Постанова
від 04.02.2025 по справі 320/8501/24
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/8501/24 Суддя (судді) першої інстанції: Балаклицький А. І.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого: Бєлової Л.В.

суддів: Аліменка В.О., Черпака Ю.К.,

розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» до Головного управління ДПС у м. Києві, Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Руслана Олеговича, третя особа - Акціонерне товариство «Банк Альянс», про визнання протиправними дій, скасування акта протесту та визнання векселю таким, що не підлягає опротестуванню,

В С Т А Н О В И В:

У лютому 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» звернулося до суду першої інстанції з адміністративним позовом, у якому просило:

1) визнати протиправними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо подання Приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. заяви від 01.11.2023 про протест простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023;

2) визнати протиправними дії Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Р.О. щодо прийняття заяви Головного управління ДПС у м. Києві від 01.11.2023 про протест простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023 та скасувати акт протесту про несплату простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023, зареєстрованого за №1112;

3) визнати таким, що не підлягає опротестуванню вексель серії АА №2868421 від 28.04.2023, виданий Товариством з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» та авальований Акціонерним товариством «Альянс Банк», номінальною вартістю 50 000 000 грн з терміном погашення 26.07.2023.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправними дії Головного управління ДПС у м. Києві щодо подання приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. заяви від 01.11.2023 про протест простого векселя серія АА №2868421 від 28.04.2023.

Визнано протиправними дії приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Р.О. щодо прийняття заяви Головного управління ДПС у м. Києві від 01.11.2023 про протест простого векселя серія АА №2868421 від 28.04.2023 та скасовано акт протесту про несплату простого векселя серія АА №2868421 від 28.04.2023 зареєстрованого за №1112.

Визнано таким, що не підлягає опротестуванню вексель серія АА №2868421 від 28.04.2023, виданий Товариством з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» та авальований Акціонерним товариством «Альянс Банк», номінальною вартістю 50 000 000,00 грн. з терміном погашення 26 липня 2023 року.

Не погоджуючись з таким рішенням суду, Головне управління ДПС у м. Києві подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Апелянт мотивує свої вимоги тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги наголошує, що суд прийшов до помилкового висновку про необхідність проведення камеральної перевірки як обов`язкової передумови для встановлення фактів нецільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів. Підкреслює, що суд першої інстанції встановив обставини, які жодними наявними у матеріалах документами не підтверджені, оскільки копію листа від 27.10.2023 №27-10/23-01 щодо погашення векселя позивач суду не надав, лист від 08.10.2021 №1008/4 взагалі не існує, а до позовної заяви надані пусті бланки первинних документів до договору від 16.03.2023 №286/1/23-10. Зазначає, що норми Податкового кодексу України, якими продовжено строки, визначені цим кодексом, мають вищу юридичну силу у порівнянні з Порядком вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, а відтак строк погашення векселя сплинув 29.10.2023, а не 26.07.2023. Стверджує, що судом не було враховано необов`язковість використання печатки суб`єктом господарювання, а тому скріплення печаткою заяви ГУ ДПС у м. Києві до приватного нотаріуса є необов`язковим. Окремо звертає увагу, що всупереч твердження суду відповідачами надані докази пред`явлення векселя до сплати.

Після усунення визначених в ухвалі від 08 серпня 2024 року про залишення апеляційної скарги без руху недоліків ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28 серпня 2024 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» до Головного управління ДПС у м. Києві, Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Руслана Олеговича, третя особа - Акціонерне товариство «Банк Альянс», про визнання протиправними дій, скасування акта протесту та визнання векселю таким, що не підлягає опротестуванню.

У відзиві на апеляційну скаргу АТ «Банк Альянс» просить в її задоволенні відмовити та залишити без змін рішення суду першої інстанції. Свою позицію обґрунтовує тим, що за усталеною практикою Верховного Суду проведення перевірки є обов`язковою передумовою для встановлення контролюючим органом певних обставин та відомостей, на користь чого свідчить також і зміст наказу ДПС України від 10.08.2023 №649. Підкреслює, що ГУ ДПС у м. Києві в апеляційній скарзі не спростовує подані ТОВ «МГК Рейл» докази, а критикує правильність їх оцінки судом першої інстанції. Наголошує, що попри позицію контролюючого органу векселедавцем були надані всі необхідні документи для погашення векселя. Окремо звертає увагу, що суд правильно наголосив на тому, що строком погашення за простим векселем є 26.07.2023, адже норми Податкового кодексу України не можуть мати вищу юридичну силу над положеннями Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі. Крім того, зазначає, що ГУ ДПС у м. Києві помилково ототожнює себе із суб`єктом господарювання, заперечуючи обов`язок скріплювати печаткою подану до нотаріуса заяву. Також стверджує, що всупереч доводів апелянта на момент настання вимоги про сплату векселя векселедавець не знав і не міг знати про її пред`явлення.

Відзиву на апеляційну скаргу від позивача та відповідача-2 не надійшло.

У поясненнях щодо обставин справи позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін. Зазначає, що в апеляційній скарзі попри вимоги п. 6 ч. 2 ст. 296 КАС України відсутні жодні обґрунтування та доводи про порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права. Стверджує, що виключно за наслідками проведення перевірки контролюючий орган може встановити факт нецільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що узгоджується з висновками Верховного Суду у справі №160/1044/23 та у справі №160/6926/21. При цьому звертає увагу, що така перевірка у подальшому проведена ГУ ДПС у м. Києві, за результатами якої складено акт від 07.12.2023, а прийняті за наслідками такої перевірки податкові повідомлення-рішення є предметом оскарження у справі №320/14811/24. Також зазначає, що апелянтом не зазначаються будь-які аргументи на підтвердження його висновків про те, що частина палива використана не за цільовим призначенням, а його доводи про те, що до позовної заяви подані пусті бланки первинних документів, спростовують доданими до такої позовної заяви документами, наявними у матеріалах справи. Окремо зауважує, що лист ГУ ДПС у м. Києві від 01.11.2023 не містять будь-яких посилань на те, чим підтверджує нецільове використання частини пального.

З приводу граничної дати виконання податкових зобов`язань за векселем зазначає, що такою є 26.07.2023, оскільки будь-яких змін до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не внесено, а Уніфікований закон про переказні і прості векселі має вищу юридичну силу у порівнянні з Податковим кодексом України. Також стверджує про неспроможність посилання апелянта не відсутність у нього обов`язку із скріплення печаткою поданої до нотаріуса заяви, оскільки ГУ ДПС у м. Києві не належить до суб`єктів господарювання. Крім того, наголошує на тому, що приватним нотаріусом не було встановлено відмови векселедавця оплатити чи акцептувати вексель.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 29.10.2024 № 3150/0/15-24 ОСОБА_1 було звільнено з посади судді Шостого апеляційного адміністративного суду у зв`язку з поданням заяви про відставку.

Відповідно до ч. 9 ст. 31 КАС України невирішені судові справи за вмотивованим розпорядженням керівника апарату суду, що додається до матеріалів справи, передаються для повторного автоматизованого розподілу справ у разі, коли суддя-доповідач із складу колегії суддів у визначених законом випадках не може продовжувати розгляд справи більше чотирнадцяти днів, що може перешкоджати розгляду справи у строки, встановлені цим Кодексом.

Рішенням зборів суддів Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2024 вирішено здійснити повторний автоматизований розподіл судових справ, які перебували у провадженні судді ОСОБА_1.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 19.11.2024 у цій справі визначено суддю-доповідача Бєлову Л.В..

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 25 листопада 2024 року прийнято справу до провадження та призначено її до розгляду у порядку письмового провадження.

Відповідно до статті 311 КАС України справа розглядається в порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» було видано 28.04.2023 простий вексель серії АА №2868421, авальований АТ «Альянс Банк», на суму 50 000 000,00 грн з терміном погашення 26 липня 2023 року. Векселедержателем цього векселя є ГУ ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ 43141267). Указаний вексель взятий на облік 01.05.2023.

Вексель серії АА №2868421 від 28.04.2023 виданий ТОВ «МГК Рейл» відповідно до п. 229.8 ст. 229 Податкового кодексу України, яким передбачено, що ввезення на митну територію України палива для реактивних двигунів (код за УКТЗЕД 2710192100) може здійснюватися із сплатою акцизного податку за ставками, визначеними пп. 215.3.4 п. 215.2 ст. 215 ПК України, без застосування підвищувального коефіцієнту 10, як імпортером, на суму акцизного збору, який нараховано на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи зі ставки, яка визначена як різниця між ставкою, встановленою пп. 215.3.4 п. 215.2 ст. 215 ПК України із застосуванням підвищувального коефіцієнту 10, та ставкою, встановленою пп. 215.3.4 п. 215.2 ст. 215 ПК України без застосуванням підвищувального коефіцієнту 10.

Матеріали справи свідчать, що 27.10.2023 ТОВ «МГК Рейл» подало ГУ ДПС у м. Києві заяву №27-10/23-01, в якій просило погасити вексель серії АА №2868421, взятий на облік з акцизного податку. До цієї заяви позивачем було додано копії первинних документів та бланк векселя (т. 1 а.с. 103-250, т. 2 а.с. 1-150).

Головним управлінням ДПС у м. Києві направлено Приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. заяву від 01.11.2023 №101133/6/26-15-09-03-07, в якій відповідач-1, посилаючись на пп. 229.8.11 п. 229.1 ст. 229 ПК України, просив відповідача-2 прийняти наступні документи:

- копію листа ТОВ «МГК Рейл» від 28.04.2023 №28-04/23-02;

- оригінал векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023 на суму 50 000 000 грн;

- копію розрахунку суми акцизного податку від 28.04.2023 №28-04/23 до податкового векселя АА №2868421 від 28.04.2023;

- опис векселя АА №2868421 від 28.04.2023.

У вказаній заяві зазначено, що відповідно до наданих вантажно-митних декларацій ввезено палива для реактивних двигунів 5 017 611 кг (6 309 080 л) на суму акцизного податку 47 894 931,01 грн. Відповідно до Єдиного реєстру акцизних накладних зареєстровано акцизні накладні на реалізацію Міністерству оборони України на загальну кількість 4 934 002 кг (6 204 029,19 л) на суму акцизного податку 47 218 583,26 грн.

Підтверджено факт цільового використання палива для реактивних двигунів, ввезеного на митну територію при наявності всіх первинних підтверджуючих документів (видаткові накладні, акти прийому передачі військових частин, Міністерства оборони, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів) на загальну кількість 3 801 307 кг (4 779 714,53 л) на суму акцизного податку 36 377 918,32 грн.

ТОВ «МКГ Рейл» не надано первинних підтверджуючих документів (видаткові накладні, акти прийому передачі військових частин, Міністерства оборони, товарно-транспортні накладні на відпуск нафтопродуктів) на загальну кількість 1 216 304 кг (1 529 365,47 л) на суму акцизного податку 11 639 844,13 грн.

ТОВ «МГК Рейл» сплатило акцизний податок за нецільове використання палива по векселю АА №2868421 від 28.04.2023 на суму 1 000 000 грн, платіжна інструкція №36 від 27.10.2023.

Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу опротестовано простий вексель серії АА №2868421 про неоплату проти векселедавця - ТОВ «МГК Рейл», про що 03.11.2023 складено акт протесту про неоплату векселя, зареєстрованого в реєстрі за №1112.

Не погоджуючись із діями контролюючого органу щодо відмови погасити вексель та з протестом у неплатежі за простим векселем, звернувся до суду із вказаним позовом.

Суд першої інстанції адміністративний позов задовольнив та зазначив, що підтвердження факту нецільового використання та перевірка показників декларацій з акцизного податку може здійснюватися контролюючим органом лише у ході проведення перевірки та належного оформлення її результатів, у той час як всупереч норм Податкового кодексу України такої перевірки ГУ ДПС у м. Києві проведено не було, а ТОВ «МГК Рейл» листом від 27.10.2023 №27-10/23-01 надані контролюючому органу всі необхідні для погашення векселю документи, що свідчить про протиправність відмови ГУ ДПС у м. Києві в його погашенні. Суд підкреслив, що лист контролюючого органу від 01.11.2023, яким прийнято рішення про опротестування векселя, не містить жодних обґрунтувань причин його ухвалення, передбаченої підпунктами 229.8.10-229.8.12 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України, що порушує принцип належного урядування та обґрунтованості рішення суб`єкта владних повноважень.

Окрім наведеного суд наголосив, що всупереч вимог чинного законодавства приватним нотаріусом 02.11.2023 прийнято до опротестування вексель, останнім днем погашення зобов`язань за яким було 26.07.2023, адже норми Податкового кодексу України в частині продовження строків на час дії воєнного стану не поширюють свою дію на спеціальне законодавство - Уніфікований закон про переказні та прості векселі та Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України. Також суд зазначив, що заява векселедержателя про протест векселя всупереч вимог Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України не містить печатку, а приватний нотаріус попри вимоги цього ж Порядку не пред`явив від свого імені до векселедавця вимогу про оплату.

З такими висновками суду першої інстанції колегія суддів не повністю погоджується з огляду на таке.

Відповідно до частини першої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Відповідно до пп. 14.1.176 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий вексель, авальований банком (податкова розписка) (далі - податковий вексель для цілей розділу VI цього Кодексу), - простий вексель, авальований банком, що видається векселедавцем: до отримання з акцизного складу спирту етилового, до отримання з нафтопереробного підприємства нафтопродуктів, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, або до ввезення нафтопродуктів на митну територію України і є забезпеченням виконання ним зобов`язання сплатити суму акцизного податку у строк, визначений статтями 225, 229 цього Кодексу.

Пунктом 229.8 статті 229 Податкового кодексу України визначені особливості оподаткування бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів.

Так, відповідно до пп. 229.8.1 п. 229.8 ст. 229 ПК України ввезення на митну територію України або реалізація вироблених в Україні бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД) та палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) може здійснюватися із сплатою акцизного податку за ставками, визначеними підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

За правилами пп. 229.8.2 п. 229.8 ст. 229 ПК України для ввезення на митну територію України або реалізації вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів імпортер бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - імпортер) оформлює податковий вексель у трьох примірниках, а виробник бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів (далі - виробник) - у двох примірниках. Перший примірник подається до контролюючого органу (векселедержателя) за місцезнаходженням імпортера або виробника, другий примірник залишається імпортеру або виробнику, а третій примірник подається до контролюючого органу за місцем митного оформлення таких бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів.

Приписи п. 229.8.3 п. 229.8 ст. 229 ПК України визначають, що податковий вексель видається на суму акцизного податку, нарахованого на обсяг ввезених на митну територію України або вироблених в Україні бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, виходячи із ставки, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10. До податкового векселя додається розрахунок суми акцизного податку.

Реалізація обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктами господарювання, які отримали акцизні накладні, зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, із зазначенням в них реквізитів податкового векселя, виданого на суму акцизного податку, нарахованого на такі обсяги, здійснюється без сплати акцизного податку.

При цьому за нормами пп. 229.8.4 п. 229.8 ст. 229 ПК України строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) та 270 календарних днів - для бензинів авіаційних (код 2710 12 31 00 згідно з УКТ ЗЕД).

За пп. 229.8.6 п. 229.8 ст. 229 ПК України виданий виробником податковий вексель є підставою для реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів із сплатою акцизного податку за ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Відповідно до пп. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 ПК України податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель, шляхом реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних на операції з:

1) заправлення повітряних суден бензинами авіаційними або паливом для реактивних двигунів, складених суб`єктами господарювання, які здійснюють авіапаливозабезпечення згідно з чинним сертифікатом на відповідність вимогам авіаційних правил України на здійснення наземного обслуговування, виданим уповноваженим органом з питань цивільної авіації, або суб`єктами господарювання, які мають посвідчення про допуск до експлуатації постійного злітно-посадкового майданчика, видане уповноваженим органом з питань цивільної авіації відповідно до вимог авіаційних правил України;

2) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів суб`єктам літакобудування, на яких поширюється дія норм статті 2 Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

3) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів замовникам, які здійснили закупівлю для забезпечення потреб держави або територіальної громади відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», складених платником податку, який здійснює таку реалізацію;

4) реалізації бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву, складених платником податку, який здійснює таку реалізацію.

Акцизні накладні на такі операції складаються на підставі первинних документів.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку за операціями, визначеними:

у підпункті 1 цього підпункту, - погашається на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, суб`єктами господарювання, визначеними у підпункті 1 цього підпункту, виходячи з обсягів пального, зазначених в таких акцизних накладних;

у підпунктах 2-4 цього підпункту, - погашається на підставі копій первинних документів та договорів на реалізацію пального, що підтверджують реалізацію пального по всьому ланцюгу реалізації пального від виробника/імпортера до суб`єктів, визначених у підпунктах 2-4 цього підпункту, поданих до контролюючого органу, та акцизних накладних, складених на такі операції та зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку на обсяги втрачених бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, що не перевищують нормативів втрат, затверджених Кабінетом Міністрів України, погашається на підставі копій первинних документів про втрати таких обсягів пального та акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Сума акцизного податку, сплачена виробником/імпортером до закінчення строку, на який видано податковий вексель, виходячи з обсягів бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання яких не підтверджено, враховується векселедержателем при погашенні податкового векселя. Така сума податку обчислюється виходячи з обсягу бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, цільове використання якого не підтверджено, та ставки податку, яка визначається як різниця між ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу із застосуванням підвищувального коефіцієнта 10, та ставкою, встановленою підпунктом 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу без застосування підвищувального коефіцієнта 10.

Векселедержатель перевіряє документи, надані виробником/імпортером для погашення податкового векселя, протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання. За результатами перевірки векселедержатель приймає рішення про погашення податкового векселя або про здійснення процедур, передбачених підпунктом 229.8.11 цього пункту.

У свою чергу, підпунктом 229.8.11 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо передбачений цим пунктом податковий вексель не погашено в установлений строк, векселедержатель протягом п`яти робочих днів, наступних за останнім днем строку, на який видано податковий вексель, здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов`язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

Системний аналіз наведених вище норм Податкового кодексу України дає підстави для висновку, що для погашення податкового векселя платник податку зобов`язаний подати до контролюючого органу копії первинних документів, які будуть підтверджувати здійснення відповідних операцій, зазначених у пп. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 ПК України, а векселедержатель (контролюючий орган) - перевірити документи, надані виробником/імпортером для погашення податкового векселя, протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання та прийняти відповідне рішення.

Верховний Суд у постанові від 22.11.2023 у справі № 160/1044/23, аналізуючи норми п. 229.8 ст. 229 ПК України, зазначив, що вимога податкового законодавства про необхідність надання первинних документів, які будуть підтверджувати цільове використання імпортером, який видав податковий вексель, бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів, не є формальною, а спрямована саме на підтвердження реальності таких операцій з метою забезпечення належного контролю у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів та їх цільовим використанням.

Відтак сам по собі факт надання платником акцизного податку таких документів не породжує безумовного обов`язку держави прийняття їх як доказу реальності операцій та, відповідно, погашення податкового векселю. Натомість, прийняттю контролюючим органом рішення про погашення податкового векселя або про здійснення процедур, передбачених пп. 229.8.11 п. 229.8 ст. 229 ПК України, передує ретельна перевірка та аналіз таких документів на предмет цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель.

Водночас, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що, всупереч висновків суду першої інстанції та доводів позивача, положеннями наведених норм не передбачено обов`язку контролюючого органу здійснювати таку перевірку й аналіз наданих векселедавцем документів саме у порядку проведення одного з видів перевірок, передбачених ст. 75 ПК України.

На користь цього висновку свідчить й зміст Методичних рекомендацій щодо організації роботи територіальних органів ДПС при веденні обліку податкових векселів, які видаються суб`єктами господарювання до отримання або ввезення на митну територію України підакцизних товарів, затверджених наказом ДПС України від 10.08.2023 №649 (далі - Методичні рекомендації №649).

Так, підпунктом 3.5.2 Методичних рекомендацій №649 передбачено, що погашення податкових векселів здійснюється за умови дотримання векселедавцем законодавства та документального підтвердження операцій, на підставі яких погашається податковий вексель, а також з дотриманням граничних строків погашення, зазначених у такому векселі відповідно до вимог законодавства.

У разі коли останній день строку погашення податкового векселя припадає на вихідний, святковий або неробочий день, останнім днем строку погашення вважається наступний робочий день.

Відповідно до пп. 3.5.3 Методичних рекомендацій №649 підрозділ обліку податкових векселів ТО ДПС перевіряє документи та інформацію, надані векселедавцем для погашення податкових векселів. У цьому підпункті окреслений перелік питань, які обов`язково перевіряються.

За вимогами пп. 3.5.4 Методичних рекомендацій №649 перевірка наданих векселедавцем документів здійснюється підрозділом обліку податкових векселів ТО ДПС:

протягом трьох робочих днів з дня їх отримання, але не пізніше граничного терміну погашення, визначеного у векселі (щодо всіх типів податкових векселів, крім тих, що видані відповідно до пункту 229.8 статті 229 та пункту 44 підрозділу 5 розділу XX Кодексу);

протягом п`яти робочих днів з дня їх отримання (щодо податкових векселів, виданих відповідно до пункту 229.8 статті 229 та пункту 44 підрозділу 5 розділу XX Кодексу).

При цьому в силу пп. 3.5.5 Методичних рекомендацій №649 після перевірки наданих документів посадова особа ТО ДПС, яка здійснювала таку перевірку, оформлює доповідну записку за підписом керівника підрозділу обліку податкових векселів щодо результатів такої перевірки та надає разом з примірниками податкового векселя та пакетом документів щодо його погашення на розгляд керівнику ТО ДПС (його заступнику) для вирішення питання щодо погашення векселів.

Згідно з пп. 3.5.6 Методичних рекомендацій №649 за результатами розгляду пакету документів:

3.5.6.1. у разі документального підтвердження відповідно до вимог законодавства погашення податкового векселя в повному обсязі та у визначений строк здійснюється погашення податкового векселя шляхом проставляння на лицьовому боці примірників податкового векселя дати погашення та відбитка штампа з написом «ПОГАШЕНО», що засвідчується підписом керівника (його заступника або уповноваженої особи) ТО ДПС та печаткою ТО ДПС.

Одночасно, до присвоєння в Журналі векселю статусу «Погашено», відповідальна особа за ведення обліку податкових векселів:

вносить до Журналу передбачені показники та документи відповідно до Рекомендацій щодо користування Журналом з дотриманням алгоритму дій при внесенні інформації до Журналу, прикріпленні підтверджуючих документів, здійсненні контрольних функцій під час роботи в підрежимі «Векселі» тощо;

здійснює перевірку повноти та відповідності дати погашення та суми за векселем, іншої інформації, внесеної до Журналу, даним документів щодо взяття податкового векселя на облік та/або його погашення.

Примірник векселедавця повертається платнику з відповідною відміткою;

3.5.6.2. якщо в результаті проведення перевірки наданих векселедавцем документів для погашення податкового векселя встановлені порушення в оформленні або відсутність обов`язкових документів, невідповідності вимогам законодавства або зазначених даних тощо, що не дозволяє погасити вексель, та за умови ненастання строку погашення такого векселя, підрозділ обліку податкових векселів ТО ДПС вживає заходи щодо повідомлення векселедавця про результати такої перевірки з обґрунтування причин непогашення податкового векселя та, за потреби, про можливість надання додаткових документів до настання граничного строку погашення такого векселя;

3.5.6.3. у разі ненадання векселедавцем документів, що підтверджують погашення векселя, або непідтвердження цільового використання векселедавцем підакцизної продукції, або за результатами перевірки наданих векселедавцем документів та відомостей встановлені порушення, невідповідність даних, відсутність обов`язкових документів тощо, що не дозволяє погасити цей вексель, ТО ДПС здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно з законодавством та з урахуванням термінів, встановлених Кодексом для окремих видів податкових векселів.

Отже, перевірка наданих векселедавцем документів для погашення податкового векселя не проводиться у розумінні норм Податкового кодексу України, а її результати оформлюються доповідною запискою за підписом керівника підрозділу обліку податкових векселів щодо результатів такої перевірки.

Посилання позивача на те, що обов`язок ГУ ДПС у м. Києві провести саме перевірку цільового використання підакцизних товарів випливає із змісту Методики проведення перевірки достовірності, повноти нарахування та сплати акцизного податку, затвердженої наказом ДПС України від 09.10.2023 №831, колегія суддів вважає помилковим, оскільки вона застосовується під час проведення документальних перевірок. Водночас, як було встановлено раніше, у спірному випадку нормативно проведення такої перевірки не передбачено.

Як вже було зазначено вище, з метою погашення векселю серії АА №2868421 від 28.04.2023, взятого на облік з акцизного податку, позивачем було подано відповідачу заяву від 27.10.2023 №27-10/23-01.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що за згаданими вище нормами пп. 229.8.10 п. 229.8 ст. 229 ПК України податковий вексель без сплати коштами зазначеної в ньому суми акцизного податку погашається у разі підтвердження факту цільового використання бензинів авіаційних або палива для реактивних двигунів протягом строку, на який виданий такий вексель. При цьому строк, на який видається податковий вексель, не може перевищувати 90 календарних днів для палива для реактивних двигунів (код 2710 12 70 00, 2710 19 21 00 згідно з УКТ ЗЕД) (пп. 229.8.4 п. 229.8 ст. 229 ПК України).

Судом першої інстанції встановлено та вбачається з матеріалів справи, що граничним строком сплати векселя серії АА №4868421 від 28.04.2023 визначено 26.07.2023.

Разом з тим, як встановлено рішенням Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2024 у справі № 320/14811/24, яке набрало законної сили 24.12.2024, ТОВ «МГК Рейл» 12.09.2023 звернулося до Державної податкової служби України із зверненням на отримання індивідуальної податкової консультації щодо строків погашення податкових векселів з урахуванням змін, які були внесені законами України до Податкового кодексу України під час дії воєнного стану.

У відповідь на звернення ТОВ «МГК Рейл» Державною податковою службою України надано індивідуальну податкову консультацію від 22.09.2023 №3151/ІПК/99-00-09-04-03-06, якою було повідомлено наступне:

«З урахуванням особливостей погашення векселів щодо бензинів авіаційних та палива для реактивних двигунів, яке має здійснюватися, зокрема на підставі акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних та встановлені пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України строки реєстрації акцизних накладних (протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні), погашення податкових векселів, термін погашення за яких припав на період воєнного стану, здійснюється у такі строки та за таких умов: протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні (пп.69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України); у період воєнного стану - може бути здійснено за зверненням платника, наявності акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Відповідно до пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України для платників податків та контролюючих органів зупинявся перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім зокрема, дотримання строків сплати податків та зборів платниками податків.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX, зокрема було внесено зміни до норм цього Кодексу: виключено пункт 102.9 статті 102 Податкового кодексу України, яким на період дії правового режиму воєнного стану, введеного в Україні зупинявся перебіг строків, які визначені нормами цього Кодексу; обмежено строком до 01.08.2023 термін дії пп. 69.9 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та з цієї дати для платників та контролюючих органів поновлено перебіг строків, визначених податковим та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи щодо проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов`язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення- рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені.

З урахуванням поновлення з 01.08.2023 перебігу строків, визначених податковим законодавством, з цієї дати відновлено перебіг строків погашення податкових веселів з акцизного податку, термін оплати яких настав у період дії воєнного стану на території України щодо підтвердження цільового використання або сплати акцизного податку на обсяги пального, цільове використання кого не підтверджено, до закінчення строку, на який видано податковий вексель.

Отже, відлік терміну погашення податкових векселів, виданих платником податків у період дії воєнного стану та непогашених до 01.08.2023, починається з цієї дати. Таким чином, враховуючи зміни, внесені законами України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-ІХ та «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-IX, граничний термін виконання податкових зобов`язань (погашення) по податковому векселю серії АА №2868421 від 28.04.2023 - 29.10.2023 та по податковому векселю серії АА № 2868422 від 22.05.2023 - 29.10.2023.

Оскільки граничний строк погашення ТОВ «МГК РЕЙЛ» вказаних податкових векселів припадав на 29.10.2023 (вихідний день), то відповідно з урахуванням положень абзацу другого пункту 13 Порядку випуску, обігу та погашення податкових векселів, які видаються до отримання або ввезення на митну територію України нафтопродуктів та/або речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, для використання як сировини для виробництва в хімічній промисловості, затверджено постановою Кабінету міністрів України від 17.01.2018 № 21 останнім днем такого строку є наступний робочий день - 30.10.2023».

Матеріали справи не містять доказів, що відповідна індивідуальна податкова консультація була предметом оскарження ТОВ «МГК Рейл», у зв`язку з чим доводи позивача, з якими погодився суд першої інстанції, про те, що граничним строком погашення векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023 є 26.07.2023, а не 30.10.2023, є у спірному випадку помилковими.

Крім того, на переконання колегії суддів, таке застосування норм Податкового кодексу України не суперечить акту вищої юридичної сили - Женевській конвенції 1930 року, якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі, до якої приєдналася Україна 23.07.1999 згідно Закону України від 06.07.1999 № 826-XIV, а навпаки відповідає її приписам в частині можливості продовження строків (ст. 54 Уніфікованого закону та ст. 22 Додатку ІІ Уніфікованого закону).

Матеріали справи свідчать, що за контрактом від 10.04.2023 №10-04/23 на поставку товару між ТОВ «МГК Рейл» (Покупець) і компанією BUNKER PARTNER OU (Продавець) на митну територію України до терміналу порту Рені м. Одеса надійшов танкером вантаж - авіаційне пальне у кількості 5 017 611 кг (6 309 080 л), що підтверджується митними деклараціями:

- від 01.05.2023 № 23UA903150001932U5 на товар у кількості 2 000 000 кг (2 514 774 л) (відправником товару/експортером зазначено - Компанію MOTOR OIL (HELLAS) CORINTH REFINERI ES S.A., Греція);

- від 01.05.2023 № 23UA903150001933U4 на товар у кількості 1 770 000 кг (2 225 575 л) (відправником товару/експортером зазначено - Компанію MOTOR OIL (HELLAS) CORINTH REFINERI ES S.A., Греція);

- від 02.05.2023 № 23UA903150001947U5 на товар у кількості 1 247 611 кг (1 568 731 л) (відправником товару/експортером зазначено - Компанію MOTOR OIL (HELLAS) CORINTH REFINERI ES S.A., Греція).

Колегією суддів враховується, що до закінчення граничного строку погашення податкового векселя ТОВ «МГК Рейл» до контролюючого органу подало заяву від 27.10.2023 № 27-10/23-01 для погашення податкового векселя серії АА № 2868421 від 28.04.2023.

Із змісту доданих до цієї заяви документів вбачається, що 19.05.2023 між ТОВ «МГК Рейл» (Замовник) та ТОВ «Мастер-Авіа» (Виконавець) укладено договір на послуги з приймання, зберігання та видачі авіапалива № МА 41/23 (далі - Договір № МА 41/23).

У Розділі 1 Договору № МА 41/23 наведено визначення термінів, які використовуються у цьому Договорі.

Паливо - паливо для реактивних двигунів марки ТС-1, РТ або Jet А-1, що відповідає стандартам держав, з якими Україна уклала угоди про взаємне визнання результатів робіт з сертифікації (без додавання противодокристалізаційної рідини).

Станція призначення - станція Київ-Волинський Південно-Західної залізниці, на яку Замовник повинен забезпечити доставку палива в порядку, передбаченому Договором.

Вантажовідправник за Договором є Замовник ТОВ «МГК Рейл» або інший вантажовідправник, указаний Замовником у залізничній накладній або товарно-транспортній накладній.

Відповідно до п. 5.1 Договору № МА 41/23 Виконавець приймає Паливо на зберігання на Складі ПММ з оформленням Акту приймання-передачі Палива, окремими партіями, не розвантаженого з цистерн (Додаток № 1 до Договору).

Пунктом 5.3 Договору № МА 41/23 передбачено, що кількість Палива, переданого Замовником Виконавцю указується в Актах приймання-передачі Палива на зберігання, які оформлюються Сторонами відповідно до пункту 5.2 Договору. Визначення кількості Палива здійснюється об`ємно-масовим статичним методом по кожній цистерні перед її зливанням у резервуари на Складі ПММ з використанням експлуатаційних методик ДОСТ, що діють в Україні.

Кількість палива, указана в актах приймання-передачі палива на зберігання і визначена відповідно до вимог пункту 5.3 Договору, є остаточною для обох Сторін (пункт 5.4 Договору № МА 41/23).

Згідно із пунктом 6.1 Договору № МА 41/23 Паливо, передане Виконавцю на відповідальне зберігання, є та залишається власністю замовника до моменту перетину паливом заправної горловини транспортного засобу (при відвантаженні палива замовнику зі Складу ПММ на самовивіз), що підтверджується видатковою накладною наданою Замовнику.

На підставі документів, указаних в пункту 6.1 Договору про кількість виданого Палива Замовнику зі Складу ПММ, Сторонами в строк не пізніше 8 (восьмого) числа місяця, що наступає за звітним, складається зведений Акт приймання-передання Палива за звітний місяць.

Крім того, 16.03.2023 між Міністерством оборони України (Замовник) та ТОВ «МГК Рейл» (Постачальник) укладено договір № 286/1/23/10 про постачання для державних потреб нафти і дистилятів (09130000-9) (авіаційний гас), для техніки спеціального призначення (за кошти Державного бюджету України) (далі - Договір №286/1/23/10).

Згідно із п. 1.1 Договору № 286/1/23/10 Постачальник зобов`язується поставити у 2023 році нафту і дистиляти (09130000-9) (авіаційний гас) (далі - Товар) для потреб Міністерства оборони України згідно Специфікації, а Замовник забезпечити приймання Товару та його оплату в асортименті, кількості, у строки і за цінами згідно з нижчевикладеною специфікацією.

У Специфікації до цього Договору зазначено найменування товару: паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718) ДСТУ 4796:2007 у строк до 30.04.2023 (включно) у кількості 10800,00 т, ціна за одиницю виміру товару 40 833,33 грн на суму 440 999 964,00 грн без ПДВ з витратами на завантаження товару в місцях завантаження транспортними витратами, ПДВ - 88 199 992,80 грн, загальна вартість товару з ПДВ - 529 199 956,80 грн.

Замовник має право зменшувати обсяги закупівлі за Договором, залежно від реального фінансування видатків (пункт 1.2 Договору № 286/1/23/10).

Згідно із пунктом 2.2 Договору № 286/1/23/10 одержувачами Товару є військові частини (далі - одержувачі Замовника) згідно із рознарядкою Міністерства оборони України (Додаток 12.3 до Договору).

Розділом ІІІ Договору № 286/1/23/10 передбачено, що ціна Договору становить без ПДВ 440 999 964 (чотириста сорок мільйонів дев`ятсот дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот шістдесят чотири) грн 00 коп, крім того ПДВ 88 199 992 (вісімдесят вісім мільйонів сто дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот дев`яносто дві) грн 80 коп. Ціна Договору, що підлягає оплаті становить 529 199 956 (п`ятсот двадцять дев`ять мільйонів сто дев`яносто дев`ять тисяч дев`ятсот п`ятдесят шість) грн 80 коп, у тому числі податок на додану вартість та вартість вантажних робіт в місцях завантаження і транспортні витрати.

Ціна Договору може бути зменшена за взаємною згодою сторін.

Ціна за Договором може зменшуватись у порядку визначеному статтею 41 Закону України «Про публічні закупівлі» без зміни кількості та якості Товару.

Згідно із пунктом 4.1 Договору № 286/1/23/10 розрахунок за фактично поставлений Товар здійснюється протягом 30 календарних днів (за умови надходження бюджетних коштів на рахунок Міністерства оборони України за даним кодом видатків) з дати надання Постачальником до Департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міністерства оборони України належним чином оформлених документів, передбачених цим Договором, але не пізніше ніж за п`ять робочих днів до закінчення поточного бюджетного року.

Відповідно до пункту 4.2 Договору № 286/1/23/10 постачальник зобов`язаний надати замовнику після постачання товару комплект наступних документів:

- рахунок-фактуру на відвантажений товар, який підписаний керівником та головним бухгалтером постачальника (якщо посада головного бухгалтера не передбачена штатним розписом, то про це зазначається у рахунку-фактурі);

- акт приймання-передачі (додаток № 22 до Інструкції з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 17.08.2017 № 440);

- видаткову накладну постачальника, яка містить обов`язкові реквізити та підписана сторонами та зазначенням одержувачами замовника фактичної дати надходження товару;

- акт-прийому передачі товару (додаток 12.3 Договору);

- повідомлення-підтвердження (додаток 12.4 Договору), оформлене одержувачами замовника, у відповідності до Порядку розподілу та доведення до військ асигнувань, здійснення централізованої оплати товарів, робіт і послуг у Міністерстві оборони України затвердженого наказом Міністерство оборони України від 31.12.2016 № 757.

Без вищезазначених документів або відсутності у них встановленої інформації/, оплата поставленого Товару не здійснюється та такі документи повертаються Постачальнику (пункт 4.3 Договору № 286/1/23/10).

Згідно із пунктом 4.4 Договору № 286/1/23/10 Постачальник зобов`язаний надавати документи, які є підставою для оплати Товару протягом 5 (п`яти) банківських днів з часу отримання Товару одержувачами Замовника.

Розділом V Договору № 286/1/23/10 передбачено, що Постачальником Товар постачається на умовах DDP до складу Замовника, відповідно до міжнародних правил по тлумаченню термінів «Інкотермс» у редакції 2010 року, згідно із встановленими нормами відвантаження у тарі та упаковці, який забезпечує його збереження під час транспортування, вантажно-розвантажувальних робіт та збереження в межах термінів установлених діючими технічними умовами.

Постачання Товару одержувачам Замовника здійснює Постачальник виключно за номенклатурою, у кількостях, в строки та за адресами, що зазначені в рознарядках Міністерства оборони України.

Витрати на вантажно-розвантажувальні роботи, транспортні витрати по доставці Товару до одержувачів Замовника включені у загальну вартість Товару.

Розділом ХІІ Договору № 286/1/23/10 передбачено, що невід`ємною частиною договору є: порядок приймання товару; рознарядка до договору; акт прийому-передачі товару; повідомлення-підтвердження.

Між постачальником та замовником укладено додаткову угоду від 15.05.2023 № 1 до Договору № 286/1/23/10 (далі - Додаткова угода № 1), пунктом 1 Додаткової угоди № 1 передбачено, що на підставі пункту 11.3 Договору від 16.03.2023 №286/1/23/10, листів Тилу ІНФОРМАЦІЯ_1 від 08.05.2023 №370/6/2/1/1195, від 09.05.2023 № 370/6/2/1/1212 та від 10.05.2023 №370/6/2/1/1229 Сторони, за взаємною згодою, домовилися внести зміни до цього Договору, а саме: специфікацію пункту 1 Договору викладено у новій редакції: паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718) ДСТУ 4796:2007 у кількості 3 490,0 т з ціною за одиницю 40 833,33 грн на загальну суму без ПДВ - 142 508 321,70 грн у строк до 30.04.2023 (включно) та у кількості 7 310,0 т з ціною за одиницю 40 833,33 грн на загальну суму без ПДВ - 298 491 642,30 грн у строк з 01.09.2023 до 30.09.2023. Всього вартість Товару без ПДВ - 440 999 964,00 грн, ПДВ - у сумі 88 199 992,80 грн, на загальну суму 529 199 956,80 грн.

Пунктом 2 Додаткової угоди № 1 внесено зміни до Додатку № 12.2 договору (рознарядка) шляхом викладення його у новій редакції, в рознарядці наведено перелік військових частин, які є отримувачами замовника за цим договором, їх станції призначення, кількість товару у тонах та строки постачання товару.

Всі інші положення Договору від 16.03.2023 № 286/1/23/10 Додатковою угодою № 1 були залишені без змін.

На виконання Договору № 286/1/23/10 Постачальником було поставлено Товар військовим частинам (одержувачам Замовника - Міністерства оборони України) з урахуванням виданого ТОВ «МГК Рейл» податкового векселя серії АА № 2868421 від 28.04.2023 на суму 50 000 000,00 грн:

1) Військова частина НОМЕР_1 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 185 993 кг на суму 9 113 656,26 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 02.05.2023 № 75, Актом прийому передачі товару № 437 від 19.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 05.06.2023 р. № 154; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000068, від 02.05.2023 № 00000000069, від 02.05.2023 № 00000000070, від 02.05.2023 № 00000000071, від 02.05.2023 № 00000000072, від 02.05.2023 № 00000000073, від 02.05.2023 № 00000000074, від 02.05.2023 № 00000000075;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 24 711 кг на суму 1 210 838,90 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 24.05.2023 № 79 та Актом прийому передачі товару № 436 від 19.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 08.06.2023 р. № 165; товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000084;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 93 150 кг на суму 4 564 349,63 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 22.05.2023 № 78 та Актом прийому передачі товару № 438 від 19.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 08.06.2023 р. № 166; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000083, від 02.05.2023 № 00000000180, від 03.05.2023 №00000000201, від 04.05.2023 №00000000218;

2) Військова частина НОМЕР_2 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 94 394 кг на суму 4 625 305,62 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 03.05.2023 № 73 та Актом прийому передачі товару № 306 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 14; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000094, від 02.05.2023 № 00000000096, від 02.05.2023 № 00000000106, від 02.05.2023 № 00000000161;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 207 981 кг на суму 10 191 068,17 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 10.05.2023 № 68 та Актом прийому передачі товару № 308 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 № 15 (копія додається); товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000092, від 02.05.2023 № 00000000095, від 02.05.2023 №00000000102, від 02.05.2023 № 00000000103, від 02.05.2023 № 00000000104, від 02.05.2023 № 00000000105, від 02.05.2023 № 00000000122, від 02.05.2023 № 00000000123, від 02.05.2023 № 00000000126;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 144 461 кг на суму 7 078 588,43 грн, у тому числі з ПДВ підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 11.05.2023 № 65 та Актом прийому передачі товару № 307 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 № 16; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000107, від 02.05.2023 № 00000000124, від 02.05.2023 № 00000000125; від 03.05.2023 № 00000000194, від 05.05.2023 № 00000000253, від 05.05.2023 № 00000000255;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 216 047 кг на суму 10 586 302,14 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 12.05.2023 № 66 та Актом прийому передачі товару № 309 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 № 17; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000114, від 02.05.2023 № 00000000115, від 02.05.2023 № 00000000135, від 02.05.2023 № 00000000136, від 02.05.2023 № 00000000137, від 02.05.2023 №00000000141, від 03.05.2023 № 00000000191, від 03.05.2023 № 00000000196, від 05.05.2023 № 00000000254;

3) Військова частина НОМЕР_3 :

- поставка товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 23 305 кг на суму 1 141 944,91 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 04.05.2023 № 57 та Актом прийому передачі товару № 252 від 23.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 р. № 20; товарно-транспортною накладною на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 р. № 00000000081;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 44 480 кг на суму 2 179 519,82 грн, у тому числі ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 10.05.2023 № 59 та Актом прийому передачі товару № 251 від 23.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 р. № 21; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 03.05.2023 № 00000000181, від 04.05.2023 № 00000000242;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 230 918 кг на суму 11 314 981,08 грн, у тому числі з ПДВ підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 11.05.2023 № 60 та Актом прийому передачі товару № 253 від 23.05.2023 року, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 р. № 22; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000077, від 02.05.2023 № 00000000078, від 02.05.2023 № 00000000079, від 02.05.2023 № 00000000145, від 02.05.2023 № 00000000171, від 02.05.2023 № 00000000173, від 03.05.2023 № 00000000170, від 03.05.2023 № 00000000197, від 03.05.2023 № 00000000198, від 03.05.2023 № 00000000199;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 232 035 кг на суму 11 369 714,08 грн, у тому числі з ПДВ підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 12.05.2023 № 61 та Актом прийому передачі товару № 254 від 23.05.2023 року, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 р. № 23; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000076, від 02.05.2023 № 00000000080, від 03.05.2023 № 00000000144, від 03.05.2023 № 00000000160, від 04.05.2023 № 00000000221, від 04.05.2023 № 00000000222, від 04.05.2023 № 00000000226, від 04.05.2023 № 00000000227, від 04.05.2023 № 00000000234, від 04.05.2023 № 00000000239;

4) Військова частина НОМЕР_4 :

поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 112 080 кг на суму 5 491 919,56 грн, у тому числі з ПДВ підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 11.05.2023 № 58 та Актом прийому передачі товару № 315 від 31.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 № 51 (копія додається); товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 03.05.2023 № 00000000158, від 04.05.2023 № 00000000224, від 04.05.2023 №00000000225, від 04.05.2023 № 00000000230, від 04.05.2023 № 00000000241;

5) Військова частина НОМЕР_5 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 119 740 кг на суму 5 867 259,52 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 12.05.2023 № 54 та Актом прийому передачі товару № 274 від 25.05.2023 року, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 17.05.2023 р. № 104; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000138, від 03.05.2023 № 00000000133, від 03.05.2023 № 00000000157, від 03.05.2023 № 00000000162, від 03.05.2023 № 00000000202;

6) Військова частина НОМЕР_6 :

- поставка товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 142,980 т на суму 7 006 019,42 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 12.05.2023 № 63 та Актом прийому передачі товару № 347 від 09.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61- 003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 37; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000060, від 02.05.2023 № 00000000061, від 02.05.2023 № 00000000062, від 02.05.2023 № 00000000063, від 03.05.2023 № 00000000154, від 03.05.2023 №00000000155;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 143,989 т на суму 7 055 460,42 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між Позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 13.05.2023 № 69 та Актом прийому передачі товару № 348 від 09.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між Позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 38 (копія додається); товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000208, від 02.05.2023 № 00000000208/1, від 02.05.2023 № 00000000059, від 03.05.2023 №00000000184, від 05.05.2023 № 00000000243, від 05.05.2023 № 00000000244, від 05.05.2023 № 00000000245;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 213,968 т на суму 10 484 431,14 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 15.05.2023 № 70 та Актом прийому передачі товару № 349 від 09.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 39; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 03.05.2023 № 00000000153, від 03.05.2023 № 00000000200, від 03.05.2023 №00000000203, від 03.05.2023 № 00000000204, від 05.05.2023 № 00000000246, від 05.05.2023 № 00000000248, від 05.05.2023 № 00000000249, від 05.05.2023 № 00000000250, від 05.05.2023 № 00000000251;

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 94,928 т на суму 4 651 471,62 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 16.05.2023 № 71 та Актом прийому передачі товару № 350 від 09.06.2023 року, а також документами складеними між Позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 40; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 03.05.2023 №00000000147, від 03.05.2023 № 00000000152, від 03.05.2023 № 00000000188, від 03.05.2023 № 00000000211;

6) Військова частина НОМЕР_7 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 189,209 т на суму 9 271 240,25 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 12.05.2023 № 56 та Актом прийому передачі товару № 305 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 19.05.2023 № 2/31; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000082, від 02.05.2023 № 00000000085, від 02.05.2023 № 00000000086, від 02.05.2023 № 00000000097, від 02.05.2023 № 00000000098, від 02.05.2023 №00000000099, від 02.05.2023 № 00000000100, від 02.05.2023 № 00000000101;

7) Військова частина НОМЕР_8 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 348 460 кг на суму 17 074 538,60 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між Позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 16.05.2023 № 64 та Актом прийому передачі товару № 304 від 30.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 р. № 789; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 03.05.2023 № 00000000165, від 03.05.2023 № 00000000166, від 03.05.2023 № 00000000185, від 03.05.2023 № 00000000189, від 03.05.2023 № 00000000192, від 03.05.2023 № 00000000193, від 03.05.2023 № 00000000195, від 03.05.2023 № 00000000206, від 03.05.2023 № 00000000209, від 03.05.2023 № 00000000210, від 04.05.2023 № 00000000219, від 04.05.2023 № 00000000233, від 04.05.2023 № 00000000235, від 04.05.2023 № 00000000238, від 04.05.2023 № 00000000240;

7) Військова частина НОМЕР_9 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 510 637 кг на суму 25 021 210,96 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 16.05.2023 № 62 та Актом прийому передачі товару № 303 від 29.05.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 18.05.2023 № 131; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000087, від 02.05.2023 № 00000000089, від 02.05.2023 № 00000000090, від 02.05.2023 № 00000000108, від 02.05.2023 № 00000000109, від 02.05.2023 № 00000000110, від 02.05.2023 № 00000000111, від 02.05.2023 № 00000000112, від 02.05.2023 № 00000000113, від 03.05.2023 № 00000000163, від 03.05.2023 № 00000000164, від 03.05.2023 № 00000000183, від 03.05.2023 № 00000000185, від 03.05.2023 № 00000000212, від 03.05.2023 № 00000000213, від 03.05.2023 № 00000000214, від 04.05.2023 № 00000000236, від 04.05.2023 № 00000000237, від 04.05.2023 № 00000000228, від 05.05.2023 № 00000000252, від 11.05.2023 № 00000000256, від 11.05.2023 № 00000000257;

8) Військова частина НОМЕР_10 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 114 402 кг на суму 5 605 697,54 грн, у тому числі з ПДВ підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковими накладними від 17.05.2023 № 76 та від 18.05.2023 № 77 та Актом прийому передачі товару № 450 від 21.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 23.05.2023 р. № 75; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000150, від 02.05.2023 № 00000000151, від 03.05.2023 № 00000000207, від 04.05.2023 № 00000000231, від 05.05.2023 № 00000000247;

9) Військова частина НОМЕР_11 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 92 560 кг на суму 4 535 439,62 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між Позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 18.05.2023 № 74 та Актом прийому передачі товару № 525 від 05.07.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 09.06.2023 р. № 9/3; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 04.05.2023 № 00000000216, від 04.05.2023 № 00000000217, від 04.05.2023 № 00000000223, від 04.05.2023 № 00000000229;

10) Військова частина НОМЕР_12 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 173 479 кг на суму 8 500 470,31 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 18.05.2023 № 72 та Актом прийому передачі товару № 346 від 09.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 24.05.2023 р. № 155; товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000055, від 02.05.2023 № 00000000056, від 02.05.2023 № 00000000057, від 02.05.2023 № 00000000058, від 02.05.2023 № 00000000064, від 02.05.2023 №00000000065, від 02.05.2023 № 00000000066;

11) Військова частина НОМЕР_13 :

- поставка Товару (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61-003-4718), ДСТУ 4796:2007) у кількості 47 400 кг на суму 2 322 599,81 грн, у тому числі з ПДВ, підтверджується: документами, складеними і підписаними між позивачем та Міноборони: видатковою накладною від 19.05.2023 № 67 та Актом прийому передачі товару № 439 від 19.06.2023, а також документами, складеними і підписаними між позивачем та військовою частиною під час поставки пального: Актом приймання-передачі військового майна (паливо авіаційне для газотурбінних двигунів Джет А-1 (Jet A-1) (61- 003-4718), ДСТУ 4796:2007) від 22.05.2023 р. № 1; товарно- транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти): від 02.05.2023 № 00000000134, від 02.05.2023 № 00000000140.

Наведеними первинними документами, як правильно зазначено відповідачем-1, підтверджується факт цільового використання палива для реактивних двигунів, ввезеного на митну територію, на загальну кількість 3 801 307 кг (4 779 714,53 л) на суму акцизного податку 36 377 918,32 грн.

Однак, зважаючи на загальну кількість ввезеного палива за згаданими вище вантажними митними деклараціями 5 017 611 кг (6 309 080 л), контролюючий орган правильно вказав, що первинних документів, які підтверджують цільове використання палива для реактивних двигунів в обсязі 1 216 304 кг (1 529 365,47 л), матеріали справи, а також додані до заяви від 27.10.2023 №27-10/23-01 документи не містять.

Суд апеляційної інстанції зауважує, що, попри надання позивачем заяви і доданих до неї згаданих вище документів, матеріали справи не містять доказів, що за наслідками її розгляду ГУ ДПС у м. Києві у будь-який спосіб повідомляло ТОВ «МКГ Рейл» про прийняте рішення. Разом з тим, за правилами вже згаданого вище підпункту 229.8.10 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України за результатами перевірки векселедержатель приймає рішення про погашення податкового векселя або про здійснення процедур, передбачених підпунктом 229.8.11 цього пункту.

Отже, за умови встановлення контролюючим органом відсутності підстав для прийняття рішення про погашення податкового векселя, векселедержатель зобов`язаний ініціювати здійснення процедур, передбачених підпунктом 229.8.11 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України.

При цьому у спірному випадку, на переконання колегії суддів, не мають преюдиційного значення висновки суду у межах справи №320/14811/24 щодо неправильного визначення контролюючим органом обсягів пального, щодо якого було відсутнє документальне підтвердження цільового використання за податковим векселем серії АА 2868421 від 28.04.2023 у кількості 1 529 365,47 л, оскільки під час розгляду згаданої справи судом надавалася оцінка правильності обчислення зобов`язань, нарахованих податковим повідомленням-рішенням від 24.01.2024 №47240905, а не вирішувалося питання щодо виникнення у ГУ ДПС у м. Києві права на здійснення процедур, передбачених пп. 229.8.11 п. 229.8 ст. 229 ПК України.

За таких обставин колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про помилковість висновків суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління ДПС у м. Києві щодо подання Приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О. заяви від 01.11.2023 про протест простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023.

Як вже було зазначено вище, підпунктом 229.8.11 пункту 229.8 статті 229 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо передбачений цим пунктом податковий вексель не погашено в установлений строк, векселедержатель протягом п`яти робочих днів, наступних за останнім днем строку, на який видано податковий вексель, здійснює протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством та протягом одного робочого дня з дати вчинення протесту звертається до банку, який здійснив аваль векселя, з опротестованим податковим векселем. Банк-аваліст зобов`язаний не пізніше операційного дня, що настає за датою звернення векселедержателя з опротестованим податковим векселем, переказати суму, зазначену в податковому векселі, векселедержателю.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про обіг векселів в Україні» вексель, опротестований нотаріусом у встановленому законом порядку, є виконавчим документом (крім векселя, опротестованого у недатуванні акцепту).

Правила вчинення протестів векселів регламентовано главою 17 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 № 296/5 (далі - Порядок №296/5).

Пунктом 2.2 глави 17 Порядку №296/5 передбачено, що неоплачений вексель пред`являється нотаріусу для вчинення протесту про неоплату - за місцезнаходженням платника або за місцем платежу.

Згідно п. 3.1 глави 17 Порядку №296/5 векселі для вчинення протесту про неоплату приймаються нотаріусом після закінчення дати платежу за векселем, але не пізніше 12-ї години наступного після цього строку дня.

За правилами п. п. 4.1 - 4.3 глави 17 Порядку №296/5 протест векселя - це нотаріальна дія, яка офіційно засвідчує факт повної неоплати за векселем.

Протести векселів вчиняються нотаріусом відповідно до Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, Закону України «Про обіг векселів в Україні».

Протест векселя про неоплату вчинюється у разі, якщо: вексель неоплачений (вексель було акцептовано, але не сплачено платником); оплата здійснена у валюті, яка не зазначена у векселі; платник відсутній у місці платежу або у місцезнаходженні, яке зазначено у векселі.

Відповідно до п. 4.12 глави 17 Порядку №296/5 для вчинення протесту векселя векселедержатель або його уповноважена особа подають нотаріусу:

оригінал векселя (його копію - якщо це було передбачено самими учасниками вексельних правовідносин та про це є відповідні застереження);

заяву векселедержателя (кредитора) про протест векселя, підписану векселедержателем (кредитором) та скріплену печаткою (у разі наявності).

Пунктом 4.14 глави 17 Порядку №296/5 передбачено, що при прийнятті векселя до опротестування нотаріус повинен:

перевірити наявність усіх необхідних реквізитів векселя та правильність їх заповнення, наявність підписів і печаток та послідовність індосаментів;

переконатися, що вексель поданий для протесту в установлені законом строки;

встановити місце здійснення протесту;

перевірити факт пред`явлення векселя до сплати. Підтвердженням факту пред`явлення векселя до сплати є відмітка векселедавця на письмовій вимозі про прийняття вимоги про сплату векселя або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення такої вимоги поштою чи телеграфом на адресу, вказану у векселі.

Згідно п. 4.15 глави 17 Порядку №296/5 у день прийняття векселя до протесту нотаріус зобов`язаний від свого імені пред`явити письмову вимогу про оплату або акцепт векселя до векселедавця (платника). Підтвердженням факту пред`явлення вимоги про сплату векселя є відмітка векселедавця на письмовій вимозі про прийняття вимоги про сплату векселя або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення такої вимоги поштою чи телеграфом на адресу, вказану у векселі.

Положеннями пунктів 4.16 - 4.18 глави 17 Порядку №296/5 передбачено, що у тексті вимоги нотаріус зазначає про надходження заяви про протест векселя з усіма його реквізитами та пропозицією сплатити чи акцептувати вексель у певний строк або повідомити про оплату чи акцепт векселя: якщо вексель протестується в неплатежі, нотаріус вимагає від особи, проти якої протестується вексель, оплатити суму за векселем; якщо вексель протестується в неакцепті, нотаріус висуває вимогу акцептувати вексель; якщо вексель протестується в недатуванні акцепту, нотаріус вимагає проставити дату на акцепті.

Якщо здійснено платіж або буде проставлена відмітка про акцепт, нотаріус повертає вексель платнику без протесту з відміткою про акцепт або платіж.

Якщо на вимогу нотаріуса не надійшла відповідь від особи, яка має платити за векселем, про його оплату або у разі відмови платника (доміциліата) оплатити або акцептувати вексель нотаріус опротестовує вексель.

Як було зазначено вище, норми пп. 229.8.11 п. 229.8 ст. 229 ПК України покладають на векселедержателя обов`язок протягом п`яти робочих днів, наступних за днем строку, на який видано податковий вексель, здійснити протест такого векселя у неплатежі згідно із законодавством. У свою чергу, норми законодавства, до яких належить, зокрема, Порядок №296/5, передбачають чітку послідовну процедуру вчинення нотаріусом протесту на векселі, до якої належить у тому числі перевірка правильності всіх поданих документів та наявності відмови платника оплатити вексель на вимогу нотаріуса.

Як свідчать матеріали справи, заява ГУ ДПС у м. Києві від 01.11.2023 №101133/6/26-15-09-03-07 про здійснення протесту векселя серії АА №2686421 від 28.04.2023, адресована Приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу Швецю Р.О., всупереч вимог п. 4.12 глави 17 Порядку №296/5 не скріплена печаткою контролюючого органу.

Посилання апелянта на те, що за нормами ст. 58-1 Господарського кодексу України використання печатки суб`єктом господарювання не є обов`язковим, колегія суддів відхиляє, оскільки Головне управління ДПС у м. Києві не належить до суб`єктів господарювання, є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику та в силу п. 15 Положення про Головне управління ДПС у м. Києві, затвердженого наказом ДПС України від 12.11.2020 №643 (із змінами), має, зокрема, печатку. Відтак, у спірному випадку скріплення відповідачем-1 заяви про протест векселя є обов`язковим.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що за вже згаданими вище приписами п. 4.15 глави 17 Порядку №296/5 у день прийняття векселя до протесту нотаріус зобов`язаний від свого імені пред`явити письмову вимогу про оплату або акцепт векселя до векселедавця (платника). Підтвердженням факту пред`явлення вимоги про сплату векселя є відмітка векселедавця на письмовій вимозі про прийняття вимоги про сплату векселя або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення такої вимоги поштою чи телеграфом на адресу, вказану у векселі. При цьому положеннями пункту 4.18 глави 17 Порядку №296/5 передбачено, що якщо на вимогу нотаріуса не надійшла відповідь від особи, яка має платити за векселем, про його оплату або у разі відмови платника (доміциліата) оплатити або акцептувати вексель нотаріус опротестовує вексель.

Із змісту акта протесту про неоплату векселя від 03.11.2023 вбачається, що вимога про оплату векселя серії АА №2868421 до 15:00 03.11.2023 надсилалася приватним нотаріусом на адресу ТОВ «МГК Рейл» 02.11.2023 поштовим відправленням з оголошеною цінністю №0100112462567. Разом з тим, як зазначено в оскаржуваному акті, векселедавець до нотаріуса не з`явився, відповідь на вимогу у визначений строк не надав, векселедержатель платежу не отримав.

Водночас, як зазначає позивач, матеріали справи не містять доказів, що поштове відправлення №0100112462567 було отримано ТОВ «МГК Рейл» у строк, який би надав можливість позивачу надати відповідь приватному нотаріусу щодо виконання зобов`язань за векселем до 15:00 03.11.2023. У свою чергу, прийнявши вексель до опротестування, нотаріус зобов`язаний від свого імені пред`явити вимогу про оплату (чи акцепт) векселя до платника. Пред`явлення такої вимоги - це обов`язок, а не право нотаріуса.

Як правило, вимога про оплату (акцептування) пред`являється нотаріусом шляхом вручення боржникові такої вимоги. При цьому чинне законодавство не містить обмежень щодо способів вручення такої вимоги боржникові. Але, у будь-якому випадку нотаріус має пересвідчитись, що повідомлення отримане адресатом, що у спірному випадку не мало місця.

За встановлених обставин колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що Приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Швець Р.О. протиправно прийняв заяву ГУ ДПС у м. Києві від 01.11.2023 про протест простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023, а також здійснив його протест із порушенням законодавчо визначеної процедури, що має своїм наслідком скасування відповідного акта протесту про несплату простого векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023, зареєстрованого у реєстрі за №1112.

При цьому колегія суддів зауважує, що за висновками Великої Палати Верховного Суду, висловленими у постанові від 26.06.2019 у справі № 591/4543/16-ц, податковий вексель є податковою розпискою, яка підтверджує податкове зобов`язання векселедавця сплатити акцизний збір.

Відтак, колегія суддів вважає, що у цьому випадку спір виник у зв`язку з реалізацією суб`єктом владних повноважень - ГУ ДПС у м. Києві, владно-управлінських функцій, зокрема, із вчинення дій, спрямованих на протест векселя у неплатежі, складовим елементом якого є вчинення такого протесту нотаріусом. Таким чином, вимоги, пов`язані з оскарженням як дій ГУ ДПС у м. Києві, так і дій та рішень приватного нотаріуса, що зумовлені згаданими діями контролюючого органу, підлягають розгляду у порядку адміністративного судочинства.

Щодо позовних вимог про визнання таким, що не підлягає опротестуванню вексель серії АА №2868421 від 28.04.2023, виданий Товариством з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» та авальований Акціонерним товариством «Альянс Банк», номінальною вартістю 50 000 000 грн з терміном погашення 26.07.2023, колегія суддів зазначає таке.

Як було встановлено вище, наявними у матеріалах справи документами підтверджується виникнення у ГУ ДПС у м. Києві права на вчинення процедур, передбачених пп. 229.8.11 п. 229.8 ст. 229 ПК України, у тому числі на здійснення протесту векселя серії АА №2868421 від 28.04.2023 у неплатежі. До того ж, указаний вексель є таким, строк погашення якого всупереч позиції суду першої інстанції, є 29.10.2023, а не 26.07.2023. За таких обставин висновок Київського окружного адміністративного суду про обґрунтованість цієї позовної вимоги є помилковим і таким, що не відповідає нормам матеріального права.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Враховуючи вищевикладене, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги законодавства України та судову практику, колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність правових підстав для задоволення заявлених до ГУ ДПС у м. Києві позовних вимог.

Згідно з положеннями статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Заслухавши доповідь головуючого судді, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню в частині задоволених позовних вимог до Головного управління ДПС у м. Києві.

Крім того, відповідно до ч. 6 ст. 139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Згідно ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З урахуванням наведеного судова колегія приходить до висновку про необхідність стягнення з Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Руслана Олеговича на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» витрат, пов`язаних із сплатою судового збору, в сумі 3 028 грн, сплачених згідно платіжної інструкції від 06.02.2024 №232 пропорційно до задоволених позовних вимог (одна вимога немайнового характеру).

Керуючись ст. ст. 243, 315, 317, 319, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд

П О С Т АН О В И В:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві на рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року - задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року в частині задоволених позовних вимог до Головного управління ДПС у м. Києві та в частині розподілу судових витрат - скасувати.

Прийняти у цій частині нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними дій та визнання векселю таким, що не підлягає опротестуванню - відмовити.

Стягнути з Приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Швеця Руслана Олеговича (01001, м. Київ, вул. Лютеранська, 3, нежилі прим. з №1 по №5 (група прим. №31) (в літ А), оф. 31) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МГК Рейл» (01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 36Д, оф. 45; код ЄДРПОУ 43821306) витрат, пов`язаних із сплатою судового збору, в сумі 3 028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 01 липня 2024 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту прийняття та може бути оскаржена протягом 30 днів, з урахуванням положень ст. 329 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Л.В. Бєлова

Судді В.О. Аліменко

Ю.К. Черпак

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення04.02.2025
Оприлюднено06.02.2025
Номер документу124920080
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу реалізації державної політики у сфері економіки та публічної фінансової політики, зокрема щодо