Справа № 127/38599/24
Провадження № 2/127/5682/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.01.2025 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Бессараб Н.М.,
при секретарі Поливаній Ю.В.,
з участю представника позивача - адвоката Слободянюка М.В.,
представника відповідача Перебийніс І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акту про порушення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до АТ «Вінницяобленерго», у якому просив визнати недійсним та скасувати рішення комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024, оформлене протоколом №99 від 03.10.2024 та стягнути понесені судові витрати.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та є споживачем електричної енергії для побутових потреб. Договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії №10090216, укладений між АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Жмеринські ЕМ» Барська дільниця та ОСОБА_1 , є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до ПРРЕЕ. Підтвердженням дозволеної потужності споживача є копія паспорта точки розподілу.
11.09.2024 працівниками СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 проведено перевірку об`єкта, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 та складено Акт про порушення №06044 від 11.09.2024 (далі Акт). В Акті вказано, що він складений за участі споживача ОСОБА_1 , власника. Характеристика об`єкту: база відпочинку. Перевіркою виявлено порушення: п.п. 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, п.п. 1 п. 5.5.5. ПРРЕЕ користування ел. енергією виключно на підставі договору, а саме: споживання побутовим споживачем електроенергії на непобутові потреби для господарської діяльності на об`єкти споживача «нежитлові будівлі» та інші розраховується за ел. енергію за тарифом побутових споживачів. Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі, та режим роботи: під написанні акту порушення паспортні дані усіх наявних струмоприймачів відсутні. Режим роботи 24/7. Дозволена потужність споживання відповідно до Договору 20 кВт. Акт підписали представники оператора: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 . З актом про порушення ознайомлений споживач ОСОБА_1 та стоїть його підпис. В Акті ОСОБА_1 надав зауваження до складеного акта: «З даним Актом не погоджуюсь. В мене приватний будинок, а не нежитлова будівля. На даному об`єкті господарської діяльності не веду. Використання даного житлового будинку здійснюється для власних потреб, а саме приїжджають моя сім`я та рідні відпочивати. На додаток звертаю увагу, що на даному об`єкті ніхто не проживає, ніяких людей не має, будь-яких ознак господарської діяльності такого немає, представнику АТ «Вінницяобленерго» при складанні даного Акту на даний факт вказано. Відео факти прикріпляю».
03.10.2024 відбулося засідання комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024, яке оформлене протоколом №99 від 03.10.2024, відповідно до якого комісія вирішила провести перерахунок спожитих 13825 кВт*год за період з 14 березня 2024 року по 11 вересня 2024 року по споживачу ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , ЕІС код 62Z0080663041667 непобутовому тарифу; зобов`язати споживача здійснити заходи з усунення наявного порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладання договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом 30 календарних днів; копію протоколу надіслати ТОВ «Енера Вінниця».
Позивач не згоден з прийнятим комісією СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» рішенням, яке оформлене протоколом №06044 від 11.09.2024 з наступних підстав.
Рішення прийнято за результатами розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024, який має суттєві недоліки, не відповідає Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 (далі ПРРЕЕ), які свідчать про наявність підстав для визнання його недійсним, відповідачем допущені порушення ПРРЕЕ та не зібрано докази, які підтверджують зафіксоване в Акті порушення ПРРЕЕ.
Оскаржуване рішення прийнято за результатами розгляду Акту, складеного посадовими особами АТ «Вінницяобленерго», які не відповідають вимогам п. 8.2.5 ПРРЕЕ: акт складений та підписаний працівниками АТ «Вінницяобленерго»: Бухта С.М., ОСОБА_3 , Зарічний В.М., однак не надано доказів, що особи, які складали Акт, мають повноваження на складання актів про порушення, пройшли відповідне навчання та інструктаж; у Акті не вказано зміст виявленого порушення, не вказано який вид підприємницької діяльності; не вказано яку господарську діяльність виявлено на об`єкті перевірки, в чому вона полягає і якими доказами підтверджується; безпідставно вказано, що об`єкт перевірки - база відпочинку за адресою АДРЕСА_1 , однак насправді це житловий будинок з належними будівлями і спорудами, який не відповідає вимогам, які встановлені нормативно-правовими документами до бази відпочинку та готелю, відсутня документація, яка встановлює, що об`єкт перевірки є базою відпочинку, готелем; при складанні Акту відеофіксація працівниками АТ «Вінницяобленерго» не здійснювалася, та, відповідно, до Акту не додавалася. Крім того, оскаржуване рішення прийнято за результатами розгляду Акту, вказане в якому порушення п. 2.3.12 ПРРЕЕ. Пункт 2.3.12 ПРРЕЕ визначає, що при складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби. Працівниками АТ «Вінницяобленерго» обстежили внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби, проте жодних доказів, які підтверджують споживання електричної енергії на непобутові потреби, виявлено не було. Жодних доказів що на об`єкті перевірки здійснюється господарська діяльність немає. Також, при прийнятті оскаржуваного рішення, оформленого протоколом №99 від 03.10.2024, порушено п. 8.2.6 ПРРЕЕ. Пункт 8.2.6 ПРРЕЕ визначає, що у разі розгляду акта щодо використання на об`єкті побутового споживача електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи додатково запрошує на засідання комісії електропостачальника та надсилає копію відповідного акта про порушення. Всупереч вимогам п. 8.2.6 ПРРЕЕ оператор системи не запрошував на засідання комісії електропостачальника, представник електропостачальник не приймав участь в засіданні комісії, що підтверджується протоколом №99 від 03.10.2024.
Вищевикладене стало підставою звернення позивача до суду із вказаним позовом.
11.12.2024 на адресу суду від відповідача АТ «Вінницяобленерго» надійшов відзив на позовну заяву (а.с. 50-53), відповідно до якого відповідач просить у задоволенні позову відмовити. Відзив на позовну заяву мотивований тим, що викладене в позовній заяві не відповідає дійсності та не підтверджуються доказами. Твердження ОСОБА_1 , що він споживає електричну енергію за адресою АДРЕСА_1 для задоволення власних побутових потреб не відповідає дійсності і являється намаганням ввести в оману суд з метою уникнення відповідальності за порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії. Позивач ОСОБА_1 є власником будинку за адресою: АДРЕСА_1 та отримав в Структурній одиниці Барські електричні мережі АТ «Вінницяобленерго» технічні умови №231 від 15.10.2008 для підключення до електромережі житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 загальною потужністю 20 кВт. На підставі виданих технічних умов, на замовлення ОСОБА_1 , СПД «Горохівський» виготовив робочий проект електропостачання житлового будинку за адресою АДРЕСА_2 , даний проект було погоджено в Структурній одиниці Барські електричні мережі АТ «Вінницяобленерго». Відповідно до ситуаційного плану та схеми підключення, що зазначені в проекті до електромережі мала бути підключена одна будівля за адресою: АДРЕСА_2 загальною потужністю 20 кВт., а саме житловий будинок. 11.09.2024 під час проведення технічної перевірки електроустановки за адресою АДРЕСА_1 було встановлено, що до електромережі підключено не один житловий будинок, а цілий ряд будівель та споруд (згідно реклами в мережі інтернет шість окремих будівель для проживання, не рахуючи підсобних приміщень), що мали ознаки комерційного використання з метою отримання прибутку. Також в результаті моніторингу мережі інтернет було встановлено, що на багатьох сайтах та платформах розміщена реклама проживання за кошти в мережі садиб «Родинне гніздо» за адресою АДРЕСА_1 . Проживання пропонувалося та пропонується станом на дату написання відзиву за адресами: ІНФОРМАЦІЯ_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 ІНФОРМАЦІЯ_5 та інші. Зокрема, за адресою https://hotels24.ua/uk/Bar/Private-estate-Rodynne-hnizdo-(Harmaky-village)-2433.html пропонується забронювати: Економ тримісний Селянська хата №2 Економ тримісний Селянська хата №1 Напівлюкс двомісний Сторожова вежа Напівлюкс двомісний Купецький Люкс 4-місний Княжий Люкс 4-місний Боярський. Також тут пропонується ціна проживання за добу від 1000 грн. до 2500 грн., розміщено правила проживання та працює функція бронювання на вибрані дати. Крім того, на сайті за адресою https://hotels24.ua/uk/Bar/Private-estate-Rodynne-hnizdo- (Harmaky-village)-2433.html присутні відгуки людей, що відпочивали, зокрема, один з відвідувачів сайту пише: «Хочу подякувати за прийом моєї групи (13 чоловік). Ми провели чудові три доби в "Родинному Гнізді". Люди залишились задоволені: і сервісом, і харчуванням, і локацією, і близкістю від Вінниці і Бару. Спів пташок став додатковим бонусом. Гарний басейн, смачна їжа, приємні співробітники. Це гарний відпочинок для двох, для сімей і для великих груп». Ще один відвідувач зазначив: «Дуже привітний колектив, затишно, відпочинок відмінний з родиною. Ми займали номери люкс. Доволі просторі та приємно прохолодні в спеку. Засмутило тільки одне: коли пішло в Барському районі аварійне відключення електроенергії, власники не дозволяють персоналу підключити генератор хоча б для водопостачання. Там було декілька сімей з малими дітьми, їх треба помити та фізіологію ще ніхто не відміняв. Велике прохання до власників в таких випадках забезпечити персонал та відпочиваючих людей водопостачанням. Трошки заїзд не зручний, потрібен високий клірінз». Слід зазначили, що фізична особа не може вважатись побутовим споживачем у розумінні Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, якщо використовує (споживає) електричну енергію для забезпечення та/або задоволення потреб підприємницької діяльності, професійної та/ або господарської діяльності, та відноситись до цієї категорії споживачів. Закон України «Про ринок електричної енергії» передбачає таку категорію споживача як малий непобутовий споживач, що не належить до побутових споживачів і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт. Однією з умов для віднесення споживача до категорії малих не побутових споживачів, є використання споживачем електричної енергії для забезпечення професійної діяльності. Сам по собі факт тимчасової відсутності відпочиваючих на базі відпочинку «Родине гніздо» в с. Гармаки в момент складання акта про порушення ПРРЕЕ не звільняє від відповідальності власників бази відпочинку за порушення ПРРЕЕ. Здобута в мережі інтернет інформація цілком доводить факт споживання електричної енергії за адресою АДРЕСА_1 на не побутові потреби. Також підтвердженням споживання електроенергії на не побутові потреби являється факт додаткової побудови 5 окремих споруд для проживання.
23.12.2024 на адресу суду від представника позивача адвоката Слободянюка М.В. надійшла відповідь на відзив (а.с. 79-82), яка мотивована тим, що оскаржуване рішення прийнято за результатами розгляду Акту, складеного посадовими особами АТ «Вінницяобленерго», які не відповідають вимогам п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Відповідач не довів, що ОСОБА_1 здійснює підприємницьку чи іншу діяльність за адресою: АДРЕСА_1 . В листі фінансового управління Барської міської ради не вказується, що ОСОБА_1 здійснює підприємницьку чи іншу діяльність за адресою: АДРЕСА_1 . В листі повідомляється, що вказана особа сплачує певні платежі до бюджету територіальної громади. А за якою адресою знаходиться об`єкт чи об`єкти, за які сплачується земельний податок з фізичних осіб та туристичний збір не вказується. ОСОБА_1 може бути власником нерухомості в декількох населених пунктах, як і здійснювати там господарську діяльність, що відповідачем не було досліджено. Крім того, ОСОБА_1 може орендувати нерухомість в іншого власника і сплачувати туристичний збір.
26.12.2024 на адресу суду від відповідача АТ «Вінницяобленерго» надійшли заперечення на відповідь на відзив (а.с. 91-92). Заперечення мотивовані тим, що представник позивача у відповіді не наводить жодних допустимих доказів, що спростовують позицію відповідача, вся доказова база зводиться до слів зацікавленої особи позивача ОСОБА_1 та вільного трактування Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 14 березня 2018 року. Під час складання акта про порушення працівники СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» надали присутньому ОСОБА_1 свої службові посвідчення, при цьому жодних зауважень ОСОБА_1 щодо повноважень перевіряючих у позивача не виникало. Також під час розгляду акта на засіданні комісії СО «Жмеринських ЕМ» ні ОСОБА_1 , ні його адвокат Слободянюк М.В. не заявляли клопотань про ознайомлення з повноваженнями працівників СО «Жмеринських ЕМ» по складанню актів про порушення. Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень. Тобто, правила не вимагають підтверджувати навчань та інструктажу перед порушниками правил, водночас працівники ОСР зобов`язані пред`явити службові посвідчення, що ними і було зроблено. Також в акті чітко вказано, що електроенергія споживається на не побутові потреби, що в свою чергу доводиться доказами з відкритих джерел, що надані до суду у відповіді на позовну заяву.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Слободянюк М.В. позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задоволити.
Представник відповідача АТ «Вінницяобленерго» Перебейніс І.О. в судовому засіданні позов не визнав, з підстав зазначених у відзиві на позовну заяву та запереченнях, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що згідно з договором купівлі-продажу будинку від 20.05.2008, посвідченого приватним нотаріусом Барського районного нотаріального округу Вінницької області Мельником О.М., зареєстрованим в реєстрі за №1422, позивач ОСОБА_1 є власником житлового будинку «А» жилою площею 33,8 кв.м., загальною площею 43,7 кв.м. з належними будівлями і спорудами хлів «В», погріб «Г» за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 15-16).
На а.с. 19-20 копія технічного паспорта від 11.02.2008 на житловий будинок 1920 року побудови за адресою: АДРЕСА_1 .
На а.с. 55-59 копія затвердженого СО «Барські ЕМ» робочого проекту електропостачання житлового будинку (електроопалення) за адресою: АДРЕСА_2 від 15.10.2008, замовник ОСОБА_1 , відповідно до якого: категорія надійності електропостачання третя, джерело електропостачання ТП-91 потужністю 250 кВА (ПС Балки, Ф-2І). Відповідно до ситуаційного плану та схеми підключення, проектом передбачено підключення до електромережі однієї будівлі потужністю 20 кВт, напруга 380 В.
Згідно з договором купівлі-продажу земельних ділянок від 20.05.2008, посвідченого приватним нотаріусом Барського районного нотаріального округу Вінницької області Мельником О.М., зареєстрованим в реєстрі за №1423, позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки, площею 0,2500 га, в межах згідно з планом, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , передані для індивідуально житлового, гаражного і дачного будівництва, кадастровий №0520281201:01:021:0008 та земельної ділянки, площею 0,1249 га, в межах згідно з планом, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , для ведення особистого селянського господарства, кадастровий №0520281201:01:021:0009 (а.с. 17-18).
Встановлено і не заперечується сторонами по справі, що ОСОБА_1 , як побутовий споживач, уклав з відповідачем договір про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору та на його ім`я було оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою споживання: АДРЕСА_1 .
11.09.2024 працівниками СО «Жмеринські ЕМ» Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , за участі споживача ОСОБА_1 проведено перевірку об`єкта: база відпочинку за адресою: АДРЕСА_1 та складено Акт про порушення №06044 від 11.09.2024. Перевіркою встановлено, що в АДРЕСА_1 порушено: п.п. 20 п. 5.5.5 ПРРЕЕ використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергію за тарифом побутових споживачів; п.п. 1 п. 5.5.5. ПРРЕЕ користування електричною енергією виключно на підставі договору, а саме: споживання побутовим споживачем електроенергії на непобутові потреби для господарської діяльності на об`єкти споживача «нежитлові будівлі» та який розраховується за електричну енергію за тарифом побутових споживачів. Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи: при написанні акту порушення паспортні дані усіх наявних струмоприймачів відсутні. Режим роботи 24/7. Дозволена потужність споживання відповідно до Договору 20 кВ. Зобов`язано споживача здійснити заходи з усунення наявного порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладання договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом 30 календарних днів. Повідомлено ОСОБА_1 , що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 03.10.2024 о 10 год. у м. Жмеринка. При цьому, ОСОБА_1 надав своїми письмові зауваження до складеного акта, вказавши, що з даним Актом не погоджується. У нього приватний будинок, а не нежитлова будівля. На даному об`єкті господарської діяльності не веде. Використання даного житлового будинку здійснюється для власних потреб, а саме приїжджає сім`я та рідні відпочивати. На даному об`єкті ніхто не проживає, ніяких людей немає, будь-яких ознак господарської діяльності немає, представнику АТ «Вінницяобленерго» при складанні даного Акту на даний факт вказано та огляд що на підтвердження наведеного поданий. Відео факти прикріпляє. Акт про порушення №06044 від 11.09.2024 підписаний ОСОБА_1 (а.с. 21-22).
03.10.2024 відбулося засідання комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024 у складі заступника директора з розподілу електричної енергії ОСОБА_5 , провідного інженера з розподілу електричної енергії Барської дільниці ОСОБА_6 , юрисконсульта Перебейніс І.О., яке оформлене протоколом №99. На засіданні комісії був присутній ОСОБА_1 , який пояснив, що з Актом не згоден. Використовує власний будинок для власних потреб, господарську діяльність не веде. Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_7 надав пояснення про те, що будинок, який є власністю ОСОБА_1 , використовується ним для побутових потреб: перебування його самого, членів сім`ї, в гості приїздять друзі. Всі електроспоживаючі прилади використовуються для побутових потреб. Будинок не являється базою відпочинку, як вказано в Акті №06044. Ні під час складання Акту №06044, ні під час засідання комісії не надано докази з яких підстав будинок вважають базою відпочинку. Працівників АТ «Вінницяобленерго» перед складанням Акту №06044 було допущено до обстеження внутрішніх електричних мереж. Обладнання, яке використовується для здійснення підприємницької діяльності (станки, верстати, механізми, промислові лінії і т.д.) виявлено не було. В будинку лише побутові прилади (чайник, мікрохвильовка і т.п.). Під час складання акту в будинку нікого не було, як і відсутня інформація та докази про господарську діяльність щодо відпочинку. Сайт розроблявся до війни з метою вивчення попиту, відгуки були під час його створення з метою створення іміджу. Вивіски, що база відпочинку немає.
За наслідками розгляду Акта про порушення №06044 від 11.09.2024, договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, фото відеоматеріалів доданих до даного Акту про порушення, комісія вирішила: провести перерахунок спожитих 13825 кВт*год за період з 14 березня 2024 року по 11 вересня 2024 року по споживачу ОСОБА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 , ЕІС код 62Z0080663041667 не побутовому тарифу; зобов`язано споживача здійснити заходи з усунення наявного порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладання договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом 30 календарних днів; копію протоколу надіслати ТОВ «Енера Вінниця». Рішення оформлене протоколом №99 від 03.11.2024 засідання комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» по розгляду Акту про порушення № 06044 від 11.09.2024 (а.с. 23).
На запит адвоката Слободянюка М.В. від 03.10.2024, АТ «Вінницяобленерго» листом за №06.23-18286 від 10.10.2024 повідомило, що АТ «Вінницяобленерго» здійснює свою діяльність відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - ПРРЕЕ), затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14 березня 2018 року із змінами і доповненнями. Згідно з положеннями п. 5.1.1 ПРРЕЕ вказано, що Оператор системи розподілу має право проводити обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії. Згідно п. 2.1.5 ПРРЕЕ, договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії № 10090216, укладений між АТ «Вінницяобленерго» в особі СО «Жмеринські ЕМ» Барська дільниця та ОСОБА_1 , є публічним договором приєднання та укладається на основі типового договору, що є додатком 3 до ПРРЕЕ, Підтвердженням дозволеної потужності споживача є копія паспорта точки розподілу. Обсяги споживання, що підлягають перерахунку згідно п. 2.3.2 ПРРЕЕ, вказані в Протоколі засідання комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» №99 від 11 вересня 2024 року. Повноваження представників АТ «Вінницяобленерго» на складення акту про порушення визначені п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Повноваження представників АТ «Вінницяобленерго» складення акту про порушення визначені п. 8.2.5 ПРРЕЕ. Споживач самостійно не звернувся із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії, як це передбачено п. 2.3.12 ПРРЕЕ. Споживач, який допустив представників ОСР для проведення перевірки, не забезпечив ввімкнення всього наявного обладнання, яке було на момент складання Акту. Також споживач не надав копії паспортів на все обладнання, що було встановлено на момент складання Акта. Споживач не надавав перелік струмоприймачів, приєднаних до електричної мережі. Споживачем під час технічної перевірки, не було забезпечено ввімкнення всіх наявних на час складання Акту струмоприймачів електроустановці за адресою: АДРЕСА_1 . Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби слугує рекламна інформація про мережу баз відпочинку з надання платних послуг на сайті www.zeleniyturizm.com.ua, яка розміщена у вільному доступі. Згідно з положеннями п. 2.3.12 ПРРЕЕ, інформацією про ведення господарської діяльності слугує публічна інформація, яка взята з відкритих джерел у мережі інтернет та доступна для аналізу. Джерела, які вказують, що будівля споживача використовується як база відпочинку: ІНФОРМАЦІЯ_2 ІНФОРМАЦІЯ_6 ІНФОРМАЦІЯ_7 / та інші посилання в пошуковій системі при введенні інформації про мережу відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_8 », які належать ОСОБА_1 . Положеннями п. 2.3.12 ПРРЕЕ визначено перелік шляхів отримання інформації щодо провадження комерційної діяльності з оплатою електроенергії за фіксованою ціною для побутових споживачів. Факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною побутових споживачів на непобутові потреби зафіксовано Актом порушення №06044 від 11 вересня 2024 року. Останній контрольний огляд засобу обліку, який відбувся до моменту складення Акту - 13 січня 2022 року. В Акті №06044 не зазначено, що споживач ОСОБА_1 допустив представників ОСР для обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби. Споживачем ОСОБА_1 в зауваженнях до складеного Акту не було зазначено, що він допустив представників ОСР до обстеження внутрішніх електричних мереж.
За інформацієюБарської міськоїради Вінницькоїобласті №119від 16.12.2024,до бюджетуБарської міськоїтериторіальної громадивід платника ОСОБА_1 надходять наступніплатежі:ККД 18010700-земельний податокз фізичнихосіб; ККД 18030200 - туристичний збір, сплачений фізичними особами (а.с. 76-77).
Встановленим фактичнимобставинам справивідповідають правовідносини,що регулюються ЗакономУкраїни «Проринок електричноїенергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312 (надалі - Правила).
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні акти.
Цивільні права, згідно з ст. 13 ЦК України, здійснюються особою у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства. При здійсненні своїх прав особа зобов`язана утримуватися від дій, які могли б порушити права інших осіб, завдати шкоди довкіллю або культурній спадщині.
Пунктом 62 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність).
Відповідно до п. 42, 47 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» малий непобутовий споживач - споживач, який не є побутовим споживачем і купує електричну енергію для власного споживання, електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт; непобутовий споживач - фізична особа - підприємець або юридична особа, яка купує електричну енергію, що не використовується нею для власного побутового споживання.
Пунктом 1.1.2 Правил визначено зміст термінів:
- об`єкт побутового споживача - квартира, житловий будинок (частина будинку), приватне домогосподарство, садовий будинок та інші об`єкти житлової нерухомості, визначені у пункті 14.1.129 Податкового кодексу України, що належать індивідуальному побутовому споживачу на праві власності або користування та яким присвоєні окремі адреси, а також земельна ділянка, призначена для індивідуального житлового будівництва зазначених об`єктів житлової нерухомості;
- побутовий споживач - індивідуальний побутовий споживач (фізична особа, яка використовує електричну енергію для забезпечення власних побутових потреб, що не включають професійну та/або господарську діяльність) або колективний побутовий споживач (юридична особа, створена шляхом об`єднання фізичних осіб - побутових споживачів, яка розраховується за електричну енергію за показами загального розрахункового засобу обліку в обсязі електричної енергії, спожитої для забезпечення власних побутових потреб таких фізичних осіб, що не включають професійну та/або господарську діяльність);
- побутові потреби - споживання (використання) електричної енергії для задоволення умов постійного або тимчасового проживання та/або перебування фізичних осіб на об`єкті побутового споживача, включаючи прибудинкову (присадибну територію) у тому числі для індивідуального будівництва (реконструкції) об`єктів приватного домогосподарства, крім нотаріальної, підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, зокрема діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, зі створення віртуальних активів (майнінгу) та надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо.
Відповідно до ст. ст. 4, 46 Закону України «Про ринок електричної енергії», учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів,форма яких затверджується Регулятором. Оплата послуг з розподілу здійснюється за тарифами, які регулює Регулятор відповідно до затвердженої ним методики. Тарифи на послуги з розподілу електричної енергії оприлюднюються операторами систем розподілу в порядку та строки, визначені нормативно-правовими актами, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
У частинах першій-другій статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» визначено, що постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Договір постачання електричної енергії споживачу укладається між електропостачальником та споживачем та передбачає постачання всього обсягу фактичного споживання електричної енергії споживачем у певний період часу одним електропостачальником. Постачання електричної енергії споживачам здійснюється за вільними цінами.
Згідно з п. 2.3.12. Правил, споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.
Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.
Вид об`єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, в тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.
У разі зміни потреб споживання на об`єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.
Електрична енергія, яка використовується на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.
У разі споживання електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач зобов`язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об`єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409 (далі - постанова КМУ № 409). Споживач зобов`язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії.
У разі споживання електричної енергії на об`єкті споживача (крім побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів (колективний побутовий споживач, утримання місць загального користування, технічні цілі та інші випадки передбачені законодавством) та на цілі, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено, споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку.
У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом. Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил.
При складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об`єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.
У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об`єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об`єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.
У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов`язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.
ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об`єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).
Позивач ОСОБА_1 , як на підставу заявлених ним позовних вимог посилався на те, що рішення комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024, оформлене протоколом №99 від 03.10.2024, підлягає визнанню недійсним та скасуванню з таких підстав: не надано доказів, що працівники відповідача ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 мали повноваження на складення Акту про порушення №06044 від 11.09.2024; в Акті не вказано зміст виявленого порушення, не вказано вид підприємницької діяльності; не надано доказів, що за адресою: АДРЕСА_1 розміщена база відпочинку.
Відповідно до п. 8.2.5 Правил, Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Оглянутим в судовому засіданні відеозаписом, наданим позивачем ОСОБА_1 (а.с. 8), підтверджується спілкування позивача ОСОБА_1 саме як з уповноваженими представниками відповідача при складанні Акта про порушення №06044 від 11.09.2024. Крім того, підписавши Акт про порушення №06044 від 11.09.2024, складений працівниками СО «Жмеринські ЕМ» Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» інженерами ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , позивач фактично підтвердив ту обставину, що працівники СО «Жмеринські ЕМ» Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 при перевірці пред`явили позивачу свої службові посвідчення, дотримавшись таким чином вимог п. 8.2.5 Правил.
Згідно з п. 2.3.12. Правил, у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом. Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об`єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
Матеріалами справи підтверджується, що позивач ОСОБА_1 з 20.05.2008 є власником житлового будинку 1920 року побудови «А» жилою площею 33,8 кв.м., загальною площею 43,7 кв.м. з належними будівлями і спорудами хлів «В», погріб «Г» та двох земельних ділянок за адресою: АДРЕСА_1 .
Позивач ОСОБА_1 , як побутовий споживач, уклав з відповідачем договір про розподіл (передачу) електричної енергії шляхом приєднання до публічного договору та на його ім`я було оформлено особовий рахунок № НОМЕР_1 за адресою споживання: АДРЕСА_1 .
За інформацією мережі інтернет, яка є у вільному доступі на сайті www.zeleniyturizm.com.ua, ІНФОРМАЦІЯ_7 / та яка перевірена судом у нарадчій кімнаті під час ухвалення рішення у даній справі, а також наявними в матеріалах справи копіями знімків екрана з вказаних сайтів (а.с. 60-63) підтверджується, що за адресою: АДРЕСА_1 здійснюється господарська діяльність щодо надання платних послуг для проживання та відпочинку за ціною від 1000 грн. до 2500 грн. за добу у мережі садиб «Родинне гніздо» у номерах люкс, напівлюкс деревяних котеджів, оформлених у європейському стилі або ж української хати-мазанки, якій вже більше 100 років. Розміщено правила проживання та працює функція бронювання на вибрані дати та відпочинку у мережі садиб «Родинне гніздо». На території за цією ж адресою відпочиваючим пропонується фінська сауна або руська баня, приготування їжі, тощо.
Крім того, на сайті за адресою https://hotels24.ua/uk/Bar/Private-estate-Rodynne-hnizdo-(Harmaky-village)-2433.html наявні відгуки відпочиваючих, зокрема: «Хочу подякувати за прийом моєї групи (13 чоловік). Ми провели чудові три доби в "Родинному Гнізді". Люди залишились задоволені: і сервісом, і харчуванням, і локацією, і близкістю від Вінниці і Бару. Спів пташок став додатковим бонусом. Гарний басейн, смачна їжа, приємні співробітники. Це гарний відпочинок для двох, для сімей і для великих груп». «Дуже привітний колектив, затишно, відпочинок відмінний з родиною. Ми займали номери люкс. Доволі просторі та приємно прохолодні в спеку. Засмутило тільки одне: коли пішло в Барському районі аварійне відключення електроенергії, власники не дозволяють персоналу підключити генератор хоча б для водопостачання. Там було декілька сімей з малими дітьми, їх треба помити, та фізіологію ще ніхто не відміняв. Велике прохання до власників в таких випадках забезпечити персонал та відпочиваючих людей водопостачанням. Трошки заїзд не зручний, потрібен високий клірінз».
При цьому, на даних сайтах вказано саме адресу, за якою розташований належний позивачу будинок в АДРЕСА_1 , що є порушенням пп. 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, а саме використанння електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електроенергію за тарифом побутових споживачів.
Порушення позивачем ОСОБА_1 пп. 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ зафіксовано в Акті про порушення №06044 від 11.09.2024, у якому викладено зміст порушення.
Під час перевірки, споживачем не було забезпечено ввімкнення всіх наявних на час складання Акту про порушення №06044 від 11.09.2024 струмоприймачів в електроустановці за адресою: АДРЕСА_1 , що зафіксовано в Акті про порушення №06044 від 11.09.2024 та підтверджується письмовою інформацією АТ «Вінницяобленерго» №06.23-18286 від 10.10.2024 (а.с. 27-28).
Оглянутим в судовому засіданні відеозаписом, наданим позивачем ОСОБА_1 (а.с. 8) підтверджується, що представник АТ «Вінницяобленерго» роз`яснив позивачу зміст порушення вчиненого споживачем ОСОБА_1 , а саме ведення побутовим споживачем господарської діяльності, що є порушенням пп. 20 п. 5.5.5. ПРРЕЕ, назвав докази цього порушення: інформація з мережі інтернет, фейсбука. Також на даному відео видно, що за адресою: АДРЕСА_1 розташований не лише належний позивачу глиняний будинок, а й декілька дерев`яних будинків, двоповерхова споруда.
Отже, наявними в матеріалах справи доказами підтверджується законність Акту про порушення №06044 від 11.09.2024 та рішення комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з його розгляду, оформлене протоколом №99 від 03.10.2024.
Позивачем не спростовано належними доказами його рекламу мережі садиб «Родинне гніздо» за адресою АДРЕСА_1 на сайтах www.zeleniyturizm.com.ua, ІНФОРМАЦІЯ_7 / як і не надано належних доказів недостовірності інформації та реклами мережі садиб «Родинне гніздо» за адресою АДРЕСА_1 на вказаних сайтах та в мережі інтернет.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з ч. 1 ст. 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Відповідно до ст. 78 ЦПК України, суд не бере до уваги докази, що одержані з порушенням порядку, встановленого законом; обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з ч. 1 ст. 79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування; питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Проаналізувавши надані докази по справі, суд вважає, що позивач не довів суду належними, достатніми, допустимими та достовірними доказами заявлені ним позовні вимоги, а саме недійсність та незаконність рішення комісії СО «Жмеринські ЕМ» АТ «Вінницяобленерго» з розгляду Акту про порушення №06044 від 11.09.2024, оформлене протоколом №99 від 03.10.2024, а тому необхідно відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до АТ «Вінницяобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акту про порушення.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про ринок електричної енергії», Правилами роздрібного ринку електроенергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312, ст.ст. 11, 13, 15, 16 ЦК України, ст.ст. 2, 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 263-265, 354 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Вінницяобленерго» про визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду акту про порушення.
Рішення суду може бути оскаржено сторонами до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 06.02.2025.
Суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 29.01.2025 |
Оприлюднено | 10.02.2025 |
Номер документу | 124967115 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів» |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Бессараб Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні