Постанова
від 28.01.2025 по справі 640/17237/22
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 640/17237/22 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Собківа Я.М.,

суддів: Черпака Ю.К., Штульмана І.В.,

за участю секретаря: Ольшевської Ж.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків на рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджікс» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерджікс» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №37/32-00-04-02-01-42069164 від 15.02.2022 та №38/32-00-04-02-01-42069164 від 15.02.2022, прийняті на підставі акта невиїзної документальної позапланової перевірки №34/32-00-04-02-01-42069164 від 21.01.2022.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків, посилаючись на порушення окружним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції, суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ "Енерджікс" здійснює господарську діяльність, в тому числі, у сферах що підлягають ліцензуванню у відповідності до Закону України "Про ліцензування видів господарської діяльності". На виконання вимог вказаного закону товариство отримало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу. Торгівля електроенергією є основним видом діяльності підприємства.

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 78.1.8 пункту 78.1 статті 78, пункту 79.1 статті 79 Податкового кодексу України (далі - ПК України) (зі змінами та доповненнями) на підставі наказу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 21.12.2021 №446 із змінами, внесеними наказом від 24.12.2021 №450 "Про внесення змін до наказу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 21.12.2021 №446", проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТОВ "Енерджікс" з питання законності декларування від`ємного значення податку на додану вартість, яке становить більше 100 000 грн, по декларації з податку на додану вартість за жовтень 2021 року.

За результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт від 21.01.2022 №34/32-00-04-02-01-42069164.

Відповідно до висновків Акту перевірки ТОВ "Енерджікс" порушено підпункт 198.1, пункту 198.2, пункт 198.3, пункт 198.6 статті 198, пункт 200.1 статті 200, пункт 44.1 статті 44 ПК України, встановлено завищення податкового кредиту за жовтень 2021 року на суму 40 451 479 грн, що призвело до:

завищення суми від`ємного значення різниці між сумою податкових зобов`язань та податкового кредиту за жовтень 2021 року у розмірі 40 451 479 грн;

завищення суми ПДВ, що заявлено до бюджетного відшкодування за жовтень 2021 року у сумі 38 000 000,00 грн;

завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за жовтень 2021 року на суму 2 451 479 грн.

ТОВ "Енерджікс" на вказаний акт надано заперечення від 02.02.2022 №680.

Листом від 11.02.2022 №667/6/32-00-04-02-01-02 Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надано відповідь, що заперечення визнані необґрунтованими.

Східним МУ ДПС по роботі з великими платниками податків за результатами встановлених порушень, на підставі акту перевірки 15.02.2022 було прийнято наступні податкові повідомлення - рішення:

№37/32-00-04-02-01-42069164 за формою "В1" - про зменшення суми бюджетного відшкодування на суму 38 000 000 грн та застосовано штрафні санкції у розмірі 9 500 000 грн;

№38/32-00-04-02-01-42069164 за формою "В4" - про завищення залишку від`ємного значення суми податку на додану вартість за період жовтень 2021 на суму 2 451 479 грн.

01 вересня 2022 року позивачем подано скаргу до ДПС України на вказані податкові повідомлення-рішення.

Рішенням ДПС України від 19.09.2022 №11280/6/99-00-06-01-02-06 залишено скаргу ТОВ "Енерджікс" на податкові повідомлення-рішення Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків без розгляду, а податкові повідомлення-рішення від 15.02.2022 визнано такими, що не підлягають подальшому адміністративному оскарженню.

Не погоджуючись із податковими повідомленнями-рішеннями №37/32-00-04-02-01-42069164 від 15.02.2022 та №38/32-00-04-02-01-42069164 від 15.02.2022 позивач звернувся до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 Податкового кодексу України.

Водночас статтею 1 Закону України від 16.07.99 N 996-ХГУ "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

З урахуванням викладеного, для підтвердження даних податкового обліку повинні братися до уваги первинні документи, які складені за фактичним здійсненням господарської операції.

В апеляційній скарзі скаржник звертає увагу, що позивачем оборотно-сальдову відомість по рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» надано за січень-жовтень 2021 року наростаючим підсумком. Простежити розрахунки за отриманий у жовтні 2021 року товар (послуги) Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків не є можливим.

Відповідачем в Акті зазначено, що: «Придбання товарів/робіт/послуг з основними постачальниками на митній території України здійснювалось на підставі укладених договорів.

Короткий зміст договорів з ПАТ "Центренерго", ДП "ОПЕРАТОР РИНКУ", ТОВ "ЄВРОТРАНСБУД" та повідомлення про укладення договору про врегулювання небалансів електричної енергії ДП «НЕК «Укренерго» наведено у додатку № 3.1 до акта перевірки.

Договори з іншими постачальниками товарів (послуг) які вплинули на формування податкового кредиту ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» за жовтень 2021 року для перевірки не надано.

Первинні документи (акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, видаткові накладні, платіжні доручення, тощо), що підтверджують взаємовідносини ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» з постачальниками за жовтень 2021 року, а саме: ТОВ "ЄВРОТРАНСБУД", ПрАТ "Київстар", ДП "ОПЕРАТОР РИНКУ", ТОВ "ПАПІРУС УНІВЕРСАЛ", ТОВ "ДАБЛ-Ю НЕТ ТЕЛЕКОМ ЮА", ТОВ "ІДС АКВА СЕРВІС", ТОВ "ЕТАЛОН-УКРАЇНА" до перевірки не надано.

Щодо взаємовідносин з постачальниками ПАТ "Центренерго" та ТОВ "Українська енергетична біржа" документи, що підтверджують проведені розрахунки до перевірки не надано.»

У справі наявний доказ надсилання відповідачем запиту № 6571/6/32-00-04-02-01-09 про необхідність надання до перевірки оригіналів або засвідчені підписом посадової особи ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» та скріплені печаткою копій документів за періоди, які вплинули на формування від`ємного значення по декларації за жовтень 2021 року. Проте, платником податків було подано документи тільки по обраним контрагентам, а не усім зазначеним ним же в декларації по сумам по кредиту.

Щодо формування кредиту на суму ПДВ 342 689 грн., колегія суддів зазначає наступне.

ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» сформувало податковий кредит (рядок 10.1 податкової Декларації з ПДВ за жовтень 2021 р.) на суму ПДВ 342 689 грн. відповідно до податкових накладних, що виписані та зареєстровані в ЄРПН.

У зв`язку з тим, що ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» не надано до перевірки первинні документи (договора, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт, видаткові накладні, платіжні доручення, тощо), що підтверджують взаємовідносини ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» з постачальниками за жовтень 2021 року, що в свою чергу унеможливлює підтвердити дані податкового обліку і звітності.

Так, відповідач зазначає, що в порушення п. 198.1, п.198.2, п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п. 200.1, п. 200.4 ст. 200, п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» завищено податковий кредит (рядок 10.1 колонка Б) за жовтень 2021 року на суму 342 689 грн.

Щодо правомірності формування податкового кредиту (рядок 16.1 декларації з ПДВ за жовтень 2021 року), колегія суддів зазначає наступне.

Згідно Додаткової угоди від 14.05.2021 року про розірвання договору купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2020 №2801/УРРЕ-20 Сторони за спільною згодою вирішили з 16.05.2021 року розірвати договір купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2020 №2801/УРРЕ-20. Покупець зобов`язується здійснити повний розрахунок за договором купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2020 №2801/УРРЕ-20 до 02 червня 2021 року.

ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» 02.06.2021 на адресу Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» здійснено оплату на суму 297 544 876,36 грн, в т.ч. ПДВ 49 590 812,73 грн. з призначенням платежу - оплата за електричну енергію за 2 та 3 декади квітня 2021 року та за 1 та 2 декаду травня 2021 року по договору від 31.12.2020 №2108/УРРЕ-20).

Тобто, у червні 2021 року проведено розрахунки за отриману у попередніх періодах електроенергію (квітень, травень 2021 року). Фактично поставка електроенергії у червні 2021 року не відбувалась.

Згідно умов укладеного договору (від 31.12.2020 №2108/УРРЕ-20), визначено, що Покупець надає Продавцю повідомлення щодо обсягів електричної енергії, які планується купувати у Продавця в розрахунковому періоді. В повідомленні зазначається заявлений щоденний погодинний обсяг електричної енергії в розрахунковому періоді, що планується купувати у Продавця. (п.3.1 договору). Сторони погоджують графіки погодинного обсягу купівлі - продажу електричної енергії в Додатку 1 «Графіки погодинного обсягу купівлі-продажу електричної енергії» (п. 3.2 Договору).

Підприємством до перевірки надано акти купівлі - продажу електроенергії за квітень 2021 року (від 30.04.2021р.) та за травень 2021 року (від 15.05.2021р.), в яких зазначено лише загальний обсяг придбаної електроенергії.

Вказані акти купівлі-продажу електроенергії, не містять інформації щодо фактичного щоденного погодинного обсягу купівлі-продажу електричної енергії.

До акту купівлі продажу за квітень 2021 року надано лише щоденний погодинний обсяг купівлі-продажу електричної енергії між ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» та КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», який передбачений умовами договору (п.3.1.1), в якому зазначено обсяги електричної енергії, які планується купувати у Продавця в розрахунковому періоді (додаток до додаткової угоди №4 від 22.03.2021). До акту купівлі продажу за травень 2021 року вказаний додаток не надано, що суперечить вимогам договору купівлі-продажу електричної енергії від 31.12.2020 №2801/УРРЕ-20.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів констатує, що з урахуванням наданих документів не можливо підтвердити факт здійснення постачання електроенергії, постачання якої має безперервний або ритмічний характер між КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» та ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» протягом квітня та травня 2021 року.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до п.201.4 ст. 201 ПКУ платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця.

У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця.

Для цілей цього пункту ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць.

Відповідно до п.44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ тимчасово, до 1 січня 2026 року, платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", постачання вугілля та/ або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702 та товарної підпозиції 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД, надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, нараховують плату за абонентське обслуговування, визначають дату виникнення податкових зобов`язань та податкового кредиту за касовим методом.

Норма цього пункту поширюється на операції, за якими дата виникнення першої з подій, визначених у пункті 187.1 статті 187 та у пункті 198.2 статті 198 цього Кодексу, припадає на звітні (податкові) періоди до 1 січня 2026 року.

У разі якщо операції, визначені цим пунктом, мають безперервний або ритмічний характер постачання, платники податку:

покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу протягом такого місяця;

покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому отримано кошти, зведену податкову накладну з урахуванням усієї суми отриманих коштів або інших видів компенсації відповідно до підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу протягом такого місяця.

Форма податкової накладної та порядок її заповнення затвердженні наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307. Згідно з пунктами 11 та 19 Порядку заповнення податкової накланої, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 при складанні зведеної податкової накладної у разі здійснення операцій з постачання товарів (послуг), які мають безперервний або ритмічний характер, у верхній лівій табличній частині в окремому полі «Зведена податкова накладна» зазначається код ознаки 4. Таким чином, вказаний код ознаки, свідчить про окремий характер операцій, за результати здійснення яких складається така податкова накладна та визначаються податкові зобов`язання з ПДВ.

Згідно Єдиного реєстру податкових накладних, підприємством КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» на адресу ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» виписано та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 30.06.2021 № 416 на суму 297 544 876,36 грн, в т.ч. ПДВ 49 590 812,73 грн із позначкою - зведена податкова накладна. Вказану суму ПДВ, підприємством включено до складу податкового кредиту декларації з податку на додану вартість за червень 2021 року.

Податкова накладна від 30.06.2021 № 416 на суму 297 544 876,36 грн, в т.ч. ПДВ 49 590 812,73 грн із позначкою - зведена податкова накладна не відповідає суті здійсненої операції за якою вона складена, оскільки відсутній факт здійснення операцій із постачання електроенергії, постачання якого має безперервний або ритмічний характер, а саме:

з 16.05.2021 року поставка електричної енергії не відбувалась;

02.06.2021 року здійснено остаточні розрахунки за отриману у попередніх періодах електроенергію, а саме у 2 та 3 декадах квітня 2021 року та у 1 та 2 декадах травня 2021 року;

у червні 2021 року поставка електроенергії взагалі не відбувалась;

до акту купівлі-продажу за квітень 2021 року надано лише щоденний погодинний обсяг купівлі-продажу електричної енергії між ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» та КП «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО», в якому зазначено обсяги електричної енергії, які планується купувати в розрахунковому періоді; до акту купівлі-продажу за травень 2021 року вказаний додаток не надано;

у актах купівлі-продажу електроенергії за квітень 2021 року (від 30.04.2021) та за травень 2021 року (від 15.05.2021) зазначено лише загальний обсяг придбаної електроенергії, вказані акти купівлі-продажу електроенергії, не містять інформації щодо фактичного щоденного погодинного обсягу купівлі-продажу електричної енергії.

При цьому, відповідно до п.44.1 ст. 44 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Тобто, податкова накладна від 30.06.2021 № 416 на суму 297 544 876,36 грн., в т.ч. ПДВ 49 590 812,73 грн із позначкою - зведена податкова накладна, що складена Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО" на підставі отриманих від ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» грошових коштів у сумі 297 544 876,36 грн., в т.ч. ПДВ 49 590 812,73 грн фактично перерахованих 02.06.2021 року (з призначенням платежу - оплата за електричну енергію за 2 та 3 декади квітня 2021 року за 1 та 2 декади травня 2021 року по договору від 31.12.2020 №2108/УРРЕ-20) складена з порушенням норм п.201.1, п.201.4 ст.201 ПКУ, п.44 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідних положень ПКУ та п.11, 19 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307, що не надає права ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» включати зазначену податкову накладну до складу податкового кредиту.

Відповідно до п. 198.1. ст. 198 Податкового кодексу право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з:

а) придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг;

б) придбання (будівництво, спорудження, створення) необоротних активів, у тому числі при їх ввезенні на митну територію України (у тому числі у зв`язку з придбанням та/або ввезенням таких активів як внесок до статутного фонду та/або при передачі таких активів на баланс платника податку, уповноваженого вести облік результатів спільної діяльності);

в) отримання послуг, наданих нерезидентом на митній території України, та в разі отримання послуг, місцем постачання яких є митна територія України; г) ввезення необоротних активів на митну територію України за договорами оперативного або фінансового лізингу.

Згідно п. 198.2 ст. 198 Податкового Кодексу України: «..датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/ послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг».

Відповідно п. 198.3. ст. 198 Податкового кодексу України (в редакції що діяла на момент здійснення господарських операцій): «Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв`язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

За нормами пункту 198.6. ст. 198 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Згідно п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з п.200.1 ст.200, така сума:

а) враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200- 1.3 статті 200- 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу;

б) або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації на поточний рахунок платника податку та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету;

в) та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Отже, внаслідок порушення вимог пп. 198.1, п.198.2, п. 198.3, п.198.6 ст. 198, п.200.1 ст.200 ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» неправомірно сформовано податковий кредит за червень 2021 року у сумі 49 590 812,73 грн., що призвело до завищення задекларованого показника по рядку 16.1Б декларації з ПДВ за жовтень 2021 року ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» на суму 40 108 790 грн. та відповідно до завищення податкового кредиту (рядок 17) за жовтень 2021 року на суму 40 108 790 грн.

Положення статті 67 Конституції України визначає, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Одним з принципів податкового законодавства України є загальність оподаткування - кожна особа зобов`язана сплачувати встановлені цим Кодексом, законами з питань митної справи податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями цього Кодексу (пп.4.1.1, п.4.1 ст.4 Податкового кодексу України).

Також в ході перевірки встановлено, що ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» здійснює лише діяльність з торгівлі електроенергією на митній території України. Експортно-імпортні операції протягом січня-жовтня 2021 року не проводились.

Згідно даних Фінансової звітності підприємства за півріччя 2021 року та за 9 місяців 2021 року поданої ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» товарні залишки відсутні. За даними Фінансової звітності підприємства поданої ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» за 9 місяців 2021 року дебіторська заборгованість за товари (роботи, послуги) станом на 30.09.2021 складає 9 282,3 тис. грн, при цьому кредиторська заборгованість за товари (роботи, послуги) - 73 138,4 тис. грн.

У ІІ півріччі 2021 року обсяги реалізації зменшились в порівнянні з І півріччям 2021 року на 97,3%, а з серпня 2021 року взагалі відсутні, що може свідчити про припинення діяльності підприємством.

При цьому, в структурі формування від`ємного значення, задекларованого ТОВ «ЕНЕРДЖІКС», найбільший вплив має показник - суми від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 16 декларації) - 40 108 790 грн, що складає 99,1% податкового кредиту за жовтень 2021 року.

Від`ємне значення в сумі 40 108 790 грн, сформовано у червені 2021 року за рахунок включення до складу податкового кредиту суми ПДВ у розмірі 49 590 812 грн по придбанню електроенергії, постачальник - Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) «КИЇВТЕПЛОЕНЕРГО» (40538421), що складає 98,7% від загального обсягу податкового кредиту за червень 2021 року. Тоді, як обсяг реалізації ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» за червень 2021 року складає лише 169 167 грн. (ПДВ), за жовтень 2021 року реалізація взагалі відсутня.

Крім того, за даними аналізу ЄРПН та декларації з податку на додану вартість за 2019-2021 роки вбачається, що ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» здійснювало формування податкового кредиту за рахунок придбання послуг, які непритаманні виду діяльності підприємства, а саме: послуги з проведення відео інформаційної кампанії на моніторах в маршрутному таксі, послуги з розміщення рекламних матеріалів на світлодіодних моніторах, послуги з розміщення банерної реклами на тематичних сайтах, послуг з розміщення таргетованої банерної реклами в Facebook, інформаційно-косультаційні послуги, послуги з проведення відео інформаційної кампанії на відеобордах м. Києва, послуги з проведення відео інформаційної кампанії на моніторах в мережі супермаркетів на загальну суму ПДВ 39 746,08 тис. грн.

Витрати на вищезазначені послуги, що непритаманні виду діяльності підприємства у загальному обсязі інших операційних витрат за 2019-2021 роки складають 59,4%, а у загальних обсягах витрат - 12,2%.

При цьому, ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» здійснює реалізацію електроенергії на адресу юридичних осіб, основними з яких є Державне підприємство "ОПЕРАТОР РИНКУ" (код за ЄДРПОУ 43064445) - 55% обсягу реалізації за 2019 -2021 роки, ТОВ "ЕНЕРГО ЗБУТ ТРАНС" (код за ЄДРПОУ 42588390) - 16,8% обсягу реалізації за 2019 -2021 роки.

Придбання зазначених вище послуг ніяким чином не може бути пов`язано з господарською діяльністю підприємства, а саме оптова торгівля електроенергією, враховуючи що покупцями електроенергії виступають юридичні особи: у 2019 році - 20 покупців, у 2020 році - 26 покупців, у 2021 році - 9 покупців.

З урахуванням вищевикладеного колегія суддів висновує, що природу виникнення від`ємного значення податку на додану вартість ТОВ «ЕНЕРДЖІКС», в т.ч. заявленого до бюджетного відшкодування у підприємства, що здійснює лише оптову торгівлю електроенергією не підтверджено. Доказів сплати протягом 2021 року підприємством податку на додану вартість до бюджету не надано.

Отже, ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» не виконало свого податкового обов`язку, за сукупністю обставин платник податків віднісся без належної обачності до формування податкового кредиту з податку на додану вартість, а відтак метою платника було заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість (завищення бюджетного відшкодування), оскільки саме ТОВ «ЕНЕРДЖІКС» були створені умови завищення податкового кредиту з податку на додану вартість, тобто з усвідомленням настання шкідливих наслідків для бюджету.

Зазначене кореспондується з правовим висновком Верховного Суду, викладеним у Постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 28.07.2022 по справі № 804/4684/17, у якому колегія суддів дійшла наступного висновку:

«Встановлюючи правило щодо обов`язкового підтвердження сум податкового кредиту та витрат, врахованих платником податків при визначенні податкових зобов`язань, законодавець, безумовно, передбачає, що ці документи є достовірними, тобто операції, які вони підтверджують, дійсно мали місце.

Якщо господарська операція фактично не відбулася, то первинні документи, складені для оформлення такої операції, не відповідають дійсності і не можуть бути підставою податкового обліку. Це відповідає і вимогам статті 75 КАС щодо достовірності доказів.

Превалювання сутності над формою (операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми) як принцип бухгалтерського обліку, що закріплений в статті 4 Закону№996-ХЩ так само характеризує і податковий облік.

Надання контролюючому органу належним чином оформлених документів, передбачених правовими нормами, з метою одержання податкової вигоди є підставою для її одержання, якщо контролюючий орган не встановив і не довів, що відомості, які містяться в цих документах, неповні, недостовірні, суперечливі або ґрунтуються на інших документах, недійсність даних в яких установлена судом.

Про необґрунтованість податкової вигоди можуть свідчити підтверджені доказами доводи контролюючого органу, зокрема про наявність таких обставин, як: неможливість реального здійснення господарських операцій з урахуванням витраченого для цього часу, місця знаходження майна або обсягу у суб`єкта господарювання матеріальних ресурсів, економічно необхідних для виробництва товарів, виконання робіт або послуг, нездійснення особою, яка значиться виробником товару, підприємницької діяльності; відсутність необхідних умов для досягнення результатів відповідної підприємницької, господарської діяльності у зв`язку з відсутності управлінського або технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів, складських приміщень, транспортних засобів; облік для цілей оподаткування тільки тих господарських операцій, які безпосередньо пов`язані з виникненням податкової вигоди, якщо для цього виду діяльності також потрібне здійснення й облік інших господарських операцій; здійснення операцій з товаром, що не вироблявся або не міг бути вироблений в обсязі, зазначеному платником податків у документах обліку; відсутність документів обліку.»

Крім того, сталою є правова позиція Верховного Суду, що наявність у платника податків податкової накладної та інших облікових документів, виписаних від імені постачальника, не є безумовним доказом реальності господарських операцій з ним, якщо інші обставини свідчать про недостовірність інформації в цих документах. Для податкового обліку значення має саме факт поставки тим постачальником, який вказаний в первинних документах, наданих платником податків на підтвердження задекларованих сум податкового кредиту та витрат.

Викладене вище свідчить, що Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРДЖІКС» допущено порушення вищезазначених норм податкового законодавства, відтак, складені Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків податкові повідомлення- рішення є правомірними та такими, що не підлягають скасуванню, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись статтями 242, 315, 317, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків - задовольнити.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 24 червня 2024 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерджікс» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Собків Я.М.

Суддя Черпак Ю.К.

Суддя Штульман І.В.

Повний текст постанови виготовлено - 10 лютого 2025 року.

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.01.2025
Оприлюднено13.02.2025
Номер документу125079011
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо