Справа № 467/1848/24
Провадження № 2/467/84/25
УХВАЛА
Іменем України
04.02.2025 року Арбузинський районний суд Миколаївської області
у складі:
головуючого судді ДогарєвоїІ.О.,
за участю секретаря СкорняковоїС.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
третьої особи ОСОБА_2
розглянув у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в с-щі Арбузинка Первомайського району Миколаївської області цивільну справу за позовною заявою, поданою ОСОБА_1 до Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю,
в с т а н о в и в :
В провадженні суду перебуває цивільна справа за позовною заявою, поданою ОСОБА_1 до Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 , про визнання права власності на нерухоме майно за набувальною давністю, а саме на частину житлового будинку по АДРЕСА_1 .
Ухвалою судді від 19.12.2024 року справу прийнято до розгляду та визначено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, вважала за можливе закрити підготовче провадження та призначити справу до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Крім того, позивач заявила клопотання про витребування доказів, у якому просила витребувати:
- у Первомайського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копію актового запису (витяг з Державного реєстру актів цивільного стану) про реєстрацію смерті ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис про смерть №26, складений 25.09.2000 року виконавчим комітетом Воєводської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області. Даний доказ необхідний позивачу для підтвердження факту смерті ОСОБА_3 , якому належало право власності на частину житлового будинку по АДРЕСА_1 , та право власності на яке просить визнати позивач;
- з Арбузинської державної нотаріальної контори Миколаївської області копію спадкової справи (у разі її наявності) з метою отримання інформації про те, чи була подана заява про прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_3 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , чи мала місце відмова від прийняття спадщини, чи складався ним заповіт на частину житлового будинку по АДРЕСА_1 . Цей доказ необхідний позивачу на підтвердження факту відсутності спадкоємців померлого ОСОБА_3 .
Також позивач просила викликати в судове засідання свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , які можуть підтвердити постійне відкрите добросовісне проживання позивача та використання присадибної ділянки по АДРЕСА_1 .
Третя особа ОСОБА_2 не заперечував проти призначення справи до розгляду по суті у відкритому судовому засіданні. З позовними вимогами ОСОБА_1 згоден. Проти задоволення клопотань про витребування доказів, виклик свідків не заперечував.
Представник відповідача Благодатненської сільської ради у підготовче засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи повідомлений належно. Від нього надійшла заява, у якій зазначено про визнання позову, представник відповідача В.Неграй просив позовну заяву розглядати без представника сільської ради.
Відповідно до ч.2 ст.200 ЦПК України, за результатами підготовчого судового засідання суд постановляє ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Судом проведено підготовчі дії, які необхідні для забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті та які є достатніми для закриття підготовчого провадження і призначення судового засідання для розгляду справи.
Підстав для залишення позовної заяви без розгляду, зупинення провадження у справі чи закриття провадження у справі немає.
Суд вважає за доцільне завершити підготовче провадження у справі та призначити справу до судового розгляду в судовому засіданні.
Щодо клопотання позивача про витребування доказів суд виходить з наступного.
Статтею 84 ЦПК України визначено порядок за яким сторони мають можливість реалізувати своє право та звернутись з клопотанням до суду про витребування доказів.
Так, відповідно до ч.1, 2 ст.84 ЦПК України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.
У клопотанні повинно бути зазначено:
1) який доказ витребовується;
2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;
3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;
4) вжиті особою, яка подає клопотання, заходи для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу.
Суд вважає за можливе задовольнити клопотання частково, витребувати копію актового запису про смерть ОСОБА_3 , власника спірної частини житлового будинку.
Клопотання позивача в частині витребування спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , задоволенню не підлягає, оскільки відсутні відомості про наявність такої спадкової справи у Арбузинській державній нотаріальній конторі Миколаївської області, тобто в цій частині клопотання не відповідає вимогам п.3 ч.2 ст.84 ЦПК України, що є підставою для відмови у його задоволенні.
В той же час, статтею 10 ЦПК України визначено, що суд при розгляді справи керується принципом верховенства права. Суд розглядає справи відповідно до Конституції України, законів України, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлені Конституцією та законами України. Суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст.6 Конвенції кожній фізичній або юридичній особі гарантовано право на розгляд судом протягом розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, у якій вона є стороною.
У такий спосіб здійснюється «право на суд», яке відповідно до практики ЄСПЛ включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати «вирішення» спору судом (рішення у справі «Кутіч проти Хорватії», заява №48778/99).
Україна як учасниця конвенції повинна створювати умови для забезпечення доступності правосуддя як загальновизнаного міжнародного стандарту справедливого судочинства.
Рішенням ЄСПЛ визначено, що право на доступ до суду має «застосовуватися на практиці і бути ефективним» (рішення у справі «Белле проти Франції»).
Суворе трактування національним законодавством процесуального правила (надмірний формалізм) може позбавити заявників права звертатися до суду (рішення ЄСПЛ від 28.10.98 у справі «Перес де Рада Каванил`єс проти Іспанії»).
Також згідно рішення Європейського суду з прав людини не повинно бути занадто формального ставлення до передбачених законом вимог, оскільки доступ до правосуддя повинен бути не лише фактичним але і реальним (Рішення суду з прав людини Жоффр де ля Прадель проти Франції).
Зважаючи на те, що позивач зазначила метою отримання такого доказу як копія спадкової справи потребу встановити наявність, або відсутність спадкоємців, які також претендують на спірне майно, з метою забезпечення доступу позивача до суду, вважаю за необхідне отримати від Арбузинської державної нотаріальної контори Миколаївської області інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту, спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину у порядку, визначеному Положенням про спадковий реєстр, затвердженим наказом Міністерства юстиції України №1810/5 від 07.07.2011 року, а також отримати від Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області інформацію про осіб, зареєстрованих по АДРЕСА_1 станом на 24.09.2000 року, тобто на момент смерті власника, а також після його смерті до цього часу.
Згідно ст.90-91ЦПК України показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.
Відповідно дост. 91 ЦПК Українивиклик свідка здійснюється за заявою учасника справи. У заяві про виклик свідка зазначаються його ім`я, місце проживання (перебування) або місце роботи, обставини, які він може підтвердити. Заява про виклик свідка має бути подана до або під час підготовчого судового засідання, а якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, - до початку першого судового засідання у справі. В ухвалі про відкриття провадження у справі або в іншій ухвалі, якою суд вирішує питання про виклик свідка, суд попереджає свідка про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве показання чи відмову від давання показань на вимогу суду.
Позивач просила викликати в судове засідання свідків на підтвердження тих обставин, якими вона обґрунтовує позов, тож суд зробив висновок, що клопотання належить задовольнити.
Керуючись ст.ст.84, 189,197,198,200,353 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в :
Закрити підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 11:30 годину 26.02.2025 року в приміщенні Арбузинського районного суду Миколаївської області.
Про час і місце судового засідання повідомити учасників справи.
Клопотання позивача про витребування доказів задовольнити частково.
Витребувати у Первомайського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Первомайському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) копію актового запису №26, складеного 25.09.2000 року виконавчим комітетом Воєводської сільської ради Арбузинського району Миколаївської області, про смерть ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витребувати у Арбузинській державній нотаріальній конторі Миколаївської області інформаційну довідку зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту, спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 та помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Витребувати у Благодатненської сільської ради Первомайського району Миколаївської області інформацію про осіб, зареєстрованих по АДРЕСА_1 станом на 24.09.2000року а також у період з 24.09.2000 року та до цього часу.
Клопотання позивача про виклик свідків задовольнити.
Викликати в судове засідання для допиту як свідків ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , попередивши їх про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання чи відмову від давання показань на вимогу суду за ст.384-385 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя І.О.Догарєва
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124902461 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Догарєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні