ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"10" лютого 2025 р. Справа № 916/3635/24
Господарський суд Київської області у складі судді Яреми В.А., перевіривши матеріали позовної заяви керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної аудиторської служби України
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю РОЛЛО ТРЕЙДІНГ
2. Державного підприємства Фінансування інфраструктурних проектів
про визнання недійсним договору та стягнення 1 661 035,11 гривень
установив:
До Господарського суду Одеської області надійшла позовна заява керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю РОЛЛО ТРЕЙДІНГ та Державного підприємства Фінансування інфраструктурних проектів про визнання недійсним договору та стягнення 1 661 035,11 гривень
Господарський суд Одеської області ухвалою від 26.08.2024 у справі №916/3635/24 відкрив провадження та призначив її до розгляду у підготовчому засіданні на 26.09.2024.
Господарський суд Одеської області ухвалою від 26.09.2024 у справі №916/3635/24, залишеною без змін Південно-західним апеляційним господарським судом згідно постанови від 11.12.2024, позовну заяву керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю РОЛЛО ТРЕЙДІНГ, Державного підприємства Фінансування інфраструктурних проектів про визнання недійсним договору, стягнення 1661035,11 грн передав за виключною підсудністю до Господарського суду Київської області.
Господарський суд Київської області ухвалою від 27.01.2025 у справі №916/3635/24:
- прийняв до розгляду справу №916/3635/24 за позовом керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області в інтересах держави в особі Державної аудиторської служби України до Товариства з обмеженою відповідальністю РОЛЛО ТРЕЙДІНГ та Державного підприємства Фінансування інфраструктурних проектів про визнання недійсним договору та стягнення 1 661 035,11 гривень;
- залишив позовну заяву керівника Обухівської окружної прокуратури Київської області без руху та постановив виявлені недоліки позовної заяви усунути протягом п`яти днів з дня вручення зазначеної ухвали.
31.01.2025 до Господарського суду Київської області з використанням підсистеми Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи "Електронний суд" від Обухівської окружної прокуратури Київської області надійшов супровідний лист, створений в підсистемі "Електронний суд" як електронний документ з додаванням нього додатків зображень документів у форматі pdf, зокрема, заяви про усунення недоліків.
Згідно ч. 12 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Водночас, відповідно до ст. 12, 181 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного).
Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні. Для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання.
Беручи до уваги вказане вище, суд дійшов висновку про призначення даної справи до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні.
Згідно з пунктами 9, 24, 26, 27 Положення підсистема "Електронний кабінет" (Електронний кабінет ЄСІТС, Електронний кабінет) процедура реєстрації в ЄСІТС (реєстрація Електронного кабінету, реєстрація офіційної електронної адреси) передбачає проходження запропонованої засобами Електронного кабінету процедури реєстрації з використанням кваліфікованого електронного підпису, та внесенням контактних даних особи, зокрема адреси електронної пошти, номера телефону (в тому числі мобільного), зазначенням інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику.
Підсистема "Електронний суд" (Електронний суд) - підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість користувачам у передбачених законодавством випадках відповідно до наявних технічних можливостей підсистеми ЄСІТС реалізованого функціоналу створювати та надсилати в електронному вигляді процесуальні чи інші документи до суду, інших органів та установ у системі правосуддя, а також отримувати інформацію про стан і результати розгляду таких документів чи інші документи.
Інструкція користувача Електронного суду розробляється адміністратором ЄСІТС та розміщується на вебсторінці технічної підтримки користувачів ЄСІТС за вебадресою https://wiki.court.gov.ua.
Електронні документи створюються із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів, передбачених Інструкцією користувача Електронного суду, підписуються кваліфікованим електронним підписом (підписами) його підписувача (підписувачів) та надсилаються засобами відповідної підсистеми ЄСІТС.
До створених в Електронному суді документів користувачі можуть додавати інші файли (зображення, відеофайли тощо).
Відповідні додані файли (додатки) підписуються кваліфікованим електронним підписом користувачів разом зі створеними в Електронному суді документами, до яких вони додаються.
Технічні вимоги щодо форм електронних документів та їхніх додатків, обмеження щодо їхнього розміру, формату та інших характеристик встановлюються Інструкцією користувача Електронного суду.
Так, у Інструкції користувача Електронного суду, яка передбачає, зокрема можливість формування електронних довіреності або ордеру, надано такі визначення:
- паперовий документ документ, інформація в якому зафіксована на папері, включаючи обов`язкові реквізити документа, який засвідчений особистим підписом автора;
- електронна копія паперового документа документ в електронній формі, що містить візуальне подання паперового документа, отримане шляхом сканування (фотографування) паперового документа. Відповідність оригіналу та правовий статус електронної копії паперового документу засвідчується кваліфікованим електронним підписом особи, що створила таку копію;
- електронний документ документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа, правовий статус якого засвідчено кваліфікованим електронним підписом автора.
Так, доданий прокурором до супровідного листа в підсистемі "Електронний суд" документ у форматі pdf заява про усунення недоліків позову, як документ в електронній формі, є візуальним поданням паперового документа, а тому є електронною копією паперового документа, а не електронним документом.
Водночас процесуальним законом не передбачено можливості особи подавати заяви та/або пояснення у вигляді копій із відтворенням зображення підпису.
Так, підпис - це графічне накреслення, що позначає виконавця підпису та наноситься ним з метою посвідчення та має характерні риси, зокрема: це - посвідчувальний знак обов`язково певної особи; виконується нею власноруч у вигляді графічного креслення; наноситься на документ з метою посвідчення різних фактів та подій.
В розрізі наведеного суд звертає увагу на те, що:
- накладення прокурором електронного цифрового підпису під час формування в підсистемі «Електронний суд» супровідного листа та додавання до нього зображення заяви про усунення недоліків у форматі pdf не свідчить про надання відповідній електронній копії заяви статусу електронного документа у розумінні приписів Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему, у тому числі у в частині підсистеми Електронний суд та Інструкції користувача Електронного суду;
- кваліфікованим електронним підписом автора в підсистемі "Електронний суд" може бути засвідчено правовий статус електронного документа, яким додане до супровідного листа у форматі pdf зображення заяви про усунення недоліків не є.
З огляду на вказане прокурору слід надати заяву про усунення недоліків, оформлену належним чином, зокрема як щодо виду документа (електронний або письмовий у паперовому вигляді), так і щодо накладення на такий документ підпису.
Судом звертає увагу на те, що у разі створення в підсистемі "Електронний суд" заяви/клопотання як електронного документа, із застосуванням вбудованого текстового редактора шляхом заповнення форм документів у порядку приписів Положення про ЄСІТС і її підсистему «Електронний суд» та Інструкції користувача Електронного суду, та подання таких заяви/клопотання через відповідну підсистему можливим є підписання кваліфікованим електронним підписом цих документів із наданням їм юридичної сили оригіналу.
Суд пропонує учасникам справи подавати письмові пояснення та всі наявні документи на підтвердження їх правової позиції з метою розгляду справи в електронному вигляді, із застосуванням електронного цифрового підпису, на електронну адресу суду, у тому числі через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою.
Суд звертає увагу відповідача 1 на те, що:
- згідно частин 6 статті 6 ГПК України - адвокати, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку;
- згідно ч.ч. 1, 4 ст. 170 ГПК України: будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити, зокрема, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; суд, встановивши, що письмову заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої або другої цієї статті, повертає її заявнику без розгляду;
- згідно частин 10 статті 165 ГПК України суд має право вирішити справу за наявними матеріалами також у разі, якщо відзив подано особою, яка відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його і не навела поважних причин невиконання такого обов`язку.
Керуючись ст. ст. 174, 176, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
постановив:
1. Справу №916/3635/24 призначити до розгляду на 03.03.2025 о 10:25 у підготовчому засіданні, що відбудеться в приміщенні Господарського суду Київської області за адресою: м. Київ, вул. С. Петлюри, 16/108.
2. Викликати у судове засідання представників учасників справи.
3. Зобов`язати прокурора у строк до 03.03.2025 подати заяву про усунення недоліків, оформлену належним чином, зокрема як щодо виду документа (електронний або письмовий у паперовому вигляді), так і щодо накладення на такий документ підпису.
4. Прокурор та позивач вправі надати суду у письмовій формі у строк до 03.03.2025: додаткові докази по справі (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних доказів іншій стороні; заяви та клопотання, які відповідно до ст. 182 ГПК України мають бути вирішені у підготовчому засіданні (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
5. Протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відповідачі вправі надати суду у письмовій формі відзив на позов, а також у строк до 03.03.2025 - заяви та клопотання, які відповідно до ст. 182 ГПК України мають бути вирішені у підготовчому засіданні (за наявності) разом з доказами направлення копій вказаних заяв та/чи клопотань на адресу іншої сторони.
6. Довести до відома учасників справи, що у разі подання до суду заяв по суті, зокрема відзиву, відповіді на відзив та/або клопотань з процесуальних питань, до таких заяв та клопотань додаються докази надсилання (надання) їх копій та доданих до нього документів іншим учасникам справи.
7. Роз`яснити учасникам справи, що згідно приписів статті 118 Господарського процесуального кодексу України: право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку; заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
8. Повідомити учасників справи про можливість:
- надавати суду всі необхідні документи (заяви, пояснення, клопотання тощо) в електронному вигляді, із застосуванням електронного цифрового підпису, на електронну адресу суду, у тому числі через на електронну адресу суду через особистий кабінет в системі Електронний суд, поштою або дистанційними засобами зв`язку;
- отримати інформацію в справі, що розглядається, на вебсторінці офіційного вебпорталу судової влади у мережі Інтернет за адресою: ko.arbitr.gov.ua/sud5012/.
9. Повідомити Товариства з обмеженою відповідальністю РОЛЛО ТРЕЙДІНГ про обов`язок:
- зокрема, адвокатів та юридичних осіб зареєструвати офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі;
- вказувати у заявах, клопотаннях поясненнях відомості про наявність зареєстрованого електронного кабінету.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ч. 2 ст. 235 ГПК України та оскарженню окремо від рішення суду згідно ч. 2 ст. 254, ст. 255 ГПК України не підлягає.
Суддя В.А. Ярема
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 11.02.2025 |
Номер документу | 125025793 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі підряду, з них |
Господарське
Господарський суд Київської області
Ярема В.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні