ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 580/8357/24 Головуючий у 1-й інстанції: Трофімова Л.В.
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 лютого 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Ганечко О.М., Черпака Ю.К.,
за участю секретаря Шляги А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу обслуговуючого кооперативу «Сумгаїтський» на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 у справі за адміністративним позовом обслуговуючого кооперативу «Сумгаїтський» до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, -
В С Т А Н О В И В:
Обслуговуючий кооператив «Сумгаїтський» звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №2423014600049 від 10.06.2024 про відмову у включенні обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій;
- зобов`язати Головне управління ДПС у Черкаській області прийняти рішення про включення та включити обслуговуючий кооператив «Сумгаїтський» (код ЄДРПОУ 45534264) до Реєстру неприбуткових установ та організацій (ознака неприбутковості (0048) - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані у порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації) з дня державної реєстрації обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» - 03.06.2024.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням обслуговуючий кооператив «Сумгаїтський» звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржуване рішення, як таке, що прийняте із порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач 03.06.2024 зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Обслуговуючий кооператив «Сумгаїтський» (далі - ОК «Сумгаїтський») (№ запису 1011101020000000782), організаційно-правова форма - обслуговуючий кооператив (код за КОПФГ 320).
06.06.2024 головою Правління ОК «Сумгаїтський» Сальніковою Наталією Олександрівною (у межах 10 денного строку з дня державної реєстрації (абз. 22 пункту 4 Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру, затвердженого постановою КМУ від 13.07.2016 №440) до Головного управління ДПС у Черкаській області подана реєстраційна заява платника податку (форма 1-РН) разом із засвідченими підписом керівника та скріпленими печаткою копіями установчих документів неприбуткової організації ОК «Сумгаїтський» (статут, виписка, опис з кодом доступу до документів на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
10.06.2024 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийняте рішення № 2423014600049 про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підстава відмови - невідповідність неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
17.06.2024 позивачем подана скарга до ДПС України на рішення від 10.06.2024 №2423014600049 про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до реєстру неприбуткових установ та організацій ОК «Сумгаїтський».
25.06.2024 представник ОК «Сумгаїтський» отримав повідомлення від ДПС України про продовження строку розгляду скарги.
15.08.2024 рішенням ДПС України №24917/6/99-00-06-03-03-06 відмовлено у задоволенні скарги. Вказане рішення обґрунтоване тим, що згідно статуту ОК «Сумгаїтський» (п.5.2.1, п.5.3.1, п.5.3.6) одним з предметів (напрямів)/видів господарської діяльності кооперативу є організація та проведення будівництва, а тому не надавши ГУ ДПС у Черкаській області підтверджуючих документів щодо завершеного будівництва та прийнятого в експлуатацію об`єкта, що буде обслуговуватись кооперативом, ГУ ДПС у Черкаській області прийняте правомірне рішення про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій від 10.06.2024 №2423014600049.
Вважаючи рішення Головного управління ДПС У Черкаській області №2423014600049 від 10.06.2024 протиправним, позивач звернувся до суду першої інстанції з даним адміністративним позовом.
Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що позивачем як юридичною особою не доведено наявність у нього усіх ознак неприбуткової організації, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Апелянт у своїй скарзі, зокрема зазначає, що ОК «Сумгаїтський» відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 ПКУ та подав повний пакет необхідних документів для включення ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій з ознакою неприбутковості (0048) з дня державної реєстрації ОК «Сумгаїтський» (03.06.2024) і відповідач зобов`язаний був прийняти рішення про включення ОК «Сумгаїтський» (код згідно ЄДРПОУ 45534264) до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а суд першої інстанції неповно з`ясував всі обставини по справі та прийняв незаконне рішення.
Колегія суддів вважає доводи апелянта частково обґрунтованими та не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про кооперацію" кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об`єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування; обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.
Статтею 6 Закону України "Про кооперацію" передбачено, що кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об`єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Пунктом 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що не є платниками податку неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.
Так, підпункт 133.4.1. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов`язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об`єднання та асоціації об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, та житлово-будівельні кооперативи;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Положення абзаців третього і четвертого цього підпункту щодо вимог наявності установчих документів не поширюються на бюджетні установи.
Зареєстровані установи та організації (новостворені), які подали в установленому порядку документи для внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації створення юридичної особи та які за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації створення юридичної особи.
Установи та організації, які під час або протягом 10 днів з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу подали документи про внесення до Реєстру неприбуткових установ та організацій і за результатами розгляду цих документів внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств вважаються неприбутковими організаціями з дня державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу.
Підпунктом 133.4.2. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами. Доходи неприбуткових релігійних організацій використовуються також для здійснення неприбуткової (добродійної) діяльності, передбаченої законом для релігійних організацій, у тому числі надання гуманітарної допомоги, здійснення благодійної діяльності, милосердя.
Відповідно до підпункту 133.4.3. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, а для релігійної організації - вимог, визначених абзацом другим підпункту 133.4.1 і підпунктом 133.4.2 цього пункту, така неприбуткова організація зобов`язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов`язання з податку на прибуток. Податкове зобов`язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
За період з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, по 31 грудня податкового (звітного) року така неприбуткова організація зобов`язана щокварталу подавати до контролюючого органу податкову декларацію з податку на прибуток (з наростаючим підсумком), сплачувати податок у строк, визначений для квартального періоду та подавати фінансову звітність у порядку, встановленому для платників податку на прибуток.
З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає податкову декларацію з податку на прибуток і фінансову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому цим розділом для платників податку на прибуток.
Підпункт 133.4.4. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що встановлення контролюючим органом відповідно до норм цього Кодексу факту використання неприбутковою організацією доходів (прибутків) для цілей інших, ніж передбачені підпунктом 133.4.2 цього пункту, є підставою для виключення такої організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій і нарахування податкового зобов`язання з податку на прибуток підприємств, штрафних санкцій і пені відповідно до норм цього Кодексу. Податкові зобов`язання, штрафні санкції і пеня нараховуються, починаючи з першого числа місяця, в якому вчинено таке порушення.
Підпунктом 133.4.41. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України встановлено, що виплата компенсацій та інших виплат (у тому числі тих, що є додатковим благом) на користь працівників благодійної організації не є підставою для виключення такої благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій, за умови що такі компенсації та інші виплати пов`язані з реалізацією цілей і завдань такої благодійної організації і передбачені її установчими документами та/або організаційно-розпорядчими документами та не суперечать Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації". Розмір таких компенсацій та інших виплат у податковому (звітному) році не повинен перевищувати 25 відсотків суми понесених адміністративних витрат такої благодійної організації за податковий (звітний) рік.
Відповідно до підпункту 133.4.5. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України.
Підпункт 133.4.6. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України визначає, що до неприбуткових організацій, що відповідають вимогам цього пункту і не є платниками податку, зокрема, можуть бути віднесені:
- бюджетні установи;
- громадські об`єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди;
- спілки, асоціації та інші об`єднання юридичних осіб;
- житлово-будівельні кооперативи (з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку і такий житловий будинок споруджувався або придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства);
- об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків;
- професійні спілки, їх об`єднання та організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об`єднання;
- сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об`єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів;
- інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам цього пункту.
Відповідно до підпункту 133.4.7. пункту 133.4. статті 133 Податкового кодексу України для неприбуткових організацій, які відповідають вимогам цього пункту та внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, встановлюється річний податковий (звітний) період, крім випадків, передбачених підпунктом 133.4.3. цього пункту.
Як вже було зазначено вище, 06.06.2024 головою Правління ОК «Сумгаїтський» Сальніковою Наталією Олександрівною до Головного управління ДПС у Черкаській області подана реєстраційна заява платника податку (форма 1-РН) разом з засвідченими і засвідчені підписом керівника та скріпленими печаткою копіями установчих документів неприбуткової організації ОК «Сумгаїтський» (статут, виписка, опис з кодом доступу до документів на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»).
10.06.2024 Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийняте рішення № 2423014600049 про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Підстава відмови - невідповідність неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Однак, всупереч наданим документам, комісією Головним управлінням ДПС у Черкаській області прийнято спірне рішення № 2423014600049, яким відмовлено позивачу у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій через невідповідність неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України.
Колегія суддів звертає увагу, що рішення контролюючого органу, в тому числі і про відмову у включенні неприбуткової організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій повинне містити чітку підставу відмови в такому включенні.
Однак, колегія суддів звертає увагу, що рішення Головного управління ДПС У Черкаській області №2423014600049 від 10.06.2024 про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій не містить в собі мотивації підстав та причин відмови у включенні позивача в зазначений реєстр, зокрема, контролюючим органом не вказано яким саме вимогам пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України не відповідає ОК «Сумгаїтський».
З урахуванням наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що за відсутності належного мотивування податковим органом спірного рішення про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій з підстав невідповідності неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, без конкретизації чіткого підпункту даної норм, таке рішення не узгоджується з вимогами нормативно-правових актів, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню, а позовні вимоги в цій частині задоволенню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Головного управління ДПС у Черкаській області прийняти рішення про включення та включити обслуговуючий кооператив «Сумгаїтський» (код ЄДРПОУ 45534264) до Реєстру неприбуткових установ та організацій (ознака неприбутковості (0048) - інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам, встановленим пунктом 133.4 статті 133 Кодексу, утворені та зареєстровані у порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації) з дня державної реєстрації обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» - 03.06.2024, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Згідно з частиною 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно із частинами 1 та 2 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
У відповідності до пункту 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Згідно частини 4 статті 245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
В той же час, колегія суддів звертає увагу, що завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.
Виходячи зі змісту положень Кодексу адміністративного судочинства України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
У разі, якщо суб`єктом владних повноважень на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб`єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб`єкт владних повноважень має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов`язати його прийняти рішення з урахуванням оцінки суду.
Таким чином, з огляду на те, що відповідач прийняв рішення №2423014600049 від 10.06.2024 про відмову у включенні ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій без належної мотивації підстав та причин відмови у включенні позивача в зазначений реєстр, що позбавляє можливості суд апеляційної інстанції надати належну оцінку відповідності чи невідповідності неприбуткової організації вимогам, установленим пунктом 133.4 статті 133 Податкового кодексу України, то колегія суддів вважає, що належним та достатнім способом захисту прав позивача в даному випадку буде зобов`язання Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області повторно розглянути заяву голови Правління ОК «Сумгаїтський» Сальнікової Наталії Олександрівни від 06.06.2024 (форми 1-РН) щодо включення ОК «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій разом з поданими документами неприбуткової організації ОК «Сумгаїтський» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині цього рішення.
За вказаних обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що позовні вимоги в цій частині підлягають частковому задоволенню.
Надаючи оцінку всім доводам учасників справи, судова колегія також враховує рішення ЄСПЛ по справі «Ґарсія Руіз проти Іспанії» (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що «…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…».
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції прийняте рішення з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Апелянт надав до суду докази, що спростовують законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 315, п. 4 ч. 1 ст. 317 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив його скасувати та ухвалити нове рішення про часткове задоволення позовних вимог, оскільки судом першої інстанції неправильно застосовано норми матеріального права та порушено норми процесуального права.
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З наявних в матеріалах справи квитанцій вбачається, що позивачем сплачено судовий збір: за подачу адміністративного позову в розмірі 3 028, 00 грн.; за подачу апеляційної скарги в розмірі 4 542, 00 грн. Всього 7 570, 00 грн.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог, колегія суддів зазначає, що пропорційно до розміру задоволених позовних вимог судовий збор на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області підлягає у розмірі 5 677, 50, 00 грн. (75 % від загальної суми сплаченого судового збору).
Керуючись ст.ст. 243, 244, 250, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу обслуговуючого кооперативу «Сумгаїтський» задовольнити частково.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 09.10.2024 скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги обслуговуючого кооперативу «Сумгаїтський» до Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області № 2423014600049 від 10.06.2024 про відмову у включенні обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Черкаській області (код ЄДРПОУ - 44131663; адреса - 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) повторно розглянути заяву голови Правління обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» Сальнікової Наталії Олександрівни від 06.06.2024 (форми 1-РН) щодо включення обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» (код ЄДРПОУ - 45534264, адреса - 18014, м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 52/2) до Реєстру неприбуткових установ та організацій разом з поданими документами неприбуткової організації обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» та прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду, викладених в мотивувальній частині цього рішення.
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Черкаській області (код ЄДРПОУ - 44131663; адреса - 18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235) на користь обслуговуючого кооператива «Сумгаїтський» (код ЄДРПОУ - 45534264, адреса - 18014, м. Черкаси, вул. Сумгаїтська, 52/2) судовий збір в розмірі 5 677, 50, 00 грн.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328-331 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Ганечко О.М.
Черпак Ю.К.
Повний текст постанови виготовлений 12.02.2025.
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 05.02.2025 |
Оприлюднено | 14.02.2025 |
Номер документу | 125111440 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Василенко Ярослав Миколайович