Справа № 752/2399/25
Провадження № 1-кс/752/1026/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 лютого 2025 року слідчий суддя Голосіївського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду клопотання слідчого управління Головного управління Національної поліції у місті Києві ОСОБА_3 , погоджене прокурором Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про надання тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 у кримінальному провадженні № 12025100000000059 від 15.01.2025 р. за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України,
в с т а н о в и в:
До Голосіївського районного суду м. Києва надійшло клопотання слідчого ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 з можливістю ознайомитися та здійснити вилучення (виїмку) їх належним чином завірених копій.
У судове засідання слідчий не з`явився. Подав до суду заяву про розгляд вищезазначеного клопотання без його участі.
Також, при поданні клопотання про тимчасовий доступ до документів слідчий просив розглянути без виклику особи, у володінні якої знаходяться витребувані документи, з метою унеможливлення зміни або знищення документів, до яких він просить надати тимчасовий доступ. За таких обставин, у відповідності до положень ч.2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя вважає можливим розглянути клопотання про тимчасовий доступ до документів без виклику особи, у володінні якої вони знаходяться.
Відповідно до ч. 4 ст. 107 КПК України, у разі не прибуття в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у судовому провадженні, чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу судове провадження здійснюється судом за відсутності осіб, фіксування за допомогою технічних засобів кримінального провадження в суді не здійснюється.
Розглянувши клопотання, дослідивши додані до нього матеріали, надавши оцінку відомостям, що у них містяться, слідчий суддя дійшов до наступних висновків.
Дане клопотання з урахування вимог п. 1 ч.2 ст.132 КПК України подано до Голосіївського районного суду м. Києва в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, враховуючи, що таким органом у даному провадженні є Головне управління Національної поліції у м. Києві.
Так, обґрунтовуючи вимоги, слідчий у клопотанні зазначив, що відділом розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управлінням Головного управління Національної поліції у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 15.01.2025 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025100000000059 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до слідчого управління Головного управління Національної поліції у м. Києві надійшли матеріали з Управління стратегічних розслідувань у м. Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України з відомостями щодо вчинення протиправних дій ОСОБА_5 , діючи за попередньою змовою групою осіб із директорами та засновниками ряду підконтрольних суб`єктів господарської діяльності, а саме: АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ), які використовуючи вказані суб`єкти господарської діяльності, легалізували грошові кошти отримані злочинним шляхом у великих розмірах.
Крім того, встановлено, що ОСОБА_5 є кінцевим бенефіціарним власником та керівником Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), перебуває в управлінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ). За наявною інформацією, посадові особи цього фонду, ймовірно, безпідставно, застосували податкову пільгу, передбачену підпунктом 141.6.1 пункту 141.6 статті 141 Податкового кодексу України, та як результат, у третьому кварталі 2024 року віднесли суму в розмірі 54 359 321 грн до тієї частини доходу, яка звільняється від оподаткування, що викликає підозри щодо правомірності такого застосування пільги та можливого порушення податкового законодавства.
Дослідження руху коштів по рахункам вказаних юридичних та фізичних осіб, а саме фінансових операцій з коштами та подальшим їх рухом, після їх отримання, дозволить встановити схему легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та кінцевого бєнефіціарного власника, в інтересах якого виводились грошові кошти.
Так, на даний час у органу досудового розслідування також виникають підстави вважати ОСОБА_5 та пов`язаних до нього юридичних та фізичних осіб, причетними до вчинення ряду кримінальних правопорушень, передбачених Кримінальним кодексом України, зокрема, пособництво державі-агресору, легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів) та підроблення документів (Рішення ІНФОРМАЦІЯ_17 від 23 грудня 2023 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», уведеного в дію Указом Президента України від 23 грудня 2023 року № 851/2023).
Зважаючи на те, що всі перелічені вище суб`єкти господарювання (резиденти), а також фізичні особи, напряму або опосередковано пов`язані з ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_18 (РПОКІІП НОМЕР_18) та підконтрольним йому СГД, і є вірогідні дані, що такі компанії приймали участь у схемах виведення грошових коштів у великих розмірах з таких компаній, за допомогою інших, їх кінцевими бенефіціарами привласнювались виведені кошти та легалізувалось майно, одержане злочинним шляхом, відповідно до ч. 9 ст. 11 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення».
У зв`язку з цим, а також беручи до уваги вищевикладене, з метою всебічного, повного і неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, з метою досягнення дієвості провадження, в органу досудового розслідування виникла необхідність проведенні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій.
Вирішуючи питання, що визначені у ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених ст. 91 КПК України, покладається на слідчого, прокурора та, в установлених випадках на потерпілого.
Згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно із ст. 132 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів є одним із засобів забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ч. 5 ст.132 КПК України, під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Також враховуючи ч. 2 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 160 КПК України, сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Клопотання, яке надійшло до суду відповідає вимогам КПК України.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 162 КПК України конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відноситься до охоронюваної законом таємниці.
Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно п.6 ч.1 ст. 164 КПК України в ухвалі слідчого судді, суду про тимчасовий доступ до речей і документів має бути зазначено розпорядження надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів зазначеній в ухвалі особі та надати їй можливість вилучити зазначені речі і документи, якщо відповідне рішення було прийнято слідчим суддею, судом.
Надання тимчасового доступу до документів є найбільш доцільним та ефективним способом вилучення документів, які мають значення для досудового розслідування, та є заходом, пропорційним втручанню в особисте і сімейне життя особи. Відомості, які можуть містяться у вилучених слідчим документах, можуть бути доказом під час судового розгляду.
Крім того, за наведених у клопотанні обставин кримінальних правопорушень, що розслідуються, їх кваліфікації, а також відомостях, що містяться у документах, якими слідчий обґрунтує підстави вилучення документів, слідчий суддя вважає, таке втручання є пропорційним, оскільки документи, які слідчий має намір вилучити та які вказані у клопотанні, мають значення для досудового розслідування, а відомості, що в них містяться, - можуть бути доказами під час судового розгляду.
Отже, втручання відбувається згідно із законом та переслідує законну мету.
Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів є неможливим, оскільки законодавець визначив конкретний процесуальний спосіб, у який можна отримати доступ до документів (ст. ст. 159-165 КПК України).
Таким чином, з метою встановлення обставин вчинення кримінального правопорушення та винних осіб, органу досудового розслідування необхідно отримати тимчасовий доступ до інформації і документів що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , а отже суд вважає доведеним, що без застосування вказаного заходу забезпечення кримінального провадження отримати документи, які можуть бути використанні для встановлення обставин кримінального провадження, не можливо.
На підставі викладеного, керуючись ст. 131, 132, 159-166 КПК України, слідчий суддя -
п о с т а н о в и в:
клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_3 , слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_6 , старшому слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_7 , старшому слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_8 , старшому слідчому СУ ГУНП у м. Києві ОСОБА_9 та слідчому слідчого відділу Дніпровського УП ГУНП у м. Києві ОСОБА_10 дозвіл на проведення тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю, щодо діяльності АТ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_9 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_10 ), ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_11 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_12 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_13 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_14 ) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_15 ) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_16 ) з можливістю вилучення їх належним чином засвідчених копій, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_17 ) за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
податкових накладних з відображенням інформації про набуття та реалізацію ТМЦ зазначеними суб`єктами господарської діяльності у період часу з 01.01.2022 по теперішній час;
реєстраційних документів облікової справи платника податків; картки платника податку з інформацією про відкриті/закриті банківські рахунки за період з 01.01.2022 по теперішній час;
податкової та фінансової звітності в електронному вигляді, яка міститься в АІС «Податковий блок» за період з 01.01.2022 по теперішній час: декларацій з податку на додану вартість, з додатками; уточнюючих розрахунків податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок до декларацій з ПДВ, з додатками; декларацій з податку на прибуток;
реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (в електронному вигляді файли формату Excel) за період з 01.01.2022 по теперішній час, стосовно придбання та реалізації товарно-матеріальних цінностей (робіт, послуг) в розрізі номенклатури придбаних та реалізованих товарів (робіт, послуг), із зазначенням реквізитів контрагентів, дати реєстрації податкових накладних, найменування товарно-матеріальних цінностей, їх кількісних та вартісних показників, що містяться в АІС «Архів податкової звітності»;
інформації щодо ідентифікаційних ознак кінцевого обладнання телекомунікаційних мереж (назви електронних поштових скриньок, ІР-адреси тощо), з яких протягом періоду часу з 01.01.2022 по теперішній час здійснювалась реєстрація податкових накладних та декларацій;
розшифровок податкових зобов`язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів за період з 01.01.2022 по теперішній час;
відомостей про суми нарахованих та виплачених доходів всім найманим працівникам підприємства за період з 01.01.2022 по теперішній час. із зазначенням прізвища, ім`я та по батькові, дати і місця народження, адресних та паспортних даних, контактних телефонів вказаних працівників тощо, а також відомостей щодо підприємств, установ та організацій, де ці особи отримували доходи за період з 01.01.2022 року по теперішній час;
матеріалів планових та позапланових перевірок з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства за період з 01.01.2022 по теперішній час з додатками, відомостей про їх оскарження, сплату донарахованих сум податків та штрафних санкцій; у разі встановлення фактів заниження податку па прибуток, ПДВ, ПДФО, ЄСВ - копій актів перевірок та прийнятих податкових повідомлень-рішень, наявних документів, що підтверджують такі факти, документів про їх оскарження, та результати розгляду таких скарг;
інформації про те, чи зверталось підприємство або його службові особи до податкових органів для отримання роз`яснень за період з 01.01.2022 по теперішній час, якщо так, то надати належним чином засвідчені копії документів про такі звернення та зміст наданих консультацій, роз`яснень;
довідок про встановлення місцезнаходження (місце проживання) платника податків, повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, рішень про доцільність направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням; стану платника податків станом на день постановлення ухвали слідчого судді;
інформації про те, чи відпрацьовувалось підприємство в рамках наказу ІНФОРМАЦІЯ_19 від 08.08.2011 № 475дск, ІНФОРМАЦІЯ_20 від 23.04.2012 № 329дск, наказу ІНФОРМАЦІЯ_21 від 05.07.2013 № 245дск, якщо так, то з зазначенням категорії (податкова яма, транзитер, вигодонабувач).
Визначити строк дії ухвали два місяці, який обраховується з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Роз`яснити, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 05.03.2025 |
Номер документу | 125022906 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Голосіївський районний суд міста Києва
Кирильчук І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні