Справа № 486/1635/24
Провадження № 2/486/274/2025
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2025 року м. Південноукраїнськ
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області у складі:
головуючого судді Волощук О.О.,
за участю секретаря судового засідання Гайдук А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків з утримання будинку та прибудинкової території,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2024 року представник Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що в житловому будинку АДРЕСА_1 (до перейменування Южноукраїнську) створено та функціонує ОСББ «Дружби народів 33». Відповідачі є власниками квартири АДРЕСА_2 , а позивач ОСББ «Дружби народів 33» є балансоутримувачем зазначеного будинку та прибудинкової території, здійснює належне їх утримання. Протоколами загальних зборів ОСББ були затверджені розміри внесків на утримання будинку та прибудинкової території, які також включать витрати на вивезення твердих побутових відходів та домофон. Відповідачі не сплачували внесків на утримання будинку та прибудинкової території з січня 2023 року, внаслідок чого у них утворилась заборгованість перед позивачем за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 року в розмірі 11963,10 грн. Посилаючись на те, що несплата визначених внесків порушує стабільну роботу ОСББ та задоволення потреб інших співвласників, позивач просив стягнути з відповідачів заборгованість, витрати на правову допомогу та судовий збір.
Ухвалою Южноукраїнського міського суду Миколаївської області від 14.10.2024 відкрито провадження у справі та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
23.12.2024 року позивачем подано заяву про зміну предмету позову та уточнення позовних вимог, в якій позивач з урахуванням встановлених в судовому засіданні обставин, просив стягнути заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території за період з 01.01.2023 по 30.09.2024 року в розмірі 11963,10 грн. з ОСОБА_2 та ОСОБА_5 в рівних частках як співвласників нерухомого майна, та судових витрат.
Ухвалою суду від 31.01.2025 року закрито провадження у справі в частині позовних вимог до ОСОБА_3 (після зміни прізвища та по батькові ОСОБА_6 ) у зв`язку зі смертю.
В судове засідання представник позивача не з`явилася, надала суду клопотання про розгляд справи у її відсутності та підтримання змінених позовних вимог у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності, в якій заперечувала проти задоволення позову, посилаючись на неналежну якість наданих ОСББ послуг.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності у зв`язку з проживанням в іншому місті, в заяві також зазначила, що не погоджується з позовними вимогами, не визнає їх та заперечує проти позову.
Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та заперечень, суд дійшов наступних висновків.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридичною адресою даного ОСББ є: м.Південноукраїнськ, вул.Європейська, буд.33 .
Згідно з протоколом №1 загальних зборів ОСББ «Дружби народів 33» від 27.02-15.03.2017 було встановлено порядок сплати в термін до 20 числа поточного місяця. Протоколом №006 від 12.02.-28.02.2022 затверджено розмір внесків (платежів) на утримання будинку та прибудинкової території, відповідно до якого власники квартир повинні сплачувати 8,00 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири з 01.03.2022 року, протоколом від 16.01.2024 встановлено розмір внесків: 9,00 грн. за 1 кв.м. загальної площі квартири, вивіз ТВП 16,00 грн. з одного мешканця, домофон 13 грн. з квартири за один місяць.
Судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_2 та ОСОБА_5 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується відповідями ЦНАП №1707 та №1708 від 04.10.2024.
Як вбачається з інформаційної довідки від 25.09.2024 №396529097 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна власниками квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 (1/4 частка), ОСОБА_4 (1/4 частка), ОСОБА_2 (1/2 частка квартири).
В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_4 змінила прізвище на « ОСОБА_7 » у зв`язку з укладенням шлюбу 15.02.2023 року, про що суду надана відповідна інформація листом Південноукраїнського відділу ДРАЦС у Вознесенському районі Миколаївської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) від 26.11.2024 №802/23.10-59 (а.с.77). ОСОБА_3 змінив прізвище на « ОСОБА_8 » та по батькові на « ОСОБА_9 » відповідно до актового запису про зміну імені від 12.01.2000 року, що підтверджується свідоцтвом про зміну імені НОМЕР_1 , виданим 12.01.2000 року (а.с.92).
Відповідно до свідоцтва про смерть НОМЕР_2 , виданого Київським відділом ДРАЦС у місті Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Суми) ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м.Полтава (а.с.57). Після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася із частки квартири АДРЕСА_2 та квартири АДРЕСА_4 .
Мати ОСОБА_2 відмовилася від прийняття спадщини на користь доньки ОСОБА_4 , про що 22.12.2022 року подала заяву (а.с.89), а ОСОБА_4 29.12.2022 звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті брата ОСОБА_6 (а.с.101) та заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину (а.с.110).
З матеріалів спадкової справи вбачається, що станом на 19.01.2024 свідоцтво про право на спадщину видано лише на квартиру АДРЕСА_4 . Разом з тим, інші спадкоємці відсутні, таким чином ОСОБА_10 є єдиною спадкоємицею за законом усього майна після смерті ОСОБА_6 .
Статтями20,21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»визначені обов`язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов`язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов`язком виконавця надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Обов`язок власника укласти договір про надання житлово-комунальних послуг та оплачувати наданні послуги передбачено також п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України № 572 від 08 жовтня 1992 року.
Відповідно до положеньст.10 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»рішення загальних зборів, прийняте відповідно до статуту, є обов`язковим для всіх співвласників.
Згідно з ч.1ст.17 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку»для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов`язків об`єднання має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених цим Законом та статутом об`єднання внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів.
Відповідно до абзацу 2 ч.1ст. 9 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку»за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю або всі функції - об`єднанню співвласників багатоквартирного будинку (асоціації об`єднань співвласників багатоквартирного будинку).
Таким чином, спірні правовідносини виникли між власником квартири та ОСББ, оскільки власник, з огляду на норми закону, зобов`язаний здійснювати оплату внесків на утримання будинку та прибудинкової території, а ОСББ здійснює утримання багатоквартирного будинку відповідно до нормЦК УкраїнитаЗакону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку».
Вищезазначеними протоколами загальних зборів ОСББ «Дружби народів 33» затверджувалися кошториси та розмір внесків (платежів) на утримання будинку та прибудинкової території. За встановлення розміру тарифу на утримання будинку та прибудинкової території проголосувало більшість власників квартир.
Відповідно дост. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»до житлово-комунальних послуг належать: житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквартирного будинку.
З огляду наст.6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є споживачі (індивідуальні та колективні), управитель, виконавці комунальних послуг.
Відповідно до ч.1ст.9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Згідно з розрахунком, наданим позивачем, заборгованість відповідачів за період з січня 2023 року по вересень 2024 року зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території становить 11 963,10 грн. При цьому судом враховано, що нарахування здійснено за вересень 2024 року у повному обсязі, а тому період заборгованості слід обчислювати з 01.01.2023 по 30.09.2024 року.
Зазначений розрахунок заборгованості складений позивачем у відповідності до чинного законодавства на основі чинних тарифів за послуги з утримання будинку та прибудинкової території згідно з протоколами загальних зборів співвласників багатоквартирного будинку, цей розрахунок відповідачами не спростований.
Відповідно достатті 509 ЦК Українизобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановленихстаттею 11 цього Кодексу.
Згідно зіст. 526 Цивільного кодексу України, зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цьогоКодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтями12,81 ЦПК Українивизначено, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Враховуючи наведене, оскільки відповідачі як власники нерухомого майна зобов`язані оплачувати витрати на утримання будинку та прибудинкової території і факт невнесення такої плати є доведений, позовні вимоги щодо стягнення заборгованості зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території підлягають задоволенню.
Заперечення відповідачів щодо неналежного надання послуг ОСББ жодними належними та допустимими доказами не підтверджені, а надану ОСОБА_2 заяву про звернення до ОСББ із проханням вирішити питання неробочої вентиляції та протікання міжкімнатних швів суд оцінює критично з огляду на дату звернення 11.01.2025 року, тобто вже після звернення позивача до суду.
Щодо судових витрат від відповідачів заперечень чи клопотань не надходило.
Відповідно до ч. 1ст. 133 ЦПК Українисудові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Згідно з ч. 1ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час. Розмір гонорару визначається за погодженням адвоката з клієнтом. Адвокат має право у розумних межах визначати розмір гонорару, виходячи із власних міркувань. При встановленні розміру гонорару можуть враховуватися складність справи, кваліфікація, досвід і завантаженість адвоката та інші обставини (постанова Верховного Суду від 16.02.2023 у справі № 824/9/22).
Витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п.1 ч.2 ст.137та ч.8 ст.141 ЦПК України).
Позивачем понесені витрати на правову допомогу в розмірі 7000 грн., що підтверджується договором №270520/1 про надання юридичних послуг від 27.05.2020 року та актом про надання юридичних послуг адвокатським бюро «Пшесмецька Т.М.» від 21.10.2024 року.
У своїх постановах (зокрема від 08 грудня 2021 року у справі №454/3919/18 та від 09 лютого 2022 року у справі № 523/3904/19) Верховний Суд неодноразово висловлювався, що суд може зменшити розмір витрат на правничу допомогу лише у разі наявності клопотання відповідної сторони про зменшення таких витрат. Відсутність такого клопотання відповідно до приписів ч. 5ст.137 ЦПК Україниунеможливлює вирішення судом з власної ініціативи питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу.
Враховуючи вищезазначене з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, які складаються з витрат на правову допомогу в сумі 7000,00 грн. та судового збору в сумі 3028 грн.
Керуючись ст.ст.2,10,12,141,247,258,259,263-265,274-279,280-282,353,354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості зі сплати внесків з утримання будинку та прибудинкової території задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_2 ( АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_4 ) на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» (Миколаївська область, Вознесенський район, м.Південноукраїнськ, вул Європейська, 33, код ЄДРПОУ 40935187) заборгованість зі сплати внесків на утримання будинку та прибудинкової території в розмірі 11963 (одинадцять тисяч дев`ятсот шістдесят три) гривні 10 копійок в рівних частках по 5981 (п`ять тисяч дев`ятсот вісімдесят одній) гривні 55 копійок з кожної.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» витрати на правову допомогу в розмірі 7000 (сім тисяч) гривень 00 копійок в рівних частках по 3500 (три тисячі п`ятсот) гривень 00 копійок з кожної.
Стягнути з ОСОБА_1 , ОСОБА_2 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Дружби народів 33» судовий збір в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок по 1514 (одній тисячі п`ятсот чотирнадцять) гривень 00 копійок з кожної.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Повний текст рішення складено 04.02.2025.
Суддя О. О. Волощук
Суд | Южноукраїнський міський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 06.02.2025 |
Номер документу | 124902969 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Южноукраїнський міський суд Миколаївської області
Волощук О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні