Справа № 149/3927/24
Провадження №2-о/149/16/25
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
10.02.2025 р. Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Робак М. В.,
при секретарі Поліщук Л. А.,
за участі заявниці ОСОБА_1 , її представника- адвоката Кравчука М.О.
заінтересованої особи ОСОБА_2
представника недієздатної особи - адвоката Максимчук В.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Хмільнику цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересована особа Орган опіки та піклування Хмільницької міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 про заміну опікуна,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернулася до суду із заявою про звільнення її від обов`язків опікуна та призначення опікуном ОСОБА_2 , який фактично здійснює догляд за їх недієздатною донькою ОСОБА_4 . Заяву мотивує тим, що рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 03.11.2011 по справі №2-0-38/11 її доньку визнано недієздатною, а її призначено опікуном. На даний час вона в силу свого віку та стану здоров`я не може здійснювати повноцінний догляд за донькою, а фактично нею опікується її батько ОСОБА_2 . Враховуючи зазначене просить заяву задоволити.
Ухвалою суду від 12.12.2024 відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні заявниця та її представник підтримали заяву, посилаючись на обставини, що в ній містяться.
Заінтересована особа ОСОБА_2 просить призначити його опікуном недієздатної доньки, оскільки його дружина за станом свого здоров"я не може повноцінно здійснювати нагляд за дитиною.
Представник недієздатної особи вважає за можливе замінити опікуна на ОСОБА_2 .
Представник заінтересованої особи органу опіки та піклування подав заяву про розгляд справи у його відстність, проти задоволення заяви не заперечує.
Суд, дослідивши докази, встановив наступні обставини.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 являються батьками ОСОБА_5 (а.с. 8,9), яка є інвалідом І групи з дитинства (копія на а.с.6,7).
Недієздатна особа та її батьки зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 (копія на а.с. 15).
Рішенням Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 03.11.2011 ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 призначено опікуном над донькою ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_2 (копія на а.с.3).
Згідно довідки від 25.10.2024 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , знаходиться на медичному спостереженні в КНП"Хмільницька ЦПОД"9 (копія а.с. 4).
Згідно програми індивідуальної реабілітації інваліда № 1960 ОСОБА_3 має інвалідність 3 групи з 02.12.2012 року( копія а.с. 5).
Довідкою УПСЗН № 162 від 13.11.2024 підтверджується, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в УПСЗН Хмільницької міської ради та отримує допомогу по догляду за інвалідом І або ІІ групи у розмірі 2589,00 грн , щомісячно (копія на а.с.16).
На виконання ухвали суду органом опіки та піклування виконавчого комітету Хмільницької міської ради направлено подання про доцільність призначення опікуном ОСОБА_2 (а.с.41-43), враховуючи, що ОСОБА_3 у зв"язку зі станом здоров"я не може виконувати функції опікуна, а фактичний догляд за недієздатною особою здійснює її батько, який не судимий та має задовільний стан здоров"я.
Відповідно до ч. 1 ст. 55 ЦК України опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними (ч. 1 ст. 56 ЦК України).
Опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника (ч. 1 ст. 62 ЦК України).
Згідно з ч. 1, ч. 4 ст. 67 ЦК України, опікун зобов`язаний дбати про підопічного, про створення йому необхідних побутових умов, забезпечення його доглядом та лікуванням. Опікун зобов`язаний вживати заходів щодо захисту цивільних прав та інтересів підопічного.
За приписами ч. 1 ст. 75 ЦК України суд, якщо він призначив опікуна чи піклувальника, або орган опіки та піклування за заявою особи звільняє її від повноважень опікуна або піклувальника. Ця заява розглядається судом або органом опіки та піклування протягом одного місяця.
Особа виконує повноваження опікуна або піклувальника до винесення рішення про звільнення її від повноважень опікуна або піклувальника чи до закінчення місячного строку від дня подання заяви, якщо вона не була розглянута протягом цього строку.
Частиною 2 ст. 300 ЦПК України передбачено, що суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу.
Положеннями статті 63 ЦК України закріплено, що опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю; фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Згідно з ч. 4, 5 ст. 63 ЦК України опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
З огляду на те, що ОСОБА_4 є недієздатною особою, потребує стороннього догляду, призначений опікун ОСОБА_3 не може за станом здоров"я надавати соціальні послуги, а батько ОСОБА_2 у змозі виконувати обов`язки опікуна над недієздатною особою, що є доцільним згідно висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Хмільницької міської ради, тому суд вважає за можливе заяву задоволити та замінити опікуна.
Керуючись ст. 60 ЦК України, ст. ст. 293-300 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_6 ,заінтересовані особиОрган опікита піклуванняХмільницької міськоїради, ОСОБА_2 , ОСОБА_4 прозаміну опікуназадовольнити.
Звільнити ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 від повноважень опікуна над недієздатною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Призначити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_2 , опікуном над недієздатною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішення може бути оскаржено до Вінницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його оголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Марина РОБАК
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 10.02.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125029086 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Інші справи окремого провадження |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Робак М. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні