Справа № 761/33659/23
Провадження № 2/761/1473/2025
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 січня 2025 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді: Аббасової Н.В.,
при секретарі: Сухині А.С.,
за участі:
представника позивача: Гончарова О.В.,
відповідача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Шарко Д.Р.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду м. Києва цивільну справу за позовом Київської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , треті особи: Комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації», Автокооператив по будівництву та експлуатації особистих гаражів «Киянівський» про усунення перешкод у володінні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про державну реєстрацію права приватної власності, припинення права власності, знесення об`єкта нерухомого майна та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан,
в с т а н о в и в :
У провадженні Шевченківського районного суду м. Києва перебуває цивільна справа за позовом Київської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , третя особа: Комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації» про усунення перешкод у володінні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про державну реєстрацію права приватної власності, припинення права власності, знесення об`єкта нерухомого майна та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.09.2023 справу передано для розгляду судді Аббасовій Н.В.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 20.09.2023 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Шевченківського районного суду м. Києва від 15.11.2023 задоволено клопотання представника позивача про витребування доказів.
19.12.2023 на адресу суду надійшли витребувані судом докази.
Ухвалою суду від 07.08.2024 закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті в загальному позовному провадженні.
Ухвалою суду від 19.11.2024 вирішено питання про повернення до стадії підготовчого провадження у справі, залучено Автокооператив по будівництву та експлуатації особистих гаражів «КИЯНІВСЬКИЙ» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору та призначено підготовче судове засідання.
21.01.2024 через систему «Електронний суд» від представника відповідачки ОСОБА_1 - адвоката Шарко Д.Р. надійшла заява-повідомлення про смерть відповідачки ОСОБА_2 .
Суд, дослідивши матеріали справи, вбачає підстави для закриття провадження у справі в частині вимог до ОСОБА_2 за наступних обставин.
З доданих до матеріалів справи доказів вбачається, що відповідачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до ч.1 ст.55 ЦПК України у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу.
Верховний Суд у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у постанові від 20 червня 2019 року у справі № 185/998/16-ц дійшов висновку, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо позов пред`явлено до померлої особи, так як справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства. Якщо правонаступництво у справі допускається, то правонаступників можна залучити тільки у випадку, коли смерть особи сталася після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі. При цьому незалежно від кількості процесуальних дій, які були вчинені судами та учасниками судового процесу під час розгляду справи, суд зобов`язаний закрити провадження у справі.
Цивільне-процесуальне законодавство України не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Процесуальне правонаступництво у разі смерті фізичної особи в порядку статті 55 ЦПК України можливо лише шляхом залучення правонаступника померлої сторони за умови, що смерть фізичної особи настала після звернення позивача до суду та відкриття провадження у справі, адже залучення правонаступників особи, яка померла до відкриття провадження у справі, суперечить принципам цивільного судочинства.
Вказані висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 07 квітня 2020 року у справі № 473/1433/18, постанові Верховного Суду від 31 березня 2021 року у справі № 274/1484/17.
З викладено вбачається, що процесуальне правонаступництво, у справах де таке правонаступництво допускається, у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55 ЦПК України шляхом залучення правонаступника, однак лише за умови, що смерть особи сталася після набуття нею статусу сторони у справі, тобто після відкриття провадження у справі.
Згідно з п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За вказаних обставин, оскільки відповідачка ОСОБА_2 померла до звернення позивача до суду та її залучення до участі у справі, суд приходить до висновку, що провадження у цивільній справі в частині заявлених вимог до ОСОБА_2 необхідно закрити на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Керуючись ст.ст. 42, 46, 47, 48, 255, 354-355 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Закрити провадження у цивільній справі за позовом Київської міської ради до ОСОБА_2 , ОСОБА_1 , треті особи: Комунальне підприємство Київської міської ради «Київське міське бюро технічної інвентаризації», Автокооператив по будівництву та експлуатації особистих гаражів «Киянівський» про усунення перешкод у володінні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про державну реєстрацію права приватної власності, припинення права власності, знесення об`єкта нерухомого майна та приведення земельної ділянки у придатний для використання стан, в частині позовних вимог до ОСОБА_2 .
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н.В. Аббасова
Суд | Шевченківський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.01.2025 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124940995 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: |
Цивільне
Шевченківський районний суд міста Києва
Аббасова Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні