» договір оренди земельної ділянки площею 2,7206 га з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 (м. Запоріжжя, просп. Маяковського, 15) для розташування відкритої платної автостоянки.

Разом з цим, за інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Державного земельного кадастру договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 наразі не укладено, відповідне речове право стосовно зазначеної ділянки не зареєстровано.

За інформацією ГУ ДПС у Запорізькій області упродовж 2019-2022 років ТОВ «Західна теплоенергетична група» сплачено орендної плати на загальну суму 2494964,36 грн, у т.ч.: у 2019 році - 831654,77 грн, у 2020 році -762350,21 грн, у 2021 році - 831654,77 грн, у 2022 році - 69304,61 грн.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.10.2021 № 1855/372-21 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 складає 138611305,28 грн. З урахуванням 3% ставки орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності, розмір щорічної оренди повинен становити 4158339,15 грн.

Враховуючи викладене, ТОВ «Західна теплоенергетична група» використовує земельну ділянку з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів, сплачуючи при цьому орендну плату у значно меншому розмірі.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду (постанови від 20.11.2018 у справі № 922/3412/17, від 13.02.2019 у справі № 320/5877/17, від 04.12.2019 у справі № 917/1739/17 та ін.) безоплатне використання земельних ділянок без оформлення правовстановлюючих документів є підставою для стягнення коштів, безпідставно утриманих підприємством та не сплачених ним до бюджету міста, в судовому порядку.

У листі виконавчого комітету Запорізької міської ради від 23.05.2023 № 07112/03.03-20/02 обласну прокуратуру проінформовано, що після отримання відповіді з територіального органу ДПС про фактичну сплату та нарахування плати за землю за відповідний період, міською радою буде зроблено розрахунок недоотриманих доходів.

Разом з цим, до теперішнього часу Запорізькою міською радою розрахунок не проведено, причини цього не повідомлено, самостійно відповідні заходи для поновлення порушених інтересів територіальної громади не вжито.

З огляду на викладене, прошу провести розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування земельною ділянкою з кадастровим № 2310100000:05:003:0050, який скерувати до обласної прокуратури для вирішення питання про вжиття заходів представницького характеру.».

Листом за вих. від 09.01.24 № 23276/03.3-20/03 виконавчий комітет Запорізької МР повідомляє Запорізьку обласну прокуратуру, що (дослівно): «… на виконання листа №15/1-2573 вих.23 від 24.04.2023 з метою здійснення розрахунку нєдоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «Західна теплоенергетична група» (код ЄДРПОУ 34148204) земельною ділянкою площею 27 206 кв.м., розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр-т Маяковського, 15 без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди, до територіального органу державної податкової служби України було надіслано запит про надання інформації щодо нарахованих та сплачених сум податкових зобов`язань з орендної плати/земельного податку (лист ГУ ДПС у Запорізькій області №2003/5/08-01-04-01-09 від 07.03.2023, який був доданий до Вашого запиту, містив лише сплачені суми податкових зобов`язань).

У зв`язку з тим, що інформація від органів ДПС була надана за період з 2020 по 2023 роки, а період для розрахунку, запитуваний Вами, був з 29.05.2019 по 01.03.2022, до територіального органу ДПС був надісланий повторний запит. Станом на теперішній час відповідь в Департаменті управління активами Запорізької міської ради відсутня.

Таким чином, з метою отримання оновленої інформації щодо нарахованих та сплачених сум податкових зобов`язань від органів ДПС був надісланий ще один запит від Департаменту управління активами Запорізької міської ради за період з 2019 року і по теперішній час.».

Відповідно до листа ГУ ДПС у Запорізькій області ДПС України за вих. від 24.01.24 № 870/5/08-01-04-07 щодо нарахування та сплати орендної плати/земельного податку з юридичних осіб по підприємству ТЗОВ «ЗАХІД-ТЕГ» (код ЄДРПОУ 34148204) за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15 (кадастровий № земельної ділянки 2310100000:05:003:0050) за період з 2019 по 2023 роки:

- 2019 рік (01.01.19-31.12.19) нараховано річної суми орендної плати в сумі 831 654,77 грн, сплачено орендної плати 831 654,77 грн;

- 2020 рік (01.01.20-31.12.20) нараховано річної суми орендної плати в сумі 762 350,21 грн, сплачено орендної плати 762 350,21 грн;

- 2021 рік (01.01.21-31.12.21) нараховано річної суми орендної плати в сумі 831 654,77 грн, сплачено орендної плати 831 654,77 грн;

- 2022 рік (за період з 01.01.22-31.12.22, з урахуванням ЗУ № 3050-ІХ від 11.04.23) нараховано річної суми орендної плати в сумі 152 470,58 грн, сплачено орендної плати 69 304,61 грн;

- 2023 рік (01.01.23-31.12.23) нараховано річної суми орендної плати в сумі 0,00 грн, сплачено орендної плати 152 470,58 грн.

Крім того, у вказаному листі ГУ ДПС у Запорізькій області ДПС України за вих. від 24.01.24 № 870/5/08-01-04-07 зазначено, що станом на 16.01.24 заборгованість по сплаті орендної плати з юридичних осіб по підприємству ТЗОВ «ЗАХІД-ТЕГ» (код ЄДРПОУ 34148204) відсутня.

Листом за вих. від 27.03.24 № 23276/03.3-20/03 (07112/03.3-20/03) «Про надання інформації» виконавчий комітет Запорізької МР повідомив Запорізьку обласну прокуратуру, що (дослівно):

«… Виконавчий комітет Запорізької міської ради на Ваші листи №15/1-696вих.23 від- 04.12.2023 (вх. МВК №23276/033-20/02 від 08.12.2023). №15/1-273 вих.23 від 24.04.2023 та в додаток до листа виконавчого комітету Запорізької міської ради №23276/03.3-20/03 від 09.01,2024 надає розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ «Західна теплоенергетична група» (код СДРГІОУ 34148204) земельною ділянкою площею 27 206 кв.м.. розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр-т Маяковського, 15 без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 29.05.2019 по 01.03.2022.

Додатково повідомляємо, що відповідно до листа Департаменту правового забезпечення Запорізької міської ради Департамент не планує вживати заходи претеизійно-позовного характеру в інтересах Запорізької міської ради щодо стягнення з ТОВ «Західна теплоенергетична група» недоотриманого доходу за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050.»

На підставі рішень Запорізької МР № 7 від 30.06.15 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», № 26 від 28.11.18 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», міською радою було здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ Західна теплоенергетична група (ЄДРПОУ 34148204) земельною ділянкою площею 27 206 кв.м., розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15 без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 29.05.19 по 01.03.22.

Відповідно до зазначеного розрахунку, загальний розмір безпідставно набутих (збережених) ТОВ Західна теплоенергетична група коштів у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 площею 2,7206 га розташованої за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, протягом періоду часу з 29.05.19 по 01.03.22 склав 8 965 726,84 грн.

Листом за вих. від 11.04.24 № 15/1-110вих-24 заступник керівника Запорізької обласної прокуратури просить Запорізьку МР повідомити (дослівно):

«Запорізькою міською радою проведено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів за період з 29.05.2019 по 01.03.2022. Згідно із указаним розрахунком розмір недоотриманих доходів складає 8965726,84 грн.

З огляду на викладені обставрщи та положення земельного законодавства, вбачаються порушення інтересів територіальної громади м. Запоріжжя під час використання земельної ділянки комунальної форми власності та, як наслідок, необхідність їх захисту. …

… 3 урахуванням викладеного, з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в особі Запорізької міської ради та їх належного обґрунтування у суді, керуючись ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прошу надати наступну інформацію::

- чи зверталась Запорізька міська рада до суду з позовом про стягнення з ТОВ «Західна теплоенергетична група» недотриманих доходів за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів за період з 29.05.2019 по 01.03.2022; якщо ні, то чи планує вживати відповідні заходи у майбутньому;

- чи сплачувало ТОВ «Західна теплоенергетична група» до міського бюджету кошти у вигляді недотриманих доходів за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 без правовстановлюючих документів за період з 29.05.2019 по 01.03.2022; якщо так у якому обсязі.

- чи укладено на теперішній час договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050.

Окрім цього, з метою підтвердження використання указаним товариством

земельної ділянки, з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 прошу повідомити чи зверталось та отримувало ТОВ «Західна теплоенергетична група» дозвільні документи на забудову цієї земельної ділянки, (містобудівні умови та обмеження, дозвіл на порушення об`єкту благоустрою, розроблення детального плану території тощо). У разі наявності таких документів, прошу надати їх копії.».

Листом за вих. від 23.04.24 № 06.1-10/693 департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької МР повідом директора департамента управління активами міської ради, що за наявними даними виписок управління Державної казначейської служби України у м. Запоріжжі Запорізької області станом на 22.04.24 ТОВ Західна теплоенергетична група до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 24060300 «Інші надходження», куди спрямовуються кошти за порушення у сфері земельних відносин, кошти не перераховувало.

Листом за вих. від 30.04.24 № 03-09/1480 департамент архітектури та містобудування Запорізької МР повідомив заступника директора департаменту-начальнику управління контролю департаменту управління активами Запорізької міської ради, що (дослівно): «… Відповідно до інформації містобудівного кадастру, який ведеться Департаментом згідно з ст.22 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності та п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.2011 № 559 «Про містобудівний кадастр» звернень на отримання містобудівних умов та обмежень для проектування об`єкта будівництва на земельній ділянці (кадастровий №2310100000:05:003:0050) до Департаменту не надходила.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 16.12.2019 №562 затверджено, містобудівну документацію «Детальний план території міста Запоріжжя, обмеженою просп. Маяковського, вул. Перемоги, вул. Лєрмонтова, Прибережною автомагістраллю» (надалі - Детальний план), яка включає запитувану територію.

Згідно з Детальним планом на запитуваній території передбачено розташування будівель змішаного використання - з житловими приміщеннями у верхніх поверхах та розміщенням на нижніх поверхах об`єктів ділового, культурного, комерційного використання та окремо розташованого закладу дошкільної освіти.».

Листом за вих. від 30.04.24 № 316/01-17 департамент муніципального управління Запорізької МР повідомив департамент управління активами Запорізької МР, що до департаменту не зверталось ТОВ Західна теплоенергетична група, щодо отримання дозволу на порушення об`єкту благоустрою за адресою: м. запоріжжя, пр.. Маяковського, буд. 15, кадастровий № 2310100000:05:003:0050.

Листом за вих. від 17.05.24 № 07607/03.3-20/03 «Про надання інформації» виконавчий комітет Запорізької МР повідомив Запорізьку обласну прокуратури, що (дослівно):

«… По 1-му питанню. Запорізька міська рада на теперішній час не планує вживати заходи претензійного характеру в інтересах Запорізької міської ради щодо стягнення з ТОВ "Західна теплоенергетична група" недотриманого доходу за фактичне використання земельної ділянки з кадастровим номером 231010000:05:003:0050.

По 2-му питанню. Надаємо Вам лист Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 23.04.2024 №06.1-10/693 з цього питання.

По 3-му питанню. Згідно з наявною інформаційною базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку по пр. Маяковського,15 з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 значиться договір оренди землі від 21.08.2010 № 041026101985, укладений із ТОВ "Західна теплоенергетична група" строком до 26.04.2016 для розташування очисних споруд та промислових об`єктів, Рішенням Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55 поновлено ТОВ «Західна теплоенергетична група» договір оренди на дану земельну ділянку для розташування відкритої платної автостоянки № 26, але договір оренди землі на новий строк не укладений в установленому законодавством порядку.

По 4-му питанню. Стосовно отримання дозвільних документів на забудову зазначеної ділянки надаємо Вам листи Департаменту муніципального управління Запорізької міської ради від 30.04.2024 №316/01-17 та Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради з цього питання від 30.04.2024 №03-09/1480.».

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.08.24 № 389941267, ТОВ Західна теплоенергетична група належить на праві власності автостоянка № 26 з реєстраційним № 7368744, розташована на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, з розміром частки 1/1. Державну реєстрацію права власності проведено 16.12.06.

У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.08.24 № 389937607 щодо земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 - відомості з Державного реєстру речових прав, з Реєстру прав власності на нерухоме майно, з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, з Державного реєстру іпотек відомості відсутні.

Враховуючи те, що як стверджують прокурор та позивач ТОВ Західна теплоенергетична група користувалось вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, заступник керівник Запорізької обласної прокуратури звернувся до суду з позовними вимогами у цій справі щодо відшкодування відповідачем Запорізькій МР безпідставно набутих (збережених) коштів у вигляді несплаченої орендної плати за землю у розмірі 8 965 726,84 грн у відповідності до положень ст.ст. 1212-1214 ЦК України.

Оцінивши наявні у матеріалах справи документи (докази) суд дійшов висновку про наступне.

Під час розгляду спору у цій справі судом враховано, що сторонами не заперечувалась та обставина, що ТОВ Західна теплоенергетична група (з кодом ЄДРПОУ 34148204) та ТЗОВ «ЗАХІД-ТЕГ» (з кодом ЄДРПОУ 34148204) є однією і тією ж самою юридичною особою.

Частинами 1-3 ст. 13 ГПК України унормовано, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення своїх процесуальних прав і обов`язків, передбачених цим кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як нак підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених законом.

Згідно із ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1). Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків (ч. 2).

Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ч. 1). У разі посилання учасника справи на невчинення ін. учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою (ч. 2). Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч. 3).

Статтею 76 ГПК України передбачено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1). Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ч. 2).

Згідно із ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1). Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються (ч. 2).

Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (ст. 78 ГПК України).

Відповідно до ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування (ч. 1). Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч. 2).

У відповідності до вимог ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів (ч. 1). Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ч. 2). Суд надає оцінку (ч. 3) як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні, територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Згідно із ст. 83 Земельного кодексу України (далі ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Матеріали цієї господарської справи свідчать, що згідно з відомостями Державного земельного кадастру, власником земельної ділянки площею 2,7206 га (знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, з кадастровим № 2310100000:05:003:0050, форма власності комунальна власність), є Запорізька міська рада (код ЄДРПОУ 04053915).

Доказів зворотнього матеріали справи не містять і суду не надано.

У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.

Проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок є різновидом документації із землеустрою (п. «ґ» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій»).

За змістом ч. 1 ст. 26 зазначеного Закону, замовниками документації із землеустрою можуть бути, зокрема, органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Згідно із ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, із визначеними щодо неї правами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 4, 9 ст. 791 цього Кодексу, формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проєктами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проєктами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового №. Земельна ділянка може бути об`єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Законом України «Про Державний земельний кадастр» визначено правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Так, згідно із ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону).

Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про Державний земельний кадастр» унормовано, що відомості про об`єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об`єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

Як слідує з матеріалів справи, у відповідності до Інформації з Державного земельного кадастру про земельну ділянку з кадастровим № 2310100000:05:003:0050, що розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, загальною площею 2,7206 га, має наступне цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибудку).

Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.08.24 № 389941267, ТОВ Західна теплоенергетична група належить на праві власності автостоянка № 26 з реєстраційним № 7368744, розташоване на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, з розміром частки 1/1. Державну реєстрацію права власності проведено 16.12.06.

У відповідності до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.08.24 № 389937607 щодо земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 - відомості з Державного реєстру речових прав, з Реєстру прав власності на нерухоме майно, з Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, з Державного реєстру іпотек відомості відсутні.

У відповідності до витягу № 1855/372-21 із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.10.21, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 становить 138 611 305,28 грн.

Учасники в процесі розгляду цієї справи не заперечували, що нерухоме майно, яке належить на праві власності відповідачу, розташоване саме на вказаній земельній ділянці з кадастровим № 2310100000:05:003:0050.

Судом враховано, що для вирішення спору щодо стягнення з власника об`єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати згідно із ст.ст. 1212-1214 ЦК України, за фактичне користування без належних на те правових підстав, земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об`єкт розташований, необхідно, насамперед, з`ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи пов`язані із безпідставним збереженням майна розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Згідно із ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Земельним кодексом України в ст. 206 визначено, що використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України), податок на майно складається з плати за землю.

У пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 ПК України визначено, що податок на майно належить до місцевих податків.

Приписами п.п. 289.1, 289.2 ст. 289 ПК України унормовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у т.ч. право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Як зазначалось вище у тексті цього рішення, лист ГУ ДПС у Запорізькій області ДПС України за вих. від 24.01.24 № 870/5/08-01-04-07 щодо нарахування та сплати орендної плати/земельного податку з юридичних осіб по підприємству ТЗОВ «ЗАХІД-ТЕГ» (код ЄДРПОУ 34148204) за земельну ділянку, яка знаходиться за адресою м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15 (кадастровий № земельної ділянки 2310100000:05:003:0050) за період з 2019 по 2023 роки свідчить, що за:

- 2019 рік (01.01.19-31.12.19) нараховано річної суми орендної плати в сумі 831 654,77 грн, сплачено орендної плати 831 654,77 грн;

- 2020 рік (01.01.20-31.12.20) нараховано річної суми орендної плати в сумі 762 350,21 грн, сплачено орендної плати 762 350,21 грн;

- 2021 рік (01.01.21-31.12.21) нараховано річної суми орендної плати в сумі 831 654,77 грн, сплачено орендної плати 831 654,77 грн;

- 2022 рік (за період з 01.01.22-31.12.22, з урахуванням ЗУ № 3050-ІХ від 11.04.23) нараховано річної суми орендної плати в сумі 152 470,58 грн, сплачено орендної плати 69 304,61 грн;

- 2023 рік (01.01.23-31.12.23) нараховано річної суми орендної плати в сумі 0,00 грн, сплачено орендної плати 152 470,58 грн.

Крім того, у вказаному листі ГУ ДПС у Запорізькій області ДПС України за вих. від 24.01.24 № 870/5/08-01-04-07 зазначено, що станом на 16.01.24 заборгованість по сплаті орендної плати з юридичних осіб по підприємству ТЗОВ «ЗАХІД-ТЕГ» (код ЄДРПОУ 34148204) відсутня.

Відповідно ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно із ст. 1212 ЦК України, передбачений нею вид позадоговірних зобов`язань виникає за таких умов: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо вони відпали (постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.02.19 у справі № 320/5877/17 (провадження № 14-32цс19), від 14.12.21 у справі № 643/21744/19 (провадження № 14-175цс21).

Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Як слідує з матеріалів цієї господарської справи та встановлено судом, термін дії договору оренди землі від 18.08.10 (укладеного між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ Західна енергозберігаюча компанія (Орендар), площею 2,7206 га, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, діяв строком до 26.04.16.

Рішенням Запорізької міської ради від 29.05.19 № 55 «Про поновлення ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» договору оренди землі по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26» було:

1. Поновлено товариству з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група строком на 10 років договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:05:003:0050) площею 2,7206 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибудку) по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26 в межах, раніше переданих рішенням міської ради від 23.12.05 № 15/19 «Про встановлення ТОВ «ВЕСТА ТРЕЙД» нових меж земельної ділянки по проспекту Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26», за рахунок земель Запорізької міської ради.

2. Зобов`язано ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» (Денисюк Б.І., Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2):

- після прийняття даного рішення у 4-місячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку (п. 2.1.); …

- надати у місячний термін після державної реєстрації права користування копію договору оренди землі органу Державної фіскальної служби (п. 2.3.);

- після закінчення строку оренди землі договір оренди землі поновити в установленому законодавством порядку (п. 2.4.). …

При цьому, доказів укладення нового договору оренди зазначеної в цьому рішенні земельної ділянки, або додаткової (вих) угоди (угод) про поновлення (продовження) терміну дії договору оренди землі від 18.08.10 у визначеному чинним законодавством порядку станом на час прийняття процесуального рішення у цій справі по суті спору суду не надано.

Тобто, в силу пунктів 8, 33 договору оренди землі від 18.08.10, він (договір оренди землі) припинив свою дію після сплину терміну, на який його (договір) було укладено.

Докази зворотнього в матеріалах справи відсутні і суду не надані.

Судом враховано, що у випадку наявності підстав вважати про ухилення Запорізької МР від укладення (поновлення) договору оренди вказаної вище земельної ділянки, відповідач у цій справі не був позбавлений права (можливості) звернутись до суду з відповідним позовом з метою захисту своїх оспорюваних чи порушених прав чи інтересів.

Поряд з цим, відповідачем не надало суду у справі 908/2214/24 доказів його звернення з відповідним позовом до суду з вимогами до Запорізької МР (наприклад, але не виключно: про укладення із Запорізькою міською радою договору оренди землі на виконання рішення Запорізької міської ради від 29.05.19 № 55 «Про поновлення ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» договору оренди землі по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26»; або про продовження (поновлення) терміну дії договору оренди земельної ділянки; або про внесення змін до договору оренди земельної ділянки в порядку ст. 188 ГК України; або про усунення перешкод в користуванні вказаною земельною ділянкою … з метою захисту своїх прав чи інтересів.

Судом прийнято до уваги те, що право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику.

Проте, враховуючи приписи ч. 2 ст. 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.

У цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою у ТОВ Західна теплоенергетична група, не може бути визнане як її самовільне використання. Однак, не надає права на її безоплатне використання та не є підставою для звільнення ТОВ Західна теплоенергетична група від обов`язку сплачувати орендну плату за користування сформованою земельною ділянкою.

Позивачем здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою площею 27 206 кв.м, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 29.05.19 по 01.03.22 у розмірі 8 965 726,84 грн, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки 2021 року в розмірі 138 611 305,28 грн.

Перевіривши розрахунок прокурора (позивача) судом встановлено, що розмір недоотриманих позивачем доходів складає 8 965 726,84 грн.

Таким чином, суд погоджується із доводами прокурора (позивача) стосовно того, що несплата відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору призвела до недоотримання позивачем (Запорізькою МР) належних йому грошових коштів у вигляді орендної плати в сумі 8 965 726,84 грн.

Більш того, суд погоджується із доводами прокурора та позивача про те, що не повернення відповідачем у цій справі Запорізькій МР безпідставно збереженої орендної плати за користування земельною ділянкою порушує інтереси Територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької МР в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу.

Що, в розумінні суду, є особливо актуальним, коли в державі Україна в цілому та в Територіальній громаді м. Запоріжжя Запорізької області безпосередньо, тобто області, яка є прифронтовою областю: продовжується дія режиму воєнного стану; територіальній громаді, яка постійно на протязі майже 2 років 11 місяців знаходиться під обстрілами держави агресора.

У постанові Верховного Суду у складі Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 05.04.23 у справі № 357/8975/20 викладено правові висновки про те, що фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг (заощадив) у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути такі кошти власникові земельної ділянки на підставі положень ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Такий правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.18 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18) та від 20.09.18 у справі № 925/230/17 (провадження № 12-188гс18).

Відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів (коштів) за безпідставне користування земельною ділянкою є за своїм змістом кондикційними.

Разом з тим, для кондикційних зобов`язань доведення вини особи не має значення, а важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).

Подібні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.18 у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18).

Відповідач не надав суду доказів сплати позивачу недоотриманих грошових коштів у сумі 8 965 726,84 грн, або правомірності своїх дій (бездіяльності) щодо такої не сплати.

А тому, як наслідок, з підстав наведених в тексті цього рішення, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному розмірі.

При цьому, судом відмовляється відповідачу в задоволенні заяви про застосування строку позовної давності до вимог заявлених прокурором викладеної в п. 1 клопотанні на пояснення за вих. від 28.11.24 з огляду на таке.

Представник відповідача обґрунтовує свою заяву про застосування строку позовної давності до вимог заявлених прокурором викладеної в п. 1 клопотанні на пояснення за вих. від 28.11.24 тим, що (дослівно): «… Прокурор знов посилається на п.п. 12, 19 Прикінцевих і перехідних положень ЦК України встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину. У період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану, однак, як вже вказувалося, та ним не спростовано у додаткових поясненнях:

- Сам по собі факт запровадження воєнного стану в Україні не є підставою для поновлення процесуального строку. Такою підставою можуть бути обставини, що виникли внаслідок запровадження воєнного стану та унеможливили виконання учасником судового процесу процесуальних дій протягом установленого законом строку. (КГС ВС від 20.07.2022 у справі № 924/939/21, Постанова ВП ВС від 10.11.2022 у справі № 990/115/22).

Поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, та позивач повинен саме обґрунтувати належними доказами(конкретні обставини) як це завадило подати позов і надати докази на підтвердження відсутності у нього можливості вчинити дії. Можливість відновлення пропущеного процесуального строку пов`язується із наявністю сааме поважних причин його пропуску.

Таким обставин не вказано прокурором та не доведено що вони об`єктивно перешкоджали поданню позову.

Прокурором не подавалося клопотання про поновлення строку.

Законодавець не передбачив обов`язок суду автоматично поновлювати пропущений строк за наявності відповідного клопотання заявника, оскільки в кожному випадку суд має чітко визначити, з якої саме поважної причини такий строк було пропущено та чи підлягає він поновленню.».

Відповідно до ст. 256 ЦК України, позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність, згідно з вимогами ст. 257 ЦК України, встановлюється тривалістю у три роки.

Як свідчать матеріали цієї справи, до Господарського суду Запорізької області звернувся заступник керівника Запорізької обласної прокуратури в інтересах держави в особі органу, який уповноважений від імені держави здійснювати відповідні функції у спірних відносинах - Запорізької МР з вимогами до ТОВ Західна теплоенергетична група про стягнення 8 965 726,84 грн безпідставно збережених коштів за період із 29.05.19 по 01.03.22.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.20 № 211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із наступними змінами і доповненнями), з 12.03.20 на всій території України установлено карантин. Було запроваджено обмежувальні заходи, щодо протидії поширенню респіраторної хвороби COVID-19, які безпосередньо впливають на виконання державою своєї соціальної, економічної, правозахисної функцій. Строк карантину неодноразово продовжувався.

Законом України від 17.03.20 № 530-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, віднесено до форс-мажорних обставин (ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати»).

Законом України від 30.03.20 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», в розділі «Прикінцеві положення» Господарського кодексу України доповнено пунктом 7 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».

Також доповнено розділ «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України, зокрема, пунктом 12 такого змісту: «Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 257, 258, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину».

Карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, був відмінений постановою КМУ від 27.06.23 № 651 з 24 год 00 хв 30 червня 2023 року.

Зазначеними постановами Кабінету Міністрів України передбачено продовження на всій території України режиму надзвичайної ситуації до 30.06.23, а також продовжено на всій території України дію карантину через COVID-19 до 30.06.23.

Відповідно до п. 1 Указу Президента України від 24.02.22 № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України Про правовий режим воєнного стану, введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року …, який був продовжений Указами Президента України та діє на час ухвалення процесуального рішення у справі № 908/2214/24.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.22 № 2120-IX, в розділі «Прикінцеві та перехідні положення» Цивільного кодексу України (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., № 40-44, ст. 356) доповнено пунктом 19 такого змісту: «У період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану строки, визначені статтями 257-259, 362, 559, 681, 728, 786, 1293 цього Кодексу, продовжуються на строк його дії».

Підсумовуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що строки визначені ст. 257 ЦК України були продовжені на час карантину та на період військового стану, тому строк позовної давності у даному випадку не закінчився.

Вказане відповідає правовій позиції викладеній у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.02.20 у справі № 18/266.

Наведене вище в тексті цього рішення спростовує твердження відповідача щодо підстав для відмови у задоволенні позову у цій справі.

Щодо наявності підстав для представництва прокурором інтересів держави суд зазначає наступне.

Статтею 1311 Конституції України передбачено, що прокуратура здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Згідно з приписами ч.ч. 3, 4 ст. 53 ГПК України, у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст. 174 цього Кодексу.

Рішенням Конституційного Суду України від 8 квітня 1999 р. № 3-рп/99 визначено, що прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або ін. інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Відповідно до ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень.

Згідно із ч. 3 даної статті, прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Не допускається здійснення прокурором представництва в суді інтересів держави в особі державних компаній, а також у правовідносинах, пов`язаних із виборчим процесом, проведенням референдумів, діяльністю Верховної Ради України, Президента України, створенням та діяльністю засобів масової інформації, а також політичних партій, релігійних організацій, організацій, що здійснюють професійне самоврядування, та інших громадських об`єднань.

Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо (аналогічну правову позицію наведено у постанові Верховного Суду від 26.05.20 у справі № 912/2385/18).

Таким чином, прокурор має право здійснювати в господарському суді представництво законних інтересів держави, в т.ч. в особі органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи ін. суб`єкта владних повноважень, за виключенням державних компаній.

Не здійснення захисту виявляється в усвідомленій пасивній поведінці уповноваженого суб`єкта владних повноважень - він усвідомлює порушення інтересів держави, має відповідні повноваження для їх захисту, але всупереч цим інтересам за захистом до суду не звертається. Здійснення захисту неналежним чином виявляється в активній поведінці (сукупності дій та рішень), спрямованій на захист інтересів держави, але яка є неналежною.

Прокурор обґрунтовуючи наявність підстав для його звернення з даним позовом в інтересах позивача вказує, що таке звернення зумовлено очевидним порушенням інтересів держави в бюджетній сфері, оскільки ТОВ Західна теплоенергетична група у період часу з 29.05.19 по 01.03.22 користувалось земельною ділянкою з кадастровим № 2310100000:05:003:0050, яка належить Запорізькій МР, без укладення договору оренди землі, у зв`язку з чим бюджет міста не доотримав грошові кошти від сплати орендної плати. Не повернення Запорізькій МР безпідставно збереженої орендної плати за користування вказаною земельною ділянкою порушує інтереси територіальної громади м. Запоріжжя в особі Запорізької МР в частині позбавлення можливості ефективного використання права комунальної власності та неотримання місцевим бюджетом відповідного доходу, які можуть бути використані для задоволення її нагальних потреб.

Запорізька МР, у відповідності до вимог ст. ст. 2, 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», є органом, через який територіальною громадою міста Запоріжжя безпосередньо здійснюється місцеве самоврядування.

Матеріалами цієї справи встановлено, що згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна від 07.08.24 № 389941267, ТОВ Західна теплоенергетична група належить на праві власності автостоянка № 26 з реєстраційним № 7368744, розташоване на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, з розміром частки 1/1. Державну реєстрацію права власності проведено 16.12.06.

18.08.10 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та товариством з обмеженою відповідальністю Західна енергозберігаюча компанія (Орендар) укладено договір оренди землі (Договір), у відповідності до якого (п. 1. Договору) Орендодавець, відповідно до рішення 41 сесії 5 скликання Запорізької міської ради № 69/8 від 23.06.10 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування відкритої платної автостоянки № 26, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15.

Як слідує з матеріалів цієї господарської справи та встановлено судом, термін дії договору оренди землі від 18.08.10 (укладеного між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ Західна енергозберігаюча компанія (Орендар), площею 2,7206 га, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, пр. Маяковського, 15, діяв строком до 26.04.16.

Рішенням Запорізької міської ради від 29.05.19 № 55 «Про поновлення ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» договору оренди землі по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26»:

1. Поновлено товариству з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група строком на 10 років договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:05:003:0050) площею 2,7206 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибудку) по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26 в межах, раніше переданих рішенням міської ради від 23.12.05 № 15/19 «Про встановлення ТОВ «ВЕСТА ТРЕЙД» нових меж земельної ділянки по проспекту Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26», за рахунок земель Запорізької міської ради.

2. Зобов`язано ТОВ ЗАХІД-ТЕГ» (Денисюк Б.І., Волинська обл., м. Луцьк, вул. Карбишева, 2):

- після прийняття даного рішення у 4-місячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, укласти з Запорізькою міською радою договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку (п. 2.1.); …

- надати у місячний термін після державної реєстрації права користування копію договору оренди землі органу Державної фіскальної служби (п. 2.3.);

- після закінчення строку оренди землі договір оренди землі поновити в установленому законодавством порядку (п. 2.4.). …

При цьому, новий договір оренди вказаної земельної ділянки або додаткова угода на продовження договору оренди землі від 18.08.10 до теперішнього часу не укладено.

Тобто, в силу пунктів 8, 33 договору оренди землі від 18.08.10, він (договір оренди землі) припинив свою дію після сплину терміну, на який його (договір) було укладено.

Запорізька МР, як власник землі комунальної власності, на якій розташований вказаний об`єкт нерухомого майна, та як суб`єкт, уповноважений на розпорядження цією землею, повинна була бути обізнана про її використання ТОВ Західна енергозберігаюча компанія без укладення договору оренди.

Натомість, протягом розумного строку Запорізькою МР жодних заходів, спрямованих на захист інтересів держави, зокрема, шляхом звернення до суду з відповідним позовом, вжито не було.

На виконання вимог ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», заступником керівника Запорізької обласної прокуратури листом за вих. від від 11.06.24 № 15/1-189вих-24 повідомила Запорізьку МР про порушення інтересів держави та необхідність звернення до суду за їх захистом.

Листом за вих. від 18.07.24 № 13050/03.3-20/03 виконавчий комітет Запорізької МР повідомив заступника керівника Запорізької обласної прокуратури, що (дослівно):

«… Згідно з наявною інформаційною базою (договорів оренди землі, укладених Запорізькою міською радою) на земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:05:003:0050 площею 2,7206 га по пр. Маяковського, 15 обліковується договір оренди землі ТОВ «ЗАХІДНА ТЕПЛОЕНЕРГЕТИЧНА ГРУПА» (ЄДРПОУ 34148204) від 21.08.2010 № 041026101985 з додатковими угодами від 31.08.2010 № 041026102014, від 29.05.2012 № 231010004000596 укладений строком до 26.04.2016 для розташування відкритої платної автостоянки № 26.

Інформація щодо оформлення речових прав на земельні ділянки до 2013 року та документи на підставі яких оформлене зазначене право є відомостями державного земельного кадастру.

Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами, про меліоративні мережі та складові частини меліоративних мереж (стаття 1 Закону України «Про державний земельний кадастр»).

Державний земельний кадастр ведеться на електронних та паперових носіях. Порядок ведення Державного земельного кадастру визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до вимог цього Закону (стаття 5 Закону України «Про державний земельний кадастр»).

Частиною першою статті 6 Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачено, що ведення та адміністрування Державного земельного кадастру забезпечуються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Відповідно до пункту 8 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 р. № 15 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 164), Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженим наказом Держгеокадастру від 23.12.2021 №603, ведення Державного земельного кадастру на території Запорізької області здійснює Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області.

Договори оренди землі укладені до 01.01.2013, що підлягали державній реєстрації в Державному реєстрі земель шляхом внесення відповідних записів, передавались на зберігання до районних (міських) відділів (управлінь) земельних ресурсів Держкомзему України згідно з наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 04.05.1999 № 43 «Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі».

Виходячи з викладеного вище, виконавчий комітет Запорізької міської ради надає копії з наявних копій договору оренди землі та додаткових угод до договору.

Окрім цього, виконавчий комітет Запорізької міської ради надає копії:

- рішення Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 55 «Про поновлення ТОВ «ЗАХЩ-ТЕГ» договору оренди землі по пр. Маяковського, 15 для розташування відкритої платної автостоянки № 26» разом з наявними в управлінні по забезпеченню роботи ради Запорізької міської ради документами, на підставі яких прийнято таке рішення.

- копії листів щодо поновлення договору оренди землі ТОВ «ЗАХІД-ТЕГ» на земельну ділянку за адресою пр. Маяковського, 15, що зареєстровані в системі автоматизованого документообігу «СігуВос» сектору реєстрації та обробки кореспонденції відділу діловодства департаменту (апарату) виконавчого комітету Запорізької міської ради (додається).

Крім того, повідомляємо, що вхідна та вихідна кореспонденція відповідно до актів «Про виділення для знищення документів, що не підлягають зберіганню» та «Про вилучення для знищення документів, не внесених до Національного архівного фонду» знищена до 2018 року (включно).».

У п. 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 26.05.20 у справі № 912/2385/18 зроблено висновок згідно з яким прокурору достатньо дотриматись порядку передбаченого ст. 23 Закону України Про прокуратуру, і якщо компетентний орган протягом розумного строку після одержання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.

З огляду на викладене суд погоджується з доводами прокурора, що внаслідок не здійснення вказаними органами належних заходів інтереси держави залишались не захищеними, а тому у прокурора виникло не тільки право, а й обов`язок відреагувати на їх порушення шляхом пред`явлення до суду позову у цій справі.

Аналогічну правову позицію висловлено Верховним Судом у постановах від 04.04.19 у справі № 924/349/18, від 16.04.19 у справі № 910/3486/18 та від 26.05.20 у справі № 912/2385/19.

Наведене вище в тексті цього рішення спростовує всі доводи відповідача щодо правових підстав для відмови у задоволенні позову у цій справі. У тому числі, посилання відповідача на постанову Центрального апеляційного господарського суду від 30.09.21 у справі № 908/1457/19 та постанову Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.12.21 у справі № 908/1457/19 як на підставу продовження терміну дії договору оренди землі від 18.08.10 у встановленому чинним законодавством порядку.

Враховуючи встановлені обставини у цій справі судом, судовий збір відповідно до ст. 129 ГПК України, покладається на відповідача.

Керуючись ст. ст. 11-15, 20, 24, 42, 46, 53, 73-80, 86, 91, 123, 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група (43023, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 2, код ЄДРПОУ 00192502) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915) безпідставно збережені кошти за період з 29.05.19 по 01.03.22 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:05:003:0050 у розмірі 8 965 726 (вісім мільйонів дев`ятсот шістдесят п`ять тисяч сімсот двадцять шість) грн 84 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Західна теплоенергетична група (43023, Волинська область, м. Луцьк, вул. Карбишева, буд. 2, код ЄДРПОУ 00192502) на користь на користь Запорізької обласної прокуратури (69005, м. Запоріжжя, вул. Дмитра Апухтіна, буд. 29а, розрахунковий рахунок UА 438201720343180001000000271, відкритий у Державній казначейській службі України, м. Київ, МФО 820172, отримувач: Запорізька обласна прокуратура, код ЄДРПОУ 02909973, код класифікації видатків бюджету - 2800) - кошти витрачені у 2024 році на сплату судового збору при здійсненні представництва інтересів держави в суді, в сумі 108 799 (сто вісім тисяч сімсот дев`яносто дев`ять) грн 92 коп. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено у апеляційному порядку відповідно до вимог ст.ст. 253-285 ГПК України.

У зв`язку із введенням із 05 год. 30 хв. 24.02.22 воєнного стану в Україні Указом Президента України від 24.02.22 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію російської федерації проти України, а також враховуючи безпековий стан у м. Запоріжжі та періодичні відключення будівлі суду від електропостачання … повний текст рішення складено 03.02.2025.

Суддя В.Л. Корсун

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення20.01.2025
Оприлюднено05.02.2025
Номер документу124896120
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них щодо відшкодування шкоди, збитків