ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10
E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
29 січня 2025 року Справа № 903/892/24
Господарський суд Волинської області у складі головуючої судді Бідюк С.В., за участі секретаря судового засідання Королюка І.В. розглянувши матеріали по справі
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівецька обласна енергопостачальна компанія, м. Чернівці, Чернівецька обл.
до відповідача: Комунального підприємства Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради, с. Липини, Луцький р-н., Волинська обл.
про стягнення 679 073,95 грн,
В засіданні брали участь:
від позивача: Шевчук В.А.
від відповідача: Чабан Р.Л.
ВСТАНОВИВ:
22.10.2024 на адресу Господарського суду Волинської області через підсистему "Електронний суд" надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівецька обласна енергопостачальна компанія до Комунального підприємства Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради про стягнення 678 992 грн 48 коп, з яких: 664 240 грн 63 коп основного боргу, 11 052 грн 93 коп інфляційних втрат, 3780 грн 39 коп 3% річних та судових витрат по справі.
Ухвалою суду від 25.10.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання у справі на 25.11.2024 об 11 год 00 хв. Встановлено: відповідачу строк не пізніше ніж протягом 15 календарних днів з дня вручення цієї ухвали подати суду відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, який відповідатиме приписам статті 165 ГПК України. Одночасно копію відзиву з долученими до нього документами надіслати позивачу, докази відправки надати суду; строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відповіді на відзив подати суду заперечення на відповідь на відзив з доказами надіслання позивачу; позивачу строк не пізніше ніж протягом 5 календарних днів з дня отримання відзиву на позов подати відповідь на відзив з доказами надіслання відповідачу.
Відповідач ухвалу суду отримав 04.11.2024.
Строк для подання відзиву по 19.11.2024.
15.11.2024 надійшла заява відповідача про поновлення строку для подання відзиву. Зазначає, що під час реєстрації електронного кабінету виникли технічні несправності у роботі системі Електронний суд.
Ухвалою суду від 18.11.2024 заяву Комунального підприємства Луцька центральна лікарня Підгайцівської сільської ради від 14.11.2024 задоволено частково. Продовжено Комунального підприємства Луцька центральна лікарня Підгайцівської сільської ради від строк для подання відзиву по 22.11.2024.
15.11.2024 надійшов відзив відповідача, згідно якого у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що завчасні повідомлення про зміну ціни електричної енергії від позивача не надходили. Зміна середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу на перед» не може бути підставою для внесення змін до укладеного договору відповідно до п. 1.2.7 додатку №3. У зв`язку з невідповідністю ціни електричної енергії у рахунках на оплату та актах приймання-передачі, вони підприємством підписані не були. Станом на подання відзиву НКРЕКП не затверджувало інший тариф на послуги з передачі електричної енергії, ніж той, що затверджено постановою №2322 від 09.12.2023. Предметом закупівлі була «електроенергія, вільні ціни, без розподілу», тобто обрано вільні ціни, а не ціноутворення.
Позивач відзив відповідача отримав 15.11.2024.
Строк для подання відповіді на відзив по 20.11.2024.
Відповідь на відзив на адресу суду не надходила.
Відповідач у клопотанні від 25.11.2024 розгляд справи просить відкласти, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю уповноваженого представника.
У судовому засіданні представник позивача проти відкладення підготовчого засідання не заперечив.
Враховуючи вищевикладене, відсутність всіх заяв по суті спору, клопотання відповідача, відсутність заперечень позивача, з метою виконання мети підготовчого провадження, суд протокольною ухвалою від 25.11.2024 підготовче засідання відклав на 09.12.2024 о 12 год 00 хв.
Відповідь на відзив на адресу суду не надходила.
З метою надання позивачу можливості подати письмові пояснення, суд протокольною ухвалою від 09.12.2024 підготовче засідання відклав на 16.12.2024 о 15 год. 30 хв.
16.12.2024 надійшло клопотання позивача про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів. Зазначає, що подання письмових пояснень відповідачем зумовило більш детальне вивчення товариством судової практики щодо даних правовідносин. Зазначає про неможливість участі уповноваженого представника у судовому засіданні 16.12.2024 у зв`язку з його участю в іншому судовому засіданні.
У судовому засіданні представник відповідача проти продовження строку підготовчого провадження заперечив. Визнав позовні вимоги в частині обсягів поставленої електричної енергії та за цінами, визначеними в договорі №854 від 21.05.2024 про постачання електричної енергії споживачу.
Згідно вимог частини 1 статті 177 ГПК України завданнями підготовчого провадження є: 1) остаточне визначення предмета спору та характеру спірних правовідносин, позовних вимог та складу учасників судового процесу; 2) з`ясування заперечень проти позовних вимог; 3) визначення обставин справи, які підлягають встановленню, та зібрання відповідних доказів; 4) вирішення відводів; 5) визначення порядку розгляду справи; 6) вчинення інших дій з метою забезпечення правильного, своєчасного і безперешкодного розгляду справи по суті.
Підготовче провадження має бути проведене протягом шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі. У виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті цей строк може бути продовжений не більше ніж на тридцять днів за клопотанням однієї із сторін або з ініціативи суду (ч.3 ст.177 ГПК України).
Разом з тим, можливість продовження підготовчого провадження у відповідності до вимог ч.3 ст.177 Господарського процесуального кодексу України надана виключно у виняткових випадках для належної підготовки справи для розгляду по суті і виключно на строк не більше ніж на тридцять днів.
Поважними визнаються лише ті обставини, які є об`єктивно непереборними і пов`язані з дійсними істотними труднощами для вчинення відповідних процесуальних дій.
Верховний Суд неодноразово у своїх рішеннях звертав увагу на те, що повноваження щодо відкладення судового розгляду на підставі поданого учасниками судового процесу клопотання є дискреційними.
Судова дискреція щодо оцінки обставин, які не дають можливості особі прийняти участь у судовому засіданні, на предмет їх поважності чи неповажності для цілей відкладення судового розгляду не має абсолютних меж. Суд має враховувати конкретну ситуацію та обґрунтування особи, яка просить суд відкласти судовий розгляд, відповідне обґрунтування не має бути абстрактним, а обставини, наведені у ньому, повинні бути підтверджені належною доказовою базою. Тобто реалізація відповідної дискреції суду щодо кваліфікації наведених учасником судового процесу у клопотанні про відкладення судового розгляду обставин має здійснюватися індивідуально з урахуванням принципу верховенства права. Це зумовлено тим, що сама концепція верховенства права передбачає суд як найдієвіший інструмент її застосування, адже тільки суд може вийти за межі формального права та визначити доцільне та належне регулювання в кожній конкретній ситуації. При цьому для цілей дотримання принципу верховенства права суд повинен обирати такий варіант вирішення клопотання про відкладення судового засідання, який є максимально доцільним та справедливим у відповідній ситуації, а обраний ним процесуальний наслідок розгляду відповідного клопотання, як результат реалізації наданих йому дискреційних повноважень, завжди вимагає мотивації зробленого вибору.
За приписами статті 129 Конституції України, статті 2 Господарського процесуального кодексу України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), згідно з якою кожен має право на справедливий розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом.
Відкладення розгляду справи є правом суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (стаття 202 Господарського процесуального кодексу України).
Участь представника позивача у підготовчому засіданні не є обов`язковою згідно із законом, не визнавалася вона такою й судом ухвалами суду в межах даної справи.
ГПК України не містить вимог щодо відповідальних осіб, які можуть представляти інтереси сторін в господарському суді. Надання повноважень на представництво інтересів сторін в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб, а тому неможливість явки в судове засідання конкретного представника, не є правовою підставою для відкладення розгляду справи.
Позивач мав можливість видати довіреність іншому представнику.
Отже, за змістовним аналізом норм Господарського процесуального кодексу України вбачається, що підставою для відкладення розгляду справи в межах підготовчого провадження є наявність для цього обґрунтованих причин.
Відповідно до статті 124, пунктів 2, 3, 4 частини 2 статті 129 Конституції України, статей 4-2, 4-3 Господарського процесуального кодексу України основними засадами судочинства є рівність всіх учасників судового процесу перед законом та судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями Господарського процесуального кодексу України, зокрема, статтями 7, 13, визначено, що кожна сторона має рівні права, а суд має сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Господарським процесуальним кодексом України.
Суд зазначає, що протокольною ухвалою від 09.12.2024 підготовче засідання відкладалось на 16.12.2024 о 15 год. 30 хв виключно з метою надання позивачу можливості подати письмові пояснення.
Письмові пояснення позивача на адресу суду не надходили, причини їх не подання суду не повідомлені.
Підставою для продовження строку підготовчого провадження позивач зазначає необхідність детального вивчення судової практики з оспорюваного питання.
При цьому, які обставини справи потребують додаткового вивчення не вказано з врахуванням того, що з позовною заявою до суду за захистом свого права звернулося саме ТОВ Чернівецька обласна енергопостачальна компанія, а відповідь на відзив, письмові пояснення товариством не подані.
Враховуючи вищевикладене, закінчення строків для подання заяв по суті спору, виконання мети підготовчого провадження, відсутність не розглянутих заяв/клопотань, суд протокольною ухвалою від 16.12.2024 відмовив у задоволенні клопотання позивача про продовження строку підготовчого провадження, закрив його та призначив розгляд справи по суті на 06.01.2025 о 14 год 00 хв.
У судовому засіданні 06.01.2025 оголошено перерву до 20.01.2025 10 год 30хв.
20.01.2025 надійшли додаткові пояснення позивача, згідно яких вказує, що товариство надіслало відповідачу проект додаткової угоди щодо зміни ціни 09.07.2024 після її формування відповідно до вказаної у додатку №3 до договору формули. Відповідач відмовляючи у підписанні додаткової угоди про зміну ціни товару продовжувало використовувати електроенергію, що свідчить про фактичне погодження з новими умовами постачання.
Суд протокольною ухвалою від 20.01.2025 оголосив перерву до 29.01.2025 об 11:30 год.
У судовому засіданні 29.01.2025 учасники справи дали пояснення, доводи, висловили свою думку з питань, які виникли під час розгляду справи.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
КП «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради проведено процедуру закупівлі згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» електричної енергії, визначено вільні ціни, без розподілу.
Відповідно до п.13 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі», конкурентна процедура закупівлі (далі - тендер) це здійснення конкурентного відбору учасників за процедурами закупівлі відкритих торгів, торгів з обмеженою участю та конкурентного діалогу, а договором про закупівлю є господарський договір, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та передбачає платне надання послуг, виконання робіт або придбання товару (п. 6 ч. 1 ст.1 Закону).
Відповідно до ч.4 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції/пропозиції за результатами електронного аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі або узгодженої ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури, крім випадків визначення грошового еквівалента зобов`язання в іноземній валюті та/або випадків перерахунку ціни за результатами електронного аукціону в бік зменшення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника без зменшення обсягів закупівлі.
Згідно із п.7 ч.5 ст.41 Закону України «Про публічні закупівлі», істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS регульованих цін (тарифів) і нормативів, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни.
21.05.2024 між КП «Луцька центральна районна лікарня» Підгайцівської сільської ради (споживач) та ТОВ «Чернівецька обласна енергопостачальна компанія» (постачальник) укладено договір про постачання електрично енергії споживачу №854 (далі-договір) (а.с. 54-58).
Відповідно до ст. 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з договору.
Згідно умов договору його укладено за результатами здійснення процедури закупівлі згідно із Законом України «Про публічні закупівлі», Постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування», а також положеннями Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про ринок електричної енергії» та ПРРЕЕ (п. 2.1. договору).
Умови цього договору розроблені та узгоджені сторонами відповідно до умов тендерної документації споживача та змісту тендерної пропозиції постачальника з урахуванням положень Закону України "Про ринок електричної енергії" та ПРРЕЕ (п. 2.3. договору).
Відповідно до п. 3.1. за цим договором постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього договору. Для цілей Закону України «Про публічні закупівлі» предметом закупівлі за цим договором є: електрична енергія (09310000-5) код ДК 021:2015: 09310000-5 - електрична енергія.
Строк (термін) поставки товару: з 31 травня 2024 р. по 31 грудня 2024 р (включно). Обсяг закупівлі електричної енергії (товару) складає 430 000 кВт/год. Місце поставки товарів: Україна, Волинська область, с. Липини, Луцький р-н, 45601, вул. Теремнівська, буд. 100, межа балансової належності електроустановок замовника (п. 4.1). Загальна ціна (сума) договору становить 1 998 127,44 грн, в т.ч. ПДВ - 333 021,24 грн у тому числі: за рахунок коштів місцевого бюджету (коштів об`єднаних територіальних громад) 1 872 710,09 грн (враховуючи ПДВ 312 118 грн. 35 коп.), за рахунок коштів третіх осіб (коштів, відшкодованих орендарями) 125 417,35 грн (враховуючи ПДВ 20 902 грн. 89 коп.). Споживач бере бюджетні зобов`язання за цим договором відповідно до наявних бюджетних асигнувань відповідно до статей 23 і 48 Бюджетного кодексу України в межах суми, зазначеної у пункті 6.1.1 цього Договору (п. 6.1. договору).
Згідно із п. 6.2. договору ціна за одиницю товару визначається у додатку 2 до договору. Споживач розраховується з постачальником за електричну енергію за ціною, яка зазначена у додатку 2 до договору.
Ціна за одиницю товару за цим договором може змінюватися з дотриманням сторонами норм, передбачених частиною п`ятою статті 41 Закону України «Про публічні закупівлі», з урахуванням норм особливостей, що оформлюються додатковою угодою, у порядку, визначеному у додатку 3 до цього договору. До зміни ціни за одиницю товару постачальник зобов`язаний постачати електричну енергію за ціню, яка зазначена у договорі у чинній його редакції. Постачальник повідомляє споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. У разі незгоди із зміною ціни чи інших умов договору споживач має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору. У разі відмови споживача від зміни ціни або інших умов договору, що запропоновані постачальником, а також у разі відсутності відповідні споживача на таку пропозицію постачальника протягом 20 днів з дня її отримання, постачальник має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору (п. 6.3. договору).
За приписами п. 6.4., п.6.5., п. 6.6. договору ціна електричної енергії має зазначатися постачальником у рахунках про оплату електричної енергії та актах приймання-передачі електричної енергії за цим договором у розмірі, який зазначений у додатку 2 до договору та є чинний у відповідному розрахунковому періоді. Розрахунковим періодом за цим договором є календарний місяць. Розрахунки споживача за цим договором здійснюються на рахунок постачальника. Оплата за фактично поставлену електричну енергію визначаються на умовах післяплати з дотриманням бюджетного законодавства України. Оплата вартості електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем виключно шляхом перерахування коштів на рахунок постачальника. Оплата вважається здійсненою після того, як на рахунок постачальника надійшла вся сума коштів, що підлягає сплаті за фактично поставлену електричну енергію відповідно до умов цього договору.
Оплата поставленої електричної енергії за відповідний розрахунковий період здійснюється на умовах після оплати на підставі акту приймання-передачі електричної енергії та рахунку постачальника. Оплата поставленої електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем протягом 10 робочих днів з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі електричної енергії за відповідний розрахунковий період. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу мають містити чітку інформацію про суму платежу, ціну та обсяг, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки (п. 6.7. договору).
Якщо споживач не здійснив оплату за цим договором у передбачені договором строки або не допустив представників постачальника до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що розташовані на території споживача, постачальник має право здійснити заходи з припинення постачання електричної енергії споживачу за умови попередження споживача не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня відключення у порядку, визначеному ПРРЕЕ (п. 6.8. договору).
Відповідно до п. 8.2. договору постачальник зобов`язується нараховувати і виставляти рахунки споживачу за поставлену електричну енергію відповідно до вимог та у порядку, передбачених ПРРЕЕ та цим договором за ціною, яка зазначена у додатку 2 до цього договору.
Постачальник має право звернутися до оператора системи з вимогою про відключення об`єкта споживача від електропостачання у випадку порушення споживачем строків оплати за цим договором, у тому числі за графіком погашення заборгованості. Припинення електропостачання не звільняє споживача від обов`язку сплатити заборгованість постачальнику за цим договором (п. 9.1., п. 9.2. договору).
Згідно із п. 14.1. договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту підписання обома сторонами і діє з 31 травня 2024 року до 31 грудня 2024 року, а в частині розрахунків до повного виконання сторонами прийнятих на себе зобов`язань.
Додатком №1 сторонами визначено обсяги та умови постачання електричної енергії споживачу (а.с. 59).
Відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам, а також надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Постачання електричної енергії за вільними цінами здійснюється за взаємною згодою двох сторін (електропостачальника та споживача) та при досягненні згоди з усіх істотних умов договору. Спосіб визначення ціни електричної енергії (фіксована (тверда) ціна одиниці товару у грошовій формі (з урахуванням усіх складових) або динамічна (визначена за формулою), зазначається, як правило, в комерційній пропозиції постачальника.
Додатком №2 до договору сторонами визначено Комерційну пропозицію (ціну на електричну енергію), згідно якої ціна за одиницю товару (з урахуванням величин урегульованих тарифів та ПДВ) становить 4,646808 грн. При цьому, регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,52857 грн/без ПДВ, визначений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322, ціна електричної енергії, як товару без ПДВ 3,34377 грн/квт.год (а.с. 59 на звороті).
Додатком №3 до договору визначено порядок зміни умов договору (а.с. 60).
На виконання умов договору позивачем виставлено відповідачу рахунок та акт прийняття-передачі товарної продукції електричної енергії №5 від 31.05.2024 за спожиту у травні 2024 року відповідачем електроенергію, яка оплачена відповідачем (а.с. 63-67).
Позивачем поставлено, а відповідачем спожито електроенергію загальною кількістю 88 704 квт/год, зокрема, за червень 2024 року 38 319 квт/год, липень 2024 року 45 310 квт/год, серпень 2024 року 5 075 квт/год, що визнається сторонами.
Разом з тим, за період споживання з червня по серпень 2024 року позивачем виставлено відповідачу для підписання та оплати спожитої електроенергії за новою (збільшеною) ціною такі документи :
-за червень 2025 року: рахунок №5159, акт прийняття-передавання товарної продукції електричної енергії на суму 273 227,50 грн, де ціна за 1 квт.год - 5,94195 грн без ПДВ (а.с. 15);
-за липень 2024 року: рахунок №5842, акт прийняття-передавання товарної продукції електричної енергії на суму 353 726,83 грн, де ціна за 1 квт.год 6,50568 грн без ПДВ (а.с. 16);
-за серпень 2024 року: рахунок №0854, акт прийняття-передавання товарної продукції електричної енергії на суму 38 227,97 грн, де ціна за 1 квт.год 6,27717 без ПДВ (а.с. 17).
У зв`язку з невиконанням відповідачем своїх зобов`язань з оплати отриманої електричної енергії, позивачем на адресу відповідача направлено претензії (а.с. 20 на звороті-21):
-№12.5/3800 від 08.08.2024 про сплату боргу за спожиту електроенергію в сумі 625931,19 грн;
-№15.2/4027 від 30.09.2024 про сплату боргу за спожиту електроенергію в сумі 664159,16 грн.
Відповідачем оплата спожитої електроенергії не проведена з посиланням на безпідставну односторонню зміну позивачем ціни електроенергії.
Судом встановлено, що 09.07.2024 позивачем на адресу відповідача направлено проект додаткової угоди на червень 2024 року для підписання (а.с. 22-24), згідно умов якої керуючись підп. 7 п. 19 постанови КМУ від 12.10.2022 №1178 «Особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт, послуг для замовників, передбачених ЗУ «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування» та умовами укладеного договору, у зв`язку із зміною встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу на перед», що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни сторони дійшли взаємної згоди змінити ціну за одиницю товару без збільшення загальної вартості договору. Запропоновано викласти Додаток №2 до договору новій редакції. Вказано, що додаткова угода набирає чинності з моменту її підписання сторонами. Керуючись ч.3 ст. 631 ЦК України погодити застосування умов додаткової угоди до відносин, що виникли до її укладення, а саме з 01.06.2024 та діє протягом строку дії договору (а.с. 22).
Новою редакцією додатком №2 до договору визначено, що ціна за одиницю (з урахуванням величини регульованих тарифів та ПДВ) становить 7,13034 грн. При цьому регульований тариф на послуги з передачі електричної енергії становить 0,52857 грн/без ПДВ, визначений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322 (а.с. 22 на звороті).
На підтвердження коливання ціни на ринку електричної енергії позивач додає скрін-шоти із веб-сайті ДП «Оператор ринку» (https://www.oree.com.ua) про середньозважені ціни ринку на добу наперед (РДН) та внутрішньодобового ринку (ВДР) (а.с. 23 на звороті-24 на звороті).
Додаткова угода відповідачем (споживачем) не підписана.
Відповідач у листах від 10.07.2024, 17.07.2024, від 26.07.2024, 27.08.2024, 03.09.2024, 10.10.2024, 24.10.2024 зазначає про неможливість укладення запропонованої позивачем додаткової угоди до договору від 21.05.2024, оскільки в ній некоректно вказано підставу зміни ціни, а саме п. 1.2.7 додатку №3 до договору. Зміна середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу на перед» не може бути підставою для внесення змін до договору, тому що в договорі відсутній механізм внесення змін до нього саме в цій частині. Застосування зміни ціни з 01.06.2024, тобто заднім числом, є неприпустимим. Наполягає на здійсненні розрахунків за договором по ціні на електричну енергію, встановлену комерційною пропозицією (додаток №2 до договору), а саме 4,646808 за 1 квт.год. Виставлені товариству рахунки за спожиту електроенергію не відповідають умовам договору від 21.05.2024. Вимоги претензій вважає безпідставними (а.с. 72, 78, 83, 90, 92-93, 95, 97).
Позивач у листах від 15.07.2024 №12.3/3670, 26.07.2024 №12.3/3730 повідомляє відповідача, що на підставі п. 1.2 п.п. 1.2.7 додатку №3 до договору та п. 7 додатку №3 йому направлено лист від 09.07.2024, додаткову угоду та скрін-офіційних даних, розміщених на офіційному веб-сайті Оператора ринку щодо середньозваженої ціни електроенергії на ринку «на добу на перед» в ОЕС України за відповідний розрахунковий період, для зміни істотних умов договору ціни за одиницю товару, у зв`язку з щомісячною зміною середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу на перед». Відмова відповідача від підписання додаткової угоди є безпідставною (а.с. 75, 81).
У листі №12.3/3670/1 від 15.07.2024 позивач повідомляє відповідача про припинення договірних відносин по постачанню електричної енергії з 05.08.2024 (а.с. 25).
Суд зазначає, що Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
У частині 3 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» передбачено, що електропостачальник має у чіткий та прозорий спосіб інформувати своїх споживачів: 1) про вартість та умови надання послуг; 2) про методи оплати, які не повинні допускати дискримінації між споживачами. Системи попередньої оплати мають бути справедливими та адекватно відображати прогнозне споживання; 3) про право споживачів безоплатно обирати і змінювати електропостачальника; 4) про зміну будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Електропостачальники зобов`язані повідомляти споживачів в порядку, встановленому законом, про будь-яке збільшення ціни і про їхнє право припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови.
Зі свого боку споживач має право отримувати від відповідного електропостачальника повідомлення про його наміри внести зміни до будь-яких умов договору постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до внесення та у разі незгоди із запропонованими змінами розірвати договір з електропостачальником у визначеному договором порядку (пункт 11 частини 1 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії»).
Відносини між учасниками роздрібного ринку регулюються правилами роздрібного ринку та договорами між його учасниками. Правила роздрібного ринку оприлюднюються на офіційних вебсайтах Регулятора та електропостачальників.
Постачання електричної енергії споживачам, а також надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, постановою від 14.03.2018 № 312 затвердила Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії та є обов`язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
При цьому сторони у договорі зазначили, що відносини між ними регулюються, зокрема, ПРРЕЕ.
Умови Постачання електричної енергії на роздрібному ринку врегульовані у розділі III ПРРЕЕ.
Постачання (продаж) електричної енергії споживачу здійснюється за договором про постачання електричної енергії споживачу обраним споживачем електропостачальником, який отримав відповідну ліцензію, за вільними цінами, крім постачання електричної енергії постачальником універсальної послуги або постачальником «останньої надії». Ціни (тарифи) на послуги постачальника універсальних послуг, постачальника «останньої надії» визначаються у встановленому законодавством порядку.
Електропостачальники мають інформувати своїх споживачів про зміну будь-яких умов договору про постачання електричної енергії споживачу не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. Електропостачальники зобов`язані повідомляти споживачів в установленому порядку про будь-яке збільшення ціни і про право споживачів припинити дію договору, якщо вони не приймають нові умови (пункт 3.1.1 глави 3.1 розділу III).
Пункт 3.2.2 глави 3.2 розділу III ПРРЕЕ передбачає, що зміна або розірвання договору про постачання електричної енергії споживачу у зв`язку з істотною зміною обставин, якими сторони керувалися при його укладенні, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України, цими Правилами та умовами договору.
Разом з тим у пункті 3.2.4 глави 3.2 розділу III ПРРЕЕ передбачено, що у разі зміни умов договору про постачання електричної енергії споживачу, у тому числі комерційної пропозиції, електропостачальник не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування повідомляє про це споживача з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір.
У разі надання у встановленому порядку електропостачальником споживачу повідомлення про зміни умов договору про постачання електричної енергії (у тому числі зміну ціни), що викликані змінами регульованих складових ціни (тарифу на послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, ціни (тарифу) на послуги постачальника універсальних послуг та/або «останньої надії») та/або змінами в нормативно-правових актах щодо формування цієї ціни або умов постачання електричної енергії, договір вважається із зазначеної в повідомленні дати зміни його умов (але не раніше ніж через 20 днів від дня надання споживачу повідомлення), про що зазначається у повідомленні: 1) достроково розірваним (без штрафних санкцій) за ініціативою споживача - у разі надання електропостачальнику письмової заяви споживача про незгоду / неприйняття змін протягом 5 робочих днів з дня отримання такого повідомлення, але не пізніше ніж за 10 календарних днів до зазначеної в повідомленні дати зміни умов договору; 2) зміненим на запропонованих електропостачальником умовах - якщо споживач не надав електропостачальнику письмову заяву про незгоду / неприйняття змін у встановлений цим пунктом термін.
Учасник роздрібного ринку (крім споживача) має інформувати споживача, з якими укладено відповідний договір, про будь-яку зміну в умовах договору шляхом направлення відповідної інформації у визначений договором (обраною споживачем комерційною пропозицією) спосіб (через особистий кабінет на своєму офіційному сайті у мережі «Інтернет», засобами електронного зв`язку, смс-повідомленням, у пунктах прийому платежів тощо).
Відповідно до п.п. 1.1.1. п. 1.1. Додатку №3 до договору сторона, яка вважає за необхідне змінити умови договору, надсилає іншій стороні письмову пропозицію, яка повинна містити: 1) проект правочину (додаткової угоди) про зміну умов договору; 2) обґрунтування підстав для внесення відповідних змін та їх документальне підтвердження відповідно до вимог законодавства та умов договору; 3) обґрунтовані розрахунки - якщо запропоновані зміни стосуються ціни товару або суми, визначеної в договорі.
Зміна умов договору оформляється шляхом вчинення відповідного письмового правочину, який підписується уповноваженими представниками обох сторін, та є невід`ємною частиною цього договору. Зазначений правочин вчиняється у вигляді відповідної додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її укладення, якщо сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності у самій додатковій угоді (п. 1.1.3 Додатку №3 до договору).
Згідно із п. 2 Додатку №3 до договору сторона, яка ініціює зміну договору, надсилає іншій стороні пропозицію про зміну умов договору з обґрунтуванням підстав для внесення відповідних змін, до якої додаються: проект додаткової угоди про зміну умов договору; документальне підтвердження підстав для зміни умов договору у випадках, передбачених цим додатком.
Зміна умов договору оформляється сторонами шляхом підписання додаткової угоди, яка набуває чинності з моменту її підписання сторонами (якщо сторони не погодять інший термін (строк) набрання чинності додатковою угодою) та є невід`ємною частиною договору (п. 4 Додатку №3 до договору).
Згідно із п. 6.3 договору постачальник повідомляє споживача про наступну зміну ціни та будь-яких умов договору не пізніше ніж за 20 днів до їх застосування з урахуванням інформації про право споживача розірвати договір. У разі незгоди із зміною ціни чи інших умов договору споживач має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору. У разі відмови споживача від зміни ціни або інших умов договору, що запропоновані постачальником, а також у разі відсутності відповідні споживача на таку пропозицію постачальника протягом 20 днів з дня її отримання, постачальник має право ініціювати процедуру дострокового припинення (розірвання) договору відповідно до законодавства України та умов цього договору (п. 6.3).
У пункті 14.2. договору сторони передбачили, що умови цього договору можуть бути змінені зі згодою сторін у порядку, визначеному законодавством України, шляхом укладення сторонами додаткової угоди до цього договору.
Згідно п. 14.6. договору від 21.05.2024 усі повідомлення за цим договором вважаються зробленими належним чином, якщо вони здійснені в письмовій формі та надіслані рекомендованим листом, вручені кур`єру або особисто за зазначеними в цьому договорі адресами сторін. датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу з датою отримання таких повідомлень буде вважатися дата їх особистого вручення або дата поштового штемпеля відділу зв`язку одержувача.
Судом встановлено, що 09.07.2024 позивачем на електронну адресу відповідача направлено: проект додаткової угоди на червень 2024 року, комерційну пропозицію, витяг Оператора ринку за червень 2024 року (а.с. 22-23).
Докази надіслання позивачем, у відповідності до п.п. 1.1.1. п. 1.1. Додатку №3 до договору, обґрунтованих підстав для внесення відповідних змін, розрахунків нової ціни товару, в матеріалах справи відсутні.
Судом також встановлено порушення позивачем встановленого ПРРЕЕ та п. 6.3. договору від 21.05.2024 порядку повідомлення споживача про зміну істотної умови договору, оскільки повідомлення про зміну ціни за червень 2024 року було надіслано відповідачу лише 09.07.2024, тобто не дотримано порядку щодо надіслання такого повідомлення за 20 днів до застосування нової ціни товару.
Таким чином, позивачем фактично проінформовано відповідача про оплату спожитої у червні 2024 року електроенергії за новою ціною, визначеною у липні 2024 року, що не відповідає вимогам чинного законодавства та умовам договору.
Необхідність укладення додаткової угоди про зміну ціни електричної енергії обґрунтоване позивачем з посиланням на п.п. 1.2.7 п. 1.2 Додатку №3 до договору «Порядок зміни умов договору».
П.п. 1.2.7 п. 1.2. додатку №3 визначено, що істотні умови договору про закупівлю, укладеного відповідно до пунктів 10 і 13 (крім підпунктів 13 та 15 пункту 13) цих особливостей, не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов`язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, ARGUS, регульованих цін (тарифів), нормативів, середньозважених цін на електроенергію на ринку на добу наперед, що застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни (п. 1.2.7).
Згідно із п. 12. Додатку № 3 до договору зміна істотних умов договору у випадку, передбаченому п. 1.2.7 цього додатку, здійснюється в частині зміни регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі, а саме: тарифу на послуги з передачі електричної енергії, тарифу на послуги з розподілу електричної енергії, інші тарифи, які встановлені НКРЕКП або можуть бути встановлені у майбутньому, і які враховані в структурі остаточної ціни електричної енергії, що постачається за договором. У цьому випадку зміна ціни здійснюється у такому порядку.
Підставою для зміни ціни є набрання чинності рішенням НКРЕКП про зміну відповідного регульованого тарифу, що застосовується в договорі (п.п. 12.1. п. 12. Додатку №3 до договору).
Нова (змінена) ціна за одиницю електричної енергії обчислюється за формулою: Цт = Ц0 + Тper+ ПДВ, де Цт нова (змінена) ціна за одиницю електричної енергії, грн/кВт*год; Цо вартість електричної енергії як товару в структурі ціни за одиницю електричної енергії на день укладення договору (останньої додаткової угоди про зміну ціни), що включає вартість послуг постачальника, пов`язаних з постачанням електричної енергії, без урахування регульованих тарифів і ПДВ, грн/кВт*год; Трег обчислена згідно з п. 14 цього додатку сума регульованих тарифів, які встановлені НКРЕКП або можуть бути встановлені у майбутньому і які включаються у ціну електричної енергії за цим договором згідно з додатком 2, грн/кВт*год; ПДВ податок на додану вартість, який нараховується відповідно до податкового законодавства України та враховується у складі ціни за одиницю електричної енергії (п.п. 12.2. п. 12. Додатку №3 до договору).
Нова (змінена) ціна, визначена відповідно до п. 12.2 цього додатку, застосовується з дня введення в дію відповідного регульованого тарифу згідно з рішенням НКРЕКП, якщо інше не встановлено чинним законодавством України (у тому числі відповідними рішеннями НКРЕКП) (п.п. 12.2. п. 12. Додатку №3 до договору).
Судом встановлено, що в додатку №2 до договору Комерційній пропозиції сторонами встановлено ціну електричної енергії, як товару, в розмірі 3,34377 грн/квт.год (без ПДВ), встановлено діючий тариф на послуги з передачі електричної енергії в розмірі 0,52857 грн/без ПДВ, затверджений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322.
В запропонованій для підписання відповідачу комерційній пропозиції, яка є додатком до спірної додаткової угоди, відповідачем вказано ціну електричної енергії, як товару, в розмірі 5,41338 грн/квт.год (без ПДВ), в той час як діючий тариф на послуги з передачі електричної енергії - в розмірі 0,52857 грн/без ПДВ, який затверджений постановою НКРЕКП від 09.12.2023 №2322, не змінювався.
Зміна НКРЕКП у спірний період (червень-серпень 2024 року) тарифу на послуги з передачі електричної енергії позивачем не обґрунтована та не доведена.
Відсутність зміни відповідного регульованого тарифу згідно з рішенням НКРЕКП також унеможливлює визначення початку перебігу строку, з яким п.п. 12.2. п. 12. додатку №3 пов`язує застосування зміненої (нової) ціни товару.
Таким чином, позивачем при збільшенні ціни електричної енергії в односторонньому порядку запропоновано збільшення лише її вартості, як товару, без збільшення відповідного регульованого тарифу, як це передбачено п. 1.2.7 та п. 12 Додатку №3 до договору.
Згідно із п. 6 ст. 72 ЗУ «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам, а також надання послуг, пов`язаних з постачанням електричної енергії, здійснюються за вільними цінами, крім випадків, встановлених цим Законом.
Ціна електричної енергії, як товару, не є регульованою.
Формування ціни при проведенні процедури закупівлі здійснювалось на підставі вільних цін, без розподілу.
Таким чином, використання позивачем зміни середньозважених цін на електроенергію на ринку «на добу на перед» з посиланням на п. 1.2.7 Додатку №3 до договору є не необґрунтованим.
П. 5 Додатку №3 до договору визначено, що у разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право ініціювати процедуру дострокового розірвання або зміни договору в судовому порядку відповідно до частин 2-4 статті 652 Цивільного кодексу України.
Позивач своїм правом на розірвання договору про постачання електричної енергії від 21.05.2024, після відмови відповідача від підписання додаткової угоди про зміну ціни товару за червень 2024 року, не скористався.
Судом враховано, що будь-який суб`єкт підприємницької діяльності діє на власний ризик. Укладаючи відповідний договір на певний строк у майбутньому, він гарантує собі можливість продати свій товар, але при цьому несе ризики зміни його ціни. Підприємець має передбачати такі ризики й одразу закладати їх у ціну договору.
Верховний Суд у постанові від 18.06.2021 №927/491/19 вказав, що постачальнику треба не лише довести підвищення ціни на певний товар на певному ринку за допомогою доказів, але й обґрунтувати для замовника самі пропозиції про підвищення ціни, визначеної у договорі. Постачальник повинен обґрунтувати, чому таке підвищення цін на ринку зумовлює неможливість виконання договору по запропонованій замовнику на тендері ціні, навести причини, через які виконання укладеного договору стало для нього вочевидь невигідним. Постачальник також має довести, що підвищення ціни є не прогнозованим (його неможливо було передбачити і закласти в ціну товару на момент подання постачальником тендерної пропозиції).
У постанові Верховного Суду у складі суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 18.06.2021 № 927/491/19 вказано, що навіть за наявності зростання цін на ринку відповідного товару, який відбувся після укладення договору, покупець має право відмовитися від підписання невигідної для нього додаткової угоди, адже ціна продажу товару вже визначена в договорі купівлі-продажу чи поставки.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів, що підтверджують укладання між сторонами додаткових угод до договору щодо зміни ціни за одиницю товару, як того вимагають умови договору, додатку №3 до договору.
Тобто, позивачем, всупереч частині першій статті 74, статей 76, 77 ГПК України, не було обґрунтовано належними та допустимими доказами підстав самостійного одностороннього збільшення складової тарифу на електроенергію - ціни за одиницю товару з 4,646808 грн з ПДВ до 7,130340 грн з ПДВ у червні 2024 року, до 7,806815 грн з ПДВ у липні 2024 року, до 7,532605 у серпні 2024 року (розміри наведені в актах приймання-передачі).
Відповідно до абз.2 ст.193 ГК України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
За приписами ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін, як встановлено нормами ч.2 ст. 712 ЦК України.
Приписами ч.1 ст. 665 ЦК України встановлено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) сплатити за нього певну грошову суму.
Нормами ст.691 ЦК України передбачено, що покупець зобов`язаний оплатити товар за ціною, встановленою у договорі купівлі продажу, а також вчинити за свій рахунок дії, які відповідно до договору, актів цивільного законодавства або вимог, що звичайно ставляться, необхідні для здійснення платежу.
За приписами ч.2 ст. 692 ЦК України покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 525 ЦК України передбачено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Оскільки відповідачем обсяги споживання електричної енергії за період з червня по серпень 2024 року не заперечуються, оплата за спожиту електроенергію не проведена, суд вважає, що підставними та підлягають до стягнення з відповідача є 412190,46 грн заборгованості за спожиту електроенергію в кількості 88 704 квт.год, (червень 2024 року -38319 квт.год, липень 2024 року 45 310 квт.год, серпень 2024 року 5 075 квт.год) за ціною, визначеною сторонами в Комерційній пропозиції, яка є Додатком №2 до договору про постачання електричної енергії споживачу від 21.05.2024.
У позові на суму 252 050,17 грн слід відмовити у зв`язку з недоведеністю правомірного збільшення ціни на електроенергію.
Крім того, позивач просить стягнути з відповідача 11 052,93 грн інфляційних втрат та 3780,39 грн 3% річних за період з 22.07.2024 по 18.10.2024.
Відповідно до п. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п. 6.7. договору оплата поставленої електричної енергії за відповідний розрахунковий період здійснюється на умовах після оплати на підставі акту приймання-передачі електричної енергії та рахунку постачальника. Оплата поставленої електричної енергії за цим договором здійснюється споживачем протягом 10 робочих днів з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі електричної енергії за відповідний розрахунковий період. Всі платіжні документи, що виставляються постачальником споживачу мають містити чітку інформацію про суму платежу, ціну та обсяг, що погоджені сторонами цього договору, а також інформацію щодо адреси, телефонів, офіційних веб-сайтів для отримання інформації про подання звернень, скарг та претензій щодо якості постачання електричної енергії та надання повідомлень про загрозу електробезпеки
Відповідно до п. 4.12 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» споживач зобов`язаний протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунку сплатити за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію, але не пізніше 20 календарного дня наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого термін. Рахунок за спожиту електричну енергію оплачується: протягом 5 робочих днів від дня отримання рахунка непобутовим споживачем; протягом 10 робочих днів від дня отримання рахунка побутовим споживачем; в інший термін, передбачений договором, але не пізніше 20 календарного дня після закінчення розрахункового періоду.
Оскільки акти приймання-передачі за червеньсерпень 2024 року відповідачем не підписані, суд дійшов висновку про застосування правил, визначених п. 4.12 постанови НКРЕКП № 312 від 14.03.18 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії».
Суд здійснивши власний розрахунок, з врахуванням ціни електричної енергії, визначеної в Комерційній пропозиції, яка є Додатком №2 до договору, дійшов висновку, що нараховані позивачем 11 052,93 грн інфляційних втрат з огляду на вимоги ст. 14 ГПК України, підставні та підлягають до стягнення з відповідача.
В той же час, з нарахованих позивачем 3 780,39 грн 3% річних підставними є 2 352,85 грн. При цьому, оскільки 20 липня 2024 року є вихідним днем, останній день оплати переноситься на понеділок, а прострочення оплати починається з 23.07.2024.
У позові на суму 1 427,54 грн 3% річних слід відмовити, оскільки обрахунок штрафних санкцій слід здійснювати від суми боргу за ціною електроенергії, визначеної в Комерційній пропозиції, яка є Додатком №2 до договору.
При прийнятті рішення суд виходив з вірогідності наявних у матеріалах справи доказів, керуючись ст. 79 ГПК України, відповідно до якої наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (постанова Конституційного суду України №3-рп/2003 від 30.01.2003 року).
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 Господарського процесуального кодексу України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Як визначено статтею 4 Закону України "Про судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру, судовий збір становить - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2024 року становить 3 028 грн.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивачем заявлено одну позовну вимогу майнового характеру про стягнення 679 073,95 грн, за яку слід було сплатити, з врахуванням понижуючого коефіцієнту 0,8, судовий збір в сумі 8 148,89 грн.
До позовної заяви долучені докази плати судового збору в сумі 8 147,90 грн., тобто позивачем не доплачено судовий збір в сумі 99 коп, у зв`язку з чим вказана сума підлягає стягненню з позивача в доход державного бюджету України.
Щодо розподілу судових витрат, то їх розподіл суд здійснює відповідно до вимог ст. 129 ГПК України. Зокрема, витрати по сплаті судового збору підлягають розподілу між стронами пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення 5 107,15 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 74, 76-80, 86, 129, 130, 236-240 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Комунального підприємства Луцька центральна районна лікарня Підгайцівської сільської ради (вул. Теремнівська, буд. 100, с. Липини, Волинська обл., код ЄДРПОУ 01983134) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівецька обласна енергопостачальника компанія (вул. Целена Пауля, буд. 6, м. Чернівці, Чернівецький р-н., Чернівецька обл., код ЄДРПОУ 42102122) 412 190,46 грн основного боргу, 2 352,85 грн 3% річних, 11 052,93 грн інфляційних втрат та 5 107,15 грн витрат по сплаті судового збору, а всього: 430703,39 грн (чотириста тридцять тисяч сімсот три грн 39 коп).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Чернівецька обласна енергопостачальника компанія (вул. Целена Пауля, буд. 6, м. Чернівці, Чернівецький р-н., Чернівецька обл., код ЄДРПОУ 42102122) на користь Державного бюджету України недоплачений судовий збір в сумі 0 грн 99 коп.
5. У позові на суму 253 477,71 грн відмовити.
6. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Північно-західного апеляційного господарського суду відповідно до ст. ст. 255, 256, п. 17.5 Перехідних положень ГПК України.
Повний текст рішення складено
06.02.2025
Суддя С. В. Бідюк
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 07.02.2025 |
Номер документу | 124962028 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Бідюк Світлана Віталіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні