Рішення
від 04.02.2025 по справі 646/8137/24
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 646/8137/24

№ провадження 2/646/276/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 лютого 2025 року м.Харків

Червонозаводський районний суд м.Харкова у складі: головуючого судді Демченко І.М. за участю секретаря Разєнкової Т.О., розглянувши в порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Курилівської сільської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визнання права власності на нерухоме майно,

за участю представника позивача адвоката Ткачової С.А.,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання за ним права власності на житловий будинок та торгівельний павільйон АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що вказаний житловий будинок належить йому на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 06.11.1998 із подальшою добудовою та введенням в експлуатацію з отриманням свідоцтва про право власності на житловий будинок та торгівельний павільйон у 2002 році.

У зв`язку з руйнуванням житлового будинку та торгівельного павільйону на цей час у позивача є необхідність подати дані щодо цього до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації,

з використанням електронної публічної послуги "єВідновлення". Відповідно до п.13 Порядку для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об`єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію. Однак, здійснити реєстрацію права власності на житловий будинок та торгівельний павільйон позивач не може, так як у документах про право власності не вказано технічні показники, а саме: житлова та загальна площа житлового будинку та загальна площа нежитлового приміщення (торгівельного павільйону). Враховуючи що, КП «Куп`янське БТІ» знищено в результаті обстрілів та пожежі, встановити факт реєстрації речового права до 2013 року та визначити технічні характеристики об`єктів нерухомого майна неможливо, у зв`язку з чим ОСОБА_1 за захистом своїх прав звернувся до суду.

Ухвалою судді Демченко І.М. від 06.08.2024 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження до підготовчого судового засідання.

29.10.2024 до суду надійшла заява Курилівської сільської військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визнання позову ОСОБА_1 .

Ухвалою суду від 22.11.2025 підготовче провадження закрито та справу призначено до розгляду по суті.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити.

Суд, з`ясувавши доводи позивача, дослідивши матеріали справи, встановив фактичні обставини та відповідні правовідносини, які виникли між сторонами.

Встановлено, що рішеннями державного реєстратора прав на нерухоме майно Миколаївської сільської ради Сумського району Сумської області за № 73017368 від 08.05.2024 та № 73020766 від 08.05.2024 ОСОБА_1 відмовлено у проведенні державної реєстрації права власності на житловий будинок та торгівельний павільйон АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що приміщення торгівельного павільйону вже зареєстровано в Реєстрі речових прав на нерухоме майно, а технічні характеристики будинку неможливо визначити, оскільки КП «Куп`янське БТІ» знищено внаслідок збройної агресії рф.

На підставі Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно № 410208096 від 29.01.2025 встановлено, що за аресою: АДРЕСА_1 , значаться зареєстрованими :

-земельна ділянка з кадастровим номером 6323783504:00:003:0036 загальною площею 0,171 га з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка на праві власності в цілому належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії Р2 № 776165, виданий 10.09.2022 Курилівською сільською радою Куп`янського району Харківської області (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 1433905363237), щодо якої наявне обтяження «заборона на нерухоме майно, підстава обтяження- договір іпотеки від 03.06.2008»;

-торгівельний павільйон, належний в цілому на праві власності ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого 27.09.2022 виконкомом Курилівської сільської ради (реєстраційний номер майна 22655185), щодо якого наявне обтяження «заборона на нерухоме майно, підстава обтяження- договір іпотеки від 03.06.2008».

Відомості щодо реєстрації прав власності на житловий будинок, розташований за вищевказаною адресою, у Державному реєстрі речових прав відсутні.

З копії договору купівлі-продажу Н6-119 від 06.11.1998, посвідченого президентом Харківської товарної біржі Зотовим І.В., встановлено, що ОСОБА_1 придбав недобудований будинок готовністю 80 % за адресою: АДРЕСА_1 .

Взамін вищевказаного договору 28.08.2002 на підставі рішення виконкому Курилівської сільської ради Куп`янського району Харківської області № 126 від 13.08.2002 ОСОБА_1 видано свідоцтво про право власності на житловий будинок, літню кухню, погріб, сарай та огорожу, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .

Цього ж дня, Куп`янським бюро технічної інвентаризації зазначений вище житловий будинок зареєстровано на праві власності, записано в реєстрову книгу № 64 за реєстровим номером 9089.

З технічного паспорту, виготовленого 11.09.2002 Куп`янським бюро технічної інвентаризації, встановлено, що житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , складається з житлового будинку літ. А загальною площею 145,8 кв.м, житловою площею 130,1 кв.м, літньої кухні літ. Б площею 20,4 кв.м, погріба літ. В, сараю літ. Г, огорожі літ. № 1,2.

Частина четверта статті 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цьогоЗакону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виниклидо 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначенихстаттею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом.

Частиною третьою статті 3 Законупередбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов:

1.реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення;

2.на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

До 2013 року реєстрація права власності на житлові будинки проводилася Бюро технічної інвентаризації, із видачею про це документів (Витягів) або проставленням відповідних штампів (відміток) на самому документі. Така реєстрація проводилася БТІ в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (в якому реєструвалися виключно квартири, будинки, приміщення).

З огляду на те, що свідоцтво про право власності від 28.08.2002 містить проставлений відповідний штамп КП «Куп`янське БТІ», суд дійшов висновку, що речове право ОСОБА_1 на нерухоме майно є дійсним, оскільки його реєстрація проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення.

На даний час КП «Куп`янське БТІ» не здійснює господарську діяльність, його будівля повністю зруйнована, база даних та архівні справи знищені внаслідок збройної агресії рф.

Згідно із частиною першою статті 316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів (частина перша статті 328 цього Кодексу).

Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

За положеннями ч.1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з вимогами статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Відсутність реєстрації права власності відповідно до Закону України «Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй на праві власності майном.

Згідно зі статтею 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

За змістом наведеної норми державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації.

На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог та підстав позову, оцінивши наявні у справі докази на предмет їх належності, достовірності та достатності, аналізуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги, що у позивача відсутня можливість одержати у КП «Куп`янське БТІ» відповідні документи у зв`язку з його повним знищенням, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково та визнати за позивачем право власності на будинок, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , , оскільки це не призведе до порушення прав, свобод та інтересів інших осіб і є єдиним можливим способом захисту його прав та законних інтересів.

Підстави для задоволення позову ОСОБА_1 в частині визнання за ним права власності на торгівельний павільйон відсутні, оскільки таке право вже зареєстровано в Державному реєстрі речових прав.

Керуючись ст. ст. 4, 5, 6, 12, 13, 77-81, 258-259, 263-265, 273 ЦПК України, ст.ст. 319, 321, 328, 392 ЦК України, суд

У Х В А Л И В :

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , право власності на житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 145,8 кв.м, житловою площею 130,1 кв.м з надвірними будівлями та спорудами: літньою кухнею літ. Б площею 20,4 кв.м, погрібом літ. В, сараєм літ. Г, огорожею літ. № 1,2.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено повністю або частково учасниками справи, а також особами, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи, інтереси та (або) обов`язки до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених участині другійстатті 358 ЦПК України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Головуючий : І.М.Демченко

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення04.02.2025
Оприлюднено06.02.2025
Номер документу124899811
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —646/8137/24

Рішення від 04.02.2025

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Демченко І. М.

Ухвала від 08.01.2025

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Демченко І. М.

Ухвала від 22.11.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Демченко І. М.

Ухвала від 06.08.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Демченко І. М.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Демченко І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні