РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/3201/23
Пров. №2/766/5849/25
31.01.2025
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Черниш О.Л.
за участю секретаря судових засідань Дембіцької Е.О.
представника позивача Ніценка О.С., відповідачів ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , представника відповідачів ОСОБА_3 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Херсонського міського суду Херсонської області цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом до відповідачів про стягнення заборгованості в обґрунтування якого зазначив, що 27.07.2021 між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством акціонерним банком «УКРГАЗБАНК», укладено КРЕДИТНИЙ ДОГОВІР № 0525/07/2021/0265, за яким Банк надав Позичальнику кредит у сумі 347 450,00 гривень на придбання автомобіля марки SUZUKI моделі VITARA, 2021 року випуску, який буде використовуватися в особистих та сімейних цілях. Кредит надавався Банком Позичальнику шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів на поточний рахунок ТОВ «Центр Херсон» (п. 1.1.). Кредит надавався з 27 липня 2021 року по 26 липня 2027 року. Позичальник у будь-якому випадку зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі: в термін не пізніше 26 липня 2027 року та у порядку передбаченому цим Договором, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту, встановлений за домовленістю Сторіннапідставі додаткової угоди до цього Договору або достроково, відповідно до умов Договору (п.1.2.1. Кредитного договору).
За користування кредитними коштами у межах терміну кредитування процентна ставка застосовується у розмірі 6,29% річних та є фіксованою. За користування кредитними коштами, що повернуті в терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється у розмірі 11,29 % річних та є фіксованою (п.п.1.3.1 1.3.2 Кредитного договору).
За приписами п. 3.1. Кредитного договору позичальник здійснює погашення кредиту у відповідності з графіком, встановленим у Додатку № 2 до цього Договору, та сплату процентів за користування кредитними коштами шляхом сплати рівних один одному платежів у розмірі 5881,00 грн (крім першого та останнього платежів) щомісячно з першого по десяте число кожного місяця шляхом внесення-перерахування коштів на відповідний рахунок, відкритий у АБ «УКРГАЗБАНК» або шляхом безготівкового перерахування.
Сплата періодичного платежу оформлюється єдиним платіжним документом, в якому не відокремлюються суми, що припадають на погашення кредиту та сплату процентів за користування кредитними коштами.
Пунктами 3.9.-3.10. Кредитного договору сторони досягли згоди про порядок та строки нарахування процентів за даним договором, зокрема проценти за користування кредитними коштами нараховуються на суму строкової та простроченої заборгованості за кредитом з дотриманням умов п.3.10 цього Договору. Проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені цим Договором, нараховуються на залишок простроченої заборгованості за кредитом. Починаючи з дня перенесення кредиту (його частини) на рахунки простроченої заборгованості до дня повного погашення простроченої заборгованості за кредитом. При розрахунку процентів застосовується метод «30/360», коли для розрахунку береться умовна кількість днів у місяці 30 днів та у році 360 днів.
У відповідності до п. 4.1.1. Кредитного договору Банк зобов`язувався Позичальнику відкрити рахунок з обліку кредиту IBAN НОМЕР_1 та рахунок IBAN НОМЕР_2 для внесення періодичних платежів, дострокового погашення заборгованості по кредиту та всіх комісій, передбачених цим Договором.
За приписами п. 4.3.1. Кредитного договору Позичальник зобов`язується використати кредит на зазначені у п. 1.1. цього Договору цілі. Повернути Банку отриманий кредит та сплатити нарахованої комісії (якщо буде мати місце), нараховані проценти за користування кредитними коштами у повному обсязі, у строки та в порядку згідно цього Договору.
Позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Кредитним договором, надавши Відповідачу кредитні кошти, які були перераховані 27.07.2021 на рахунок ТОВ «Центр Херсон» за придбаний ним автомобіль, згідно виписки по рахунку № НОМЕР_3 ( НОМЕР_1 ).
Натомість, Відповідач неналежно виконує свої зобов`язання за Кредитним договором, припинивши після лютого 2022 року погашення частини тіла кредиту та процентів, згідно даним виписки по рахункам та розрахунку заборгованості, що додані до позову.
Таким чином, станом на 28.07.2023 Відповідач має прострочену заборгованість перед Позивачем по тілу кредиту у розмірі 40 456,65 грн. та процентам у розмірі 25 320,70 грн.
Пунктом п. 4.2.3. Кредитного договору передбачені випадки, за настанням яких Банк має право вимагати дострокового виконання Позичальником своїх зобов`язань по цьому Договору, включаючи повернення всієї суми кредиту, сплати процентів за користування кредитними коштами, комісій (якщо буде мати місце) у випадках, які Сторони визначають як істотне порушення умов цього Договору, а саме:
- невиконання Позичальником будь-яких своїх зобов`язань по цьому Договору, у тому числі несвоєчасного виконання грошових зобов`язань (з простроченням їх виконання більше, ніж на 1 (один) календарний місяць), що випливають з цього Договору; невиконання Позичальником (Заставодавцем) своїх зобов`язань по укладеним договорам забезпечення; невиконання та/або неналежного виконання вимог будь-якого з п.п. 4.3.6.-4.3.9. цього Договору; подання до суду позову про визнання недійсними у цілому чи у частині та/або неукладеними цього Договору та/або будь-якого договору забезпечення; за наявності інших обставин, які явно свідчать про те, що наданий Позичальникові кредит своєчасно не буде повернений.
Отже, загальна сума заборгованості Відповідача перед Позивачем, станом на 28.07.2023 складає 348939,88 гривень, в т.ч. заборгованість по кредиту поточна 281 587,02 грн., заборгованість по кредиту прострочена 40 456,65 грн., заборгованість по процентах поточна 1575,51 грн., заборгованість по процентах прострочена 25 320,70 грн.
Таким чином, позивач вважає, що у нього виникло право достроково стягнути з Відповідача наявну заборгованість за Кредитним договором у загальному розмірі 348939,88 гривень,
Також позивач зазначив, що у відповідності до норм ч. 1 ст. 546 ЦК України, виконання зобов`язань за Кредитним договором було забезпечено: порукою ОСОБА_2 , на умовах Договору поруки № 1 від 29.03.2019, відповідно до якого поручителем взято на себе всі зобов`язання кредитора, а тому із вказаного відповідача підлягає сплата всією суми заборгованості солідарно з ОСОБА_1 .
Враховуючи викладене, просить стягнути з відповідачів солідарно вищевказану суму заборгованості а також понесені позивачем судові витрати у вигляді сплати судового збору у розмірі 5234,10 грн по 2617,05 грн. з кожного.
08.08.2024 та 17.12.2024 від відповідачів надійшли відзиви на позовну заяву, в яких відповідачі не визнали позовних вимог у тому обсязі, який заявлено в позовній заяві, повідомили про те, що з початком військового стану з 24 лютого 2024 року відповідач залишився без роботи та сплачувати кредит не мав можливості. З 02.03.2022 по 10.11.2022 спочатку Херсон був взятий окупантами у кільце, а потім окупований, і у цей період відділення банку позивача було закрите та у зв`язку з цім відповідач не мав можливості сплачувати кредит. З червня 2024 року відповідач поновив сплату кредиту, оскільки поручитель за кредитом дружина відповідача, знайшла роботу. У зв`язку з викладеним відповідач погоджується з позовом лише у розмірі 322 043,67 гривень, а саме: заборгованість по кредиту поточна 281 587,02 грн., заборгованість по кредиту прострочена 40 456,65 грн. З іншою частиною позову відповідач не погоджується. Крім того, відповідачі повідомили, що після подання позову до суду ними сплачено 27000,00 грн, надавши відповідні платіжні інструкції про переказ готівки.
Ухвалою судді від 05.06.2024 відкрито провадження у справі та розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, зазначив, що не погоджується із позицією відповідачів щодо невизнання позовних вимог, про що до суду подав відповідні відповідь на відзив та додаткові пояснення у письмовому вигляді, в яких зазначив наступне. У відповідності до приписів п. 4.3.1. Кредитного договору Відповідач-1 має зобов`язання повернути усю суму кредиту та нараховані проценти у строки та у порядку, визначеним Кредитним договором. За змістом Відзиву, можна зробити висновок, що Відповідач-1 усвідомлює наявність у нього зобов`язання перед Позивачем по сплаті усієї суми кредиту та нарахованих процентів за його користування, відзначаючи про отримання кредитним коштів у Позивача та здійснюючи сплату процентів з вересня 2021 року по лютий 2022 року, але у зв`язку із окупацією м. Херсона у нього була відсутня можливість сплачувати кредитні платежі за Кредитним договором спираючись на те, що у цей час відділення Позивача було закрито. Позивач не заперечує обставину широкомасштабної збройної агресії окупаційних військ рф проти України з 24.02.2022 року та окупацію м. Херсона, але в той же час, після 24.02.2022 року відділення Банку на неокупованій частині України працювали в штатному режимі, а для клієнтів Банку, які перебували на окупованій частині України були створені захищені онлайн-сервіси, які забезпечували безперебійне надання банківських послуг тощо. Наведена у Відзиві позиція Відповідача-1 є його оціночним судженням, яке немає нічого спільного із предметом доказування по справі, адже матеріали справи не містять докази перебування Відповідача-1 в окупації в період з 24.02.2022 по 10.11.2022 та неможливість здійснювати в цей час платежі через захищений онлайн-сервіс Позивача або докази відмови у здійсненні ним платежів у відділеннях на неокупованій частині України тощо.
У додаткових пояснення до позовної заяви, які надійшли до суду, позивач зазначив, що після подання позову до суду Відповідачами частково погашено позовні вимоги у загальному розмірі 23 000,00 грн. Отримані Позивачем грошові кошти були направлені на погашення простроченої заборгованості по тілу кредиту, згідно виписок по рахункам, що додаються. 25.04.2023, у зв`язку із допущенням Відповідачем-1 прострочення періодичних платежів за Кредитним договором направив на відомі йому адреси Відповідачів 1 та 2 листи-вимоги №№ 129/15113/2023, 129/15114/2023, копії яких з підтвердженням про відправку додано до пояснень. Конверти із листами-вимогами згодом повернулися відправнику (до Головного офісу Позивача у м. Києві) із відміткою «За закінченням терміну зберігання». Крім того, позивач вказав, що, починаючи з 29.07.2023, позивач припинив нарахування плати за користування Відповідачем-1 кредитних коштів за Кредитним договором № 0525/07/2921/0265 від 27.07.2021, а уся наявна поточна заборгованість по даному кредиту була перенесена на рахунки простроченої заборгованості, що призвело до зменшення фінансового навантаження до Відповідачів 1 та 2 у вигляді процентів. Таким чином, станом на 09.12.2024, згідно доданим випискам по рахункам та розрахунку кредитної заборгованості, загальний розмір кредитної заборгованості Відповідачів 1 та 2 перед Позивачем по даній справі складає: 325939,88 грн, в т.ч. заборгованість по кредиту прострочена 299 043,67 грн., заборгованість по процентах прострочена 26 896,21 грн. Просив задовольнити позовні вимоги повним обсягом.
Крім того, представник позивача, ознайомившись із платіжами, здійсненими відповідачами, уточнив позовні вимоги і зазначив, що на день розгляду справи в суді, сума заборгованості становить 317939,88 грн, з яких 291043,67 грн прострочене тіло кредиту, 26896,21 грн прострочені проценти за користування кредитними коштами.
Відповідачі у судовому засіданні визнали позовні вимоги із врахуванням уточнених у судовому засіданні представником позивача сум заборгованості.
Представник відповідачів адвокат Токаленко В.М. у судовому засіданні підтвердила той факт, що відповідачами визнаються позовні вимоги саме в частині сум, уточнених представником позивача.
Заслухавши пояснення сторін у справі, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що 27.07.2021 між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством акціонерним банком «УКРГАЗБАНК», укладено Кредитний договір № 0525/07/2021/0265, відповідно до якого Банк надав Позичальнику кредит у сумі 347 450,00 гривень на придбання автомобіля марки SUZUKI моделі VITARA, 2021 року випуску, який буде використовуватися в особистих та сімейних цілях. Кредит надавався Банком Позичальнику шляхом безготівкового перерахування кредитних коштів на поточний рахунок ТОВ «Центр Херсон» (п. 1.1.).
Кредит надавався з 27 липня 2021 року по 26 липня 2027 року (п. 1.2.1.).
Позичальник у будь-якому випадку зобов`язаний повернути кредит у повному обсязі в термін не пізніше 26 липня 2027 року та у порядку передбаченому цим Договором, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту, встановлений за домовленістю Сторін на підставі додаткової угоди до цього Договору або достроково, відповідно до умов Договору (п.1.2.2.).
За користування кредитними коштами у межах терміну кредитування процентна ставка застосовується у розмірі 6,29% річних та є фіксованою (п. 1.3.1.).
За користування кредитними коштами, що повернуті в терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість) процентна ставка встановлюється у розмірі 11,29 % річних та є фіксованою (п. 1.3.2.).
Позичальник здійснює погашення кредиту у відповідності з графіком, встановленим у Додатку № 2 до цього Договору, та сплату процентів за користування кредитними коштами шляхом сплати рівних один одному платежів у розмірі 5881,00 грн (крім першого та останнього платежів) щомісячно з першого по десяте число кожного місяця шляхом внесення-перерахування коштів на відповідний рахунок, відкритий у АБ «УКРГАЗБАНК». Сплата періодичного платежу оформлюється єдиним платіжним документом, в якому не відокремлюються суми, що припадають на погашення кредиту та сплату процентів за користування кредитними коштами (п. 3.1.).
Позичальник зобов`язується використати кредит на зазначені у п. 1.1. цього Договору цілі. Повернути Банку отриманий кредит та сплатити нарахованої комісії (якщо буде мати місце), нараховані проценти за користування кредитними коштами у повному обсязі, у строки та в порядку згідно цього Договору (п. 4.3.1.).
Крім того, 27.07.2021 між ПАТ АБ «УКРГАЗБАНК», ОСОБА_2 та ОСОБА_1 укладено договір поруки № 1, відповідно до якого поручитель ( ОСОБА_2 ) поручається перед кредитором за виконання позичальником ( ОСОБА_1 ) зобов`язань по кредитному договору № 0525/07/2021/0265 від 27.07.2021, укладеному між кредитором та позичальником, за умовами якого позичальник зобов`язаний сплатити кредитору у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитними коштами, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), а також комісії та неустойки у розмірі і випадках, передбачених кредитним договором, договором забезпечення та цим Договором. (п. 1.1.).
Поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за порушення виконання зобов`язань по кредитному договору (п. 1.2.).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і позичальник за повернення кредиту, сплату процентів за користування кредитними коштами, комісії за невиконання або неналежне виконання зобов`язань, передбачених кредитним договором (п.1.4.).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 207 ЦК України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах, у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
За змістом статей 626, 628 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до частини першої статті 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Статтею 1046 ЦК України передбачено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Згідно зі статтею 546 ЦК України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов`язання.
Частиною першою статті 638 ЦК України встановлено, що істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).
Частиною другою статті 1054 ЦК України встановлено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним (стаття 1055 ЦК України).
Згідно із частиною першою статті 633 ЦК України публічним є договір, в якому одна сторона підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо). Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх споживачів, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги.
Згідно зі статтею 1049 згаданого Кодексу позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Таким чином, в разі укладення кредитного договору проценти за користування позиченими коштами поділяються на встановлені законом (розмір та підстави стягнення яких визначаються актами законодавства) та договірні (розмір та підстави стягнення яких визначаються сторонами в самому договорі).
У частинах першій, третій статті 509 ЦК України вказано, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (у тому числі сплатити гроші), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Представником позивача було уточнено позовні вимоги, та зазначено, що станом на день розгляду справи в суді, з урахуванням вже сплачених відповідачами платежів, сума заборгованості перед банком складає: 317939,88 грн, з яких 291043,67 грн прострочене тіло кредиту, 26896,21 грн прострочені проценти за користування кредитними коштами. Із вказаним розміром заборгованості відповідачі погодилися особисто у судовому засіданні.
Враховуючи вищевикладене, суд, аналізуючи норми діючого законодавства, що регулюють договірні відносини між сторонами та визначають правові наслідки порушення зобов`язання у їх застосуванні до правовідносин, що склалися між позивачем та відповідачами, а також враховуючи визнання відповідачами позовних вимог у розмірі, заявленому у судовому засіданні представником позивача, приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
На підставі ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати в розмірі 5234,10 грн.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 525-526, 549, 1048, 1050 ЦК України, ст.ст.77-81, 141, 263, 265, 280-283, 287 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» (місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість за кредитним договором № № 0525/07/2021/0265 від 27.07.2021 станом на 31.01.2025 в розмірі 317939 (триста сімнадцять тисяч дев`ятсот тридцять дев`ять) грн. 88 коп.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_5 ) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «УКРГАЗБАНК» (місцезнаходження: 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код ЄДРПОУ 23697280) судові витрати і вигляді судового збору у розмірі 5234 (п`ять тисяч двісті тридцять чотири) грн. 10 коп.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції на протязі тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено в день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
СуддяО. Л. Черниш
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 31.01.2025 |
Оприлюднено | 12.02.2025 |
Номер документу | 125037042 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Черниш О. Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні